Aralık 2020

1 Aralık

- Sayın Bakanımız, Somali Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı olarak geçtiğimiz ay göreve atanan Mohamed Abdirizak Mohamud ile tebrik amaçlı bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

- Sayın Bakanımız, Kamboçya’nın ülkemize atadığı ilk Büyükelçi olan Kim Heng Meas’la bir videokonferans görüşmesi gerçekleştirmiştir. İkili ilişkilerimizin tüm veçheleriyle ele alındığı görüşmede ayrıca, iki ülke arasındaki işbirliği mekanizmaları ve parlamenter diplomasinin etkin şekilde kullanılması yoluyla diyalog ve işbirliğimizin güçlendirilmesi ele alınmıştır.

- Koronavirüs salgını sonrasında atılacak adımları ele almak üzere ilgili kurumlarımız arasında Bakan Yardımcıları düzeyinde teşkil edilen Eşgüdüm Komisyonu'nun onaltıncı toplantısı, Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran'ın katılımıyla videokonferans yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Sayın Bakan Yardımcımız toplantıda salgının uluslararası sisteme etkileri, ekonomi alanındaki normalleşme çalışmalarına Bakanlığımızın katkıları, uluslararası alandaki aşı çalışmalarının takibi ile tıbbi malzeme desteklerimiz konularında bilgi ve değerlendirmelerimizi paylaşmıştır.

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Yakın Doğu’dan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Muavini ve Suriye Angajmanı Özel Temsilcisi Joel Rayburn’ü kabul etmiştir. Görüşmede, Anayasa Komitesi’nin çalışmaları bağlamında siyasi süreç, sahadaki gelişmeler ve sığınmacıların dönüşü konuları ele alınmıştır.

- 2019 yılında Londra’da gerçekleştirilen NATO Liderler Toplantısında verilen yönerge temelinde başlatılan İttifakın siyasi rolünün güçlendirilmesine yönelik “NATO 2030 Stratejik Değerlendirme Süreci” kapsamında, aralarında ülkemizden Büyükelçi Tacan İldem’in de yer aldığı 10 kişilik Uzmanlar Grubunca hazırlanan “NATO 2030: Yeni Bir Çağ için Birliktelik” başlıklı rapor, kamuoyuyla paylaşılmıştır.

1-2 Aralık

- Sayın Bakanımız videokonferans yöntemiyle düzenlenen NATO Dışişleri Bakanları Toplantısına katılmıştır. Sayın Bakanımız toplantının ilk gününde NATO’nun gündemindeki konulara ilaveten, Yukarı Karabağ, Doğu Akdeniz, Libya ve Irini Harekâtı kapsamında Roseline A isimli gemiye ülkemizin rızası olmadan müdahalede bulunulması hakkındaki görüşlerimizi aktarmıştır.

2 Aralık

-Sayın Bakanımız, TRT World Forum 2020’ye katılarak, pandemi, Türkiye-AB ilişkileri, NATO, terörle mücadele, Yukarı Karabağ dahil Türk dış politikası hakkında değerlendirmelerde bulunmuştur.

- Sayın Bakanımız, Uruguay Dışişleri Bakanı Francisco Bustillo Bonasso ile ikili ilişkilerimizin ele alındığı bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

- Sayın Bakanımız, Ukraynalı muhatabı Dmitro Kuleba ile adıgeçenin NATO Dışişleri Bakanları toplantısına ülkemizden telekonferans yoluyla katılımı vesilesiyle bir görüşme gerçekleştirerek, ikili gündemimizde yer alan konuları ele almıştır.

- Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı ve Letonya Dışişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri Andris Pelss başkanlıklarında Türkiye-Letonya siyasi istişareleri çevrimiçi olarak gerçekleştirilmiştir. Siyasi istişarelerde, Letonya ile ikili ilişkilerimiz her yönüyle ele alınmış; başta NATO çerçevesindeki dayanışmamız ve AB üyeliği sürecimiz olmak üzere bölgesel ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunulmuştur.

