Uluslararası Ekonomik Sorunlar (Ağustos-2006)

Sunuş

Değerli okurlar,

Bu sayımıza, Birleşmiş Milletler’in 21.yüzyılda daha iyi bir dünya ve gelecek için koyduğu hedefleri ele alan Binyıl Kalkınma Hedefleri ile ilgili İngilizce makalemiz ile başlıyoruz. Hüseyin Ergani tarafından hazırlanan ve  bu alanda yapılan çalışmalar ile sağlanan ilerlemeyi ele alan, ayrıca ülkemizin bu alandaki performansını değerlendiren makaleyi aydınlatıcı bulacağınıza inanıyoruz.

22.sayımızda konuk olarak Radikal Gazetesi Moskova muhabiri ve Türk-Rus.Com editörü Suat Taşpınar’ı ağırlıyoruz. Taşpınar’ın Türkiye-RF ekonomik ilişkilerine içeriden bir bakışı yansıtan makalesinin ilginizi çekeceğini umuyoruz. 

Dergimizin bu sayısında ağırlıklı olarak son aylarda dünyada meydana gelen küreselleşme ve korumacılık konularına yer verdik. Bu amaçla, Dr.Mustafa Duran tarafından hazırlanan ve son zamanlardaki gelişmeleri kapsamlı bir şekilde ele alan  makalede ayrıntılı bilgi bulacaksınız. Atilla Bastırmacı tarafından kaleme alınan ve dünya ekonomisinin bugünü ve geleceğini inceleyen yazıda ise küreselleşmenin ana aktörlerinin hareket tarzlarına ilişkin bir değerlendirme okuyacaksınız.

Ülkemiz gündemini oluşturan önemli ekonomik konulardan biri olan sosyal güvenlik reformu İhsan Demirci tarafından hazırlandı ve reform ile birlikte hayatımıza girecek yenilikler tanıtıldı.

Geçtiğimiz aylarda dünyayı ve ülkemizi oldukça meşgul eden ve etkileri halen süren kuş gribi hastalığının ülkemiz ekonomisi üzerine etkileri Mustafa Sarnıç tarafından yorumlandı.

Bu sayımız ile birlikte yeni bir uygulamamızı açıklamaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Her sayımızda ülkemiz kamuoyu tarafından az tanındığına inandığımız bir uluslararası ekonomik örgüte ilişkin bilgi vermeye çalışacağız. Bu sayıda, merkezi Roma’da bulunan ve küresel açlık ve yoksullukla mücadelede dünyanın en büyük uluslararası gıda yardımı örgütü olarak tanımlanan Dünya Gıda Programı (WFP)  Elif Çalışkan tarafından değerlendirildi. Bu bölümü ilginç ve faydalı bulacağınıza inanıyor ve eleştirilerinizi bekliyoruz. 

Gelecek sayıda buluşmak üzere…