Haziran 2020

1-25 Haziran

- Sayın Cumhurbaşkanımız, salgın sürecindeki uluslararası temasları kapsamında, Haziran ayı içerisinde ABD Başkanı Donald Trump, Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladamir Putin, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ve Malezya Kralı Al-sultan Abdullah ile görüşmeler yapmıştır.

- Sayın Bakanımız, koronavirüs sürecindeki uluslararası temasları kapsamında, Haziran ayında 24 görüşme gerçekleştirmiştir. Bahsekonu görüşmelerden üçü video konferans yöntemi ile düzenlenmiştir.

- Ülkemizden yardım talebinde bulunan ülke sayısı toplamda 151’e ulaşmış bulunmaktadır. Bugüne kadar 136 ülke ile dört uluslararası kuruluşun yardım talebi karşılanmıştır.

- Mart ayından bu yana salgın nedeniyle yurtdışında geçici statüde bulunan 138 ülkeden 90 bini aşkın vatandaşımız yurda getirilmiş bulunmaktadır.

- 25 Haziran itibarıyla yurtdışında 591 vatandaşımız COVID-19’dan hayatını kaybetmiştir. Bu vatandaşlarımızdan 476’ünün cenaze işlemleri gerçekleştirilerek, ülkemize nakli sağlanmıştır.

- 17 Mart 2020 tarihinden seyahat kısıtlamalarının kaldırıldığı 11 Haziran 2020’ye kadar 290 binden fazla yabancı ülkemizden ayrılmıştır. Bu süreçte 90 ülke, vatandaşlarının tahliye operasyonları için ülkemizden yardım istemiş, bunlara gerekli destek sağlanmıştır.

2 Haziran

- Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran, videokonferans yöntemiyle düzenlenen Filistinlilere Yardım için İrtibat Komitesi Bakanlar Toplantısı’na katılmıştır.

- Salgın sonrası normalleşme sürecinde atılacak adımları ele almak üzere ilgili kurumlarımız arasında Bakan Yardımcıları düzeyinde teşkil edilen Eşgüdüm Komisyonu’nun videokonferans yöntemiyle yapılan altıncı toplantısına Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran katılım sağlamıştır.

- AB Komisyonu’nun 2021-2027 dönemi AB Bütçesi (Çok Yıllı Mali Çerçeve - MFF) önerisi kapsamında, AB’nin dış ilişkileri için 118 milyar Avro tutarında bir kaynak ayrıldığı açıklanmıştır. Sözkonusu tahsisatla ilgili olarak 2 Haziran 2020 tarihinde Yüksek Temsilci Borrell, Komşuluk Politikası ve Genişleme Komiseri Varhelyi ile Uluslararası Ortaklıklardan sorumlu AB Komiseri Urpilainen tarafından ortak bir basın toplantısı düzenlenmiştir. Komiser Varhelyi, toplantıda yöneltilen bir soruya cevaben, henüz tasarı halinde bulunan 2021-2027 dönemi AB bütçesinin, ülkemize yönelik IPA fonlarını da kapsadığını belirtmiştir.

3 Haziran

- NATO Siyaset Planlama Birimi, müttefik ülke Dışişleri Bakanlıklarında siyaset planlamadan sorumlu Genel Müdürlerin katılımıyla Koronavirüs salgının transatlantik ilişkiler ile İttifak gündemine etkisinin ele alındığı bir webinar düzenlemiştir. Bahsekonu etkinliğe, Dış Politika, Analiz ve Eşgüdüm Genel Müdürü Büyükelçi Burak Akçapar katılmıştır.

- AB Komisyonu, Suriyeli sığınmacılara ev sahipliği yapan ülkemiz, Ürdün ve Lübnan için ilave 585 milyon Avro tutarında mali kaynak önerisinde bulunulduğunu açıklamıştır. 3+3 milyar tutarındaki Sığınmacı Mali İmkânı’na (FRIT) ilave bir fon olduğu anlaşılan meblağın tahsis edilebilmesi için Avrupa Parlamentosu ve AB Konseyi tarafından onay sürecinin tamamlanması gerekmektedir.

