Eylül 2022


1 Eylül

-Sayın Bakanımız, İstanbul'da Kongo Cumhuriyeti Arazi Planlaması, Altyapı ve Yol Bakımı Bakanı Bouya ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

2 Eylül

-Sayın Cumhurbaşkanımız Libya Milli Birlik Hükümeti Başbakanı Dibeybe’yi İstanbul’da kabul etmiştir.

-Sayın Cumhurbaşkanımız, İstanbul’da Kongo Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı N’Guesso’yu nezaket ziyareti kapsamında kabul etmiştir.

-Sayın Bakanımız, Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç’in evsahipliğinde Belgrad’da düzenlenen Açık Balkan Girişimi Zirvesi’ne katılmış; sözkonusu zirve marjında Karadağ Başbakanı Abazoviç, Sırbistan Dışişleri Bakanı Selakoviç ve Macaristan Dışişleri Bakanı Szijjarto ile görüşmüştür.

-Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Kaymakcı, Avusturya Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Büyükelçi Launsky-Tieffenthal ile Türkiye-Avusturya Siyasi İstişarelerini gerçekleştirmek üzere Viyana’yı ziyaret etmiştir. Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Kaymakcı, istişareler vesilesiyle Viyana’da temaslarda bulunmuş; bu çerçevede AGİT Genel Sekreteri Schmid ile de görüşmüştür. Bu vesileyle, vatandaşlarımız ve basın mensuplarıyla da bir araya gelen Büyükelçi Kaymakcı ayrıca Avusturya düşünce kuruluşlarında düzenlenen toplantılara iştirak etmiştir.

5 Eylül

-Fransa Avrupa ve Dışişleri Bakanı Colonna, Ankara’ya bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir.

6 Eylül

-Sayın Cumhurbaşkanımız Bosna-Hersek’i ziyaret etmiş olup, sözkonusu ziyarete Sayın Bakanımızla birlikte sekiz Bakan da eşlik etmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız, ziyaret çerçevesinde, Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Üyeleri Caferoviç, Dodik ve Komsiç ile birlikte görüşmüştür. Sayın Cumhurbaşkanımız, Bosna-Hersek Parlamentosu Temsilciler Meclisi ve Halklar Meclisi Başkanlık Divanları Üyeleri ile biraraya gelmiş; Bosna-Hersek Halklar Meclisi Başkanlık Divanı Boşnak üyesi İzetbegoviç’le başbaşa bir görüşme gerçekleştirdikten sonra Kovaçi Şehitliği’ni ve Bosna-Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı merhum İzetbegoviç’in buradaki kabrini ziyaret etmiştir. Ardından, Sayın Cumhurbaşkanımız, Bosna-Hersek İslam Birliği Başkanı Kavazoviç’le görüşmüş, Bosna-Hersek İslam Birliği yeni binasında Müftülere hitap etmiş ve Bosna Hersek- Türkiye İş Forumu’na iştirak etmiştir.

7 Eylül

-Sayın Cumhurbaşkanımız Sırbistan’ı ziyaret etmiş olup, sözkonusu ziyarete Sayın Bakanımızla birlikte sekiz Bakan da eşlik etmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız, Sırbistan’a ziyaretleri kapsamında, Cumhurbaşkanı Vuçiç ile görüşmüştür. Akabinde, Sayın Cumhurbaşkanımız Türkiye-Sırbistan İş Forumu’na iştirak etmiş ve Sancaklı Liderlerle (BNV Başkanı Çuriç, SDA Genel Başkanı Ugliyanin, SDPS Genel Başkanı Layiç, Tutin Belediye Başkanı Hot ve Yeni Pazar Belediye Başkanı Bişevaç) görüşmeler gerçekleştirmiştir.

-Türkiye ve Gürcistan Dışişleri Bakanlıkları arasındaki siyasi istişareler, Bakan Yardımcımız Büyükelçi Önal ve Gürcistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Darsalia başkanlığındaki heyetler arasında, Gürcistan’da gerçekleştirilmiştir.

7-8 Eylül

-Suudi Arabistan'ın evsahipliğinde Cidde'de düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı 5. Gençlik ve Spor Bakanları İslam Konferansına Sayın Gençlik ve Spor Bakanımız başkanlığında bir heyetle katılım sağlanmıştır.

