Eylül 2020

1-31 Eylül

- Sayın Cumhurbaşkanımız Almanya Şansölyesi Merkel’le 3, 11 ve 16 Eylül 2020 tarihlerinde olmak üzere 3 kez telefonda görüşmüştür. Sayın Bakanımız ise Alman mevkidaşı Maas’la 17 Eylül 2020 tarihinde bir telefon görüşmesi yapmıştır. Sözkonusu görüşmelerde ikili ilişkiler, Türkiye-AB ilişkileri ve bölgesel gelişmeler ele alınmıştır.

- Koronavirüs salgını sonrasında atılacak adımları ele almak üzere ilgili kurumlarımız arasında Bakan Yardımcıları düzeyinde teşkil edilen Eşgüdüm Komisyonu'nun 12. ve 13. toplantıları, Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran'ın katılımıyla 8 ve 22 Eylül 2020 tarihlerinde videokonferans yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Sözkonusu toplantılarda, salgının kontrol altında tutulmasına ilişkin önlemler, aşı çalışmaları, seyahat ve turizm hareketleri, uluslararası uçuşlar, tıbbi malzeme desteklerimiz ele alınmıştır.

- Eylül ayı itibarıyla salgın sebebiyle yurtdışında geçici statüde bulunan 100.000’den fazla vatandaşımızın 141 ülkeden dönüşü sağlanmıştır.

- Konsolosluk Çağrı Merkezimiz (KÇM) vatandaşlarımızın Temsilciliklerimize erişimine destek olmaya devam etmiş, Çağrı Merkezimiz tarafından 25 Eylül itibarıyla 134.835 çağrı yanıtlanmıştır.

- 25 Eylül 2020 itibarıyla 84 ülkeyle karşılıklı uçuşlar başlatılmış bulunmaktadır. Eylül ayında Gana, İran, Nepal, Nijerya, Özbekistan, Suudi Arabistan ve Ürdün ile uçuşlarımız başlamıştır.

- Türkiye’den tıbbi malzeme yardım talebinde bulunan ülke sayısı 30 Eylül 2020 itibarıyla 158’e ulaşmış, bunlardan 153’üne yardımlarımız ulaşmış, ya da yakında ulaşacaktır. Ülkemizden talepte bulunan 8 uluslararası kuruluşun (OCHA, PAF, UNICEF, CARICOM, SICA, NATO, IGAD, DSÖ) talepleri de kısmen ya da önemli ölçüde karşılanmıştır.

1-3 Eylül

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal başkanlığındaki heyetimizin, 31 Ağustos-2 Eylül 2020 tarihleri arasında Moskova’da Rus muhataplarıyla gerçekleştirdiği istişarelerde İdlip’deki son durum ve ortak devriyelerin icrasına dair hususlar ele alınmış, Ek Protokol (5 Mart 2020) uyarınca müşterek çabaların sürdürülmesi konusunda mutabık kalınmıştır.

- Kemal Reis firkateynimiz ile Yunanistan’a ait “Lemnos” firkateyni arasında yaşanan hadisenin ardından, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg Doğu Akdeniz’de ülkemiz ve Yunanistan’ın askeri unsurları arasında “ayrıştırma” sağlanmasına yönelik tedbirlerin hayata geçirilmesi için bir girişim başlatmıştır.

- Diplomasi Akademimizce Sudanlı diplomatlardan oluşan bir grup için 1-3 Eylül 2020 tarihleri arasında videokonferans yöntemiyle bir eğitim programı düzenlenmiştir.

3 Eylül

- Sayın Bakanımız 3 Eylül 2020 tarihinde G20 Dışişleri Bakanları Olağanüstü Toplantısına videokonferans yöntemiyle katılmış, ülkemizin salgın karşısında almış olduğu başarılı önlemler, sınır yönetimimiz, vatandaşlarımızın tahliyesi, ülkemizdeki yabancıların tahliyesine verdiğimiz destek, diğer ülkeler ve uluslararası örgütler ile işbirliğimiz ve yardımlarımız konularında bilgi paylaşmış, G20’de krize mukabele alanında ortak çalışmalarımızın geliştirilmesine yönelik önerilerde bulunmuştur.

