Ekim 2020

1 Ekim

- Kemal Reis firkateynimiz ile Yunanistan’a ait “Lemnos” firkateyni arasında yaşanan hadisenin ardından Doğu Akdeniz’de artan gerilim çerçevesinde, NATO Genel Sekreteri tarafından ülkemiz ve Yunanistan’ın askeri unsurları arasında ayrıştırma sağlanmasına yönelik tedbirlerin hayata geçirilmesi için başlatılan girişim kapsamında mutabakata varılmıştır.

- Sayın Bakanımız, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah’ın vefatı üzerine, Kuveyt’i ziyaret etmiş, Kuveyt Emiri Şeyh Navaf ve Kuveyt Dışişleri Bakanı Şeyh Dr. Ahmed’e taziyelerimizi iletmiştir. Sayın Bakanımızın, Kuveyt Dışişleri Bakanı Şeyh Dr. Ahmed ile görüşmelerinde ayrıca ikili ilişkilerimiz ve bölgesel meseleler ele alınmıştır.

1-2 Ekim

- Sayın Bakanımız, İtalya Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Sayın Luigi Di Maio’nun davetine icabetle İtalya’yı ziyaret etmiştir. Görüşmelerde, Türkiye-İtalya Hükümetlerarası Üçüncü Zirvesi hazırlıklarının yanısıra, Türkiye-İtalya ilişkileri ve Avrupa Birliği’ne üyelik sürecimiz ele alınmış, güncel bölgesel ve uluslararası gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

2 Ekim

- Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin Azerbaycan Uluslararası İlişkiler Analiz Merkezi (Air Center) ile ortaklaşa düzenlediği “Yukarı Karabağ ve Türkiye Azerbaycan İlişkilerinin Geleceği” başlıklı webinarın açılış konuşmasını Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran yapmıştır.

3-5 Ekim

- ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya'dan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Vekili Büyükelçi Philip Reeker, ülkemizi ziyaret ederek, İstanbul ve Ankara’da temaslarda bulunmuştur. Adıgeçen ziyareti kapsamında, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Başdanışman Büyükelçi İbrahim Kalın ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal’la görüşmeler gerçekleştirmiştir. Görüşmelerde, ikili meselelerin yanısıra bölgesel konular da ele alınmıştır.

4 Ekim

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Libya Başkanlık Konseyi Başkanı ve Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayez Sarraj ve beraberindeki Bakanları İstanbul’da kabul etmiştir. Görüşmede ikili ilişkilerimiz ve Libya’daki gelişmeler ele alınmıştır .

5 Ekim

- BM 75. Genel Kurulu marjında BM ve Almanya’nın eş-evsahipliğinde düzenlenen ve Berlin Konferansı katılımcıları ile Libya’nın komşu ülkelerinin iştirak ettiği Libya konulu Bakanlar Toplantısı videokonferans yöntemiyle düzenlenmiştir. Ülkemizi temsilen Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal’ın katıldığı toplantıda Libya’daki siyasi sürece ilişkin gelişmeler görüşülmüştür.

- NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Ankara’ya bir ziyaret gerçekleştirmiş, bu çerçevede Sayın Bakanımız ve Sayın Milli Savunma Bakanımızla görüşmeler gerçekleştirmiş; ayrıca Sayın Cumhurbaşkanımızca kabul edilmiştir. Ziyaret kapsamında NATO gündeminde bulunan konular ve bölgesel gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

5-9 Ekim

- Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) tarafından Cenevre’de hibrit formatta düzenlenen 71’inci İcra Komitesi (ExCom) Toplantısı’na, videokonferans yöntemiyle katılan Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran, mülteciler konusunda ülkemizin görüşlerini paylaşmış, ülkemizin adil yük ve sorumluluk paylaşımı çağrısını yinelemiştir.

6 Ekim

- Sayın Bakanımız Azerbaycan’a bir çalışma ziyareti düzenlemiştir. Ziyareti kapsamında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kabul edilen Sayın Bakanımız, Azerbaycanlı mevkidaşı Ceyhun Bayramov ile son gelişmeleri ele almıştır.

