Kasım 2020

1-10 Kasım

- Sayın Bakanımız 1, 8 ve 10 Kasım tarihlerinde Bakü’yü ziyaret ederek, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kabul edilmiş, mevkidaşı Ceyhun Bayramov ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

1 Kasım

- Moldova'da gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçimlerini 57% oy oranıyla Maia Sandu kazanmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız Sandu’ya tebrik mesajı yollamıştır.

2 Kasım

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal, BM Genel Sekreteri’nin Suriye Özel Temsilcisi Büyükelçi Geir O. Pedersen’i kabul etmiştir. Görüşmede, Anayasa Komitesi’nin çalışmaları başta olmak üzere, Suriye’deki son gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

- Stratejik Araştırma Merkezi Başkanlığınca düzenlenen, “Sahada ve Masada Güçlü Diplomasi: Cumhuriyetimizin 100. Yılında Türk Dış Politikası” başlıklı makale yarışmasının ödül töreni gerçekleştirilmiştir. Yarışmayı kazanan öğrencilere ödüllerini Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran tevdi etmiştir.

3 Kasım

- ABD’de yapılan Başkanlık seçimini, gayrıresmi sonuçlara göre, Demokrat Parti Başkan Adayı Joe Biden, Seçici Kurul’da 306 oy alarak kazanmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız Seçilmiş Başkan Biden’a bir tebrik mesajı iletmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız aynı zamanda Başkan Trump’a da bir mesaj ileterek, dört yıllık görevi boyunca Türkiye-ABD ilişkilerinin gelişmesi için ortaya koyduğu samimi ve kararlı vizyon için teşekkür etmiştir.

- Viyana’da gerçekleşen terör saldırılarına ilişkin olarak Bakanlığımızca bir kınama açıklaması yapılmış ve hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı, yaralananlara da şifa dilekleri iletilmiştir. Sayın Bakanımız ayrıca Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg ile bir görüşme gerçekleştirerek, taziye ve geçmiş olsun dileklerimizi iletmiştir.

- Sierra Leone Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Nabeela F. Tunis, ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyaret kapsamında Bakanlığımızda Sayın Bakanımızla başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerinin ardından anlaşma imza töreni ve ortak basın toplantısı düzenlenmiştir. Bu vesileyle iki ülke arasındaki ahdi altyapıyı güçlendirmek amacıyla eğitim, bilim, savunma sanayii, teknoloji ve vergi alanında 4 anlaşma imzalanmıştır. Sierra Leone’nin Ankara Büyükelçiliğinin resmi açılışı da Sayın Bakanımızın katılımıyla gerçekleştirilmiştir.

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı, AGİT üyelerinin ve Akdeniz ortağı devletlerin (Cezayir, Mısır, İsrail, Ürdün, Fas ve Tunus) katılımıyla çevrimiçi olarak gerçekleştirilen “Sürdürülebilir Kalkınma ve Ekonomik Büyüme Yoluyla Akdeniz Bölgesinde Güvenliği Teşvik Etmek” başlıklı AGİT 2020 Akdeniz Konferansı’na katılmıştır. Toplantıda AGİT Akdeniz Ortaklığı’nın kazanımları ile geleceğe dönük hedefler ve beklenen sınamalar; güvenlik, gençlik ve ekonomik teşvikler ele alınmış, bu çerçevede şiddet içeren aşırıcılık ve terörizme varan radikalleşmeyle mücadele ve Akdeniz'de diyalog ve işbirliğinin geliştirilmesinde gençliğin rolü; ekonomik bağlantısallık ve dijitalleşme hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur. Bakan Yardımcımız, konuşmasında Koronavirüs salgını sırasında AGİT Akdeniz bölgesinde sürdürülebilir kalkınma ve ekonomik büyüme yoluyla güvenliğin teşvik edilmesi ve Akdeniz’de barış, istikrar ve refahın sağlanmasının diyalog ve işbirliğiyle mümkün olabileceğini vurgulamıştır.

- Sayın Bakanımız Kriter Dergisi'ne verdiği yazılı mülakatta Yukarı Karabağ’daki gelişmeler, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’taki durum, Filistin meselesi ve Fransız makamlarının İslam karşıtı beyan ve politikaları hakkında değerlendirmelerde bulunmuştur.

