Ağustos 2020

1-31 Ağustos

-Salgınla mücadele amacıyla Türk vatandaşları ve yabancıların ülkemize giriş ve çıkışlarına dair kısıtlamalar, İran’la kara sınır kapılarından yolcu giriş ve çıkışları hariç İçişleri Bakanlığımız Genelgesiyle 11 Haziran 2020 tarihinden itibaren kaldırılmıştır. Bu çerçevede, Ağustos ayının başından itibaren Burkina Faso, Çad, Fas, Kamerun, Kenya, Kırgızistan, Kuveyt, Macaristan, Maldivler, Mali, Malta, Mısır, Nijer, Portekiz, Rusya ve Tanzanya’yla uçuşların başlamasıyla uçuşların mevcut olduğu ülke sayısı 75’e ulaşmıştır.

-Turizmin canlandırılmasına yönelik olarak, ilgili makamlarımızca seyahat ve tatil zincirinin her aşamasında alınan sağlık ve hijyen tedbirleri ile ülkemizce yürütülen temas, girişim ve tanıtma faaliyetleri neticesinde, Rusya’yla karşılıklı tarifeli uçuşlar 1 Ağustos’ta, turistik charter seferleri ise 10 Ağustos’ta başlamıştır.

- Almanya, Antalya, İzmir, Aydın ve Muğla illerimiz için seyahat uyarısını 4 Ağustos 2020 itibarıyla kaldırmıştır. Ülkemiz keza, İsviçre ve Malta’nın güvenli ülkeler listesinde bulunmaktadır.

- AB Konseyi tarafından, AB’ye zorunlu olmayan seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasının tavsiye edildiği üçüncü ülkelere ilişkin listede ülkemize yer verilmemişti. Sözkonusu listenin 7 Ağustos 2020 tarihli güncellemesinde kısıtlamalardan muaf tutulmaları tavsiye edilen üçüncü ülkeler arasına ülkemiz dahil edilmemiştir. Konsey tarafından yayımlanan kararda, listenin düzenli olarak güncelleneceği belirtilmiş olup ülkemizin, bu kapsama alınmasına yönelik girişimlerimiz sürdürülmektedir.

- 30 Ağustos 2020 itibarıyla, ülkemizden tıbbi malzeme yardım talebinde bulunan ülke sayısı 154’e ulaşmış ve bunlardan 142’si karşılanmıştır.

- 18 uluslararası kuruluş/ bağlı organ ülkemizden satın alma ve malzeme/nakdi bağış şeklinde olmak üzere tıbbi malzeme yardımı talep etmiş; bunlardan 7’sinin talebi tamamen veya kısmen karşılanmıştır.

4-5 Ağustos

- KKTC Başbakanı Ersin Tatar, ülkemize gerçekleştirdiği çalışma ziyareti kapsamında Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiş, Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız ve Sayın Bakanımızla bir görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşmelerde, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında ülkemizin Kıbrıs Türk halkına sağladığı destek ile Kıbrıs meselesine ve Doğu Akdeniz’deki gelişmelere dair görüş alışverişinde bulunulmuştur.

5 Ağustos

- Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Etnik Gruplardan Sorumlu Bölge Bakanı ve Irak Türkmen Cephesi Yürütme Kurulu Üyesi Aydın Maruf, Sayın Bakanımız tarafından kabul edilmiştir.

5-6 Ağustos

- Sayın Bakanımız, ikili işbirliğimizi ve bölgesel gelişmeleri değerlendirmek üzere ziyaret ettiği Malta’da, Malta Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Evarist Bartolo’yla heyetlerarası bir görüşme gerçekleştirmiş ve eski mevkidaşı Cumhurbaşkanı George Vella tarafından kabul edilmiştir.

- Sayın Bakanımız, Malta ziyareti kapsamında AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'le görüşmüştür. Toplantıda, 18 Mart Mutabakatı dahil AB'yle ilişkilerimizin geliştirilmesi ile Doğu Akdeniz ve Libya konuları ele alınmıştır. Görüşmeye ilişkin olarak AB Dış İlişkiler Servisi tarafından yayımlanan basın açıklamasında, Türkiye'nin AB için önemli bir ortak olduğu ve AB üyesi ülkelerin, Türkiye-AB ilişkilerindeki mevcut olumsuz gidişatı tersine çevirerek ikili ilişkileri güçlendirmek istediği kaydedilmiştir.