8 Eylül

-Sayın Cumhurbaşkanımız Hırvatistan’ı ziyaret etmiş olup, sözkonusu ziyarete Sayın Bakanımızla birlikte sekiz Bakan da eşlik etmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Milanoviç’le görüşmüştür. Akabinde, Sayın Cumhurbaşkanımız, Recep Tayyip Erdoğan İslam Kültür Merkezi’nin Açılış Töreni’ne iştirak etmiş ve Hırvatistan Başbakanı Plenkoviç’i kabul etmiştir. Son olarak, Sayın Cumhurbaşkanımız, Cumhurbaşkanı Milanoviç tarafından onuruna verilen resmi akşam yemeğine ve Türkiye-Hırvatistan İş Forumu’na iştirak etmiştir.

-MIKTA Dışişleri ve Sağlık Bakan Yardımcıları Ortak toplantısı çevrimiçi olarak düzenlenmiştir. Ülkemizi Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Kaymakcı ile Sağlık Bakan Yardımcımız Sayın Tolunay temsil etmiştir.

9 Eylül

-Sayın Ticaret Bakanımız, “Türkiye-Gürcistan-AB Çapraz Menşe Kümülasyon: Ticaret ve Yatırım Fırsatları” etkinliğine katılmak üzere Gürcistan’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Program çerçevesinde, Sayın Ticaret Bakanımız, Gürcistan Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Davitaşvili ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

12 Eylül

-Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Kaymakcı, Karadağ Dışişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri Büyükelçi Mirusoviç'le bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

14 Eylül

-Sayın Bakanımız, GineDışişleri, Uluslararası İşbirliği, Afrika Entegrasyonu ve Yurtdışındaki Gineliler Bakanı Kouyate ile çevrimiçi bir görüşme gerçekleştirmiştir.

-Ülkemiz ile Belçika arasında siyasi istişareler, Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Kaymakcı ile Belçika Dışişleri Bakanlığı İkili İşler Genel Müdürü Büyükelçi Cooreman başkanlıklarında Ankara’da gerçekleştirilmiştir.

15 Eylül

-Türkiye-ABD Stratejik Mekanizması’nın üçüncü tur istişareleri, Bakan Yardımcımız Büyükelçi Önal ile ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Sherman ve Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Müsteşarı Nuland başkanlığındaki heyetler arasında Vaşington’da gerçekleştirilmiştir.

-Bakan Yardımcımız Büyükelçi Önal, ABD Savunma Bakanlığı Siyasa Müsteşarı Kahl ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

15-16 Eylül

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Semerkant’ta gerçekleştirilen Şanhay İşbirliği Teşkilatı Zirvesine Özbekistan Devlet Başkanı Mirziyoyev’in daveti üzerine özel konuk sıfatıyla katılmıştır. Zirvede, Sayın Cumhurbaşkanımıza Sayın Bakanımızın yanı sıra, Sayın Milli Savunma Bakanımız, Sayın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız, Sayın Hazine ve Maliye Bakanımız ve Sayın Ticaret Bakanımız refakat etmişlerdir. Sayın Cumhurbaşkanımız Zirve marjında, Azerbaycan, Çin Halk Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu, Moğolistan, Özbekistan, İran, Hindistan ve Pakistan liderleriyle ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

19 Eylül

-Sayın Cumhurbaşkanımız, Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi tarafından New York’da düzenlenen Gala Yemeği’ne katılarak vatandaşlarımıza hitap etmiştir.

20-26 Eylül

-“Kenetlenmiş Sınamalara Dönüştürücü Çözümler için Dönüm Noktası” (A watershed moment: transformative solutions to interlocking challenges) temasıyla gerçekleştirilen BM 77. Genel Kurulu genel görüşmelerine Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında bir heyetle iştirak edilmiştir. BM 77. Genel Kurulu genel görüşmeleri vesilesiyle Sayın Cumhurbaşkanımız 17 ikili görüşme, Sayın Bakanımız ise 33 ikili ve çoklu formatta görüşme gerçekleştirmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız BM 77. Genel Kurulu genel görüşmeleri vesilesiyle Libya Başkanlık Konseyi Başkanı El-Menfi, Yemen Cumhurbaşkanlığı Liderlik Konseyi Başkanı Al Alimi, Guatemala Cumhurbaşkanı Falla, Gürcistan Başbakanı Garibaşvili, Almanya Şansölyesi Scholz, Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinisto, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Caparov, İspanya Hükümet Başkanı Sanchez, BM Genel Sekreteri Guterres, Ürdün Kralı II. Abdullah, İsrail Başbakanı Lapid, Japonya Başbakanı Kişida, Avusturya Cumhurbaşkanı Van der Bellen, Lübnan Başbakanı Mikati, Birleşik Krallık Başbakanı Truss, Polonya Cumhurbaşkanı Duda ve KKTC Cumhurbaşkanı Tatar ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

