#

Bakanlığı Takip Edin:

Türkiye Cumhuriyeti Ve Pakistan İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanları Arasında Gerçekleştirilen Görüşmenin Ardından Yapılan Ortak Açıklama, İstanbul, 5 Aralık 2008


(Gayriresmi Tercüme)

Pakistan Cumhurbaşkanı Sayın Asif Ali Zardari ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, 5 Aralık 2008 tarihinde İstanbul’da, Afganistan, Pakistan ve Türkiye arasındaki üçlü Ankara Süreci Zirve Toplantısı marjında ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

Cumhurbaşkanları, Pakistan Başbakanı Sayın Syed Yousuf Raza Gilani’nin Türkiye Cumhuryeti Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle, 28-30 Ekim 2008 tarihlerinde Türkiye’ye gerçekleştirdiği resmi ziyaretin neticelerini takdirle karşılamışlardır.

İki Cumurbaşkanı, tarihsel bağlara dayanan yakın dostluk ilişkilerini daha da geliştirmeye yönelik arzularını yineleyerek, ikili ve uluslararası konulara odaklanan samimi ve yararlı görüş alışverişinde bulunmuşlar; çeşitli alanlardaki ikili bağların genişletilmesine ilişkin görüş teatisi yapmış ve iki ülke arasında sıkça gerçekleştirilen üst düzey ziyaretlerin öneminin altını çizmişlerdir.

Cumhurbaşkanları, bölgede barış, güvenlik ve istikarara katkıda bulunacağına inandıkları tüm alanlarda kapsamlı işbirliğine devam etme yönündeki iradelerini vurgulamışlardır. İki ülke arasında, Orta Doğu, Kafkasya, Batı ve Güney Asya’daki bölgesel konularda kapsamlı istişareler gerçekleştirilmiştir.

İki Cumhurbaşkanı, Mumbai kentindeki trajik olaya ilişkin, Hindistan halkının acısını paylaşmış ve dayanışmalarını ifade etmişlerdir. Terör mağduru ülkelerin liderleri olarak, bu menfur terör saldırılarını en sert ifadelerle tekrar kınamışlardır.

Cumhurbaşkanı Gül, Pakistan’ın istihbarat alanını da kapsayacak şekilde, Hindistan’la tam işbirliği yapma ve bu haince terörist saldırının faillerinin adalete teslim edilmesini teminen, Hindistan’a yardımda bulunma taahhüdünden dolayı memniyetini ifade etmiştir. Türkiye, iki ülke arasında sürdürülen dialog ve işbirliğinin önemini vurgulamaktadır.