3 Aralık

- Sayın Cumhurbaşkanımız, İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile ikili ve bölgesel konuların ele alındığı bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

- Sayın Bakanımız, AGİT Tiran Bakanlar Konseyi toplantısı kapsamında Ukrayna tarafından Uluslararası Kırım Platformu’nun tanıtımı için düzenlenen ve ülkemizin de ortak sunucu olduğu “International Response to Crimea’s Occupation: The Next Steps” başlıklı yan etkinliğe videokonferans yoluyla katılım sağlayarak bir hitapta bulunmuş, anılan platforma desteğimizi yinelemiştir.

- Sayın Bakanımız, Dominik Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Roberto Alvarez ile talebi üzerine bir telefon telefon görüşmesi gerçekleştirmiş, görüşmede ikili ilişkilerimiz ele alınmıştır.

- ABD’nin Afganistan Uzlaşısından Sorumlu Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad ülkemizi ziyaret etmiştir. Özel Temsilci Halilzad, ziyareti vesilesiyle Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Sayın İbrahim Kalın ve Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal ile görüşmüştür. Görüşmelerde Afganistan barış sürecindeki son gelişmeler ile sürece bölgesel destek sağlanması konuları ele alınmıştır.

-Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı ile Avusturya Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Büyükelçi Peter Launsky-Tieffenthal arasında Türkiye-Avusturya siyasi istişereleri çevrimiçi olarak gerçekleştirilmiştir. İstişarelerde, Avusturya ile ikili ilişkilerimiz ile Türkiye’nin AB’ye üyelik süreci ele alınmıştır.

7 Aralık

- Sayın Bakanımız, Uluslararası Üniversiteler Konseyi ve Akdeniz Üniversitesi tarafından düzenlenen Doğu Akdeniz Çalıştayı’nın “Tehditler ve Fırsatlar Karşısında Doğu Akdeniz” adlı oturumuna katılmıştır. Sayın Bakanımız Çalıştay’da pandemi, Libya, Yemen, Yukarı Karabağ, Kıbrıs ve Doğu Akdeniz gibi konulara değinen bir konuşma yapmış ve dinleyicilerin sorularını yanıtlamıştır.

8 Aralık

- Sayın Bakanımız, Fransa Avrupa ve Dışişleri Bakanı Sayın Jean-Yves Le Drian ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede, bölgesel konuların yanısıra, Türkiye-Fransa ilişkileri değerlendirilmiştir.

- Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı, Peter Szijjarto, 7. Karma Ekonomik Komisyonu toplantısına Sayın Sanayi ve Teknoloji Bakanımız ile birlikte eşbaşkanlık yapmak üzere ülkemizi ziyaret etmiştir. Szijjarto’nun Sayın Bakanımızla görüşmesinde ise, ikili işbirliğimiz ve Türkiye-AB ilişkileri ile güncel bölgesel ve uluslararası konular ele alınmıştır. Szijjarto ayrıca, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiş ve Sayın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımızla da bir araya gelmiştir.

- Sayın Bakanımız, Gürcistan Dışişleri Bakanı David Zalkaliani ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede Bakanımız, Gürcistan’da 31 Ekim ve 21 Kasım’da iki tur olarak gerçekleştirilen parlamento seçim sonuçları vesilesiyle mevkidaşını tebrik etmiş, ayrıca koronavirüs salgını ile mücadeleye ilişkin görüş alışverişinde bulunmuştur.

- Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı, Polonya Dışişleri Bakan Yardımcısı Pawel Jablonski’yle bir videokonferans görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede, ikili ilişkiler ve bölgesel gelişmeler ile uluslararası platformlarda işbirliği konuları ele alınmıştır.

9 Aralık

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal’ın evsahipliğinde Asya ülkeleriyle yatırım işbirliği konulu çevrimiçi konferans düzenlenmiştir. Konferansa Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu konuşmacı olarak katılmıştır. ASYA Büyükelçi Nilvana Darama’nın moderatörlüğünü üstlendiği konferansa Yeniden Asya Girişimi kapsamındaki ülkelerde mukim Büyükelçilerimizin yanısıra, ilgili Genel Müdürlerimiz ve ahiren bölge ülkelerine atama tebligatlarını alan müstakbel Büyükelçilerimiz iştirak etmiştir. Etkinlikte, ülkemizdeki yatırım perspektifleri, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nin yabancı yatırımcılara sunduğu hizmetler, Asya ülkeleriyle işbirliği potansiyeli ve dış temsilciliklerimizle birlikte yürütülebilecek çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

