Şubat 2020

31 Ocak – 2 Şubat

- Gine Bissau Cumhurbaşkanı Umaro Sissoco Embalo, 31 Ocak-2 Şubat 2020 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiş ve Sayın Cumhurbaşkanımızla bir görüşme gerçekleştirmiştir.

1 Şubat

- Sayın Cumhurbaşkanımız, 1 Şubat 2020 tarihinde Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye’yi İstanbul’da kabul etmiştir.

3 Şubat

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Türkiye-Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Sekizinci Toplantısı vesilesiyle 3 Şubat 2020 tarihinde Kiev’i ziyaret etmiştir. Ziyaret kapsamında muhtelif alanlarda 7 anlaşma imzalanmış ve Sayın Cumhurbaşkanımız ile Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy eşbaşkanlıklarında Türkiye-Ukrayna İş Forumu düzenlenmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız ziyaret vesilesiyle Kırım Tatarı, Ahıska Türkü ve Gagauz soydaşlarımızla biraraya gelmiştir.

- Sayın Bakanımız, 3 Şubat 2020 tarihinde Cidde’de düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Açık Katılımlı Acil İcra Komitesi toplantısına iştirak etmiş ve bu vesilesiyle Filistin Dışişleri Bakanı Riad Malki ile Lübnan Dışişleri ve Göçmenler Bakanı Nassif Hitti’yle görüşmeler gerçekleştirmiştir.

3-4 Şubat

- Katar Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed Bin Abdülrahman Bin Casim El Thani, 3-4 Şubat 2020 tarihlerinde ülkemize bir ziyarette bulunmuş, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiş ve Sayın Bakanımızla görüşmüştür.

4 Şubat

- “Yeniden Asya Girişimi” Konusunda Asya Ülkeleri Büyükelçilerini Bilgilendirme Toplantısı, Sayın Bakanımızın teşrifleri ve Ankara’daki mukim Asya ülkeleri Büyükelçileri ile temsilcilerinin katılımıyla 4 Şubat 2020 tarihinde Ankara’da düzenlenmiştir. Sayın Bakanımızın hitapta bulunduğu toplantıda, Büyükelçiler girişim hakkında bilgilendirilmiş ve bu çerçevede hayata geçirilebilecek işbirliği olanaklarına ilişkin görüş alışverişinde bulunulmuştur.

5-6 Şubat

- Fransa İçişleri Bakanı nezdinde Devlet Sekreteri Laurent Nunez, 5-6 Şubat 2020 tarihlerinde ülkemizi ziyareti çerçevesinde Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal’la Bakanlığımızda bir görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşmede, terörle mücadele, güvenlik ve Fransa’da yaşayan vatandaşlarımız başta olmak üzere Fransa’yla ikili ilişkilerimiz ele alınmıştır.

6 Şubat

- Türk Konseyi Dışişleri Bakanları Olağanüstü Toplantısı, 6 Şubat 2020 tarihinde Bakü’de Sayın Bakanımızın katılımıyla düzenlenmiştir. Sayın Bakanımız ziyaret vesilesiyle Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kabul edilmiş ve Türkiye – Azerbaycan ilişkilerine katkılarından dolayı “Dostluk Madalyası”yla taltif edilmiştir. Sayın Bakanımız toplantı marjında Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov, Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdülaziz Kamilov, Kırgız Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Çingiz Aydarbekov ve Türk Konseyi Genel Sekreteri Baghdad Amreyev’le görüşmeler gerçekleştirmiştir.

6-8 Şubat

- Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kurul Başkanlığına ülkemizce aday gösterilen Sayın Volkan Bozkır, 6-8 Şubat 2020 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret eden BM 72. Genel Kurul Başkanı Slovakya Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Miroslav Lajcak’la biraraya gelmiştir. Görüşmede Sayın Bozkır’ın BM 75. Genel Kurul Başkanlığına adaylığı kapsamındaki hazırlıklara dair istişarede bulunulmuştur.

7 Şubat

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal ile Irak Dışişleri Bakan Yardımcısı Abdülkerim Haşimi eşbaşkanlığında 7 Şubat 2020 tarihinde Bakanlığımızda Türkiye-Irak Siyasi İstişare Toplantısı düzenlenmiştir.

