Ocak 2020

2 Ocak

- Libya’nın istikrarı ve bütünlüğünü hedef alan tehditlere, DEAŞ ve El Kaide gibi terör örgütlerine, tüm bölgeyi etkileyen düzensiz göç, yasadışı silahlı gruplar ve insan kaçakçılığına karşı Libya’ya destek olmayı amaçlayan tezkere 2 Ocak 2020 tarihinde TBMM’ye sunulmuş ve 325 oyla kabul edilmiştir.

6-7 Ocak

- Sayın Bakanımız 6-7 Ocak 2020 tarihlerinde Cezayir’i ziyaret ederek, Devlet Başkanı Tebboune, Başbakan Djerad ve Dışişleri Bakanı Boukadoum’la görüşmeler gerçekleştirmiştir.

7 Ocak

- İtalya Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Luigi Di Maio, 7 Ocak 2020 tarihinde ülkemize ilk çalışma ziyaretini gerçekleştirmiştir. Yapılan görüşmelerde Libya krizi başta olmak üzere uluslararası gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

8 Ocak

- TürkAkım Doğal Gaz Boru Hattı Projesi’nin açılışı 8 Ocak 2020 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov’un da katılımıyla gerçekleştirilmiştir.

- “2019 Türkiye-Rusya Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı”nın kapanış töreni 8 Ocak 2020 tarihinde İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda Rusya’da yaşayan halk topluluklarının müzik ve dans gösterilerinin sahnelendiği “Rus Mozaiği” isimli etkinlikle Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy ile Rus Kültür Bakanı Vladimir Medinsky’nin katılımıyla gerçekleştirilmiştir.

8-10 Ocak

- Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı Fikrim Damka ile beraberindeki heyet, 8-10 Ocak 2020 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiş, Sayın Bakanımız ve bazı kurum temsilcileriyle görüşmeler gerçekleştirmiştir. Görüşmelerde soydaşlarımızın yaşadığı sorunların çözülmesini teminen atılabilecek adımlar dahil çeşitli konularda görüş alışverişinde bulunulmuştur.

9 Ocak

- Birleşmiş Milletler Suriye Bağımsız Uluslararası Soruşturma Komisyonu, “Suriye’de İnsan Hakları” konulu raporun hazırlıkları çerçevesinde 9 Ocak 2020 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Görüşmelerde, Barış Pınarı Harekatı, harekat alanlarındaki istikrar çalışmalarımız ve insani yardım faaliyetlerimiz hakkında Komisyon üyelerine bilgi verilmiştir.

10 Ocak

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal, 10 Ocak 2020 tarihinde ABD Dışişleri Bakanlığı Suriye Angajmanı ve DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu Özel Temsilcisi James Jeffrey ve beraberindeki heyeti kabul etmiştir. Görüşmede, İdlip ve Kuzey Doğu Suriye’deki gelişmeler, BM’nin Suriye’ye yönelik sınırötesi insani yardım mekanizmasının yenilenmesi ile Anayasa Komitesi bağlamındaki güncel gelişmeler değerlendirilmiştir.

- Türkiye-Yunanistan siyasi istişareleri Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal ile Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Büyükelçi Themistoklis Demiris başkanlığındaki heyetler arasında 10 Ocak 2020 tarihinde Ankara’da yapılmıştır.

10-11 Ocak

- Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum, 10-11 Ocak 2020 tarihlerinde Arnavutluk’a bir ziyaret gerçekleştirmiş ve 26 Kasım 2019 tarihinde meydana gelen depremin yaralarının sarılmasını teminen, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından inşa edilerek Arnavutluk’a hibe edilecek olan 500 adet konutun inşasına ilişkin temaslarda bulunmuştur. Arnavutluk Cumhurbaşkanı Ilir Meta ve Başbakan Edi Rama tarafından kabul edilen ve Yeniden İnşadan Sorumlu Devlet Bakanı Ahmet Arbenaj, Yeniden İnşa Projelerinden Sorumlu Kültür Bakanı Elva Margariti ile Turizm ve Çevre Bakanı Blendi Klosi’yle görüşen Sayın Çevre ve Şehircilik Bakanımız, bahsekonu 500 adet konutun inşa edilmesi öngörülen Laç kentinde incelemeler yapmış ve “Afet Sonrası Konut Yapımı Alanında İşbirliği Yapılmasına Dair Protokol”ü imzalamıştır.