9-10 Aralık

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Bakü’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret çerçevesinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüşen Sayın Cumhurbaşkanımız, Bakü’de düzenlenen Zafer Geçit Töreni’ne katılarak burada bir hitapta bulunmuştur. Üç anlaşmanın imzalandığı ziyarette, Sayın Bakanımız ile Azerbaycanlı mevkidaşı Ceyhun Bayramov tarafından imzalanan protokolle, iki ülke vatandaşlarının kimlik kartlarıyla karşılıklı seyahatlerine imkân tanınmıştır.

11 Aralık

- Sayın Bakanımız, 11 Aralık’ta göreve yeni atanan Panamalı mevkidaşı Erika Mouynes ile tebrik amaçlı bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

12 Aralık

- Sayın Bakanımız, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile ikili ve bölgesel konuların ele alındığı bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

13 Aralık

-Bolluğun ve bereketin sembolü, koruyucusu olduğuna inanılan 1700 yaşındaki "ana tanrıça" Kybele heykeli, yaklaşık 60 yıl sonra ABD’den ülkemize geri getirilmiştir.

14 Aralık

- Sayın Bakanımız, ÇHC Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede, gündemdeki ikili konular ele alınmıştır.

- Bakanlığımızın 2021 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi ve 2019 Yılı Kesin Hesabı TBMM Genel Kurulu’nda yapılan görüşmeler neticesinde kabul edilmiştir. Sayın Bakanımız görüşmelerde, bütçe teklifimizi sunan bir konuşma yapmış ve Sayın Milletvekillerinin sorularını yanıtlamıştır. 2021 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ile Bakanlığımız için 5 milyar 786 milyon TL, bağlı kuruluşu Avrupa Birliği Başkanlığı için 787 milyon TL (692 milyon TL’si Ulusal Ajans’a ait olmak üzere), ilgili kuruluşu olan Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) için ise 42 milyon TL ödenek tahsis edilecektir.

14-19 Aralık

- "Geleneksel Zeka ve Strateji Oyunu: Togyzqumalaq, Toguz Korgool, Mangala/Göçürme" adlı çok-uluslu adaylık dosyamız, çevrimiçi olarak düzenlenen 15. Somut Olmayan Kültürel Miras Komite Toplantısı'nda, UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsilî Listesi’ne kaydedilmiştir. Böylece sözkonusu listedeki unsur sayımız 20’ye yükselmiştir.

15 Aralık

- Sayın Cumhurbaşkanımız, AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede, AB Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nde kabul edilen kararlar ve Türkiye-AB ilişkilerinde önümüzdeki dönemde atılabilecek adımlar hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

- Sayın Bakanımız, bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’ya, ABD’nin Savunma Sanayii Başkanlığımızı hedef alan yaptırım kararından duyduğumuz tepkiyi aktarmış, bu tektaraflı ve hatalı tutumun vakit kaybetmeksizin telafi edilmesi yönündeki çağrımızı iletmiştir.

- Cumhurbaşkanlığı görevine Alpha Condé’nin yeniden seçilmesi vesilesiyle Konakri’de düzenlenen yemin törenine iştirak eden Sayın Bakanımız, tören öncesinde Mali Geçiş Dönemi Devlet Başkanı Bah N’Daw ve Sierra Leone Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Nabeela F. Tunis ile ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir. Ziyaret marjında Sayın Bakanımız ayrıca, Etiyopya Devlet Başkanı Sahle-Work Zewde, Liberya Devlet Başkanı George Weah, Sierra Leone Devlet Başkanı Julius Maada Bio ve Senegal Dışişleri Bakanı Aissata Tall Sall ile de görüşmüştür. Türkiye, törene Afrika kıtası dışından Dışişleri Bakanı düzeyinde katılım sağlayan tek ülke olmuştur.

16 Aralık

- Sayın Bakanımız, BM Kıdemli Yetkilisi Jane Holl Lute’u Ankara’da kabul etmiştir. Sayın Bakanımız, Kıbrıs Türk halkının iki devletli çözüm iradesini desteklediğimize işaretle, Ada’daki gerçekleri temel alan, egemen eşitliğe dayalı iki devletli çözüm modelinin müzakere edilmesinin zamanının geldiğini vurgulamıştır.

- Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, ülkemizi ziyaret ederek, Sayın Bakanımızla bir araya gelmiştir. Görüşmede, ikili ilişkiler ve Irak Başbakanı Kazımi'nin ülkemizi ziyaretinin hazırlıkları ele alınmıştır.

- Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Sayın İbrahim Kalın, AB’nin Türkiye Delegasyonu Başkanı Mayer-Landrut ve AB üyesi ülkelerin Ankara Büyükelçileri ile düzenlenen çevrimiçi toplantıda bir araya gelmiştir. Büyükelçi Sayın Kalın, toplantıda, Türkiye-AB ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik yaklaşımımız ve beklentilerimiz hakkında bilgi vermiş, başta Doğu Akdeniz olmak üzere, bölgesel gelişmeler konusunda ayrıntılı açıklamalarda bulunmuştur.

- Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran ülkemizin dönem başkanlığı kapsamında 12 GDAÜ üye ülkesinin düşünce kuruluşlarının katılımları ile gerçekleştirilen çevrimiçi çalıştayın açılış konuşmasını gerçekleştirmiştir.

17 Aralık

- Irak Başbakanı Mustafa Kazımi, Sayın Cumhurbaşkanımızın davetine icabetle ülkemizi ziyaret etmiş ve Sayın Cumhurbaşkanımızla bir araya gelmiştir. Ziyaret kapsamında ayrıca, Sayın Cumhurbaşkanımızın Irak’ın Su Sorununa Yönelik Özel Temsilcisi Sayın Veysel Eroğlu ile Sayın Tarım ve Orman Bakanımız, Irak Su Kaynakları Bakanı Mehdi Reşid El-Hamdani ile bir araya gelmiştir. Görüşmede, su alanında iki ülke arasındaki işbirliğinin karşılıklı fayda temelinde geliştirilmeye devam edilmesinin önemi vurgulanmıştır.

-Sayın Bakanımız, Kanal 24’e bir özel röportaj vererek, S-400, Türkiye-ABD ilişkileri, ABD Başkanlık seçimleri, Türkiye-AB ilişkileri, Doğu Akdeniz, Fransa’yla ilişkiler, Yukarı Karabağ ve terörle mücadele konularında açıklamalarda bulunmuştur.

- Sayın Bakanımız Litvanya’da Ekim ayında yapılan seçimlerin ardından kurulan hükümette Dışişleri Bakanlığı görevine gelen Gabrielius Landsbergis ile tebrik amaçlı bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

- Sayın TBMM Başkanımız Kore Cumhuriyeti Ulusal Meclisi Başkanlığınca sanal ortamda düzenlenen 6. MIKTA Meclis Başkanları Toplantısı’na katılmıştır, toplantıda "Beş yıllık MIKTA Meclis Başkanları Danışmaları: Pandemi Dönemindeki Zorluklar" ile “Pandemi Krizinde Sosyal Açıdan Hassas Durumda Olanlar için Kapsayıcı Parlamento Liderliği" oturumlarında konuşma yapmış ve soru cevap bölümünde koronavirüsün uzun vadeli yansımalarının dikkate alınması gerektiğini vurgulamıştır. 7. MIKTA Meclis Başkanları Toplantısı’nın 2021 yılında Avustralya’nın evsahipliğinde düzenlenmesi kararlaştırılmıştır.

17-20 Aralık

- Endonezya Savunma Bakanı Prabowo Subianto başkanlığındaki heyet, ülkemize gerçekleştirdiği ziyaret vesilesiyle Sayın Milli Savunma Bakanımız ve Sayın Savunma Sanayi Başkanımız ile görüşmeler gerçekleştirmiş ve savunma sanayii alanındaki işbirliğimizde somut ilerlemeler kaydedilmiştir.

18 Aralık

- Sayın Cumhurbaşkanımız Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Merkel ile bir videokonferans görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede AB ile ilişkilerimiz ve Doğu Akdeniz konuları başta olmak üzere, ikili ve bölgesel konular ele alınmıştır.

