Ağustos 2022


2 Ağustos

-Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Başdanışman Büyükelçi Sayın Kalın, ABD Temsilciler Meclisi üyesi Crow’u kabul etmiştir.

-Türkiye-Özbekistan-Azerbaycan Birinci Üçlü Dışişleri, Ticaret ve Ulaştırma Bakanları toplantısı Taşkent’te düzenlenmiştir.

3 Ağustos

-Dördüncü Türkiye-ASEAN Sektörel Diyalog Ortaklığı Üçlü toplantısı Sayın Bakanımız, ASEAN Dönem Başkanı Kamboçya Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Sokhonn ve ASEAN Genel Sekreteri Hoi'nin katılımıyla ASEAN Dışişleri Bakanları 55. toplantısı marjında Punom Pen’de gerçekleştirilmiştir.

Sayın Bakanımız, toplantı marjında RF Dışişleri Bakanı Lavrov ve Çin Dışişleri Bakanı Wang’le görüşmüştür.

3-4 Ağustos

-Sayın Bakanımız Malezya’yı ziyaret etmiş, bu vesileyle Malezya Başbakanı Yaakob tarafından kabul edilmiş, Malezya Dışişleri Bakanı Abdullah ve Kıdemli Savunma Bakanı Hussein’le görüşmüştür.

5 Ağustos

-Sayın Cumhurbaşkanımız ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin Rusya’nın Soçi kentinde bir araya gelmişlerdir.

6-11 Ağustos

-Yurtdışında ve Bakanlığımız merkez teşkilatında görevli tüm Büyükelçilerimizin katılımıyla 2008 yılından bu yana düzenlenmekte olan Büyükelçiler Konferansı’nın 13’üncüsü, Ankara’da “2023 ve Ötesinde Akil ve Müşfik Türk Diplomasisi” temasıyla gerçekleştirilmiştir. Konferans kapsamında Büyükelçilerimiz, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın TBMM Başkanımız tarafından kabul edilmiştir. Kabine üyesi 8 Sayın Bakanımız ve ilgili kurum Başkanlarımız Büyükelçilerimize hitap etmiştir.

Bu yılki Konferansın yabancı konukları olan Slovenya Cumhurbaşkanı, AGİT Genel Sekreteri, Azerbaycan ve Guatemala Dışişleri Bakanları’nın yanısıra, 5. İslami Dayanışma Oyunları’nın açılışına katılmak üzere ülkemizde bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Tatar da Büyükelçilerimizle bir araya gelmiştir.

7 Ağustos

-Irak Türkmen Cephesi Başkanı Turan Sayın Bakanımız tarafından kabul edilmiştir.

8-9 Ağustos

-Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Aksakallar Konseyi’nin 13. toplantısı Bişkek’te düzenlenmiştir. Toplantıya TBMM Eski Başkanı ve Eski Başbakanımız, TDT Aksakallar Konseyi Başkanı Sayın Yıldırım’ın başkanlığındaki heyetimizle iştirak edilmiştir.

9-18 Ağustos

-İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) ilgili kuruluşlarından İslami Dayanışma Spor Federasyonu (ISSF) tarafından dört yılda bir gerçekleştirilen İslami Dayanışma Oyunları’nın beşincisi Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde 24 spor branşında İİT üyesi 54 ülkeden 6000’i aşkın sporcu ve yetkilinin katılımıyla Konya’da düzenlenmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız, oyunların açılışı marjında, Azerbaycan Cumhurbaşkanı’yla görüşmüş, Cezayir ve Filistin Başbakanlarını ve aynı zamanda ISSF Başkanı olan Suudi Arabistan Spor Bakanı'nı kabul etmiş, üst düzeyli konuklar onuruna İİT Genel Sekreteri’nin de iştirak ettiği bir akşam yemeği vermiştir.

10 Ağustos

-Sayın Cumhurbaşkanımız, Arnavutluk Başbakanı Rama’yı Ankara’da kabul etmiştir.