- Koronavirüs salgını sonrasında atılacak adımları ele almak üzere ilgili kurumlarımız arasında Bakan Yardımcıları düzeyinde teşkil edilen Eşgüdüm Komisyonu'nun onbeşinci toplantısı, Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran'ın katılımıyla videokonferans yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Sayın Bakan Yardımcımız toplantıda salgının uluslararası sisteme etkileri, turizm ve ekonomi alanındaki normalleşme çalışmalarına Bakanlığımızın katkıları, uluslararası alandaki aşı çalışmalarının takibi ile tıbbi malzeme desteklerimiz konularında bilgi paylaşmıştır.

- Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanlığı ve Macaristan Dışişleri Bakanlığı bünyesinde bulunan Dışişleri ve Ticaret Enstitüsü (IFAT) tarafından "Değişen Bölgesel ve Küresel Ortamda Türk-Macar İlişkileri" başlıklı çevrimiçi bir panel düzenlenmiştir. Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran, Macar muadilinin de katıldığı oturumda iki ülke ilişkilerini ele alan bir konuşma yapmıştır.

- "Dijital Diplomasi" konusunda Almanya Dışişleri Bakanlığı ile yürüttüğümüz ortak proje kapsamında Almanya Dışişleri Bakanlığı ile Bakanlığımız arasında çevrimiçi bir çalıştay düzenlenmiştir. Çalıştayda, dijital çağda diplomatlara sahip olmaları gereken yeni dijital becerilerin kazandırılması amacıyla uygulanabilecek temsili bir müfredatın içeriğinin oluşturulması konusunda fikir alışverişinde bulunulmuştur.

4 Kasım

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal, IKBY Etnik Gruplardan Sorumlu Bölge Bakanı Aydın Maruf (Irak Türkmen Cephesi) ile Bakanlığımızda görüşmüştür. Görüşmede ülkemiz ile IKBY arasındaki işbirliği alanları ve güncel gelişmeler ele alınmıştır.

- Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran, IKBY Erbil Milletvekili İmdat Bilal Terzi (Irak Türkmen Cephesi) ile Bakanlığımızda görüşmüştür. Görüşmede bölgesel meselelerin yanısıra, Irak'taki Türkmenlerin durumu ele alınmıştır.

- Sayın Bakanımız Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nin videokonferans yöntemiyle gerçekleştirilen 130. Toplantısı'na iştirak etmiş ve hitapta bulunmuştur. Sayın Bakanımız hitabında, Koronavirüs salgınının neden olduğu sağlık krizinin üye devletlerin zafiyetlerini daha açık biçimde ortaya koyduğuna, ne yazık ki bazı çevrelerin krizi ırkçı ve yabancı düşmanı gündemleri için istismar ettiklerine ve popülist politikaların kapsayıcı siyasetin yerini aldığına dikkat çekmiş, ırkçı yaklaşımları reddettiğimizi vurgulamıştır. Terörün dini ve ırkı olmadığını ifade eden Sayın Bakanımız, Viyana ve Fransa’daki terör saldırılarını kınarken, PKK terörü karşısında da aynı empatiyi beklediğimizi vurgulamıştır. Dini kutsallarımızın tahkir edilmesinin ifade özgürlüğü olarak nitelendirilemeyeceğini, bu tutumun bölünmeleri artıracağını ve radikalleşmeyi besleyeceğini vurgulayan Sayın Bakanımız, Avrupa’da birlikte yaşama kültürünün yeniden keşfedilmesi gerektiğinin altını çizmiş, bu hususta Avrupa Konseyi’nin öncü rol oynamasının elzem olduğu mesajını vermiştir. Gürcistan ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ile egemenliğini savunduğumuz gibi Azerbaycan’ın da haklarının savunulması gerektiğine vurgu yapan Sayın Bakanımız, Ermenistan’ın işgal ettiği Azerbaycan topraklarından çekilmesi gerektiğinin altını çizmiştir. Sayın Bakanımız, Avrupa Konseyi’nin ideallerinin zarar görmeden gelecek nesillere aktarılmasının önemine ayrıca dikkat çekmiştir.

5 Kasım

- Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite (YSK) Altıncı Toplantısı’nın hazırlıkları kapsamında Sayın Bakanımız, Katar Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed Abdulrahman El Sani başkanlığındaki Katar heyetini Antalya’da ağırlamıştır. Sözkonusu hazırlık toplantısında imzalanması öngörülen anlaşmaların müzakerelerinde gelinen durum gözden geçirilmiş, ikili ilişkilerimiz ve bölgesel meseleler ele alınmıştır.