- Sayın Bakanımız, Malta Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Evarist Bartolo’yla birlikte Libya’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Bu çerçevede Sayın Bakanımız ve Maltalı mevkidaşı, Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Sarraj, Libya Dışişleri Bakanı Muhammed Tahir Siyala’yla görüşmüşlerdir. Görüşmelerde düzensiz göçle mücadele başta olmak üzere Malta, Libya ve Türkiye arasında işbirliği mekanizmaları ele alınmıştır. Sayın Bakanımızın Malta ve Libyalı mevkidaşlarıyla yaptığı görüşmenin ardından yayımlanan ortak açıklamada, Malta ve Türkiye’nin UMH’ye desteği, Libya krizinin askeri bir çözümü olmadığı ve AB’nin İrini Harekatı’na ilişkin çekinceler dile getirilmiş; düzensiz göç, insan ticareti ve göçmen kaçakçılığıyla mücadele konularında üç ülke arasındaki işbirliğinin önemi vurgulanmış; somut ve uygulanabilir projeler üretilmesini teminen ortak bir çalışma ekibi kurulmasına karar verilmiştir. Sayın Bakanımız ziyaret vesilesiyle Libya Yüksek Devlet Konseyi Başkanı Halit El-Meşri’yle de görüşmüştür.

7-9 Ağustos

- Kazakistan Başbakan Yardımcısı Yeralı Tugjanov ve Sağlık Bakanı Aleksey Tsoy’un da bulunduğu Kazakistan heyeti ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca’yla görüşen Kazak yetkililer Manisa Şehir Hastanesi’nde incelemelerde bulunmuştur.

8 Ağustos

- Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay Beyrut limanında meydana gelen patlamayı takiben Lübnan’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Bakanımızın refakat ettiği ziyaret kapsamında Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız; Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Aoun, Lübnan Başbakanı Hassan Diab ve Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri’yle temaslarda bulunmuştur. Ziyaret çerçevesinde ayrıca, ülkemizden gönderilen ve sahada insani yardım çalışmaları yürüten AFAD ile Kızılay ekipleri eşliğinde Beyrut Limanında incelemelerde bulunulmuş, patlamada yaralanan vatandaşlarımızın aileleriyle biraraya gelinmiştir.

9 Ağustos

- Sayın Cumhurbaşkanımız TÜBİTAK COVID-19 Türkiye Platformu üyeleriyle bir araya gelmiş, yerli ve milli ilaç üretimine yönelik gelişmeler hakkında bilgi almıştır. Görüşmede, tedavi odaklı 10 ilaç geliştirme projesi ve bağışıklık kazanılmasına yönelik 8 aşı geliştirme projesi olmak üzere toplam 18 proje yürütüldüğü ve 436 araştırmacının bu kapsamda çalıştığı bildirilmiştir. Ülkemizde devam eden aşı geliştirme projelerinin 11’i Dünya Sağlık Örgütü’nün aşı geliştirme listesine dahil edilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız, ülkemizin aşı geliştirme çalışmalarında ABD ve Çin'in ardından 3. sırada yeraldığını belirtmiştir.

11 Ağustos

- Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, göreve gelişinden sonraki ilk yurtdışı ziyaretini ülkemize gerçekleştirmiş, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiştir. Bayramov, Sayın Bakanımızla Yukarı Karabağ ihtilafı, enerji ve ulaştırma projeleri, ikili ticaret ve Türkiye ile Azerbaycan arasında beşerî ilişkiler ve konsolosluk konularının görüşüldüğü bir toplantı gerçekleştirmiştir.

- Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Teşkilatı Özel Komisyonu’nun çevrimiçi toplantısına Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı Başkanlığında bir heyetle iştirak edilmiştir. D-8 10. Zirvesi’nin hazırlıkları kapsamında gerçekleştirilen toplantıda Zirve belgeleri görüşülmüş, koronavirüs salgınının küresel ekonomik etkilerini incelemek amacıyla Çalışma Grupları kurulması hususu ele alınmış, ülkemiz tarafından yürütülen Dönem Başkanlığı’nın Bangladeş’e devri ve Zirve tarihi konuları üzerinde görüş alışverişinde bulunulmuştur.

11 Ağustos

- Koronavirüs salgını sonrasında atılacak adımları ele almak üzere ilgili kurumlarımız arasında Bakan Yardımcıları düzeyinde teşkil edilen Eşgüdüm Komisyonu'nun 10. toplantısı Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran'ın katılımıyla videokonferans yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Sözkonusu toplantıda, salgının kontrol altında tutulmasına ilişkin önlemler, aşı çalışmaları, seyahat ve turizm hareketleri, uluslararası uçuşlar, tıbbi malzeme desteklerimiz konuları ele alınmıştır.