3-12 Haziran

- Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi Başkanı Fayez el-Serrac, 3 Haziran 2020 tarihinde ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Libya Yüksek Devlet Konseyi Başkanı Halid el-Meşri de 12 Haziran 2020 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızın, Başkanlık Konseyi Başkanı Serrac ve Yüksek Devlet Konseyi Başkanı El-Meşri’yle yaptığı görüşmelerde, Libya’daki gelişmeler, mevcut soruna siyasi çözüm bulunması çabaları ve ikili ilişkiler ele alınmıştır.

4 Haziran

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal, videokonferans yöntemiyle düzenlenen DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu Küçük Grup Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılmıştır. Toplantıda Irak’ta yaşanan son gelişmeler ışığında DMUK’un bölgedeki faaliyetleri ve Suriye’nin kuzeydoğusundaki duruma odaklanılmış, anılan ülkelerde DEAŞ’la mücadelenin kararlı şekilde sürdürülmesinin önemi üzerinde durulmuştur.

8 Haziran

- Sayın Cumhurbaşkanımız, ABD Başkanı Trump’la bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede, ikili meselelerin yanısıra Libya krizi başta olmak üzere bölgesel gelişmeler ele alınmıştır. İki lider, Türkiye'nin deniz komşusu Libya'nın barış ve istikrara kavuşturulması bağlamında yakın işbirliklerini sürdürmeyi kararlaştırmıştır.

-Sayın Bakanımız, Dünya Ekonomik Forumu (WEF) tarafından videokonferans yöntemiyle düzenlenen ve salgın sonrası yeniden şekillenecek küresel düzene dair temaslarda bulunulmasını amaçlayan Küresel Eylem Grubu Açılış Toplantısına katılmıştır.

9 Haziran

- “Antalya Diplomasi Forumu” (ADF) tarafından, Viyana’da yerleşik Uluslararası Göç Politikaları Geliştirme Merkezi’yle (ICMPD) işbirliği içerisinde “Salgın Sürecinde Mültecilerin ve Diğer Yerlerinden Edilmiş Kişilerin Durumu: Uluslararası İşbirliği İhtiyacı” başlıklı bir webinar etkinliği düzenlenmiştir. Sayın Bakanımızın evsahipliğinde düzenlenen etkinliğe Lübnan, Ürdün, Irak ve Pakistan Dışişleri Bakanları, Avusturya eski Dışişleri Bakanı Karin Kneissl, BM Mülteciler Yüksek Komiseri (BMMYK) Filippo Grandi, AB İçişleri Komiseri Yvla Johannson ve Dünya Sağlık Örgütü Direktör Yardımcısı Zsuzsanna Jakab panelist olarak katılmışlardır. Koronavirüs salgını çerçevesinde mültecilerin durumunun ayrıntılı olarak ele alındığı webinarda, mültecilerin yaşam koşullarının güçleştiğine vurgu yapılmış ve mültecilere yardım edilmesi için uluslararası işbirliğinin arttırılmasının önemi vurgulamıştır.

10 Haziran

- Ülkemizin girişimi ve Filistin’in talebi üzerine düzenlenen, İsrail'in Filistin topraklarına yönelik ilhak planlarının ele alındığı Açık Katılımlı Acil İİT İcra Komitesi toplantısı videokonferans yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Sayın Bakanımızın katıldığı toplantıda, İsrail’in Filistin topraklarını ilhak girişimlerinin bertaraf edilmesi karşısında atılabilecek adımlar ele alınmıştır.

