#

Bakanlığı Takip Edin:

Sayın Bakanımızın GDAÜ Zirvesi için Pomorie’ye Hareketinden Önce Havaalanında Yaptıkları Basın Açıklaması, 20 Mayıs 2008

Değerli Basın Mensupları,

Bulgaristan’ın Burgaz şehri yakınındaki Pomorie kasabasında düzenlenecek olan Güneydoğu Avrupa Ülkeleri İşbirliği Süreci (GDAÜ) Dışişleri Bakanları ve Zirve toplantılarına katılmak üzere biraz sonra arkadaşlarımızla beraber Bulgaristan’a gidiyoruz.

Toplantıya, sürece taraf onbir ülke katılmakta ki, bunlar Türkiye başta olmak üzere Arnavutluk, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Yunanistan, Makedonya, Sırbistan, Romanya, Hırvatistan, Moldova ve Karadağ.

Güneydoğu Avrupa Ülkeleri İşbirliği Süreci, bölgenin ortak iradesini ve aynı zamanda bölgeye has sesi yansıtan çok önemli bir Balkan işbirliği platformudur. Bu süreç, sorunlara bölge içi siyasi diyalogla ve ortak iradeyle çözümler getirilmesini temel hedef olarak benimsiyor. Balkanlar’da barış ve istikrarın korunup pekiştirilmesi bakımından günümüz koşullarında bu sürecin öneminin daha da arttığını rahatlıkla ifade edebilirim.

Bildiğiniz gibi, Türkiye’nin girişimleriyle başlayan bu süreç, Balkan ülkelerini tek bir masa etrafında buluşturabilen yegâne platform. Bu Zirve toplantısında, Türkiye’nin 2009–2010 yılları için, Güneydoğu Avrupa Ülkeleri İşbirliği Sürecinin dönem başkanlığını üstlenmesi kararının alınması da beklenmektedir. Bize bu, prensip olarak önerilmiştir. Biz de prensip olarak kabul etmiştik. Ancak bunun kesinleştirilmesi, nihayet kesin sonuca bağlanması yarınki zirve toplantısında gerçekleşecek, beklentimiz bu yönde. Böylece önümüzdeki dönemde, Balkanlara yönelik olarak daha da aktif bir rol almamız kuşkusuz sözkonusu olacak.

Bu toplantı da, Balkanlar’da özellikle Kosova bağlamında hassas bir dönemden geçmiş olduğumuz bu günlerde özel bir önem de taşımakta. Bu toplantının marjında, Balkan ülkelerinden bazı karşıtlarımla ikili temaslar da yapma imkânı bulacağım.

Biliyorsunuz bizim, Türkiye olarak Balkan ülkeleriyle aramızda tarihi, kültürel ve insani anlamda çok yakın bağlantımız var. Bizim amacımız, Balkan ülkeleriyle Türkiye arasındaki ilişkileri her alanda en güçlü düzeyde tutmak. Yine Türkiye’nin bölgeye yönelik en önemli politikası Balkanlar’da barışın korunması, güçlendirilmesi, Balkanlar’da istikrarın pekiştirilmesi, Balkanlar’da ekonomik işbirliğinin artması, Türkiye ile Balkan ülkelerinin aralarındaki ekonomik ilişkilerin gelişmesi ve yine bölgenin, o çok kültürlü yapısının bir zenginlik olarak görülüp korunması.

Eğer sorularınız varsa, birkaç soru alalım. Daha sonra yola çıkıyoruz.

SORU : Toplantıda Avrupa İstikrar Paktı görüşülecek mi?
SAYIN BAKANIMIZ: Aslında bu daha önce çok tartıştığımız, konuştuğumuz, üzerinde de mutabakata varılan bir konu. Yani, Bölgesel İşbirliği Konseyi’nin şimdi Saraybosna’da bir merkezi kuruldu. Bu binanın bütün iç dış yapımını da üstlendik doğrusu. Türkiye, bu sürece çok çok önem veriyor. Ve Balkanlar’da bir tek olma özelliği taşıyan bu platformun da her alanda güçlendirilmesini istiyor. Tabi Bölgesel İşbirliği Konseyi’nin üzerinde çalışacağı pek çok konu sözkonusu. Altyapı yapılarından tutun da, bölgedeki ülkelerarasındaki ekonomik işbirliğinin güçlendirilmesine kadar pek çok konuda çalışmalar sözkonusu olacak. Bunun bir Genel Sekreteri de var. Bu Genel Sekreterin bir ekibi var. Yanılmıyorsam, Bischevic, Genel Sekreterin adı. Ayrıca, Türkiye’den görevlendirdiğimiz bir arkadaşımız var, bu Saraybosna’daki merkezde çalışacak. Dolayısıyla bunu önemsiyoruz ve her alanda bu çalışmalara destek vermek lazım.