- Belçika Temsilciler Meclisi "9 Aralık gününün Belçika Devleti tarafından resmen tanınan soykırımların kurbanlarını anma günü olarak ilan edilmesi ve bu vesileyle resmi bir anma töreninin düzenlenmesi” konulu kararı kabul etmiştir. Sözkonusu kararın açıklayıcı not niteliğindeki giriş kısmında, 1915 olaylarına AİHM kararları başta olmak üzere hukukun temel kaynaklarına aykırı şekilde atıfta bulunulmakta, kararın içeriğinde ise konuya atıf yapılmamaktadır. Bakanlığımızca yapılan açıklamada 1915 olaylarına yapılan atfın AİHM kararları başta olmak üzere hukukun temel kaynaklarına aykırı olduğu ve Belçika’nın sözkonusu anma günüyle ilgili düzenlemeleri bunu dikkate alarak yapması gerektiği vurgulanmıştır.

17-18 Aralık

- Sayın Bakanımız, 9. Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey toplantısına yönelik hazırlıkları ele almak amacıyla Ukrayna'ya resmi bir ziyarette bulunmuştur. Ziyaret kapsamında Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ve Ukrayna Başbakanı Denis Shmihal ile görüşen Sayın Bakanımız, iki ülke Dışişleri ve Savunma Bakanları’nın katılımıyla düzenlenen "2+2” formatındaki toplantıya da iştirak etmiştir. Sayın Bakanımız ziyaret marjında ayrıca, Ukrayna Büyükelçiler Konferansı’na bir hitapta bulunmuş, kendisine Ukrayna Hayırseverler Derneği’nin “İyilik Meleği” isimli ödülü takdim edilmiştir. Sayın Bakanımız ziyaret vesilesiyle ayrıca, AGİT Özel Gözlem Misyonu Başkanı Büyükelçi Halit Çevik ile bir görüşme gerçekleştirmiş ve Ukrayna’daki Kırım Tatar, Gagavuz ve Ahıskalı soydaş toplulukların temsilcileriyle bir araya gelmiştir.

19 Aralık

- Türkiye’den Çin’e giden ilk ihracat treni, 42 konteyner içerisinde buzdolabı ve diğer beyaz eşyadan oluşan yüküyle Çerkezköy’den 4 Aralık’ta (Köseköy Gümrüğü’nden hareket 6 Aralık) hareket etmiş ve Çin’in Xi’an kentine yükünü ulaştırmıştır. Bu ihracat treni, ülkemizin girişimi olan Hazar Geçişli Doğu-Batı Orta Koridor’un önümüzdeki dönemde tam kapasite ile işletilmesi için önemli bir adımı oluşturmaktadır.

21 Aralık

- Sayın Bakanımız, AB’nin Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası’ndan sorumlu Yüksek Temsilcisi Josep Borrell Fontelles ile adıgeçenin talebi üzerine, bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede, Türkiye-AB ilişkilerindeki mevcut durum ele alınmış ve önümüzdeki döneme ilişkin görüş alışverişinde bulunulmuştur.

21-22 Aralık

- Sayın Bakanımız, Endonezya’ya bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Ziyaret kapsamında Sayın Bakanımızın Endonezyalı mevkidaşı Retno Marsudi, Devlet Başkanı Joko Widodo ve Savunma Bakanı Prabowo Subianto ile gerçekleştirdiği görüşmelerde ikili ilişkilerimiz tüm veçheleriyle ele alınmış, bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur. Ziyaret vesilesiyle “Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ile Endonezya Dışişleri Bakanlığı arasında Diplomatik Kapasite İnşası Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı” imzalanmıştır. Ayrıca Sayın Bakanımız Endonezya gazetesi Kompas Medya’ya bir mülakat vermiştir.

22 Aralık

-Libya Tezkeresi’nin ve Afganistan Tezkeresi’nin 18 ay süreyle uzatılması TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmiştir.

22-23 Aralık

- Sayın Bakanımız, Bangladeş Dışişleri Bakanı A.K. Abdul Momen’in davetine icabetle Bangladeş’e bir çalışma ziyaretinde bulunmuştur. Dışişleri Bakanı Momen ile başbaşa ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştiren Sayın Bakanımız, Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina tarafından da kabul edilmiştir. Ziyaret çerçevesinde, ikili ilişkilerimiz ile bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur. Ayrıca Sayın Bakanımız ziyaret vesilesiyle, Dakka Büyükelçiliğimizin yeni binasının resmi açılışını gerçekleştirmiştir.