- Sayın Bakanımız, BM Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Mukim Temsilcisi Claudio Tomasi’yi güven mektubunu sunmak üzere 3 Eylül 2020 tarihinde kabul etmiştir. Bahsekonu kabulde Sayın Bakanımız, UNDP’yle ülkemiz arasında yürütülen “Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Etki Hızlandırıcı Projesinin” önemine değinerek, EAGÜ’lerin ihtiyaçlarını G20 ve diğer platformlarda dile getirdiğimizi ifade etmiştir.

4 Eylül

- Sayın Bakanımızın, 4 Eylül 2020 tarihindeki IKBY Başkanı Neçirvan Barzani ve beraberindeki heyeti Bakanlığımızda kabulünde, siyasi ve ekonomik gündemimizle güvenlik işbirliği ele alınmıştır. IKBY Başkanı Barzani, Sayın Bakanımızın ardından Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiştir.

8 Eylül

- Sayın Bakanımız Kongo Cumhuriyeti Dışişleri, İşbirliği ve Yurtdışındaki Kongolular Bakanı Jean Claude Gakosso’yu 8 Eylül 2020 tarihinde kabul etmiştir. Kongo Cumhuriyeti’nden ülkemize Dışişleri Bakanı düzeyinde gerçekleştirilen bu ilk ziyaret sırasında “Türkiye Cumhuriyeti ile Kongo Cumhuriyeti Arasında Kültür, Eğitim, Bilim, İletişim, Gençlik ve Spor Alanları’nda İşbirliği Anlaşması” imzalanmıştır.

- Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin Altıncı Toplantısı, Sayın Cumhurbaşkanımız ve İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin eşbaşkanlıklarında 8 Eylül 2020 tarihinde videokonferans yöntemiyle düzenlenmiştir. Bahsekonu toplantıda ikili, bölgesel ve uluslararası konularda işbirliğinin geliştirilmesi yönündeki irade bir kez daha teyit edilmiştir.

9 Eylül

- Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay, Afganistan Cumhurbaşkanı Eski Birinci Yardımcısı Mareşal Raşid Dostum’u 9 Eylül 2020 tarihinde kabul etmiştir. Afganistan’daki barış süreci, siyasi durum ve ikili ilişkilerin de ele alındığı görüşmede bu ülkedeki Türksoylulara desteğimiz yinelenmiştir.

- Sayın Bakanımız 9 Eylül 2020 tarihinde Mali’yi ziyaret etmiştir. Görüşmelerde, ülkede anayasal düzene biran önce geçişin ve demokratik seçimlerin yapılabilmesinin Mali’nin geleceği açısından önem taşıdığı ifade edilmiş ve Türkiye’nin bu sürecin sorunsuz biçimde atlatılması ve anayasal düzenin tesisi bağlamında Mali halkına desteğini sürdüreceği belirtilmiştir.

10-12 Eylül

- Azerbaycan Milli Meclisi Başkanı Sahibe Gafarova, ilk yurtdışı ziyaretini 10-12 Eylül 2020 tarihlerinde ülkemize gerçekleştirmiştir. Ziyaret kapsamında Gafarova TBMM Başkanımız Prof. Dr. Sayın Mustafa Şentop’la 11 Eylül 2020 tarihinde bir araya gelmiş, aynı gün Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan’la bir görüşme gerçekleştirmiştir. Gafarova 12 Eylül 2020 tarihinde ise Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından İstanbul’da kabul edilmiştir.

10 Eylül

- Sayın Bakanımız, Avrupa Parlamentosu (AP) Dış İlişkiler Komitesi’nde (AFET) gerçekleştirilen, Doğu Akdeniz'deki son gelişmelere ilişkin olağanüstü oturumunda AP üyelerine 10 Eylül 2020 tarihinde videokonferans yöntemiyle hitap etmiş, tutumuz konusunda ayrıntılı bilgi vererek güncel konulara diyalog ve diplomasi yöntemiyle çözüm bulabilme yönündeki kararlılığımızı vurgulamıştır.

