Mart 2020

2 Mart

- Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, bölgemizdeki gelişmeler çerçevesinde ülkemizle dayanışma göstermek amacıyla 2 Mart 2020 tarihinde gerçekleştirdiği ziyaretinde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiştir. Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay, Sayın Bakanımız, İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu, Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca ve Bulgaristan İçişleri Bakanı Mladen Marinov’un da hazır bulundukları görüşmede, Suriye’deki yansımaları ele alınmıştır.

3-4 Mart

- Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, 3-4 Mart 2020 tarihlerinde ülkemizi ziyareti etmiş, Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay tarafından kabul edilmiş, Sayın Bakanımız, İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu ve Savunma Bakanımız Sayın Hulusi Akar’la görüşmeler gerçekleştirmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız, AB Konseyi Başkanı Charles Michel’i 4 Mart 2020 tarihinde kabul etmiştir. Sayın Bakanımızın ve AB Yüksek Temsilcisi Borrell’in de eşlik ettikleri görüşmede, Türkiye-AB ilişkileri, Suriye’deki durum ve göç konuları ele alınmıştır.

5 Mart

- Sayın Cumhurbaşkanımız 5 Mart 2020 tarihinde Moskova’yı ziyaret etmiş ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’le bir görüşme gerçekleştirmiştir. Ziyaret neticesinde İdlip Gerginliği Azaltma Bölgesi’ndeki temas hattı boyunca tüm askeri faaliyetlerin durdurulmasını, M4 karayolu üzerinde bir güvenli koridor oluşturulmasını ve Türk-Rus ortak devriye faaliyetlerinin başlatılmasını öngören “İdlip Gerginliği Azaltma Bölgesi’ndeki Durumun İstikrarlaştırılmasına İlişkin Muhtıraya Ek Protokol” imzalanmış, Suriyelilerin ülke içinde yerlerinden edilmelerinin önlenmesi gerektiği vurgulanarak geri dönüşlerinin kolaylaştırılması gerektiği hususunda mutabık kalınmıştır.

5-7 Mart

- Sayın Bakanımız 5-7 Mart 2020 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret eden Burundi Dışişleri Bakanı Ezéchiel Nibigira’yla İstanbul'da bir görüşme gerçekleştirmiştir. Burundili heyet Türkiye-Burundi İş Konseyi Başkanı ve işinsanlarımızla da biraraya gelmiştir.

9 Mart

- Sayın Cumhurbaşkanımız, AB Konseyi Başkanı Michel’in davetine icabetle 9 Mart 2020 tarihinde gerçekleştirdiği ve Sayın Bakanımızın da eşlik ettiği Brüksel ziyaretinde, AB Konseyi Başkanı Michel ve AB Komisyonu Başkanı Von der Leyen’le görüşmüştür. Türkiye-AB ilişkilerinin ele alındığı ve 18 Mart Mutabakatı’nın uygulanmasına ilişkin beklentilerimiz hakkında AB tarafının bilgilendirildiği toplantıda işbirliği ve diyaloğun devamı konusunda mutabık kalınmıştır.

15 Mart

- Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde 15 Mart 2019 tarihinde meydana gelen ve 1 Türk vatandaşı dahil 51 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısının birinci yıldönümünde, 15 Mart tarihinin Birleşmiş Milletler başta olmak üzere bölgesel ve uluslararası kuruluşlarca “İslamofobiye Karşı Uluslararası Dayanışma Günü” olarak kabul edilmesi çağrımız, aynı gün yapılan Bakanlığımız açıklamasıyla yinelenmiştir.

16-24 Mart

- Dünya Sağlık Örgütü tarafından 11 Mart 2020 tarihinde “pandemi” olarak nitelendirilen COVID-19 salgını karşısında uçuşların durdurulduğu Avrupa ülkelerinde kısa süreli/öğrenci olarak bulunan ve ülkemize dönmek isteyen 2.807 vatandaşımızın 16-17 Mart 2020 tarihlerinde ülkemize dönmesi sağlanmıştır. İngiltere, İrlanda, İsviçre, Polonya, İtalya, Mısır, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde bulunan 2721 öğrencimiz ise 23-24 Mart 2020 tarihlerinde ülkemize getirilmiştir.

17 Mart

- Sayın Cumhurbaşkanımız 17 Mart 2020 tarihinde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Şansölyesi Angela Merkel ve Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson’la videokonferans yöntemiyle Dörtlü Zirve gerçekleştirmiştir. Zirve’de, COVID-19 salgınıyla ortak mücadele, Suriye ve Libya’daki son gelişmeler, düzensiz göç ve Türkiye-AB ilişkileri ele alınmıştır.

- Koronavirüs salgınıyla mücadele çerçevesinde 17 Mart 2020 tarihinde ülkemizin yanısıra Cezayir, Tunus, Fransa, Almanya, Hollanda, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği, Birleşik Arap Emirlikleri, Çin Halk Cumhuriyeti, Kanada ve Birleşmiş Milletler Libya Destek Misyonu’nun da katıldığı, Libya'da insani ateşkes çağrısında bulunan bir açıklama yayınlanmıştır.

19-21 Mart

- Sayın Bakanımız, 19 Mart 2020 tarihinde, Kanada, Avustralya, Brezilya, İtalya, Güney Kore Dışişleri Bakanları ve AB Yüksek Temsilcisi’yle, 21 Mart 2020 tarihinde ise Kanada, Fas, Peru, Avustralya, Brezilya Dışişleri Bakanları ve Almanya Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı’yla telekonferans yöntemiyle gerçekleştirilen görüşmelerde koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirleri değerlendirmiştir.

26 Mart

- Sayın Cumhurbaşkanımızın katıldığı COVID-19 konulu olağanüstü G20 Liderler Zirvesi, 26 Mart 2020 tarihinde videokonferans yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Sağlık, ekonomi, uluslararası ticaret ile işbirliği konularına odaklanan ve virüsün küresel ekonomiye etkileriyle mücadele için G20 liderliğinde atılabilecek adımların ele alındığı toplantıya Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ile Dünya Sağlık Örgütü, IMF, Dünya Bankası ve Dünya Ticaret Örgütü yöneticileri de iştirak etmiştir.

Toplantı sonunda en fazla destek ihtiyacının bulunduğu bölgeleri ve grupları gözeten, işbirliğine dayalı bir anlayış benimsenmesine, en az gelişmiş ülkeler, mülteciler, sığınmacılar ve yerlerinden edilmiş kişiler gibi salgın karşısında en kırılgan vaziyette bulunan grupların korunmasına, IMF, Dünya Bankası ve çoktaraflı kalkınma bankalarıyla işbirliği halinde alınabilecek mali önlemlere ve BM, OECD, ILO, DSÖ gibi uluslararası örgütlerle eşgüdüm içerisinde atılabilecek adımlara odaklanan bir bildiri kabul edilmiştir.