23 Aralık

- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Ersan Saner, ülkemize gerçekleştirdiği ilk resmi ziyaretinde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiştir. Görüşme kapsamında, ülkemiz ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasındaki yakın işbirliğinin daha da geliştirilmesine yönelik hususlar ile Kıbrıs meselesi ve Doğu Akdeniz’deki son gelişmeler ele alınmıştır. Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız tarafından da kabul edilen Başbakan Saner’e ziyaretinde Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı ile Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu eşlik etmiştir.

23-24 Aralık

- Somali Adalet Bakanı Abdulkadir Mohamed Nur, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiştir. Adıgeçen, Sayın Adalet Bakanımızla da görüşmüştür.

24 Aralık

- Sayın Bakanımız, Uluslararası İşbirliği Konseyi’nin düzenlediği 15. Güvenlik Akademisi’nin kapanış oturumuna katılarak “Türkiye’nin Dış ve Güvenlik Politikalarında Yaşanan Son Gelişmeler” konulu bir hitapta bulunmuştur.

26 Aralık

- Milli Savunma Bakanımız Sayın Hulusi Akar, Libya’ya resmî bir ziyaret gerçekleştirmiş, Yüksek Devlet Konseyi Başkanı Halid El Meşri, Savunma Bakanı Selahaddin Nemruş ve İçişleri Bakanı Fethi Başağa ile görüşmüştür. Görüşmelerde ikili meseleler ve Libya’daki gelişmeler ele alınmıştır.

28 Aralık

- Sayın Bakanımız, ülkemizi ziyaret eden Kosova Dışişleri ve Diaspora Bakanı Meliza Haradinaj-Stublla ile görüşmüştür. Görüşmede, ikili ilişkilerimiz ile bölgesel ve uluslararası konular ele alınmıştır.

29 Aralık

- Sayın Bakanımız, Türkiye-Rusya Ortak Stratejik Planlama Grubu’nun (OSGP) 8. Toplantısı vesilesiyle Rusya Federasyonu’na (Soçi) bir ziyaret gerçekleştirilmiştir. Sayın Bakanımızın ve Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’un başkanlıklarında gerçekleştirilen Ortak Stratejik Planlama Grubu toplantısında, iki ülke ilişkilerinin yanısıra, bölgesel ve uluslararası gelişmelere ilişkin kapsamlı görüş alışverişinde bulunulmuştur. Toplantı sonunda, Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlıkları Arasında 2021-2022 İstişare Planı imzalanmıştır.

1-31 Aralık

- Koronavirüs salgını sürecinde ülkemizden, -malzeme bağışı, nakdi yardım, satın alma/ihraç izni kategorilerinde olmak üzere- tıbbi yardım talebinde bulunan ülke sayısı Aralık sonu itibarıyla 158’dir. Bu taleplerden 156’sı karşılanmıştır. Ayrıca, ülkemizden talepte bulunan 11 uluslararası kuruluşun (OCHA, PAF, UNICEF, CARICOM, SICA, NATO, IGAD, WHO, OSCE, UNWRA, IFRC) talepleri kısmen ya da önemli ölçüde karşılanmıştır.

- Aralık ayının başından itibaren 89 vatandaşımızın daha yurda dönüşü sağlanmıştır.

- Konsolosluk Çağrı Merkezi (KÇM) tarafından 24 Aralık itibarıyla 149.440 çağrı yanıtlanmıştır.

- Yeni bir koronavirüs mutasyonunun tespit edilmesinin ardından Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı üzerine, Sağlık Bakanlığımız, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız ve Bakanlığımızın eşgüdümüyle İngiltere, Danimarka ve Güney Afrika uçuşlarımız geçici olarak durdurulmuştu. İlk aşamada Hollanda ile durdurulan uçuşlarımız bilahare yeniden başlatılmıştır.

- Düzenli uçuşlarımızın devam ettiği ülke sayısı 97’dir.