- Sayın Bakanımız, 10 Eylül 2020 tarihinde Gine Bissau’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Dışişleri Bakanı düzeyinde bu ülkeye yapılan ilk ziyaret kapsamında Sayın Bakanımız, Dışişleri Bakanı Suzi Carla Barbosa, Başbakan Nuno Gomes Nabiam, Cumhurbaşkanı Umarı Sissoco Embalo’yla da görüşmüştür. Ziyarette, firmalarımızın Gine Bissau'ya yatırım yapmaya teşvik edilmesi, iki ülke arasında iş konseyi oluşturulması ve karşılıklı Büyükelçiliklerin ivedilikle açılması ele alınmıştır. Ziyaret sırasında “Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ile Gine Bissau Dışişleri, Uluslararası İşbirliği ve Topluluklar Bakanlığı Arasında Bilişim Teknolojileri ve Diplomatik Arşiv Alanlarında İşbirliği Hakkında Mutabakat Muhtırası” ile “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Gine Bissau Hükümeti Arasında Hava Ulaştırma Anlaşması” imzalanmıştır.

- Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran, Bilge Tonyukuk Anıtı’nın dikilişinin 1300. yıldönümü vesilesiyle UNESCO Türkiye Milli Komisyonu evsahipliğinde 10 Eylül 2020 tarihinde düzenlenen istişare toplantısında bir hitapta bulunmuştur.

11 Eylül

- Sayın Bakanımız, Senegal Dışişleri Bakanı Amadou Ba’nın davetine icabetle 11 Eylül 2020 tarihinde bu ülkeyi ziyaret etmiştir. Sayın Bakanımız ziyaret sırasında Bakan Ba’nın yanısıra Cumhurbaşkanı Macky Sall’le de görüşmüştür. Ziyaret kapsamında, Dakar Büyükelçiliğimiz binaları için Senegal makamlarının ülkemize tahsis ettikleri arazide temel atma töreni düzenlenmiş, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Senegal Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Yükseköğretim Bursları Alanında İşbirliği Protokolü” ile “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Senegal Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Yunus Emre Kültür Merkezi'nin İşleyişi ve Faaliyetlerine Dair Anlaşma” imzalanmıştır.

12 Eylül

- Malta Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Sayın Evarist Bartolo 12 Eylül 2020 tarihinde Antalya’ya bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Bu kapsamda yapılan görüşmelerde ikili ilişkiler, Türkiye-AB ilişkileri ile bölgesel konular ele alınmıştır.

- Afganlararası Müzakereler (AfM) Doha’da başlamış, Sayın Bakanımız açılış törenine 12 Eylül 2020 tarihinde videokonferans yöntemiyle katılarak tutumumuzu özetleyen bir konuşma yapmıştır.

14 Eylül-17 Eylül

- Bangladeş Dışişleri Bakanı A. K. Abdul Momen, 14-16 Eylül 2020 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Bakanımızın muhatabıyla yaptığı görüşmede, Rohinga krizi ve Filistin meselesi gündeme gelmiş, ikili ticaret hacmimizi 2 milyar ABD Doları düzeyine yükseltmek için çabalarımızın artırılması konusunda mutabık kalınmıştır. Sayın Bakanımız, Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina’nın videokonferans yöntemiyle katıldığı Bangladeş’in Ankara Büyükelçiliği’nin yeni binasının açılış törenine de iştirak etmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızın 16 Eylül 2020 tarihindeki Bangladeş Dışişleri Bakanı’nı kabulünde ise Rohinga krizi, ikili ilişkilerimiz ve ülkemizin salgın sürecinde Bangladeş’e verdiği destek ele alınmıştır.

- Türkiye-Ukrayna Ticari ve Ekonomik İşbirliği Komisyonu toplantısı 15-16 Eylül 2020 tarihlerinde videokonferans yöntemiyle düzenlenmiştir. Toplantıda ikili ticari ve ekonomik konular ele alınmıştır.

- Diplomasi Akademimizce Gine-Bissau’lu diplomatlardan oluşan bir grup için “Türk Dış Politikası”, “Enerji Diplomasisi ve Güvenliği”, “Kamu Diplomasisi”, “BM Sistemi ve Çok Taraflı Diplomasi” ve “Temel Diplomasi” konularında 15-17 Eylül 2020 tarihlerinde videokonferans yöntemiyle eğitim programları düzenlenmiştir.

14 Eylül

- Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran, DİAB Başkan V. Prof. Dr. Mesut Özcan, SESRIC Genel Direktörü Nebil Dabur ve İİT Barış, Güvenlik ve Çatışma Çözümü Birimi Direktörü Büyükelçi Ahmed Sareer tarafından 14 Eylül 2020 tarihinde açılış konuşmaları yapılan "İİT Genç Diplomatları Dijital Diplomasi Eğitim Programı" kapsamında, 29 İİT üyesi ülkeden 81 katılımcıya 3 gün boyunca uzaktan eğitim programı verilmiştir.