- Koronavirüs salgını sonrasında atılacak adımları ele almak üzere ilgili kurumlarımız arasında Bakan Yardımcıları düzeyinde teşkil edilen Eşgüdüm Komisyonu'nun on dördüncü toplantısı, Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran'ın katılımıyla videokonferans yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Sayın Bakan Yardımcımız toplantıda dünyada salgının gidişatı, uluslararası uçuşlar, turizm, tıbbi yardımlar ve aşı çalışmaları hakkında görüş ve katkılarımızı paylaşmıştır.

7 Ekim

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Kuveyt’i ziyaret etmiş, ziyaret kapsamında Kuveyt Emiri Şeyh Navaf ve Kuveyt Veliaht Prensi Şeyh Miş’al’e müteveffa Emir Şeyh Sabah için taziyelerimizi iletmiş, Kuveyt‘le mevcut ikili ilişkilerimizi Şeyh Navaf liderliğinde de güçlendirme arzumuzu ifade etmiştir.

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Katar’ı ziyaret etmiş, ziyaret kapsamında Katar Emiri Şeyh Temim ile gerçekleştirilen görüşmelerde, ülkemizle Katar arasında mevcut çokboyutlu işbirliğinin daha da geliştirilmesi imkânları değerlendirilmiş, bölgesel ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunulmuştur.

- Sayın Bakanımız, Filistin Dışişleri Bakanı Malki’yle videokonferans yöntemiyle bir görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşmede, ülkemizin Filistin’le ikili ilişkileri, İsrail-Filistin ilişkileri ve bölgesel gelişmeler ele alınmıştır.

- 23 Eylül’de düzenlenen Güney Doğu Avrupa İşbirliği Süreci (GDAÜ) Siyasi Direktörler Toplantısında alınan karar çerçevesinde, GDAÜ'nün etkinliğinin artırılmasına yönelik Çalışma Grubu'nun, 2015 yılının ardından ilk toplantısı GDAÜ 2020-2021 Dönem Başkanlığını yürüten ülkemizin evsahipliğinde çevrimiçi olarak düzenlenmiştir.

7-8 Ekim

- Sayın Bakanımız GLOBSEC Forumuna katılmak üzere Bratislava’yı ziyaret etmiş, Forum kapsamında “Türkiye’nin Bölgesel ve Küresel Güvenlikteki Rolü: İnsani ve Girişimci Dış Politika” konulu bir söyleşiye katılmıştır. Sayın Bakanımız ziyaret vesilesiyle ayrıca Slovakya Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı İvan Korcok ile ikili ilişkilerimiz ve bölgesel gelişmelerin ele alındığı ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir. Sayın Bakanımız ziyaret sırasında Bratislava’daki Türk Şehitliği ve Anıtı’nın açılışını da yapmıştır. Sayın Bakanımız forum vesilesiyle Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile de bir görüşme gerçekleştirmiştir.

8-9 Ekim

III. Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu, Ticaret Bakanlığı ve DEİK’in organizasyonunda, Bakanlığımız ve Afrika Birliği Komisyonu’nun desteğiyle çevrimiçi olarak gerçekleştirilmiştir.

Açılış konuşması Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından gerçekleştirilen Foruma, Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan, DEİK Başkanı Sayın Nail Olpak ve Afrika Birliği Ekonomik İşler Komiseri Victor Harison konuşmacı olarak katılmışlardır. Foruma 46’sı Afrika ülkesi olmak üzere 81 ülkeden 2500 işinsanı, 26 Afrika ülkesinden 22 Bakan, dört Bakan Yardımcısı ve Afrika Bölgesel Ekonomik Komitelerinin temsilcileri iştirak etmiştir.

Forumda Afrika ülkeleriyle ticari ve ekonomik ilişkilerimizin tüm sektörlerde ve sürdürülebilirlik temelinde gelişmeye devam etmesi ve Kıta’yla 2002 yılında 4,2 milyar Dolar olan ticaret hacmimizin, 2019 yılında 26,2 milyar Dolar seviyesine ulaşması memnuniyetle not edilmiş; Kıta’nın iktisadi kalkınma ve gelişim sürecine ülkemizin katkısının devam edeceği teyit edilmiştir.