12 Ağustos

- Sayın Bakanımız, Afganistan Cumhurbaşkanı Eski Birinci Yardımcısı Mareşal Raşid Dostum’la Bakanlığımızda bir görüşme gerçekleştirmiştir. Afganistan’daki durumun ele alındığı görüşmede Sayın Bakanımız, ülkemizin Afganistan’daki soydaşlarımıza desteğini teyid etmiştir.

- Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Eğitim Enstitüsü Mütevelli Heyeti Üçüncü Toplantısı, Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk’un evsahipliğinde videokonferans yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Toplantıda Enstitü’nün çalışmaları hakkında bilgi verilmiş, tarafımızdan aday gösterilen Prof. Dr. Mehmet Akif Kireçci, üç yıllık bir dönem için yeniden Enstitü Başkanı olarak seçilmiştir.

13 Ağustos

- Libya’da iş yapan Türk müteahhitlik firmalarının yaşamış olduğu sorunların çözüme kavuşturulması ve firmalarımızın bu ülkede yeniden işe başlayabilmelerini teminen Libyalı işveren idarelerinin ihtiyaç duyduğu kılavuz niteliğindeki Mutabakat Zaptı, Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan ve Libya UMH Planlama Bakanı Tahir Cuheymi tarafından Ankara’da imzalanmıştır.

14 Ağustos

- Sayın Bakanımız, mevkidaşı Ignazio Cassis’in davetine icabetle İsviçre’ye bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Görüşmelerde koronavirüs salgınıyla mücadeleye yönelik çalışmalar ve bölgesel gelişmeler ele alınmış, Sayın Bakanımız tarafından İsviçre’nin Türkiye'yi seyahat için güvenli ülkeler listesine dahil etmesinden duyduğumuz memnuniyet kaydedilmiştir.

AB Dış İlişkiler Konseyi’nin videokonferans yöntemiyle gerçekleştirilen olağanüstü toplantısında, Doğu Akdeniz’deki gelişmeler ele almıştır. Toplantı sonunda yayınlanan açıklamada Yunanistan'la dayanışma mesajı verilmiş, bölgede gerilimin azaltılması ve diyalog çağrısı vurgulanmış, ülkemizle gittikçe bozulan ilişkilerin tüm AB için Doğu Akdeniz’in ötesinde stratejik sonuçları olduğu belirtilmiştir.

15 Ağustos

- Sayın Bakanımız, Dominik Cumhurbaşkanı’nın göreve başlama töreni vesilesiyle ziyaret ettiği Santo Domingo’da Gine Bissau Cumhurbaşkanı Umaro Sissoco Embalo’yla bir görüşme gerçekleştirmiştir.

15-18 Ağustos

- Ülkemizi ziyaret eden Kırgız Cumhuriyeti Meclis Başkanı Dastanbek Cumabekov, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiş ve TBMM Başkanımız Sayın Mustafa Şentop’la bir görüşme gerçekleştirmiştir.

16 Ağustos

- Sayın Bakanımız, Dominik Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Luis Abinader’in yemin törenine katılmış ve iki ülke arasındaki işbirliğinin geliştirilmesinin ele alındığı bir görüşme gerçekleştirmiştir.

- Sayın Bakanımız, Dominik Cumhuriyeti’ne gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’yla Santo Domingo’da bir görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşmede ikili meselelerin yanısıra Doğu Akdeniz, Libya ve Suriye’deki gelişmeler ele alınmıştır.

17 Ağustos

- Sayın Bakanımız, Haiti’yi ziyaret ederek Cumhurbaşkanı Jovenel Moise ve Dışişleri Bakanı Claude Joseph’le görüşmeler gerçekleştirmiştir. Ziyaret vesilesiyle Haiti ile ülkemiz arasında ekonomik, kültürel ve teknik alanları kapsayan 7 anlaşma imzalanmıştır.

18 Ağustos

- Sayın Bakanımız, Venezuela ziyaretinde Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro tarafından kabul edilmiş, Cumhurbaşkanı Baş Yardımcısı Delcy Rodriguez ve Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza ile görüşmeler gerçekleştirmiştir. Görüşmelerde, ikili ilişkilerimizin yanısıra Venezuela’daki iç siyasi durum ve bölgesel gelişmeler ele alınmıştır. Ziyaret kapsamında Venezuela ile diplomatik ilişkilerimizin tesisinin 70. yıldönümü vesilesiyle bir Ortak Açıklama kabul edilmiş ve 4 anlaşma imzalanmıştır.