11 Haziran

- AB Komisyonu, 11 Haziran 2020’de kabul ettiği tavsiye niteliğindeki kararla, Schengen üye ülkeleri ile Schengen ortağı ülkelerin (İsviçre, Norveç, İzlanda ve Lihtenştayn), iç sınırlarda uygulanan kontrolleri kaldırmalarını telkin etmiştir. Kararda ayrıca, Arnavutluk, Bosna-Hersek, Kosova, Karadağ, Kuzey Makedonya ve Sırbistan’a uygulanan seyahat kısıtlamalarının 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren kaldırılması önerilmiş, ülkemiz bu kapsamda değerlendirilmemiştir.

Sayın Bakanımız, konuyla ilgili olarak İçişleri Komiseri Johansson’la görüşmüş ve güvenli ülkeler listesine Türkiye’nin de dâhil edilmesine yönelik beklentimizi aktarmış; Kovid-19 salgınıyla mücadelemizin başta Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) olmak üzere, uluslararası kuruluşlar tarafından da takdirle karşılanmış olduğuna atıfla, aldığımız kapsamlı tedbirler ve geliştirdiğimiz uygulamalar hakkında ayrıntılı bilgi vermiştir.

Sayın Bakanımız, talebi üzerine Genişleme Komiseri Varhelyi’yle yaptığı telefon görüşmesinde de konuyla ilgili beklentilerimizi iletmiş ve Avrupa Salgınla Mücadele Merkezi’yle (ECDC) veri paylaşımı dâhil attığımız adımları aktarmıştır.

Bu doğrultudaki beklentilerimiz, Sayın Bakanımızın görüştüğü AB üyesi ülkelerin Dışişleri Bakanlarına ve Dönem Başkanı Hırvatistan’a da aktarılmıştır.

-Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı, BM Kalkınma Programı (UNDP) Başkan Yardımcısı ve UNDP Avrupa ve BDT (Bağımsız Devletler Topluluğu) Bölgesel Hizmet Merkezi (RBEC) Direktörü Mirjana Spoljaric Egger'le koronavirüs salgını ve Türkiye-UNDP ortaklığı konulu bir videokonferans gerçekleştirmiştir. Toplantıda, ülkemizin ve UNDP’nin salgınla mücadelede yürüttükleri çalışmalara ilişkin bilgi paylaşımında bulunulmuş, UNDP’yle işbirliğimiz, İstanbul’da bir BM Evi kurulması, İstanbul İnovasyon Günleri ve İstanbul Kalkınma Diyalogları gibi konular ele alınmıştır.

12 Haziran

- Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Dönem Başkanlığı'nı yürüten Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Miltiadis Varvitsiotis’le bir görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşmede, Yunanistan'ın Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Dönem Başkanlığı öncelikleri ve ülkemizin AB üyelik süreci dâhil çeşitli konular ele alınmıştır.

- Sırbistan’ın Boşnak nüfus ağırlıklı Sancak bölgesinin merkezi konumundaki Yeni Pazar’da Başkonsolosluk açma talebimiz, Sırbistan Bakanlar Kurulu’nun kararıyla resmen kabul edilmiştir.

13 Haziran

- Bakan Yardımcımız Sayın Sedat Önal ve Rusya Federasyonu Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov başkanlığındaki heyetler arasında İstanbul’da bölgesel konuların ele alındığı bir istişare toplantısı gerçekleştirilmiştir.

14-15 Haziran

- İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Görüşmede, ikili ilişkilerimiz, bölgesel ve uluslararası konular hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur. Ziyaret çerçevesinde, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile İran İslam Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Diplomatik ve Konsüler Temsilciliklerinin Taşınmazlarına İlişkin Mutabakat Zaptı" imzalanmıştır.

15-16 Haziran

- 1 Temmuz itibariyla AB Dönem Başkanlığını Hırvatistan’dan devralan Almanya’yla temaslarımız yoğunlaşmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımızın Şansölye Merkel (16 Haziran), Sayın Bakanımızı Almanya Dışişleri Bakanı Maas’la (15 Haziran) ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Sayın İbrahim Kalın’ın Şansölye Merkel’in Başdanışmanı Hecker’le yaptıkları görüşmelerde Almanya Dönem Başkanlığı’ndan beklentilerimiz iletilmiştir.