- Türkiye-İran Ortak Ulaştırma Komisyonu’nun Üçüncü Toplantısı, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Sayın Selim Dursun ve İran Yol ve Şehircilik Planlama Bakan Yardımcısı Şahram Adamnejad’ın eşbaşkanlıklarında 14 Eylül 2020 tarihinde videokonferans yöntemiyle düzenlenmiştir. Toplantıda, başta karayolu ve demiryolu taşımacılığı olmak üzere ülkemizle İran arasındaki ulaştırma konuları ele alınmıştır.

15 Eylül

- Sayın Bakanımız Dünya Ekonomik Forumu (WEF) tarafından salgın sonrasında şekillenecek jeopolitik ve jeoekonomik düzeni tartışmak üzere oluşturulan WEF Küresel Eylem Grubu’nun 15 Eylül 2020 tarihinde videkonferans yöntemiyle düzenlenen üçüncü toplantısında bir açılış konuşması yapmıştır. Sayın Bakanımız konuşmasında, ülkemizin salgın sırasındaki yardımlarını, uluslararası çabalara katkılarını, gelecekteki benzer krizlere karşı alınabilecek önlemlere dair önerilerimizi paylaşmış ve küresel işbirliğinin güçlendirilmesinin önemini vurgulamıştır.

- Sayın Volkan Bozkır Birleşmiş Milletler BM 75. Genel Kurul Başkanlığı görevini, New York’ta 74. Genel Kurul Başkanı Tijjani Muhammad-Bande ve BM Genel Sekreteri António Guterres’in de katıldıkları resmi bir törenle 15 Eylül 2020’de devralmıştır.

16 Eylül

- Sayın Bakanımızın, 16 Eylül 2020 tarihindeki Dünya Ahıska Türkleri Birliği Başkanı (DATÜB) Ziyatdin Kassanov’u kabulünde, Ahıska Türkü soydaşlarımızın durumu değerlendirilmiştir.

- Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Vasyl Bodnar Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü konusunda görüşmeler yapmak üzere 16 Eylül 2020 tarihinde Ankara’yı ziyaret etmiş, Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı’yla görüşmüştür.

17 Eylül

- Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı BM 75. Genel Kurulu Yüksek Düzeyli Haftası marjında düzenlenen En Az Gelişmiş Ülkeler (EAGÜ) Grubu Yıllık Bakanlar Toplantısına 17 Eylül 2020 tarihinde videokonferans yöntemiyle katılmıştır. Sayın Bakan Yardımcımız, diğer hususlar meyanında, ülkemizin son 10 yılda EAGÜ’lere yönelik kalkınma yardımının 2.5 milyar ABD Doları’na ulaştığını ifade etmiştir.

21-24 Eylül

- Sayın Cumhurbaşkanımız 21 Eylül 2020 tarihinde düzenlenen BM 75. Yıldönümü Anma Etkinliği ile 22 Eylül 2020’deki Genel Kurul Genel Görüşmelerine videomesajla katılmıştır.

- Sayın Cumhurbaşkanımızın, 22 Eylül 2020 tarihinde Almanya Şansölyesi Merkel ve AB Konseyi Başkanı Michel’le üçlü, 23 Eylül 2020 tarihinde ise AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’le videkonferans yöntemiyle gerçekleştirdiği görüşmelerde Doğu Akdeniz, AB Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi ve Türkiye-AB ilişkileri konularında görüş alışverişinde bulunulmuştur. Sayın Cumhurbaşkanımızın AB Komisyonu Başkanı Leyen’le görüşmesinde ise göç konusunda işbirliğine ilişkin beklentilerimiz aktarılmıştır.

Amerikan Türk Konseyi (ATC), 38. konferansı 21-24 Eylül 2020 tarihleri arasında videokonferans yöntemiyle düzenlenmiş, Sayın Milli Savunma, Ticaret, Sanayi ve Teknoloji Bakanlarımız farklı oturumlarda hitaplarda bulunmuşlardır. Konferansta ABD ile ikili ekonomik ve ticari ilişkilerimiz üst düzey yetkililer ve özel sektör liderleri tarafından etraflıca ele alınmış, salgın döneminde iki ülkenin özel sektörleri arasındaki işbirliği fırsatları üzerinde durulmuştur.

