Temmuz 2020

30 Haziran-17 Temmuz

- Ülkemiz, BM İnsan Hakları Konseyi'nin 30 Haziran - 17 Temmuz 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilen 44. Oturumu'nda kabul edilen 23 karardan, koronavirüs salgınıyla mücadelede insan haklarının korunması, kadınlara karşı ayrımcılığın önlenmesi, BM Şartı'nın amaç ve ilkelerinin gerçekleştirilmesine insan haklarının katkısı konularında 9 karara ortak sunucu olmuş, bunlardan "Suriye’de insan haklarının durumu" başlıklı karar tasarısının ise ana sunucuları arasında yer almıştır.

1-27 Temmuz

- Koronavirüs salgını sonrasında atılacak adımları ele almak üzere ilgili kurumlarımız arasında Bakan Yardımcıları düzeyinde teşkil edilen Eşgüdüm Komisyonu'nun dokuzuncu toplantısı, Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran'ın katılımıyla 14 Temmuz 2020 tarihinde videokonferans yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Sayın Bakan Yardımcımız toplantıda, turizm alanındaki normalleşme çalışmalarına Bakanlığımızın katkıları, karşılıklı uçuşların başlatılmasını teminen atılan adımlar ve ülkemizin yaptığı tıbbi malzeme yardımları konularında bilgi paylaşmıştır.

- Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla, Irak’a koronavirüs salgınıyla mücadelesinde destek olmak amacıyla hazırlanan tıbbi yardım malzemelerini taşıyan nakliye uçağımız Bakanlığımızın eşgüdümünde, 1 Temmuz 2020 tarihinde Ankara’dan Irak’a hareket etmiştir. Bağdat ve sonrasında Kerkük’e iniş yapan uçağımızda bulunan tıbbi malzeme, Irak İçişleri Bakanlığıyla eşgüdüm halinde Bağdat, Kerkük, Musul ve Vasit (Kut) vilayetlerine ulaştırılmıştır.

- 27 Temmuz 2020 itibarıyla, ülkemizden tıbbi malzeme yardım talebinde bulunan 153 ülkeden 141’inin talebi karşılanmıştır.

- 18 uluslararası kuruluş/ bağlı organ ülkemizden satın alma ve malzeme/nakdi bağış şeklinde olmak üzere tıbbi malzeme yardımı talep etmiş; bunlardan 7’sinin talebi tamamen veya kısmen karşılanmıştır.

- Mart ayından bu yana salgın nedeniyle yurtdışında geçici statüde bulunan 95.000 vatandaşımızın 139 ülkeden dönüşü sağlanmış olup, tahliye uçuşları devam etmektedir.

- 7/24 temelinde hizmet sunan Konsolosluk Çağrı Merkezimiz de 24 Temmuz 2020 itibarıyla 120.000’i aşkın çağırıyı yanıtlamıştır.

- 17 Mart’tan seyahat kısıtlamalarının kaldırıldığı 11 Haziran’a kadar 290.000’i aşkın yabancı ülkemizden ayrılmıştır. Bu süreçte 91 ülkeye, vatandaşlarının tahliye operasyonları için gerekli destek sağlanmıştır.

1 Temmuz

- Suriye konulu Astana formatındaki altıncı Üçlü Zirve, Sayın Cumhurbaşkanımız, RF Devlet Başkanı Putin ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani’nin katılımıyla videokonferans yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Zirve’de Liderler, İdlip’te sükûnetin sürdürülmesi, Anayasa Komitesi’nin desteklenmesi, uluslararası toplumun insani yardımlar bağlamında daha fazla külfet paylaşması, Suriye’nin petrol kaynaklarına el konulması ve transfer edilmesine karşı durulması, terörizmle mücadele edilirken sivillerin ve sivil altyapının korunması, sığınmacı ve yerinden edilenlerin geri dönüşlerinin desteklenmesi, ayrılıkçı gündemlerin reddi hususlarında mutabık kalmışlardır.