12 Ekim

- Sayın Bakanımız, gazeteci Sami Kohen’e ‘Dışişleri Bakanlığı Üstün Hizmet Ödülü’nü takdim etmiş ve düzenlenen törende basın mensuplarına hitap etmiştir .

13 Ekim

- İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde Ankara’ya bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Sayın Bakanımızın konuk Dışişleri Bakanıyla görüşmelerinde Türkiye-İsveç ikili ilişkilerinin yanısıra, uluslararası ve bölgesel gelişmeler ele alınmıştır.

- Ülkemiz ile Japonya arasında Teknik İşbirliği Anlaşması Ankara’da imzalanmıştır. Doğu Asya’daki en büyük ticaret ortaklarımızdan birisi olan Japonya ile mevcut ekonomik ilişkilerimizin önemli bir boyutunu ikili teknik işbirliği oluşturmaktadır. 1959 yılından bu yana ülkemizde faaliyet gösteren Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA), bu alandaki çalışmalara önemli katkılarda bulunmaktadır. Sözkonusu anlaşmanın JICA’nın ülkemizdeki teknik işbirliği faaliyet ve projelerine ivme kazandırması beklenmektedir.

14 Ekim

- Sayın Cumhurbaşkanımız RF Devlet Başkanı Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek Yukarı Karabağ ve Suriye başta olmak üzere bölgesel meseleler ile ikili ilişkiler gündemimizdeki konuları ele almıştır.

- Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran’ın Uluslararası Göç Politikaları Geliştirme Merkezi (ICMPD) Genel Direktörü Michael Spindelegger’i kabulünde, ülkemizin ICMPD Dönem Başkanlığı ile ICMPD-Türkiye işbirliği ele alınmıştır.

14-15 Ekim

- Ukrayna Dışişleri Birinci Bakan Yardımcısı Emine Cebbarova (Kırım Tatarı soydaşımız) Ankara’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Bakanımız tarafından kabul edilen Cebbarova, ayrıca Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal ve Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran ile görüşmelerde bulunmuştur. Adıgeçenin bu görevinde Ankara’da ilk kez ağırlandığı ziyarette başta Kırım Tatarları’nın durumu olmak üzere ikili ilişkilerimiz ile bölgesel konular ele alınmıştır.

15 Ekim

- Antalya Diplomasi Forumu'nun (ADF) dördüncü çevrimiçi etkinliği, Bakanlığımız öncülüğünde, ADF ve Malta'da yerleşik Adalet ve Hukukun Üstünlüğü Uluslararası Enstitüsü'nün (IIJ) işbirliğiyle düzenlenmiştir. “Pandemi Koşullarında Terörle Mücadele” temasıyla, Sayın Bakanımız ve Malta Cumhuriyeti Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Evarist Bartolo'nun evsahipliğinde gerçekleştirilen etkinliğe, Kuveyt Dışişleri Bakanı Sheikh Dr. Ahmad Nasser Al Mohammad Al Sabah ve Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok katılmışlardır. Etkinlik, ADF'ye ait sosyal medya hesapları üzerinden de canlı olarak yayınlanmış olup, 10.000'in üzerinde kişiye ulaşmıştır. Etkinlikte, ülkemizin PKK, FETÖ ve DEAŞ gibi terör örgütleri ile mücadelesindeki kararlılık, yabancı teröristlerin ülkelerine iadeleri ve rehabilitasyonları konusunda yapılabilecek işbirliği, terörle mücadelede uluslararası işbirliğinin önemi ve Avrupa'da yükselen aşırı sağ ve radikalleşmeyle mücadele konuları ele alınmıştır .

- Sayın Bakanımız, Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi 2020-2021 akademik yılı açılışında bir konuşma yapmıştır.