6 Kasım

- Güney Doğu Avrupa İşbirliği Süreci (GDAÜ) Gayrıresmi Dışişleri Bakanları Toplantısı, “Bölgenin Kovid-19 Pandemisi Tecrübeleri Temelinde Güney Doğu Avrupa’da İşbirliğini Güçlendirmenin Yolları” temasıyla, 2020-2021 GDAÜ Dönem Başkanlığımız çerçevesinde, ülkemizin evsahipliğinde Antalya’da düzenlenmiştir. Koronavirüs salgınından kaynaklanan koşullara rağmen GDAÜ üyesi 7 ülkenin (ülkemiz dışında; Arnavutluk, Bosna-Hersek, Hırvatistan, Kuzey Makedonya, Moldova, Sırbistan) Bakan seviyesinde katılım sağladığı toplantıda bölgenin Koronavirüs salgınından edindiği tecrübeler çerçevesinde, Güney Doğu Avrupa’da işbirliğini güçlendirmenin yolları ele alınmıştır. Toplantıda ayrıca, ülkemiz tarafından benzer krizlere hazırlıklı olunması için bölgesel acil durum yönetim mekanizması geliştirilmesi teklif edilmiştir. Toplantı marjında, Türkiye-Bosna Hersek-Hırvatistan ve Türkiye-Bosna Hersek-Sırbistan Üçlü Danışma Mekanizması toplantıları da gerçekleştirilmiştir. Sayın Bakanımız, toplantıya katılan mevkidaşlarıyla ikili görüşmeler de yapmıştır.

- New York’ta BM 75. Genel Kurulu’nda yapılan seçimlerde, ülkemizce aday gösterilen Cihan Terzi 2021-2023 dönemi için BM Bütçe ve İdare konularına ilişkin Danışma Komitesi üyeliğine yeniden seçilmiştir.

7 Kasım

- Güney Doğu Avrupa İşbirliği Süreci (GDAÜ) Gayrıresmi Dışişleri Bakanları Toplantısına iştirak eden Moldova Dışişleri Bakanı Oleg Tulea; Moldova’nın Alanya Fahri Konsolosluğu’nun açılışı için Sayın Bakanımızla bir araya gelmiştir. Açılış töreninin ardından düzenlenen çalışma yemeğinde, ikili ilişkilerimizin gündeminde yer alan konular ele alınmıştır.

9-10 Kasım

- Onikinci Büyükelçiler Konferansı, “Milli Egemenliğin 100. Yılında Türk Diplomasisi: Gelenekten Geleceğe” temasıyla, Koronavirüs salgını sebebiyle yurtdışında görevli Büyükelçilerimizin çevrimiçi olarak, merkezdeki Büyükelçilerimizin ise Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki fiziki katılımıyla karma bir formatta gerçekleştirilmiştir.

10-12 Kasım

- Diplomasi Akademisi Başkanlığı tarafından Karadağ Dışişleri Bakanlığı mensubu diplomatlar ile kamu kurumlarının dış ilişkiler bölümleri mensubu devlet görevlileri için videokonferans yöntemiyle bir eğitim programı tertiplenmiştir. Programın açılışına Karadağ'ın ülkemiz nezdindeki Büyükelçisi Periša Kastratović ile Karadağ Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi Başkanı Büyükelçi Mirsad Bibović çevrimiçi olarak iştirak etmişlerdir.

10 Kasım

- Kırgızistan Dışişleri Bakanı Ruslan Kazakbaev ülkemizi ziyaret etmiş, bu kapsamda, Sayın TBMM Başkanımız tarafından kabul edilmiş, Sayın Bakanımızla yaptığı başbaşa ve heyetlerarası görüşmelere ilaveten, İçişleri ve Kültür ve Turizm Bakanlarımızla görüşmüştür. Ziyaret sırasında, Dışişleri Bakanlıklarınca bir Ortak Açıklama da kabul edilmiştir.

11 Kasım

- Yukarı Karabağ’da imzalanan ve 10 Kasım itibarıyla yürürlüğe giren ateşkesin kontrolü için Azerbaycan topraklarında kurulacak Ortak Türk-Rus Merkezi ile ilgili Mutabakat Zaptı, Sayın Milli Savunma Bakanımız ve Rusya Federasyonu Savunma Bakanı Sergey Şoygu tarafından videokonferans yöntemiyle imzalanmıştır.

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal, BM Genel Sekreteri’nin Somali Özel Temsilcisi (SÖT) ve BM Somali Yardım Misyonu (UNSOM) Başkanı Büyükelçi James Swan’ı kabul etmiştir.