2 Temmuz

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Doha’yı ziyaret etmiştir. Sözkonusu ziyaret, Sayın Cumhurbaşkanımızın salgın sürecinde gerçekleştirdiği ilk yurtdışı ziyaret olmuştur.

2 Temmuz

- Sayın Bakanımız, Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy ve Sağlık Bakan Yardımcısı Sayın Emine Alp Meşe’yle birlikte Almanya’ya bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir.

2 Temmuz

- Türkiye-Singapur siyasi istişareleri, Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal ve Singapur Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Wee Kiong Chee başkanlığındaki heyetler arasında videokonferans yöntemiyle gerçekleştirmiştir. Sözkonusu istişarelerde, koronavirüs salgınıyla mücadelede işbirliğinin yanısıra gündemimizdeki ikili siyasi, ekonomi, ticaret, güvenlik, kültür ve eğitim konuları ele alınmıştır.

3 Temmuz

- Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Sayın Bakanımızın davetine icabetle Türkiye-Ukrayna Ortak Stratejik Planlama Grubu VIII. Toplantısı vesilesiyle 3 Temmuz 2020 tarihinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Toplantıda, ticaret, yatırımlar, savunma sanayii, güvenlik, turizm ve koronavirüs salgınının etkileriyle mücadelede işbirliği gibi ikili ilişkilerimizin muhtelif alanlarda geliştirilmesi imkânları ele alınmıştır. Ziyaret kapsamında ayrıca, soydaşlarımız Kırım Tatarları’nın durumu ile bölgesel ve uluslararası gelişmelere ilişkin görüş alışverişinde bulunulmuştur.

6-7 Temmuz

- AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi (YT) ve Komisyon Başkan Yardımcısı Josep Borrell, ülkemizi ziyaret etmiştir. YT Borrell, Sayın Bakanımız ve Milli Savunma Bakanımız Sayın Akar ile görüşmüştür. Sayın Bakanımızın Borrell'le görüşmesinde, Türkiye-AB ilişkilerinin yanısıra Doğu Akdeniz, Libya ve Suriye gibi bölgesel meseleler ele alınmıştır.

8 Temmuz

- Sayın Bakanımız, Birleşik Krallık’a (BK) çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Ziyaret kapsamında, Sayın Bakanımız mevkidaşı Dominic Raab’la Brexit sonrasında Türkiye-BK ikili ilişkilerini, seyahat kısıtlamalarının kaldırılması bağlamında turizm, koronavirüs salgınıyla mücadele ve güncel konuları ele almıştır. Ziyaret çerçevesinde Sayın Bakanımız ayrıca, BK Başbakanı Boris Johnson tarafından kabul edilmiştir.

8 Temmuz

- Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Almanya’nın Dönem Başkanlığı’nda Libya’daki durumu ele almak amacıyla bir oturum düzenlemiştir. Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal’ın katıldığı toplantıda, soruna Berlin Konferansı’nda alınan kararlar çerçevesinde, BM himayesinde Libyalıların öncülüğünde diyalog yoluyla siyasi bir çözüm bulunması gerektiği vurgulanmıştır.

10 Temmuz

- Danıştay’ın açıkladığı kararla, Ayasofya’yı müzeye dönüştüren Bakanlar Kurulu kararı iptal edilmiştir. 1985 yılından bu yana UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan “İstanbul’un Tarihi Alanları”nın bir bileşeni olan Ayasofya Camii konusunda UNESCO ile gerekli bilgi paylaşımı ve işbirliği sağlanmaktadır.

10 Temmuz

- BM Genel Sekreteri’nin BM Kıbrıs Barış Gücü (BMBG) Raporu yayımlanmıştır. BMBG’nün görev süresi BM Güvenlik Konseyi’nin 2537 (2020) sayılı kararıyla 28 Temmuz 2020 tarihinde altı ay süreyle uzatılmıştır. Karara ilişkin Bakanlığımız tarafından yapılan açıklamada, BM ile KKTC makamları arasında BMBG’nin faaliyetlerine dair yasal çerçevenin bulunmamasına dikkat çekilmiş; Doğu Akdeniz’de güvenlik ve istikrarın temini için Ada’nın hidrokarbon kaynaklarının paylaşımı konusunda Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum taraflarının ortak bir işbirliği mekanizması kurması gerektiği vurgulanmıştır.