11 Ocak

- Sayın Cumhurbaşkanımız 11 Ocak 2020 tarihinde Tunus Meclis Başkanı Rachid Gannuşi'yi kabul etmiştir. Görüşmede ikili ilişkilerimiz ve bölgesel gelişmeler ele alınmıştır.

- Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, 11 Ocak 2020 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiştir. Görüşmede, Türkiye-AB ilişkileri ile bölgesel gelişmeler ele alınmıştır. Ziyaret, AB'nin yeni yönetimi tarafından ülkemize gerçekleştirilen en üst düzey ilk ziyaret olma niteliğini taşımaktadır.

11-14 Ocak

- Gana Dışişleri ve Bölgesel Entegrasyon Bakanı Shirley Ayorkor Botchwey, 11-14 Ocak 2020 tarihlerinde ülkemize ziyarette bulunmuş ve bu vesileyle iki ülke Dışişleri Bakanlıkları arasında “Bilişim Teknolojileri ve Diplomatik Arşiv Alanlarında İşbirliği Hakkında Mutabakat Muhtırası” imzalanmıştır. Konuk Bakanın TBMM Başkanımız Sayın Mustafa Şentop tarafından da kabul edildiği sözkonusu ziyaret ülkemize Gana’dan yapılan ilk resmi ziyaret olmuştur.

12 Ocak

- Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay, Sultan Qaboos’un vefatı üzerine 12 Ocak 2020 tarihinde Umman’ı ziyaret ederek yeni Umman Sultanı Haitham’a taziyelerini iletmiştir.

13 Ocak

- İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, Sayın Cumhurbaşkanımızın davetine icabetle, 13 Ocak 2020 tarihinde ülkemize ilk çalışma ziyaretini gerçekleştirmiştir. Yapılan görüşmelerde Libya krizi başta olmak üzere uluslararası gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

- Sayın Bakanımız, Milli Savunma Bakanımız Sayın Hulusi Akar ve MİT Başkanımız Sayın Hakan Fidan 13 Ocak 2020 tarihinde Moskova’ya bir ziyaret gerçekleştirerek Rus muhataplarıyla Libya’da çatışmaların durdurulması konusunda görüşmelerde bulunmuşlardır.

14-15 Ocak

- Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan, Türk işinsanlarından oluşan bir heyetle 14-15 Ocak 2020 tarihlerinde Fas'ı ziyaret ederek Türkiye-Fas Serbest Ticaret Anlaşması Ortak Komite Toplantısı’nı gerçekleştirmiştir.

15 Ocak

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal, 15 Ocak 2020’de Viyana’da düzenlenen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Forumu Dönem Başkanlığımız açılış toplantısına katılmış ve Dönem Başkanlığımızın programı ile öncelikleri hakkında sunum yapmıştır. Ziyaret vesilesiyle Sayın Bakan Yardımcımız, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Greminger, Uluslararası Atom Enerjisi Genel Direktörü Grossi ve Avusturya Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Launsky-Tieffenthal’la görüşmeler gerçekleştirmiştir.

19 Ocak

- Libya’da devam eden krize çözüm bulmak amacıyla 19 Ocak 2020 tarihinde Berlin’de Liderler Zirvesi düzenlenmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızın iştirak ettikleri Zirve sonunda, ateşkes, silah ambargosu, siyasi sürece dönüş, ekonomik ve mali reform, uluslararası insancıl hukuk ve insan haklarına saygıyı içeren Sonuç Bildirisi ve Sonuç Bildirisi’nde yer alan kararların uygulanması bağlamında Birleşmiş Milletler Libya Destek Misyonu tarafından hazırlanan uygulama belgesi kabul edilmiştir.

- Sayın Bakanımız, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’yla 19 Ocak 2020 tarihinde Libya konulu Berlin Konferansı marjında Libya’da kalıcı ateşkesin sağlanmasını teminen atılabilecek adımların ele alındığı bir görüşme gerçekleştirmiştir. Doğu Akdeniz’deki gelişmelere de değinilen görüşmede ikili ilişkilerimiz de ele alınmıştır.