12-13 Kasım

- Küresel Göç Mutabakatı’nın ülkelerce uygulanmasının izlenmesine yönelik ilk uluslararası etkinliği teşkil eden "Regional Review of the Global Compact for Safe, Orderly and Regular Migration (GCM) in the UNECE region" başlıklı Konferans; Uluslararası Göç Örgütü (IOM) ve Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik İşler Komisyonu (UNECE) işbirliğiyle düzenlenmiştir. Toplantının açılış oturumuna ülkemizi temsilen Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran katılmıştır. Sayın Bakan Yardımcımız GCM hükümlerinin hayata geçirilmesine büyük önem atfettiğimizi, bölgesel ve küresel düzeyde, GCM hedeflerine ulaşılabilmesini teminen ülkelerin ortak çabalarının elzem olduğunu ifade etmiştir.

12 Kasım

- Afrika’daki güncel gelişmeler hakkında yayın yapan ve Afrikalı karar vericilerin de yakından takip ettiği başlıca uluslararası kaynaklardan “Jeune Afrique” dergisinin Ekim 2020 sayısında ülkemiz hakkında özel bölüm yayımlanmıştır. Derginin elektronik nüshasının özel “Tribune” köşesinde de, Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran’ın “Türkiye, Afrika ve Covid” başlıklı makalesi yayımlanmıştır.

- ABD’nin Afgan Uzlaşısından Sorumlu Özel Temsilcisi Büyükelçi Zalmay Halilzad Türkiye’yi ziyaretinde Sayın Bakanımız, Cumhurbaşkanlığı Basın Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın ve Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal ile görüşmeler gerçekleştirmiştir. Bu vesileyle, Afganlararası müzakerenin yanısıra Afganistan’daki durum ve uluslararası toplumun bu süreçte atabileceği adımlar ele alınmıştır.

14 Kasım

- Sayın Bakanımız, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Ziyaret vesilesiyle, Kıbrıs meselesine ilişkin önümüzdeki dönemde atılabilecek adımlar konusunda Kıbrıs Türk makamlarıyla görüş alışverişinde bulunulmuştur.

- Millî Savunma Bakanımız Sayın Hulusi Akar, Libya Savunma Bakanı Selahaddin Nemruş ile İstanbul’da bir araya gelmiştir. Görüşmede Libya'daki duruma ilişkin görüş alışverişinde bulunulmuştur.

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Dominik Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Luis Abinader ile 14 Kasım’da tebrik amaçlı bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede, ikili ilişkiler ile iki ülke arasında ekonomik ve ticari işbirliği konuları ele alınmıştır.

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Haiti Cumhurbaşkanı Jovenel Moise ile 14 Kasım’da bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede, ikili ilişkiler ile iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari işbirliği konuları ele alınmıştır.

15 Kasım

- Sayın Cumhurbaşkanımız, 37. kuruluş yıldönümü vesilesiyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne bir devlet ziyareti gerçekleştirmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımıza Sayın Bakanımızın da refakat ettiği ziyaret kapsamında, Sayın Cumhurbaşkanımız kutlama törenlerine katılmış; Kapalı Maraş bölgesini ziyaret etmiş ve Lefkoşa Acil Durum Hastanesi’nin açılış törenine iştirak etmiştir.

- Sayın Bakanımız, Etiyopya Başbakan Yardımcılığı görevine ilaveten Dışişleri Bakanı olarak atanan Demeke Mekonnen Hassen ile tebrik amaçlı bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

16-19 Kasım

- Uluslararası Göç Politikaları Geliştirme Merkezi (ICMPD) tarafından her yıl düzenlenen Viyana Göç Konferansı bu yıl çevrimiçi olarak gerçekleştirilmiştir. Anılan Konferans marjında düzenlenen, “Göç Diplomasisinde Jeopolitik Konum” başlıklı Yüksek Düzeyli Panel’e ülkemizi temsilen Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran katılmıştır. Sayın Bakan Yardımcımız, etkinlik marjında göç hareketlerini sınırda durdurmanın mümkün olmadığını, göçün sürdürülebilir bir biçimde yönetilebilmesi için kaynak ve transit ülkelerle işbirliği ve dayanışmanın gerekliliğini vurgulamıştır.

16-27 Kasım

- Diplomasi Akademisi Başkanlığı tarafından Ganalı kamu çalışanlardan oluşan 30 kişilik bir grup için 16-27 Kasım tarihleri arasında çevrimiçi bir eğitim programı düzenlenmiştir. Gana'nın kamu sektöründeki dijital dönüşüm sürecinde beşeri kapasitesinin güçlendirilmesi amacıyla düzenlenen eğitim programında; dış politika, insan kaynakları, bilişim ve yazılım konularında dersler verilmiştir.