11 Temmuz

- BM’nin Suriye yönelik sınır-ötesi insani yardımlarına imkân tanıyan BM Güvenlik Konseyi (BMGK) kararı yenilenmiştir. Böylece, BM sınır-ötesi insani yardım mekanizması Hatay-Cilvegözü Sınır Kapısını içerecek şekilde ve 12 ay süreyle uzatılmıştır. Öncüpınar-Kilis Sınır Kapısı ise bahsekonu mekanizma kapsamından çıkarılmıştır. Ülkemiz, BM’nin sınır-ötesi insani yardımlarının Suriye’ye ulaştırılmasında tek koridor olma özelliğini sürdürmektedir.

12-22 Temmuz

- Ermenistan’ın, Azerbaycan’ın kuzeybatısındaki Tovuz bölgesine yakın sınır hattındaki saldırısıyla 12 Temmuz 2020 tarihinde başlayan silahlı çatışmalar, birkaç gün boyunca devam etmiştir. Azerbaycan tarafı, saldırılar sonucu 12 şehit ve bir sivil can kaybı verdiğini ifade etmiştir. Ermenistan tarafı ise 4 askerinin hayatını kaybettiğini iddia ederken, Azerbaycan makamları Ermeni tarafının kaybının 100’den fazla olduğunu kaydetmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız, 14 ve 17 Temmuz 2020 tarihlerinde yaptığı açıklamalarda Ermenistan’ın saldırılarını kınamış, Azerbaycan’ın yanında olduğumuzun altını çizmiştir. Bakanlığımızca yapılan açıklamada da, Ermeni saldırıları kınanmış ve ülkemizin tüm imkânlarıyla Azerbaycan’ın yanında olduğu ifade edilmiştir. 16 Temmuz 2020 tarihinde TBMM’de grubu bulunan dört siyasi parti tarafından yapılan ortak açıklamada ve 22 Temmuz 2020 tarihli Milli Güvenlik Kurulu Toplantısı sonrası yayınlanan bildiride de Azerbaycan’a desteğimiz vurgulanmıştır.

12-13 Temmuz

- Cumhurbaşkanı Sözcüsü ve Başdanışmanı Büyükelçi Sayın İbrahim Kalın, Şansölye Dış Politika Başdanışmanı Jan Hecker’le Berlin’de biraraya gelmiştir.

13 Temmuz

- Sayın Bakanımız, Sierra Leone Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Nabeela Tunis’la 13 Temmuz 2020 tarihinde videokonferans yöntemiyle bir görüşme gerçekleştirmiştir. Sözkonusu görüşmede, ikili ilişkiler ve işbirliği konuları ele alınmıştır

13 Temmuz

- Brüksel’de düzenlenen AB Dış İlişkiler Konseyi Toplantısı’nda, Türkiye-AB ilişkileri ayrı bir gündem maddesi olarak ele alınmıştır. YT Borrell, düzenlediği basın toplantısında, AB üyesi ülkeler tarafından, Türkiye-AB ilişkilerinde mevcut gerginliklerin azaltılması ve anlayış birliğine varılması için yeni yöntemler araştırması hususunda kendisine toplantıda geniş destek verildiğini vurgulamış, Ağustos ayının sonunda düzenlenecek gayrıresmi toplantıda, gelişmelerle ilgili olarak üye ülkelerle bilgi paylaşacağını kaydetmiştir.

13 Temmuz

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal, Japonya Dışişleri Devlet Bakanı Suzuki Keisuke’yle bölgesel konuların ele alındığı bir videokonferans görüşmesi gerçekleştirmiştir.