22 Eylül

- Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran başkanlığında, ilgili kurumlarımız ve Berlin Büyükelçimizin katılımıyla “Almanya-Türkiye İş Gücü Anlaşması’nın 60. Yıldönümünde (2021) Düzenlenebilecek Etkinlikler” konulu bir toplantı 22 Eylül 2020 tarihinde videokonferans yöntemiyle gerçekleştirilmiştir.

23 Eylül

- Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci (GDAÜ) 2020-2021 Dönem Başkanlığımız çerçevesinde ülkemizin evsahipliğinde 23 Eylül 2020 tarihinde videokonferans yöntemiyle düzenlenen GDAÜ Siyasi Direktörler Toplantısı’nda, GDAÜ’nün etkinliğinin artırılmasını teminen bir Çalışma Grubu oluşturulması kararlaştırılmıştır.

- Sayın Bakanımız BM 75. Genel Kurulu Görüşmeleri marjında İrlanda Dışişleri ve Savunma Bakanı Simon Coveney’le 23 Eylül 2020 tarihinde videokonferans yöntemiyle bir görüşme gerçekleştirmiştir. Sözkonusu görüşmede, İrlanda’nın 2021-2022 BMGK geçici üyeliği çerçevesinde çokboyutlu işbirliğimizin geleceği ve bölgesel gelişmeler ele alınmıştır.

- Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı BM İklim Değişikliği ve Çerçeve Sözleşmesi (BMİDÇS) 26. Taraflar Konferansı kapsamında Birleşik Krallık’ın Orta Doğu, Kuzey Afrika, Doğu Avrupa, Orta Asya ve Çin'den sorumlu Bölgesel Büyükelçisi Laurie Bristow'u 23 Eylül 2020 tarihinde kabul etmiştir. Kabulde, 2021 yılının Kasım ayında Birleşik Krallık’ın evsahipliğinde Glasgov’da düzenlenecek COP 26 bağlamında ülkemizin öncelikleri ele alınmıştır.

24 Eylül

- Sayın Bakanımız videokonferans yöntemiyle düzenlenen Asya’da Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı (AİGK/CICA) Dışişleri Bakanları Toplantısı’na 24 Eylül 2020 tarihinde katılmıştır. Tacikistan’dan Dönem Başkanlığını devralan Kazakistan’ın 2020-2022 dönemi Başkanlık vizyonunun açıklandığı toplantıda Sayın Bakanımız, ülkemizin AİGK’nin vizyoner bir fikirden uluslararası bir örgüte dönüşmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirmiştir.

25 Eylül

- Sayın Bakanımız 25 Eylül 2020 tarihinde videokonferans yöntemiyle düzenlenen Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü Dışişleri Bakanları Gayrıresmi Toplantısına katılarak koronavirüsle mücadelede KEİ kapsamında atılabilecek adımlara ilişkin önerilerimizi paylaşmıştır.

29 Eylül

- Evrensel Periyodik İnceleme Mekanizması (EPİM) kapsamında ülkemizin üçüncü tur incelemesine ilişkin BM raporunun nihai kabulü, 29 Eylül 2020’de Cenevre’de İnsan Hakları Konseyi’nde gerçekleştirilmiştir. Oturumda, üçüncü tur EPİM incelememiz çerçevesinde diğer ülkelerce tarafımıza iletilen tavsiyelere yönelik, ilgili kurumlarımızla bilistişare belirlenen tutumumuz açıklanmış, ülkemizin insan haklarının geliştirilmesine yönelik uluslararası mekanizmalara verdiği önemin altı çizilmiş, EPİM incelememizin gerçekleştiği Ocak 2020’den bu yana insan hakları alanında yapılan yasama çalışmalarına değinilmiş, reform irademiz çerçevesinde önümüzdeki dönemde de insan haklarının her alanda geliştirilmesi için gerekli adımların atılacağı kaydedilmiştir.

30 Eylül

- BM 75. Genel Kurulu Yüksek Düzeyli Haftası kapsamında, 30 Eylül 2020 tarihinde BM Biyoçeşitlilik Zirvesi gerçekleştirilmiş, zirveye Sayın Cumhurbaşkanımız da videomesajla katılmıştır.