17 Kasım

- Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanlığınca düzenlenen staj programı çerçevesinde Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran 17 Kasım’da stajyerlerle bir araya gelmiştir.

18-21 Kasım

- Afganistan Milli Uzlaşı Yüksek Komisyonu (MUYK) Başkanı Dr. Abdullah Abdullah, 18-21 Kasım tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyaret çerçevesinde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilen Dr. Abdullah, Sayın Bakanımız, Sayın Milli Savunma Bakanımız ve Sayın Diyanet İşleri Başkanımızla da görüşmeler gerçekleştirmiştir. Temaslarda Afganistan’daki durum, Barış Süreci ve bölgesel aktörlerin sürece katkısı gibi konular ele alınmıştır.

19 Kasım

- Sayın Bakanımız, bir süredir ülkemizde tedavi gören Erbil Valisi Fersat Sofi’nin vefatı nedeniyle IKBY Başkanı Neçirvan Barzani ve 22 Kasım’da IKBY Başbakanı Mesrur Barzani’ye taziye dileklerimizi iletmiştir.

21-22 Kasım

- Suudi Arabistan’ın Dönem Başkanlığı’nı yaptığı G20 Liderler Zirvesi, Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımıyla videokonferans yöntemiyle düzenlenmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız Zirve kapsamında düzenlenen oturumlarda hitap etmiştir. Zirvede, Koronavirüse karşı G20 Liderleri tarafından, tüm insanlığın virüs tanı kitlerine, ilaçlara ve aşıya erişimlerinin adil ve eşit olmasının önemi vurgulanmış, Koronavirüs salgınının işbirliği ve eşgüdüme dayalı çoktaraflı ve çok boyutlu bir çözümü mecbur kıldığına dair görüş birliğine varılmıştır. G20 Liderleri ayrıca, en yoksul ülkeler için borç erteleme girişiminin uygulamasına yönelik desteklerini bildirmişlerdir. Ayrıca, küresel seragazı emisyonlarında tarihsel sorumluluğu %1'den az ve "gelişmekte olan" bir ülke olan Türkiye'nin, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi ve Sözleşme'nin uygulama aracını teşkil eden Paris Anlaşması kapsamındaki konumunun hakkaniyetten uzak olduğu yönündeki tutumumuz ve ülkemizin Sözleşme’nin Ek-1 listesinden çıkartılmasını beklediğimiz G20 Liderler Zirvesi Bildirgesi’nin Eki’nde yer alan bir Açıklamayla kayda geçirilmiştir.

21 Kasım

- Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası çerçevesinde yürütülen eğitim ve danışmanlık faaliyetleri sonucunda kurulan Ömer Muhtar Eğitim Merkezi’nin (Müşterek Eğitim Merkezi) resmi açılış ve ilk dönem mezuniyet töreni Libya Savunma Bakanı Nemruş ve Başkanlık Konseyi Başkan Yardımcısı Maytik’in katılımıyla düzenlenmiştir.

- Etiyopya Silahlı Kuvvetleri’nin Tigray bölgesinde başlattigi askeri operasyon neticesinde bölgede ilk aşamada 19 vatandaşımızın mahsur kaldığı öğrenilmiş, daha sonra 7 vatandaşımızın daha bilgileri Bakanlığımıza ulaşmıştır. Addis Ababa Büyükelçiliğimiz vatandaşlarımızın bölgeden güvenli bir şekilde tahliye edilebilmeleri için derhal yerel makamlarla temasa geçmiştir. Sayın Bakanımız ve Sayın Bakan Yardımcımız Yavuz Selim Kıran da muhataplarıyla temas ederek, vatandaşlarımızın bölgeden tahliyesi için Etiyopya makamlarının desteğini beklediğimizi bildirmiştir. Bu girişimler neticesinde güvenli bölgeye ulaştırılan vatandaşlarımızdan, kendi isteğiyle Etiyopya’da kalmak isteyenler dışındaki 20’si ülkemize getirilmiştir.

23 Kasım

- Sayın Bakanımız, Seyşeller’de seçimler sonrasında oluşan yeni hükümette Dışişleri Bakanı olarak atanan Sylvestre Radegonde ile tebrik amaçlı bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

24 Kasım

- Bakanlığımızın 2021 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi, 24 Kasım’da TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yapılan görüşmeleri müteakip kabul edilerek, TBMM Genel Kurulu'na sevkedilmiştir. Sayın Bakanımız, görüşmelerin başında bütçe teklifimizi sunan bir konuşma yapmışlar ve ardından Sayın Milletvekillerinin sorularını yanıtlamışlardır.