16 Ekim

- Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Sayın Cumhurbaşkanımızın davetine icabetle ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Ziyaret kapsamında yapılan görüşmelerde ticaret, yatırımlar, savuma sanayii ve turizm alanlarında ikili işbirliğinin geliştirilmesine yönelik hususlar ele alınmıştır. Ziyaret vesilesiyle ayrıca, Kırım’ın hukuka aykırı ilhakı ve soydaş Kırım Tatarlarına yönelik tutumumuz bir kere daha dile getirilmiştir. Ziyaret sırasında askeri işbirliği ve savunma sanayi alanında iki belge ile Türkiye-Ukrayna Hükümetlerarası Ticari ve Ekonomik İşbirliği Komisyonu'nun 12. Oturumuna İlişkin Protokol ve ziyareti müteakiben iki Cumhurbaşkanı tarafından bir ortak bildiri imzalanmıştır.

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Kanada Başbakanı Justin Trudeau’yla bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede, ikili ilişkilerimizin geliştirilmesine ve savunma sanayii işbirliğinde yaşanan sorunların giderilmesine yönelik adımlar ele alınmıştır. Görüşmede Azerbaycan-Ermenistan ihtilafıyla ilgili gelişmeler de gündeme gelmiştir .

20 Ekim

- 2017 yılında Ankara’da gerçekleştirilen Türkiye-İran 17. Konsolosluk İstişarelerini müteakip Tahran’da yapılması kararlaştırılan ancak Koronavirüs salgını nedeniyle ertelenen 18. Dönem Konsolosluk İstişareleri, Bakan Yardımcımız (BYYK) Sayın Yavuz Selim Kıran ve İran Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk ve Meclis İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Sayın Hossein Jaberi Ansari eşbaşkanlığındaki heyetler arasında videokonferans yöntemiyle gerçekleştirilmiştir.

- Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran, İİT bünyesindeki “Rohingalara Karşı İşlenen İnsan Hakları İhlallerinden Hesap Sorulmasına Dair Ad-Hoc Bakanlar Komitesi”nin 4. Toplantısı’na ülkemizi temsilen iştirak etmiştir. Sözkonusu toplantıda, Rohinga Müslümanlarının maruz kaldığı insanlığa karşı suç niteliğindeki eylemlerin sorumlularından hesap sorulabilmesine yönelik çalışmalar ele alınmıştır.

22 Ekim

- Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran, ABD, AB, İngiltere ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği evsahipliğinde düzenlenen “Rohinga Mültecilere Yardımların Sürdürülmesi” Donörler Konferansı’na ülkemizi temsilen katılarak, ülkemizin 2012 yılından bu yana Myanmar ve Bangladeş’teki Rohinga mültecilere sağladığı yardımların önümüzdeki dönemde de sürdürüleceğini vurgulamıştır.

23-24 Ekim

- Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay, ikinci turu düzenlenen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 5. Cumhurbaşkanı seçilen Ersin Tatar’ın resmen göreve başlaması münasebetiyle Lefkoşa’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız, Kapalı Maraş’ın halka açılan bölümünde KKTC vatandaşlarıyla bir araya gelmiş; ayrıca inşaatı tamamlanmak üzere olan Acil Durum Hastanesi’nde incelemelerde bulunmuştur.

24 Ekim

- BM’nin 75. yıldönümü ve BM Günü kutlanmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız bu vesileyle bir mesaj yayımlamıştır. Sayın Bakanımız da BM’nin 75. yıldönümü vesilesiyle sosyal medya hesabından bir mesaj paylaşmıştır.

26-27 Ekim

- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ilk resmi ziyaretini ülkemize gerçekleştirmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız ile Cumhurbaşkanı Tatar’ın görüşmesinde, Kıbrıs meselesine ve Doğu Akdeniz’deki gelişmelere dair görüş alışverişinde bulunulmuş; Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ilişkileri tüm veçheleriyle ele alınmıştır. Ziyareti çerçevesinde Cumhurbaşkanı Tatar, Sayın TBMM Başkanımız ve Sayın Bakanımızla da görüşmüştür.

26-28 Ekim

- Sayın Bakanımız çevrimiçi olarak gerçekleştirilen BM Latin Amerika ve Karayipler Ekonomik Komisyonu’nun (ECLAC) 38. Oturumuna katılmıştır. Sözkonusu oturumda Koronavirüs salgınının Latin Amerika ve Karayipler bölgesindeki ekonomik ve sosyal etkileri ele alınmıştır.