8 Şubat

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Suriye Özel Temsilcisi Lavrentyev’i 8 Şubat 2020 tarihinde Bakanlığımızda kabul etmiştir.

10 Şubat

- Sayın Bakanımız, 10 Şubat 2020 tarihinde Slovenya Dışişleri Bakanı Miro Cerar ile beraberindeki heyeti kabul etmiştir. Görüşmelerde, başta ülkemiz olmak üzere Balkan ülkelerinin AB üyelik süreci ile bölgesel ve ikili konular ele alınmıştır. Sloven Bakan ayrıca, İstanbul'da Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu’yla birlikte Türkiye-Slovenya İş Forumu’na katılmıştır.

- Sayın Bakanımız, 10 Şubat 2020 tarihinde ülkemizi ziyaret eden Bölgesel İşbirliği Konseyi Genel Sekreteri Majlinda Bregu’yu kabul etmiştir. Görüşmede Temmuz ayında Dönem Başkanlığını devralacağımız Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci’ne ilişkin hususlar ele alınmıştır.

- Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Sayın İbrahim Kalın, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı’nın Suriye Özel Temsilcisi Lavrentyev ve Rusya Federasyonu Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Verşinin başkanlığındaki heyeti 10 Şubat 2020 tarihinde kabul etmiştir. Görüşmede, İdlip Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde sükunetin yeniden tesis edilmesine ilişkin atılabilecek ortak adımlar ele alınmıştır.

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Verşinin başkanlığındaki heyeti 10 Şubat 2020 tarihinde Bakanlığımızda kabul etmiştir. Toplantıda İdlip’teki güncel gelişmeler, Kuzey Suriye’deki güncel durum ve Anayasa Komitesi’nin çalışmaları değerlendirilmiştir.

10-11 Şubat

- Sayın Bakanımız, 10-11 Şubat 2020 tarihlerinde Karadağ’a resmi bir ziyaret gerçekleştirerek Cumhurbaşkanı Milo Cukanoviç, Başbakan Duşko Markoviç, Parlamento Başkanı Ivan Brajoviç ve Dışişleri Bakanı Srdjan Darmanoviç’le görüşmüştür.

11-12 Şubat

- Sayın Bakanımız, 11-12 Şubat 2020 tarihlerinde Arnavutluk’a ziyareti vesilesiyle gerçekleştirmiş, Arnavutluk Cumhurbaşkanı Ilir Meta, Başbakan Edi Rama, Meclis Başkanı Gramoz Ruçi ve Avrupa ve Dışişleri Bakan Vekili Gent Cakaj’la görüşmeler gerçekleştirmiştir.

Ziyaret vesilesiyle Arnavutluk’taki vatandaşlarımız ve işinsanlarımızla biraraya gelen Sayın Bakanımız, Türkiye Maarif Vakfı’na bağlı New York Tirana Üniversitesi’ni ziyaret ederek, Balkan Araştırmaları Merkezi’nin açılışını gerçekleştirmiştir.

12 Şubat

- Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Sayın İbrahim Kalın, 12 Şubat 2020 tarihinde ABD Dışişleri Bakanı’nın Suriye Angajmanı ve DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu Özel Temsilcisi Büyükelçi James Jeffrey ve beraberindeki heyeti kabul etmiştir. Görüşmede İdlip başta olmak üzere Suriye’deki güncel durum, siyasi süreç ve Libya ele alınmıştır.

Özel Temsilci Jeffrey aynı gün Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal’la Suriye’deki durum, 2254 sayılı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararının uygulanması ve DEAŞ’la mücadele konularının ele alındığı bir görüşme gerçekleştirmiştir.

12-13 Şubat

- Türkiye Maarif Vakfı’nın Tanzanya’da Darüsselam ve Arusha’da faaliyete geçirdiği okullar 12-13 Şubat 2020 tarihlerinde düzenlenen törenlerle açılmıştır.