25-27 Kasım

- Ülkemizin Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci (GDAÜ) Dönem Başkanlığı faaliyetleri çerçevesinde, Diplomasi Akademisi Başkanlığı tarafından GDAÜ üyesi ülkelerden (3’ü Bakanlığımız mensubu) 17 genç diplomat için videokonferans yöntemiyle bir seminer düzenlenmiştir.

26 Kasım

- Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite (YSK) Altıncı Toplantısı, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani eşbaşkanlığında Ankara’da gerçekleştirilmiştir. Sözkonusu toplantı vesilesiyle diplomasi, ticari, ekonomik, sosyal, yatırım ve mali işbirliği alanlarında toplam dokuz belge ve iki bildiri imzalanmıştır. Sayın Bakanımız ile Katar Dışişleri Bakanı tarafından imzalanan Ortak Bildiri’de bölgesel ve uluslararası meselelerde işbirliği dahil ilişkilerin siyasi, ekonomik, hukuki ve kültürel boyutlarıyla derinleştirilmesi yönünde paylaşılan ortak irade teyit edilmiştir.

27-28 Kasım

- Sayın Bakanımız, Niamey’de “Barış ve Kalkınma İçin Teröre Karşı Birlik” temasıyla düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 47. Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısına katılmıştır. Sayın Bakanımız Bakanlar Konseyi’ne Asya Grubu adına yaptığı hitapta İİT gündeminde yer alan önceliklerimizi katılımcılarla paylaşmış, bu bağlamda Filistin davasına ve Azerbaycan’ın toprak bütünlüğüne verdiğimiz öneme vurgu yapmıştır. Yükselen İslam karşıtlığı gibi eğilimlere karşı İslam dünyasının müşterek adımlar atması gereğine dikkat çekmiştir. Toplantıda ayrıca, önümüzdeki yılın sonunda görevi devralacak İİT Genel Sekreteri (GS) seçilmiştir. Sayın Bakanımız, bu göreve seçilen Çad eski Dışişleri Bakanı Hüseyin İbrahim Taha ile gerçekleştirdiği görüşmede başarı dileklerini iletmiştir. Toplantı vesilesiyle gerçekleştirilen İİT Bağımsız Daimi İnsan Hakları Komisyonu ve Mali Kontrol Organı üyelikleri için yapılan seçimlerde ülkemizce gösterilen adaylar bu görevlere seçilmişlerdir. Sayın Bakanımız toplantı marjında ayrıca bir dizi ikili temas gerçekleştirmiştir.

27 Kasım

- Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) Dışişleri Bakanları Konseyi çevrimiçi şekilde gerçekleştirilmiş, sözkonusu toplantıya Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı katılmıştır.

1-30 Kasım

- Koronavirüs salgını sürecinde ülkemiz, tıbbi malzeme bağışı, nakdi yardım, satın alma/ihracat izinleri şeklinde olmak üzere bugüne kadar 158 ülkeden aldığı yardım talebinin 156’sını karşılamıştır. Öte yandan, uluslararası kuruluşlar da ülkemizden yardım talebinde bulunmaktadır. Bu kapsamda, 20 uluslararası kuruluş/ bağlı organ ülkemizden satın alma ve malzeme/nakdi bağış şeklinde olmak üzere tıbbi malzeme yardımı talep etmiştir. Bu kapsamda, son olarak Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) satın alma şeklinde bir talepte bulunmuştur. Bugün itibarıyla ülkemize yardım talebini ileten kuruluşlardan 10’unun talebi (OCHA, PAF, UNICEF, CARICOM, SICA, NATO, IGAD, DSÖ, AGİT, IFRC) tamamen veya kısmen karşılanmıştır.

- Kasım ayının başından itibaren 233 vatandaşımızın daha yurda dönüşü sağlanmıştır.

- Konsolosluk Çağrı Merkezi (KÇM) tarafından 24 Kasım itibarıyla 143.234 çağrı yanıtlanmıştır.

- Kasım ayının başından itibaren Afganistan, Arjantin, Kolombiya, Panama, Venezuela ve Kolombiya ile uçuşlarımız başlamıştır. 25 Kasım itibarıyla 99 ülkeyle karşılıklı uçuşlarımız başlatılmış bulunmaktadır.