13 Temmuz

- BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs İyi Niyet Misyonu’na ilişkin raporu yayımlanmıştır. Rapor kapsamında BM Genel Sekreteri, Kıbrıs meselesi, Doğu Akdeniz ve koronavirüs salgınıyla mücadele hususlarını değerlendirmiştir.

14 Temmuz

- Malta Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Sayın Evarist Bartolo ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyaret kapsamında gerçekleştirilen görüşmelerde, Türkiye- Malta ve Türkiye-AB ilişkilerinin yanısıra, başta Libya olmak üzere güncel bölgesel ve uluslararası konular ele alınmıştır. Ziyaret vesilesiyle ayrıca ülkemiz ile Malta arasında, “Diplomatik Misyon ve Konsolosluk Mensuplarının Bakmakla Yükümlü Oldukları Kişilerin Kazanç Getirici Bir İşte Çalışmaları Hakkında Anlaşma” imzalanmıştır.

16 Temmuz

- Sayın Bakanımız, 16 Temmuz 2020 tarihinde Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed’in Özel Temsilcisi, Etiyopya eski Cumhurbaşkanı ve eski Ankara Büyükelçisi Mulatu Teshome Wirtu’yla bir görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşmede karşılıklı ziyaretlerin artırılması, ticaret ve yatırım başta olmak üzere, iki ülke arasındaki işbirliğinin her alanda geliştirilmesi ele alınmıştır.

16 Temmuz

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal, Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Li Yucheng’le videokonferans yöntemiyle görüşmüştür.

16 Temmuz

- AB Konseyi tarafından, AB’ye zorunlu olmayan seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasının tavsiye edildiği üçüncü ülkelere ilişkin 30 Haziran 2020 tarihinde yayımlanan listede ülkemize yer verilmemişti. Sözkonusu liste 16 Temmuz 2020 tarihinde güncellenmiştir. Güncellenmiş listede, bir önceki listede yer alan Sırbistan ve Karadağ’ın bu defa kapsam dışı bırakıldığı, ülkemize yine değinilmediği görülmüştür. Bir sonraki gözden geçirmenin/güncellemenin 15 gün sonra yapılması öngörülmekte olup, ülkemizin sözkonusu listeye dâhil edilmesine yönelik girişimlerimiz sürdürülmektedir.

16 Temmuz

- Diplomasi Akademisi ile Ukrayna, Azerbaycan, Bulgaristan, Gürcistan ve Romanya Diplomasi Akademileri arasında videokonferans yöntemiyle bir toplantı düzenlenmiştir. Toplantıda, salgın sürecinde diplomatların eğitimi, dijitalleşme ve dijital diplomasi konuları üzerinde fikir alışverişinde bulunularak akademiler arası işbirliği imkânları değerlendirilmiştir.

17 Temmuz

- MİKTA Dışişleri Bakanları 17. Toplantısı, Güney Kore’nin Dönem Başkanlığı’nda videokonferans yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Toplantıya, Sayın Bakanımızın yanısıra Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard, Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Marsudi, Avustralya Dışişleri Bakanı (ve Kadından Sorumlu Bakan) Marise Payne ve Güney Kore Dışişleri Bakanı Kang Kyung-wha iştirak etmişlerdir.

19-20 Temmuz

- Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay, 20 Temmuz Kıbrıs Barış Harekatı’nın 46. yıldönümü törenlerine katılmak üzere KKTC’ye bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız tören konuşmasında, ülkemizin Kıbrıs Türk halkının hak ve çıkarlarını korumaya kararlı olduğunu vurgulamıştır.

20 Temmuz

Türkiye-Kuveyt siyasi istişarelerinin yedinci turu, Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal ve Kuveyt Dışişleri Bakanlığı Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Velid Ali Saad El Kubeyzi başkanlığında videokonferans yöntemiyle gerçekleştirilmiştir.