SORU: Efendim, Suriye ve İsrail arasında arabuluculuk konusunda önümüzdeki dönemde bir üçlü zirve sözkonusu olabilir mi?

SAYIN BAKANIMIZ: Ben daha önce de açıklamıştım, bu görüşmeler, başlangıçta Türkiye üzerinden yapılacak endirekt görüşmeler. Bu endirekt görüşmelerde eğer bir mesafe kaydedilebilirse, alınan bu bilgiler de sağlanırsa, ancak ondan sonra tarafların tek bir masa etrafında oturup görüşmesi mümkün olabilecek. Bu da yine Türkiye’nin bulunduğu bir ortamda gerçekleştirilebilir.

SORU: Sayın Bakan, Irak Özel Temsilcisi Murat Özçelik Bağdat’ta temaslarda bulundu. Bağdat’taki Türk Büyükelçiliği’ne de bir saldırı sözkonusu oldu geçtiğimiz günlerde ve bir koruma görevlisi de yaralandı. Acaba, Sayın Özçelik’in temaslarına ilişkin detaylı bilgi verebilir misiniz?

SAYIN BAKANIMIZ: Bu olay biz Mısır’dayken Şarm El Şeyh’teyken gerçekleşti. Ancak, sözkonusu saldırı Büyükelçiliğimize yönelik bir saldırı değil. Irak Özel Temsilcimiz Murat Özçelik, Bağdat’tan ayrılıp havaalanına varırken, ayrıca Büyükelçiliğimizin korunmasıyla görevli özel harekattan arkadaşlarımız yakınlarda bir yere, Büyükelçimizin yakınlarında bir yere bir erzak alışverişi için gitmesi sözkonusu ve bu alışveriş amacıyla zırhlı araçtan çıktığı anda meydana gelen bir saldırı. Tabii biz bununla ilgili zaten gerekli açıklamaları yaptık.

Ben, Mısır’dan bütün gelişmeleri takip ettim. Murat Bey ile kaç defa telefonla görüştüm. Bağdat Büyükelçimizle görüştüm. Sürekli gelişmelerden bilgi aldım ve Murat Bey’in döneceği uçağı orada beklettik Bağdat’ta. Yaralı olan arkadaşımızı da Murat Beyi getiren uçak getirdi. GATA’ya hemen sevkedildi. Bağdat’ta zaten ilk müdahalesi yapılmıştı. GATA’da yapılan ameliyatın da başarılı geçtiğini ve arkadaşımızın şu anda dinlendiğini biliyorum ve kendisine çok çok geçmiş olsun diliyorum. Tabii Irak’ta durum gerçekten güvenlik açısından son derece zor. Arkadaşlarımız çok çok sıkıntılı şartlar altında vazife görüyorlar. Ben de bizzat, kendim gittim gördüm biliyorsunuz.

Bağdat, gerçekten çalışması son derece zor olan bir şehir. Ama buna rağmen Türkiye, Bağdat’taki bayrağını kesintisiz olarak dalgalandıran çok az ülkeden bir tanesi. Ve bunun da aslında verdiği belki de en önemli mesaj, biz Iraklı kardeşlerimize iyi günlerinde de kötü günlerinde de beraberiz ve beraber olmaya da devam edeceğiz.

Bu saldırıyı ben tekrar en şiddetli ifadelerle kınıyorum, kabul edilemez buluyorum ve sorumluların da bir an önce bulunmasıyla alakalı Iraklı yetkililerden bulunmuş olduğumuz talebi de burada tekrar yeniliyorum.

Teşekkür ediyorum ve iyi günler diliyorum.