-Sayın Bakanımız, İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan’la, talebi üzerine ikili ve bölgesel konuların ele alındığı bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

14-17 Ağustos

-KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Taçoy, ülkemize bir çalışma ziyaret gerçekleştirmiştir. Taçoy, ziyaret marjında Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız tarafından kabul edilmiş; Sayın Bakanımızla bir görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşmelerde KKTC’yle İktisadi ve İşbirliği Anlaşması kapsamında planlanan projeler ve KKTC ekonomisi değerlendirilmiştir.

15-16 Ağustos

-Letonya Dışişleri Bakanı Rinkevics ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

15-21 Ağustos

-Malezya Kralı Sultan Abdullah ülkemize resmi ziyarette bulunmuştur. Kral Abdullah, ziyaret çerçevesinde Sayın Cumhurbaşkanımızla görüşmüştür.

16 Ağustos

-Sayın Cumhurbaşkanımız, Libya Yüksek Devlet Konseyi (YDK) Başkanı Meşri’yi Ankara’da kabul etmiş; Sayın Bakanımız da YDK Başkanı Meşri’yle görüşmüştür.

17 Ağustos

-Sayın Cumhurbaşkanımızın İsrail Başbakanı Lapid’le gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, Türkiye-İsrail ilişkileri ve bölgesel konular değerlendirilmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız, Türkiye-İsrail ilişkilerinin, İsrail Devlet Başkanı Herzog ve İsrail Başbakanı Lapid’in Türkiye ziyaretlerindeki temaslarında mutabık kalınan çerçevede ilerlemesinden memnuniyet duyduğunu ifade etmiş ve Tel Aviv’e Büyükelçi atanması konusunda gerekli adımların en kısa sürede atılacağını söylemiştir.

-Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Önal, Katar Dışişleri Bakan Yardımcısı Al-Khulaifi’yle çevrimiçi bir görüşme gerçekleştirmiştir.

-Kırgızistan Dışişleri Bakanı Kulubayev, Türkiye-Kırgızistan 5. Ortak Stratejik Planlama Grubu Toplantısı için ülkemizi ziyaret etmiştir.

18 Ağustos

-Sayın Cumhurbaşkanımız, Lviv ziyareti kapsamında, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’le başbaşa görüşmüş, akabinde Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ve BM Genel Sekreteri Guterres’le Üçlü Zirve’de biraraya gelmiştir. Görüşmede Ukrayna tahılının ihracına yönelik anlaşma, Rusya-Ukrayna savaşının diplomatik yollarla sona erdirilebilmesi için atılabilecek adımlar ve Zaporijya Nükleer Santrali’ndeki durum ele alınmış, ülkemiz ve Ukrayna arasında Ukrayna’nın yeniden yapılanmasına ilişkin bir mutabakat muhtırası imzalanmıştır.

19 Ağustos

-Sayın Cumhurbaşkanımız, İsrail Devlet Başkanı Herzog’la gerçekleştirdikleri telefon görüşmesinde, Türkiye-İsrail ilişkileri ve bölgesel konuları ele almıştır.

Sayın Cumhurbaşkanımız görüşmede, karşılıklı olarak büyükelçi atama kararını, Türkiye-İsrail ilişkilerinin olumlu istikamette ilerlemesi yönünde atılmış bir adım olarak gördüğünü de ifade etmiştir.

22-24 Ağustos

-Filistin Devlet Başkanı Abbas, Sayın Cumhurbaşkanımızın davetine icabetle, ülkemizi ziyaret etmiştir.

23 Ağustos

-23 Ağustos’ta Tiflis’te Türkiye-Gürcistan-Azerbaycan Ulaştırma Bakanları arasında “Bakü-Tiflis-Kars Üçlü Bakanlar Koordinasyon Toplantısı” düzenlenmiştir.

24 Ağustos

-Sayın Bakanımız, Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Al Meslet, Suriye Müzakere Komisyonu Başkanı Jamous ve Suriye Geçici Hükümeti Başkanı Mustafa’yı kabul etmiştir.

29 Ağustos

-Sayın Bakanımız, Slovenya’nın Bled şehrinde düzenlenen 17. Bled Stratejik Forumu marjında; Karadağ Dışişleri Bakanı Krivokapic, Kosova Dışişleri Bakanı Gërvalla-Schwarz ve Bosna-Hersek Yüksek Temsilcisi Schmidt’le görüşmüştür.