Mayıs 2020

1-28 Mayıs

- Sayın Cumhurbaşkanımız, koronavirüs salgını sürecindeki uluslararası temasları kapsamında, Mayıs ayı içerisinde 26 muhatabıyla görüşme gerçekleştirmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız, Avrupa Birliği Komisyonu öncülüğünde 4 Mayıs 2020 tarihinde düzenlenen "Koronavirüse Küresel Karşılık” başlıklı Bağışçılar Konferansı’na video mesaj göndermiştir. Bahsekonu video mesajda Sayın Cumhurbaşkanımız, salgının, sadece sağlık krizi değil siyasi, ekonomik ve sosyal boyutları olan benzersiz bir küresel imtihan teşkil ettiğini belirtmiştir.

- Sayın Bakanımız, koronavirüs salgınıyla bağlantılı olarak Kanada'nın inisiyatifiyle kurulan Uluslararası Koordinasyon Grubu’nun 12 Mayıs 2020 tarihli toplantısına katılmıştır. Toplantıda tıbbi malzeme tedariki konusunda kamu-özel sektör işbirliği ele alınmıştır.

- BM 75. Genel Kurul Başkan adayımız Sayın Volkan Bozkır, BM’de öndegelen ülkelerin Daimi Temsilcileri, ülke gruplarının Başkan/Koordinatörleri ve bazı ülke gruplarıyla 28 Nisan-28 Mayıs tarihleri arasında bir dizi videokonferans gerçekleştirmiştir. Sayın Bozkır bu kapsamda 70 kadar Daimi Temsilci ile görüşmüştür. Sayın Bozkır ayrıca, 15 Mayıs 2020 tarihinde videokonferans formatında yapılan bir interaktif diyalog toplantısında BM üyesi 193 ülkeyle biraraya gelmiştir. Sayın Bozkır, toplantıda Genel Kurul Başkanlığı vizyonu hakkında takdimde bulunmuş ve üye ülkelerin sorularını yanıtlamıştır

- 28 Mayıs 2020 itibarıyla, ülkemizden tıbbi malzeme yardım talebinde bulunan 135 ülkenin 102’sinin talebi karşılanmıştır.

- 28 Mayıs 2020 itibarıyla, yurtdışında 126 ülkede geçici statüde bulunan vatandaşlarımızdan yurda getirilenlerin sayısı 75.000’i aşmıştır.

- 7/24 temelinde hizmet sunan Konsolosluk Çağrı Merkezimiz de 28 Mayıs 2020 itibarıyla 90.000’i aşkın çağırıyı yanıtlamıştır.

- 28 Mayıs 2020 itibarıyla, ülkemizde bulunan yabancılardan tahliye edilenlerin sayısı 238.000’e ulaşmıştır. Bu çerçevede, ülkemizden destek talep eden 86 ülkeye yardım sağlanmıştır.

8 Mayıs

- Sayın Bakanımız, II. Dünya Savaşının sona ermesinin 75. yıldönümü vesilesiyle, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin düzenlediği videokonferansa katılmıştır. Sayın Bakanımız sözkonusu videokonferansta, koronavirüs salgınıyla mücadele, küresel barış ve istikrarın önemi ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin sorumluluklarına değinmiş; etkin çoktaraflılığa verdiğimiz önemi vurgulamıştır.

9 Mayıs

- Avrupa Günü vesilesiyle, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Bakanımız tarafından yayımlanan mesajlarda; içinden geçmekte olduğumuz zorlu dönemde Türkiye-AB işbirliğinin önemine dikkat çekilerek stratejik hedef olarak gördüğümüz Avrupa Birliği’ne tam üyelik konusundaki kararlılığımız vurgulanmıştır. Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı, Antakya Medeniyetler Korosu’nun Avrupa Günü vesilesiyle sosyal medya üzerinden yayımlanan konser programının açılışına video mesajıyla katılım sağlamış, ayrıca, hafta boyunca çeşitli üniversite ve sivil toplum kuruluşlarına mülakatlar vermiş, gençlerle bir araya gelerek sosyal medya kanallarında söyleşilere katılmıştır.

14 Mayıs

- Türkiye-Kırgızistan Dışişleri Bakanlıkları arasındaki Siyasi İstişareler Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal ile Kırgız Dışişleri Bakanlığı Bakan Yardımcısı Azizbek Madmarov'un eşbaşkanlığında videokonferans yoluyla gerçekleştirilmiştir. Görüşmede, koronavirüs salgınına karşı mücadelenin yanısıra gündemimizdeki ikili siyasi, ekonomi, ticaret, güvenlik, kültür ve eğitim alanlarında işbirliği konuları da ele alınmıştır.

19 Mayıs

- “Antalya Diplomasi Forumu” (ADF) tarafından, New York’ta kain öndegelen düşünce kuruluşu Uluslararası Barış Enstitüsü’yle (IPI) işbirliği içerisinde “Koronavirüs Salgınının Çatışma Dinamikleri ve Arabuluculuk Üzerindeki Etkileri” başlıklı bir webinar etkinliği düzenlenmiştir.

Sayın Bakanımızın evsahipliğinde düzenlenen etkinliğe, Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto ve İsviçre Dışişleri Bakanı Ignazio Cassis ile BM Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Rosemary DiCarlo katılmışlardır. Etkinliğin moderatörlüğünü, IPI Başkanı Terje Rod-Larsen ile Dış Politika, Analiz ve Eşgüdüm Genel Müdürü Büyükelçi Burak Akçapar üstlenmişlerdir.