20-22 Temmuz

- Sayın Bakanımız, Togo, Nijer ve Ekvator Ginesi’ne ziyaretler gerçekleştirmiştir. Dışişleri Bakanı düzeyinde ülkemizden anılan ülkelere yapılan bu ilk resmi ziyaretler vesilesiyle, Sayın Bakanımız, Togo, Nijer ve Ekvator Ginesi Cumhurbaşkanları tarafından kabul edilmiş, Nijer Başbakanı ve anılan ülke Dışişleri Bakanlarıyla görüşmeler gerçekleştirmiştir. Görüşmelerde ikili ilişkiler gözden geçirilmiş, bu meyanda ilişkilerin çeşitlendirilmesine yönelik yeni işbirliği alanları belirlenmiş, bölgesel ve uluslararası gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur. Nijer’le dört, Togo’yla üç ve Ekvator Ginesi’yle iki olmak üzere toplam dokuz anlaşma imzalanmıştır.

21-22 Temmuz

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal ve Rusya Federasyonu Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin başkanlığında ilgili kurumlardan temsilcilerin katılımıyla, Ankara’da Libya ve Suriye konularının görüşüldüğü bir toplantı gerçekleştirilmiştir.

25 Temmuz

- Katar Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed Bin Abdülrahman Bin Casim El Sani ülkemize ziyarette bulunmuş ve bu kapsamda Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiştir.

26-29 Temmuz

- Özbekistan Başbakan Yardımcısı, Yatırımlar ve Dış Ticaret Bakanı Sardor Umurzakov, ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Umurzakov, ziyaret çerçevesinde Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız tarafından kabul edilmiş, ayrıca, Sayın Bakanımız ve Sayın Ticaret Bakanımızla ikili işbirliği konularını ele almıştır.

27 Temmuz

- İspanya Dışişleri, Avrupa Birliği ve İşbirliği Bakanı Arancha Gonzàlez Laya, ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Bakanımızın İspanyol mevkidaşıyla gerçekleştirdiği görüşmelerde, Türkiye-İspanya ilişkileri ele alınmış, AB üyelik sürecimiz, Libya ve Doğu Akdeniz başta olmak üzere güncel bölgesel ve uluslararası gelişmelere ilişkin görüş alışverişinde bulunulmuştur.

27 Temmuz

- Türkiye-Umman siyasi istişareleri, Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal ve Umman Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Sayyid Badr bin Hamad El Busaidi başkanlığında videokonferans yöntemiyle gerçekleştirilmiştir.

28 Temmuz

- Antalya Diplomasi Forumu (ADF) ve Singapur'da yerleşik S. Rajaratnam Uluslararası İlişkiler Okulu (RSIS) işbirliğiyle "pandemi sonrası Asya'da bölgesel işbirliği" başlıklı bir webinar etkinliği düzenlenmiştir. Sayın Bakanımızın evsahipliğinde düzenlenen etkinliğe, Azerbaycan Dışişleri Bakanı, Japonya Dışişleri Devlet Bakanı, Asya İşbirliği Diyaloğu (ACD) Genel Sekreteri, BM Asya-Pasifik Ekonomik ve Sosyal Komisyonu (UNESCAP) İcra Sekreteri ve Asya Kalkınma Bankası (ADB) Başkan Yardımcısı katılmıştır.

28 Temmuz

- Sayın Bakanımız, Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza’yla videokonferans yöntemiyle görüşmüştür. Görüşmede, ikili ilişkiler ele alınmış, Arreaza, ülkemizin koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında Venezuela’ya tıbbi malzeme yardımı için teşekkürlerini iletmiştir.

28 Temmuz

- Ülkemizin 1 Temmuz 2020 tarihi itibarıyla bir yıl süreyle devraldığı Güney Doğu Avrupa İşbirliği Süreci (GDAÜ) Dönem Başkanlığı kapsamında, GDAÜ Siyasi Direktörler toplantısı, ülkemizin evsahipliğinde videokonferans yöntemiyle tertiplenmiştir.