13-14 Şubat

- Sayın Cumhurbaşkanımız 13-14 Şubat 2020 tarihlerinde Türkiye-Pakistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) Altıncı Toplantısı’na eşbaşkanlık etmek üzere Pakistan’ı ziyaret etmiştir. Ziyaret çerçevesinde Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi ve Başbakan İmran Han’la görüşmeler gerçekleştiren Sayın Cumhurbaşkanımız, Pakistan Senatosu ve Milli Meclisi Ortak Oturumu ile Türkiye Pakistan İş Forumu’na hitap etmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımıza refakat eden Sayın Bakanımız toplantı marjında Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi’yle bir görüşme gerçekleştirmiştir.

Toplantı vesilesiyle Türkiye-Pakistan ikili ilişkileri tüm boyutlarıyla ele alınmış ve 13 anlaşma imzalanmıştır.

14-16 Şubat

- Avrupa-Atlantik bölgesine yönelik tehdit ve sınamalar, transatlantik ilişkiler, Avrupa savunması, büyük güç rekabeti ve işbirliği, uluslararası ticaret, çoktaraflılık ve siber güvenlik gibi güncel konularda değerlendirmelerde bulunulan Münih Güvenlik Konferansı’na Sayın Bakanımız başkanlığındaki bir heyetle katılım sağlanmıştır.

Sayın Bakanımız, 27-29 Mart 2020 tarihlerinde düzenlenecek Antalya Diplomasi Forumu’nun evsahipliğinde gerçekleştirilen yan etkinlikte Türk dış politikası konulu bir hitapta bulunmuş, “Bulanık Sularda Köprü Kurma: Körfez’de Gerilimi Azaltma” başlıklı panele katılmıştır.

Sayın Bakanımız toplantı marjında, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, Kuveyt Dışişleri Bakanı Ahmad Nasser Al Mohammad Al Sabah, Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Mesrur Barzani, ABD’li Kongre üyelerinden oluşan bir heyet ve BM nezdinde ABD’nin Daimi Temsilcisi Büyükelçi Kelly Craft’ın da dahil olduğu toplam 25 görüşme gerçekleştirmiştir.

15 Şubat

- Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay, Ada’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti kapsamında, Türkiye Barolar Birliği’nin 15 Şubat 2020 tarihinde Kapalı Maraş’taki Gazimağusa Orduevi’nde düzenlediği “Hukuki, Siyasi ve Ekonomik Yönleri ile Kapalı Maraş Açılımı” konulu yuvarlak masa toplantısının açılışında bir konuşma yapmıştır.

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal, 15 Şubat 2020 tarihinde Münih Güvenlik Konferansı marjında Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Suriye Özel Temsilcisi Büyükelçi Geir Pedersen’le görüşmüştür. Görüşmede, Anayasa Komitesi’nin çalışmaları ve Suriye’deki son gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

16 Şubat

- Sayın Bakanımız, Berlin Konferansı’nda alınan kararların uygulanmasını ele almak amacıyla 16 Şubat 2020 tarihinde Münih’te Dışişleri Bakanları düzeyinde gerçekleştirilen Libya Uluslararası İzleme Komitesi Toplantısı’na katılmıştır.

17 Şubat

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı, Arnavutluk’ta meydana gelen depremin yaralarının sarılması amacıyla 17 Şubat 2020 tarihinde AB Komisyonu tarafından Brüksel’de düzenlenen Arnavutluk için Uluslararası Bağışçılar Konferansı’na katılmıştır. Bakan Yardımcımız, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından Laç kasabasına inşa edilecek 504 konut projemiz de dahil olmak üzere toplam 46,3 milyon Avro tutarındaki desteğimizi beyan etmiştir. Bu miktarla Türkiye, Konferansta en fazla yardım ve hibe yapan ülkelerden biri olmuştur.

17-18 Şubat

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Suriye Özel Temsilcisi Lavrentyev ve Rusya Federasyonu Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Verşinin başkanlığındaki heyetle Moskova’da, İdlip’te sükunetin tesisi amacıyla alınabilecek tedbirlerin ele alındığı bir görüşme gerçekleştirmiştir.

18-19 Şubat

- Türkiye-Cibuti Karma Ekonomik Komisyonu Dördüncü Dönem Toplantısı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Mehmet Cahit Turhan ile Cibuti Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Mahmoud Ali Youssouf eşbaşkanlıklarında 18-19 Şubat 2020 tarihlerinde Ankara'da gerçekleştirilmiştir. Cibuti tarafı toplantıya Cibuti Endüstriden sorumlu Ekonomi ve Maliye Bakanı Ilyas Moussa Dawaleh ile Cibuti Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Yonis Ali Guedi’nin de yer aldığı geniş bir heyetle iştirak etmiştir.