Koronavirüs salgının barış ve arabuluculuk süreçlerine etkilerinin ele alındığı webinar, ülkemizin bu konudaki öncü rolünün vurgulanmasına ve marka değerimizin ortaya konmasına vesile olmuş; ayrıca salgın nedeniyle ertelenen ADF’nin ilk sanal etkinliğini teşkil etmiştir.

- Türkiye, Almanya, Birleşik Krallık ve Fransa Dışişleri Bakanları Toplantısı tarihinde gerçekleştirilmiştir. Videokonferans yöntemiyle icra edilen toplantıda, koronavirüs salgınıyla mücadelede mevcut durum ve atılabilecek ortak adımlar ile Suriye, Libya, Irak başta olmak üzere bölgesel konularda yaşanan son gelişmeler ele alınmıştır.

- Sayın Bakanımız AFC Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile bir videokonferans görüşmesi gerçekleştirmiştir. Bahsekonu görüşmede koronavirüs salgınına ilişkin gelişmeler ve bu bağlamda oluşabilecek işbirliği olanakları; turizm sezonuna ilişkin ülkemizde alınan önlemler, Almanya’nın yaklaşan AB Dönem Başkanlığı öncesinde AB üyelik sürecimiz ve AB’yle işbirliği konuları ele alınmıştır.

- Sayın Bakanımız, Afganistan’da sağlanan siyasi uzlaşının ardından Afganistan Yüksek Uzlaşı Konseyi Başkanı Abdullah Abdullah, Dışişleri Bakan Vekili Hanif Atmar ve Mareşallik rütbesi tevdi edilen Cumhurbaşkanı eski Yardımcısı Raşid Dostum’la telefonda görüşmüştür. Sayın Bakanımız, sağlanan siyasi uzlaşıdan ötürü muhataplarını kutlamış, Afganistan’da kapsayıcı bir hükümet kurulmasına yönelik beklentimizi iletmiştir.

- Yunanistan Parlamentosu’nda Pontus iddialarının dile getirildiği bir oturum düzenlenmiştir. Oturuma Yunan hükümetini temsilen katılan Dışişleri Bakan Vekili Miltiadis Varviçiotis ve Meclis’te bulunan siyasi partiler adına milletvekillerince konuşmalar yapılmıştır.

Yunanistan Cumhurbaşkanı Ekaterini Sakelaropulu ve Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in yanısıra Yunan hükümetinde yer alan Bakanlar ve üst düzey devlet görevlileri de asılsız Pontus iddialarını tekrarlayan açıklamalar yapmışlardır. Selanik Belediyesi bu yıl ilk defa Pontus iddiaları çerçevesinde bir anma etkinliği düzenlemiştir.

Yunan Parlamentosu’nun önünde düzenlenen etkinlik sırasında bir grup gösterici tarafından bayrağımızın yakılmasının ardından Yunan Dışişleri Bakanlığı olayı kınadığını belirten bir açıklama yapmıştır. Bakanlığımızca yapılan basın açıklamasında da Pontus iddialarının tarihi ve hukuki dayanağının bulunmadığı bir kez daha ortaya konulmuş, iddialar reddedilmiştir.

20 Mayıs

- Çek Cumhuriyeti Parlamentosu’nun Senato kanadında 1915 olaylarını, Ermeni iddiaları temelinde nitelendiren ve yaşananları kınayan bir karar kabul edilmiştir. Kararın ardından Bakanlığımızca bir basın açıklaması yapılarak siyasi saiklerle alınan kararın hukuken bir bağlayıcılığı olmadığı vurgulanmıştır. Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Tomas Petricek, kararın hükümetinin tutumunu yansıtmadığını kaydetmiştir.

21 Mayıs

- Kamu-özel ortaklığıyla Türk Rönesans firması ile Japon Sojitz şirketi tarafından inşa edilen Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi faaliyete başlamıştır. Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Sayın Cumhurbaşkanımızın davetine icabeten açılış törenine videokonferans yöntemiyle iştirak etmiştir.

22 Mayıs

- Türkiye-Etiyopya siyasi istişarelerinin altıncı turu Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal ile Etiyopya Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Redwan Hussein başkanlıklarında videokonferans yoluyla gerçekleştirilmiştir.

25 Mayıs

- Sayın Bakanımız ve Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov videokonferans yoluyla bir görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşmede ikili ilişkilerimiz kapsamında ulaştırma, ticaret ve ekonomi alanlarında işbirliğinin artırılması ele alınmıştır.

26 Mayıs

- Ülkemizin 2020 yılında KKTC’ye sağlayacağı mali desteğe ilişkin Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile KKTC Hükümeti Arasında İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması, Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay ile KKTC Başbakanı Sayın Ersin Tatar tarafından düzenlenen videokonferans vesilesiyle imzalanmıştır.

- Kaliforniya Valisi Gavin Newsom, Los Angeles Başkonsolosumuz Kemal Arıkan’ı 1982 yılında şehit eden “Ermeni Adalet Komandoları” (JCAG) isimli terör örgütü mensubu Hampig Sasunyan’ın şartlı tahliye talebinin uygunluğuna dair kararı reddetmiştir. Bakanlığımızca yayımlanan açıklamada, bahsekonu karardan duyduğumuz memnuniyet ifade edilmiştir.