Nisan 2020

1-27 Nisan

Nisan ayındaki uçuşlarla birlikte, koronavirüs salgınının başlangıcından bu yana, yurtdışındaki 86 ülkede geçici olarak bulunan 60 bini aşkın vatandaşımız salgın nedeniyle ülkemize getirilmiştir.

2 Nisan

NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı 2 Nisan 2020 tarihinde videokonferans yöntemiyle yapılmıştır. Toplantıda, NATO gündemindeki konular ve koronavirüs salgınıyla mücadelede İttifak’ın rolünün güçlendirilmesi ön plana çıkmış, bu hususta bir bildiri yayımlanmıştır.

3 Nisan

Türkiye-Almanya-Birleşik Krallık-Fransa Dörtlü Siyasi Direktörler videokonferansı 3 Nisan 2020 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal’ın katıldığı toplantıda koronavirüsle mücadele ile bölgesel konularda istişarelerde bulunulmuştur.

7-17-28 Nisan

Sayın Bakanımız, 7, 17 ve 28 Nisan 2020 tarihlerinde telekonferansla düzenlenen Uluslararası Koordinasyon Grubu toplantılarına katılmıştır. Salgınla mücadelede çoktaraflı kuruluşlarda işbirliği ve eşgüdüm ile salgına karşı korunmasız ülkelere destek konularının ele alındığı toplantıların sonuncusuna Kanada, Avustralya, İngiltere, Brezilya, Endonezya, İtalya, Kore Cumhuriyeti, Peru, Singapur, Almanya ve Fransa katılım sağlamıştır.

9 Nisan

Türkiye, Meksika, Endonezya, Güney Kore ve Avustralya’dan müteşekkil işbirliği platformu MIKTA’nın Dışişleri Bakanları, 9 Nisan 2020 tarihinde “COVID-19 Pandemisi ve Küresel Sağlık” hakkında ortak açıklama yayımlamışlardır.

10 Nisan

Türk Konseyi Olağanüstü Zirvesi, 10 Nisan 2020 tarihinde “COVID-19 Küresel Salgını ile Mücadelede Dayanışma ve İşbirliği” temasıyla videokonferans yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Sözkonusu Zirve’ye, Türk Konseyi üyesi ülkelerin Devlet Başkanları’nın yanısıra Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov ile gözlemci üye Macaristan’ın Başbakanı Viktor Orban katılmıştır. Zirveye Türk Konseyi Genel Sekreteri Baghdad Amreyev ile Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus da iştirak etmiştir. Sayın Bakanımızın Sayın Cumhurbaşkanımıza refakat ettiği zirvede, Türk Konseyi’ne üye devletler koronavirüs salgınıyla mücadelede gösterdikleri dayanışmanın geliştirilmesi yönündeki ortak iradelerini teyit eden bir bildiri kabul etmişlerdir. Ayrıca, üye ve gözlemci ülkeler ile Türkmenistan'ın kriz merkezleri, Ulaştırma, Ticaret ve Sağlık Bakanları ile Göç İdareleri arasındaki eşgüdümün artırılması konusunda mutabık kalınmıştır.

15 Nisan

NATO Savunma Bakanları Toplantısı 15 Nisan 2020 tarihinde koronavirüsle mücadele kapsamında videokonferans yöntemiyle yapılmıştır. Toplantıda, Müttefiklerin salgına karşı attıkları adımlar ele alınmış, bu bağlamda NATO’nun savunma ve caydırıcılık yapılanmasının muhafazasının önemi teyid edilmiştir.

15 Nisan

G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları,15 Nisan 2020 tarihinde videokonferans yöntemiyle bir araya gelmişlerdir. Toplantının sonunda yayınlanan bildiride salgınla ve salgının ekonomik ve sosyal etkileriyle mücadele etmek amacıyla atılacak adımlar ele alınmış ve bir Eylem Planı kabul edilmiştir.

22 Nisan

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Olağanüstü İcra Komitesi Toplantısı, İİT üyesi ülkelerin koronavirüs salgınına karşı dayanışma ve işbirliği halinde hareket etmesini teminen, ülkemizin girişimi sonucunda 22 Nisan 2020 tarihinde Dışişleri Bakanları düzeyinde videokonferans yöntemiyle düzenlenmiştir. Toplantıda, tüm Müslüman toplulukların salgın süresince desteklenmesi hususunda fikir birliği oluşmuştur. Üye ülkelerin ihtiyaçlarının belirlenmesi ve işbirliğinin pekiştirilmesi amacıyla İİT bünyesinde bir eşgüdüm mekanizması kurulması önerimiz İcra Komitesi tarafından kabul edilmiş ve toplantı sonunda kabul edilen Nihai Bildiri’ye yansıtılmıştır.

22 Nisan

Astana platformu (Türkiye-İran-RF) Dışişleri Bakanları telekonferansı 22 Nisan 2020 tarihinde Sayın Bakanımızın katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Görüşmede, Suriye’de koronavirüs salgınıyla mücadele, sahadaki durum, siyasi süreçte gelinen aşama, insani durum ve sığınmacıların geri dönüşüne ilişkin değerlendirmede bulunulmuştur.

28 Nisan

Türkiye-Polonya-Romanya Üçlü Dışişleri Bakanları Toplantısı 28 Nisan 2020 tarihinde videokonferans yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Toplantıda, koronavirüs salgını başta olmak üzere, üçlü işbirliği alanları ve NATO gündemindeki hususlar ele alınmıştır.

29 Nisan

Sayın Bakanımız, Afrika Birliği Komisyonu’nun (AfB) evsahipliğinde, AfB Komisyonu ile Somali Federal Hükümeti’nin eşbaşkanlıklarında 29 Nisan 2020 tarihinde düzenlenen “2021 Sonrası Somali” konulu Yüksek Düzeyli videokonferansa iştirak etmiştir.