17 Haziran

- Sayın Bakanımız, Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak, MİT Başkanımız Sayın Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Sayın İbrahim Kalın ve Milli Savunma Bakanlığı temsilcilerinden oluşan bir heyet, Libya’yı ziyaret etmiştir. Ziyaret kapsamında UMH Başkanlık Konseyi Başkanı Serrac, Yüksek Devlet Konseyi Başkanı Halid el-Meşri ve Dışişleri Bakanı Tahir Siyala’yla görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerde, ikili ilişkilerimizin tüm veçheleriyle geliştirilmesi imkânları ele alınmış ve Libya’da kalıcı barış ve istikrarın sağlanabilmesi amacıyla BM himayesinde yürütülen siyasi çözüm çabaları hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

- Eski AB Bakanı ve Başmüzakereci, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Büyükelçi Volkan Bozkır, New York’ta yapılan seçimlerde 178 oyla BM 75. Genel Kurul Başkanı seçilmiştir. Sayın Bozkır’ın bir yıl sürecek görevine 15 Eylül 2020’de başlaması öngörülmektedir.

18 Haziran

- Sayın Bakanımız, Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi’nin (TASC) düzenlediği webinar’a konuşmacı olarak katılmıştır. Türk-Amerikan ikili ilişkileri ile bölgesel konular hakkında değerlendirmelerde bulunmuş, salgın sonrası şekillenmekte olan yeni uluslararası düzen ve ülkemizin bu çerçevede üstlenebileceği role dair öngörülerini paylaşmış, Türk-Amerikan toplumunun ABD’deki konumunun nasıl daha da güçlendirilebileceğine dair tavsiyelerde bulunmuştur.

19 Haziran

- Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay, ABD Ticaret Odası, ABD-Türkiye İş Konseyi ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından düzenlenen webinar’a katılmıştır. Toplantıda, ABD ikili siyasi ve ekonomik ilişkilerimizdeki güncel gelişmeler; Kovid-19 salgını sonrası dönemde özellikle 100 milyar ABD Dolarlık ikili ticaret hedefimizin gerçekleştirilmesi yönünde atılması gereken adımlar ve salgının uluslararası ekonomik düzen üzerindeki etkileri ele alınmıştır.

- İtalya Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Luigi Di Maio, Sayın Bakanımızın davetine icabetle, ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyaret sırasında gerçekleştirilen görüşmelerde, ikili ilişkiler tüm boyutlarıyla ele alınmış, koronavirüs salgınının ekonomik, ticari ve sosyal etkilerine karşı işbirliğinin önemi vurgulanmış, iki ülke arasındaki 3. Hükümetlerarası Zirve, 11. Türk-İtalyan Forumu ve 2.Türkiye-İtalya Ekonomik ve Ticaret Ortak Komitesi (ETOK/JETCO) toplantılarının en kısa sürede gerçekleştirilmesi hususunda görüş birliğine varılmıştır. Görüşmelerde ayrıca, Avrupa Birliği üyelik sürecimiz, Libya ve Doğu Akdeniz başta olmak üzere güncel bölgesel ve uluslararası gelişmelere ilişkin görüş alışverişinde bulunulmuş, turizm konusunda işbirliğinin sürdürülmesi hususunda mutabık kalınmıştır.