20-24 Ocak

- Avrupa Parlamentosu yeni Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, 20-24 Ocak 2020 tarihlerinde ülkemize ilk ziyaretini gerçekleştirmiştir. Sayın Bakanımız tarafından kabul edilen Yeni Raportör’e, ülkemize karşı tarafsız, adil ve nesnel bir tutum sergilemesini beklediğimiz iletilmiştir. İstanbul, Ankara ve Gaziantep’te temaslarda bulunan Sanchez Amor, Sayın Adalet Bakanımız ve Sayın İçişleri Bakanımız tarafından kabul edilmiş, siyasi parti genel başkan ve vekilleri ile çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle görüşmüştür.

21-23 Ocak

- İran Bilim ve Teknolojiden Sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sorena Sattari, İstanbul’da düzenlenen Ticaret ve Teknoloji Toplantısı’na katılmak üzere 21-23 Ocak 2020 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiş ve Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay ile Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank‘la görüşmeler gerçekleştirmiştir.

21-24 Ocak

- Sayın Bakanımız, 21-24 Ocak 2020 tarihlerinde İsviçre'nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu 50. Yıllık Toplantısı’na katılmış, NATO'nun Geleceği ve Jeopolitik Görünüm panellerinde hitapta bulunmuştur.

Sayın Bakanımız toplantı vesilesiyle Azerbaycan, Kosova, Ekvator Devlet Başkanları, Bulgaristan ve Slovenya Başbakanları, Katar, Finlandiya, Ruanda, Umman ve Güney Afrika Cumhuriyeti Dışişleri Bakanları, İsviçre Adalet ve Göç Bakanı, BM Suriye Özel Temsilcisi, NATO Genel Sekreteri, Avrupa Parlamentosu Başkanı, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı, Alibaba ve Mahindra Group Başkanları’yla ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

22-25 Ocak

- Kuveyt Millet Meclisi Başkanı Marzouq Al Ghanim ve beraberindeki heyet, TBMM Başkanımız Sayın Mustafa Şentop’un daveti üzerine 22-25 Ocak 2020 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiş ve Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiştir.

23 Ocak

-Türkiye-Belçika siyasi istişareleri, Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı ile Belçika Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Büyükelçi Peter Moors başkanlığındaki heyetler arasında 23 Ocak 2020 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilmiştir. İstişarelerde, ikili ilişkilerin tüm boyutları ve Avrupa Birliği üyelik sürecimiz ele alınmıştır.

26 Ocak

- Sayın Cumhurbaşkanımız, 26 Ocak 2020 tarihinde Cezayir’e gerçekleştirdiği ziyaret çerçevesinde mevkidaşı Tebbuone’la başta Libya olmak üzere bölgesel konuların ele alındığı görüşmeler gerçekleştirmiş ve Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi kurulmasına ilişkin ortak bildiri imzalamıştır.

27 Ocak

- Sayın Cumhurbaşkanımızın Gambiya ziyaretleri vesilesiyle, 27 Ocak 2020 tarihinde “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı’yla Gambiya Cumhuriyeti Ulusal Arşiv Hizmetleri Arasında İşbirliği Protokolü” ile “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’yla Gambiya Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Gençlik ve Spor Alanında İşbirliği Anlaşması” imzalanmıştır.

27-28 Ocak

- Sayın Cumhurbaşkanımız Afrika’ya gerçekleştirdikleri tur kapsamında 27 Ocak 2020 tarihinde Gambiya’ya, 28 Ocak 2020 tarihinde ise Senegal’e ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızın Gambiya ziyareti ülkemizden Cumhurbaşkanı düzeyinde yapılan ilk resmi ziyaret olmuştur.

28 Ocak

- Sayın Cumhurbaşkanımızın Senegal ziyareti vesilesiyle, 28 Ocak 2020 tarihinde “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’yle Senegal Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Spor Alanında İşbirliği Anlaşması”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’yle Senegal Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Eğitim Alanında İşbirliği Anlaşması” ve “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı ile Senegal Arşiv Başkanlığı Arasında İşbirliği Protokolü” imzalanmıştır.

31 Ocak

- Holokost mağdurlarını anma töreni, Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy, Ankara Üniversitesi Rektörü, öğretim üyeleri ve öğrencileri, Bakanlığımız yetkilileri, kordiplomatik mensupları, Türkiye Hahambaşısı, Türk Yahudi Cemaati Başkanları ve temsilcilerinin katılımıyla 31 Ocak 2020 tarihinde, Ankara Üniversitesi evsahipliğinde gerçekleştirilmiştir.