20 Ağustos

- Sayın Bakanımız, Suriye Müzakere Komisyonu Başkanı Annas Abdah ve Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Nasr Al Hariri’yi kabul etmiş, adıgeçenleri yeni görevlerinden ötürü tebrik etmiş, siyasi sürece atfettiğimiz önemi ve Anayasa Komitesi üçüncü tur görüşmeleri öncesinde muhalefete verdiğimiz tam desteği vurgulamıştır.

- Sayın Bakanımız, Suriye Geçici Hükümeti (SGH) Başkanı Abdurrahman Mustafa’yı kabul etmiş, SGH tarafından muhalefetin kontrolü altındaki bölgelerde yürütülen başarılı çalışmaları takdir ettiğimizi belirterek güvenlik ve refahın sağlanmasında Suriyeli kardeşlerimizin daima yanında olduğumuzun altını çizmiştir.

22 Ağustos

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye ve beraberindeki heyeti Vahdettin Köşkü’nde kabul etmiştir.

24 Ağustos

- Sayın Cumhurbaşkanımız, ABD'deki Müslüman sivil toplum örgütlerinin çatı kuruluşu niteliğindeki ABD Müslüman Kuruluşlar Konseyi'nin Genel Sekreteri Usame Cemal ve heyetini Ankara’da kabul etmiştir.

24-29 Ağustos

- Anayasa Komitesi'nin Yazım Komisyonu'nun üçüncü oturumu Cenevre’de gerçekleşmiştir. Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal başkanlığında bir heyet, muhalefetle eşgüdümün temini amacıyla intikal ettiği Cenevre’de, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı’nın Suriye Özel Temsilcisi Alexander Lavrentyev, İran Dışişleri Bakanı’nın Siyasi İşlerden sorumlu Özel Asistanı ve Suriye ile Yemen Özel Temsilcisi Büyükelçi Ali Asgar Haci, Suriye Anayasa Komitesi Eşbaşkanı Hadi El Bahra, Suriye Müzakere Komisyonu Başkanı Anas Abdah ve BM Genel Sekreteri’nin Suriye Özel Temsilcisi Büyükelçi Geir O. Pedersen’le görüşmeler gerçekleştirmiştir.

25 Ağustos

- Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, ülkemize gerçekleştirdiği çalışma ziyareti kapsamında Sayın Bakanımızla bir görüşme gerçekleştirmiştir. Ziyarette ikili ilişkilerin yanısıra, Doğu Akdeniz başta olmak üzere bölgesel konular ele alınmıştır.

- Sayın Bakanımız, Paraguay Dışişleri Bakanı Antonio Rivas Palacios’la ikili ilişkilerin ele alındığı kapsamlı bir videokonferans görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşme vesilesiyle, Diplomasi Akademileri Arasında İşbirliği Protokolü imzalanmıştır.

26 Ağustos

Koronavirüs salgını sonrasında atılacak adımları ele almak üzere ilgili kurumlarımız arasında Bakan Yardımcıları düzeyinde teşkil edilen Eşgüdüm Komisyonu'nun 11. toplantısı, Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran'ın katılımıyla videokonferans yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Sözkonusu toplantıda, salgının kontrol altında tutulmasına ilişkin önlemler, aşı çalışmaları, seyahat ve turizm hareketleri, uluslararası uçuşlar, tıbbi malzeme desteklerimiz konuları ele alınmıştır.

26-27 Ağustos

- Sayın Bakanımız, Türkiye-Moldova Ortak Stratejik Planlama Grubu Birinci Toplantısı ve Gagauz Özerk Yeri’nin başkenti olan Komrat’taki Başkonsolosluğumuzun açılışı vesilesiyle Moldova'yı ziyaret etmiş, Moldova Cumhurbaşkanı Dodon ve Moldova Başbakanı Chicu tarafından kabul edilmiş, Gagauz Özerk Yeri Başkanı Vlah’la bir görüşme gerçekleştirmiştir. Yapılan temaslarda ticaret, yatırımlar, güvenlik, turizm ve koronavirüs salgınının etkileriyle mücadelede işbirliği konuları ele alınmıştır.

27 Ağustos

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal, ABD Dışişleri Bakanlığı Suriye Angajmanı ve DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu Özel Temsilcisi James Jeffrey’yi kabul etmiştir. Görüşmede, Anayasa Komitesi’nin üçüncü oturumu, siyasi süreç, İdlip’teki güncel gelişmeler ve kuzeydoğu Suriye’deki durum ele alınmıştır.

28 Ağustos

- Libya Yüksek Devlet Konseyi Başkanı Meşri, TBMM Başkanımız Sayın Mustafa Şentop’un davetlisi olarak ülkemizi ziyaret etmiş ve Sayın Bakanımızla bir görüşme gerçekleştirmiştir.