#

Bakanlığı Takip Edin:

Dışişleri Bakanı Sayın Ali Babacan'ın 18 Mart Şehitler Günü Münasebetiyle Düzenlenen Törende Yaptıkları Konuşma, 18 Mart 2009

Aziz Şehitlerimizin Muhterem Aileleri,

Saygıdeğer Katılımcılar,

Değerli Mesai Arkadaşlarım.

Bir 18 Mart günü daha aziz şehitlerimizi anmak üzere bir aradayız. Onları anmak, her boyutuyla Türkiye’yi kavramaktır. Bu böyle olduğu içindir ki onları anma günü milletimizin gücünü, inancını, iradesini en kuvvetli şekilde hatırlatan Çanakkale Zaferimiz’le aynı gün olarak, 18 Mart olarak belirlenmiştir. Tüm şehitlerimizin yüce hatırası önünde rahmet, minnet ve saygıyla eğiliyoruz. Bakanlığımız da ülkemize şerefle hizmet eden birçok değerli mensubunu şehit vermiştir.

Çok sayıda diplomatımız, kamu görevlimiz, diplomatlarımızın eşleri, çocukları şiddetin en ahlaksızcasını benimsemiş örgütlerin hain saldırılarına hedef olmuşlar, şehit düşmüşlerdir. Sadece Türk oldukları için ve Türk milletini temsil ettikleri için öldürülen Bakanlık mensuplarımız, en yüksek onur mertebesi olan şehitlik makamına yükselmişlerdir. Ruhları şad olsun.

Ancak onları kaybetmek, bu denli menfur koşullarda yitirmek bizlere acı vermiştir. Acımız yüreğimizde yaşamaktadır ve yaşayacaktır. Bu çok kıymetli insanlarımızın aziz hatırasını gelecek nesillerimiz de aynı hislerle taşıyacaktır.


Değerli konuklar,

Türkiye, uluslararası kurallara ve iyi komşuluk ilişkilerine her zaman saygılıdır. Bulunduğu coğrafya nedeniyle geniş bir bölgenin barış, istikrar ve refahına katkıda bulunmaktadır. Bölgemizde ve dünyada barışın kalıcı kılınmasına yönelik çabalarımızı sürdürme kararlılığımızı burada huzurunuzda yineliyorum. Türk milleti, barışa olan inancında ve bu yolda gösterdiği çabalarda samimidir. Ancak, barış yolunda gösterdiğimiz çabaların da karşılıksız kalmaması gerekir. Biz, ebedi düşmanlık anlayışının sadece acılara sebep olduğunu, insani değerlere en uygun yaklaşımın ebedi barış arayışı olduğunu en iyi bilen milletiz.

Barışı hâkim kılma arayışı cesaret isteyen bir iştir. Biz her bir ülkeyi ve tüm uluslararası camiayı bu cesareti ve aklı sahiplenmeye çağırıyoruz. Şehitlerimizi anarken bu çağırıyı da bir borç addediyoruz.


Aziz Şehitlerimizin Muhterem Aileleri,

Değerli Mesai Arkadaşlarım,

Ülkemiz için canını feda eden şehitlerimize minnet duygularımızı kelimelerle ifade edebilmemiz mümkün değildir. Bu acı günde şehitlerimizin aziz hatıraları önünde bir kez daha saygı ile eğiliyor ve geride bıraktıkları saygıdeğer ailelerin acılarını paylaştığımızı da tekrar belirtmek istiyorum. Ruhları şad olsun.