Uluslararası Ekonomik Sorunlar ( Kasım 2007 )

Değerli okurlar,

Uluslararası Ekonomik Sorunlar Dergisi’nin 27.sayısı ile karşınızdayız. Sizlerle beraberliğimizin yedinci yılını tamamlamış bulunuyoruz. Bu süre içinde bizi yüreklendiren övgüleriniz ve yönlendiren eleştirileriniz daha iyi bir dergi hazırlamak için yol gösterici oldu. Desteğinizin devamını bekliyoruz.

27.sayımızın ilk konuğu Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Başkanı Kemal Derviş. Küreselleşmenin gelir dağılımına etkilerini inceleyen çalışmayı ilgiyle okuyacağınıza inanıyoruz.

Bu sayıdaki İngilizce makaleyi Hamit Osman Olcay hazırladı. Yeni AB-ABD hava ulaştırma anlaşmasını inceleyen ve bunun ülkemize olabilecek etkilerini ele alan çalışma yeni ve ilginç bilgiler içeriyor.

Ekonomik Küreselleşme ve Türkiye başlıklı çalışma Aydın Nurhan tarafından kaleme alındı. Bu makalede sizi küresel gelişmelere ilişkin değerlendirmeler ile birlikte bir ufuk turu yapmaya davet ediyoruz.

Ülkemizin yakın zamanda üye olduğu Kimberley Süreci hakkındaki yazı Samih Güven tarafından hazırlandı. Ham elmas ticaretinin işleyişine ilişkin bu yazıyı ilgi çekici bulacaksınız.

Son zamanlarda küresel piyasalarda ismine sıkça rastladığımız serbest yatırım fonları (hedge funds) hakkındaki makaleyi Coşkun Küçüközmen kaleme aldı. Serbest Yatırım Fonlarının ortaya çıkışı, işleyişi ve küresel piyasalara etkileri bu yazıda ayrıntılı olarak inceleniyor.

Bu sayımızdaki uluslararası ekonomik örgüt Dünya Gümrük Örgütü (DGÖ). Nurdan Bayraktar ve Oğuz Önal tarafından hazırlanan örgütle ilgili makaleyi açıklayıcı ve yararlı bulacağınıza inanıyoruz.

Gelecek sayımızda buluşmak üzere…