- Vişegrad Dörtlüsü (Çekya, Slovakya, Polonya, Macaristan) (V4) + Türkiye Dışişleri Bakanları Beşinci Toplantısı, V4 Dönem Başkanı Çekya Dışişleri Bakanı Tomas Petriçek’in moderatörlüğünde, videokonferans yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Toplantıda, Koronavirüs salgınına dair son gelişmeler ve salgın sonrası olabilecek işbirliği alanlarının yanısıra, V4+Türkiye formatındaki somut işbirlikleri Türkiye-AB ilişkileri ve göç konularında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

19-21 Haziran

- Gine Bissau Cumhurbaşkanı Umaro Sissoco Embaló, ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızın mevkidaşıyla İstanbul’da 20 Haziran 2020 tarihinde gerçekleştirdiği görüşmede, iki ülke ilişkileri tüm boyutlarıyla gözden geçirilmiş ve işbirliğinin geliştirilmesi imkânları ele alınmıştır. Ayrıca, bölgesel ve uluslararası gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

22 Haziran

- Pakistan’ın talebiyle ve acil çağrısıyla yapılan İİT Jammu-Keşmir Temas Grubu Toplantısı’na katılan Sayın Bakanımız, Türkiye’nin Keşmir sorununa yaklaşımını vurgulamış ve İİT ülkelerini sorunun BM kararları çerçevesinde Güney Asya’da barış ve istikrarın sağlanması perspektifiyle diyalog yoluyla çözümüne destek vermeye davet etmiştir.

- Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran, Suriye konulu IV. Brüksel Konferansı çerçevesinde gerçekleştirilen “Regional Response and Recovery in the face of COVID-19" başlıklı panele katılmıştır. Sayın Bakan Yardımcımız, ülkemizin koronavirüs çerçevesindeki çabalarını aktarmış, ikili yardımlar hakkında bilgi vermiş ve uluslararası işbirliğinin önemine vurgu yapmıştır.

23 Haziran

- Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran Brüksel Konferansı çerçevesinde gerçekleştirilen “Protecting and Supporting Syria’s Displaced Population” başlıklı panele iştirak etmiştir. Sayın Bakan Yardımcımız panelde ülkemizin Suriyelilerin sosyal uyumuna yönelik çabalarını ayrıntılarıyla anlatmış, Suriyelilere ev sahipliği yapan ülkelere daha fazla destek verilmesi gerektiğini belirtmiş ve uluslararası toplumdan destek beklediğimiz alanları vurgulamıştır.

24 Haziran

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal, videokonferans yöntemiyle düzenlenen Almanya-Birleşik Krallık-Fransa-Türkiye Dörtlü Siyasi Direktörler Toplantısı’na katılmıştır. Toplantıda bölgesel ve gelişmeler hakkında istişarelerde bulunulmuştur.

25 Haziran

- Türkiye ile Birleşik Krallık arasındaki ticari ve ekonomik ilişkileri “Brexit” sonrası döneme hazırlamak ve bir serbest ticaret anlaşması imzalanmasına yönelik çalışmalar yapmak için teşkil edilen “Türkiye-Birleşik Krallık Ticaret Çalışma Grubu”nun 8’inci toplantısı videokonferans yöntemiyle gerçekleştirilmiştir.

- Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci (GDAÜ) Dışişleri Bakanları Toplantısı videokonferans yöntemiyle düzenlenmiştir. Sayın Bakanımız bahsekonu toplantıda, 1 Temmuz 2020 itibarıyla devralacağımız GDAÜ 2020-2021 Dönem Başkanlığımızın önceliklerine ve gerçekleştirmeyi öngördüğümüz üst düzey etkinliklere ilişkin bilgileri katılımcılarla paylaşmıştır.

26 Haziran

- Sayın Cumhurbaşkanımız Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile bir telefon görüşmesi yapmıştır. Görüşmede, turizm, güvenlik ve ekonomi dâhil iki ülke arasındaki işbirliği alanları ele alınmıştır.

30 Haziran

- Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Görüşmelerde, koronavirüs salgınıyla mücadelede işbirliğinin yanısıra ikili ilişkilerimiz ile Türkiye-AB ilişkileri başta olmak üzere güncel bölgesel ve uluslararası konular ele alınmıştır.

- Bakanlığımız ve Milli Eğitim Bakanlığı heyetleri ile Fransız karşıtları arasında “Fransa’da Türkçe öğretimi” konusunda bir videokonferans gerçekleştirilmiştir.