Sayın Bakanımız, 19 Şubat 2020 tarihinde Cibuti Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Mahmoud Ali Youssouf’la bir görüşme gerçekleştirmiştir. İkili ve bölgesel konuların ele alındığı görüşmenin hitamında Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Cibuti Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Diplomatik Temsilcilikler İçin Arsa Takasına İlişkin Protokol imzalanmıştır.

19 Şubat

- Sayın Bakanımız, 19 Şubat 2020 tarihinde Suriye Kürt Ulusal Konseyi (SKUK) heyetini Bakanlığımızda kabul etmiştir. Görüşmede, Suriye’deki gelişmeler ele alınmış, PKK/YPG terör örgütünün Suriye’nin toprak bütünlüğüne yönelttiği tehdit vurgulanmıştır.

19-20 Şubat

- Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev, Türkiye-Özbekistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Birinci Toplantısı’na Sayın Cumhurbaşkanımızla birlikte başkanlık etmek ve Millet Kütüphanesi’nin açılış törenine katılmak üzere 19-20 Şubat 2020 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

19-22 Şubat

- Karadağ Parlamento Başkanı Ivan Brajoviç, TBMM Başkanımız Sayın Mustafa Şentop’un davetine icabetle 19-22 Şubat 2020 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Bakanımız, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanımız Sayın Volkan Bozkır ve Türkiye-Karadağ Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Erol Kavuncu’yla görüşmeler gerçekleştiren Parlamento Başkanı, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nin açılış törenine katılmıştır.

20 Şubat

- Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran, Filipinler Cumhurbaşkanı’nın Yurtdışında Yaşayan Filipinli İşçilerden Sorumlu Danışmanı Abdullah Mama-o ile 20 Şubat 2020 tarihinde bir görüşme gerçekleştirmiştir.

24-26 Şubat

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı, 24-26 Şubat 2020 tarihlerinde Cenevre’de düzenlenen Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi 43. Oturumu’nun Yüksek Düzeyli Bölümü’ne katılmış ve Konsey’e hitapta bulunmuştur.

24-27 Şubat

- Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu (AFET) Başkanı David McAllister, beraberindeki heyetle 24-27 Şubat 2020 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Heyet, Sayın Bakanımız ve İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu tarafından kabul edilmiş, Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı’yla görüşmüştür.

AFET heyeti, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanımız Sayın Volkan Bozkır başkanlığındaki toplantıda milletvekillerimizle biraraya gelmiş ve Mardin’e bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

25 Şubat

- Türkiye-Azerbaycan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Sekizinci Toplantısı, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in eşbaşkanlıklarında 25 Şubat 2020 tarihinde Bakü’de düzenlenmiş ve ortak bildiri dahil olmak üzere 14 anlaşma imzalanmıştır.

25-27 Şubat

- Hollanda Adalet ve Güvenlik Bakanlığı’nda Göç Bakanı Ankie Broekers-Knol, 25-27 Şubat 2020 tarihlerinde ülkemizi ziyaret ederek Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran ile İçişleri Bakan Yardımcımız Sayın İsmail Çataklı’yla biraraya gelmiş ve TBMM’de görüşmeler gerçekleştirmiştir. Görüşmelerde ülkemizin göç ve iltica politikaları ile bölgedeki güncel durumun yanısıra terörle mücadele, Hollanda Türk toplumunun sorunları, ana dilde eğitim ve entegrasyon politikaları gibi hususlarda görüş alışverişinde bulunulmuştur.

27 Şubat

- Büyükelçi Volkan Bozkır’ın BM 75. Genel Kurul Başkanlığına adaylığı, mensubu olduğumuz Batı Avrupa ve Diğerleri Grubu tarafından tasdik edilmiştir. Büyükelçi Bozkır’ın, BM Genel Kurulu’nun 8 Haziran 2020 tarihli toplantısında BM 75. Genel Kurul Başkanı olarak seçilmesi öngörülmektedir.