Uluslararası Ekonomik Sorunlar (Şubat-2006)

2006 yılının ilk, dergimizin 20. sayısında sizlerle buluşmaktan büyük memnuniyet duyuyor ve bütün okurlarımıza mutlu, sağlıklı ve başarılı bir yıl diliyoruz.

Bu sayımızda yine dünya ve ülkemiz gündemlerinde önemli yer tutan değişik konular seçmeye çalıştık. Geçen sayımızda başlattığımız bir yeniliğe bu sayımızda da devam ederek ilk makalemizi güncel bir konuda İngilizce olarak yayımlıyoruz. İnternette ticaret ve vergilendirme ile ilgili bu yazımızı ilgi ile okuyacağınıza inanıyoruz.

Diğer bir güncel konu olan RF’daki enerji kaynakları ve RF’nun bu yıl içindeki G-8 Başkanlığı’na ilişkin çalışmada doyurucu bilgiler bulacağınızı umuyoruz.

Ülkemizin gündeminde her zaman önemli bir yere sahip olan karayolu taşımacılığı ve bu sektörün sorunlarına ilişkin yazıda, karayolları ile ilgili ayrıntılı bilgi ve taşımacılık sektörünün sorunlarına ilişkin çözüm önerilerini okuyacaksınız.

Turizm mevsiminin yaklaşmakta olduğu bugünlerde Mavi Bayrak Projesine ilişkin olarak Türkiye Çevre Eğitim Vakfı Genel Müdürü Sayın Erol Güngör’ü konuk ediyoruz. Kaleme aldığı yazının ilginizi çekeceğini düşünüyoruz.

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Ticaret Anlaşması ve Son Gelişmeler başlıklı yazıda ise bölgesel ekonomik oluşumlara ilişkin yeni bir yaklaşım ele alınmaktadır.

Sigortacılık ile ilgili makalede, dünyada ve Türkiye’de sigortacılığın geçmiş ve geleceği incelenmekte ve ülkemizin bu alandaki yeri hakkında aydınlatıcı bilgi verilmektedir.

Son makalemiz de ilki gibi vergilendirme ile ilgilidir. Bu kez vergi dampingi ele alınmaktadır. Kurumlar vergisi oranlarındaki yeni eğilimlerin de yansıtıldığı yazının ilgi uyandıracağından emin bulunuyoruz.

Bakanlığımızın ve Dış Temsilciliklerimizin değerli mensupları ile okurlarımızın uluslararası ekonomik sorunlarla ilgili yazacakları makalelere dergimizin gelecek sayılarında yer vermek isteğimizi bir kez daha dile getiriyor, görüş, dilek ve eleştirilerinizi bekliyoruz.

Saygılarımla,

Oğuz Özge