-Sayın Bakanımız BM 77. Genel Kurulu genel görüşmeleri vesilesiyle BM 77. Genel Kurul Başkanı Körösi, ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Karadağ Dışişleri Bakanı Krivokapic, Bulgaristan Geçici Hükümeti’nin Dışişleri Bakanı Milkov, İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Taha, Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock, Hindistan Dışişleri Bakanı Jaishankar, İspanya Dışişleri, AB ve İşbirliği Bakanı Bueno ve Medeniyetler İttifakı Yüksek Temsilcisi Moratinos, Finlandiya Dışişleri Bakanı Haavisto, RF Dışişleri Bakanı Lavrov, İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan ve BM Genel Sekreteri Suriye Özel Temsilcisi Pedersen, Avusturalya Dışişleri Bakanı Wong, Polonya Dışişleri Bakanı Rau, Malezya Dışişleri Bakanı Abdullah, Estonya Dışişleri Bakanı Reinsalu, İrlanda Dışişleri ve Savunma Bakanı Coveney, Moldova Dışişleri Bakanı Popescu, Lübnan Dışişleri Bakanı BouHabib, Gine Dışişleri, Uluslararası İşbirliği, Afrika Entegrasyonu ve Yurtdışındaki Gineliler Bakanı Kouyate, WEF Başkanı Brende, Endonezya Dışişleri Bakanı Marsudi, Etiyopya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Mekonnen, Cezayir Dışişleri Bakanı Lamamra, Belarus Dışişleri Bakanı Makei, Gürcistan Dışişleri Bakanı Darçiaşvili, Brezilya Dışişleri Bakanı França, Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Osmani, Nikaragua Dışişleri Bakanı Colindres, Venezuela Dışişleri Bakanı Tortosa, Tacikistan Dışişleri Bakanı Muhriddin, İsveç Dışişleri Bakanı Linde, Şili Dışişleri Bakanı Noguera, Toplumsal Katılım ve Destek Küresel Fonu (GCERF) Yürütme Kurulu Başkanı Büyükelçi Manservis ile görüşmeler yapmıştır.

-Finlandiya’yla birlikte öncülüğünü yaptığımız Barış için Arabuluculuk Girişimi’nin Dostlar Grubu Bakanlar toplantısı (21 Eylül) ile Dönem Başkanlığını yürüttüğümüz MIKTA’nın Bakanlar toplantısı (22 Eylül) Türkevi’nde tertip edilmiştir. Sayın Bakanımız, öncülük ettiğimiz bir diğer girişim olan Medeniyetler İttifakı kapsamında da Yüksek Temsilci Moratinos ve İttifakın ülkemizle birlikte eşsunuculuğunu üstlenen İspanya’nın Dışişleri Bakanıyla üçlü formatta bir araya gelmiştir.

BM 77. Genel Kurulu kapsamında Sayın Bakanımız ayrıca, Astana formatlı sekizinci Dışişleri Bakanları toplantısı ve Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) Bakanlar toplantısına iştirak etmiştir.

-Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Önal Asya’da İşbirliği ve Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı Gayriresmi Dışişleri Bakanları toplantısı ve New York’ta BM Genel Merkezi’nde düzenlenen Filistinlilere Yardım için İrtibat Komitesi toplantısına ve katılmıştır.

-Sayın Cumhurbaşkanımızın Refikalarının himayelerinde 2017 yılında başlatılan “Sıfır Atık” projesi doğrultusunda, Türkevi’nde “Dünya Ortak Evimiz- Sıfır Atık Uygulamasının İklim Kriziyle Mücadeleye Etkisi” temasıyla düzenlenen etkinliğe, BM Çevre Programı İcra Direktörü Andersen, BM Habitat İcra Direktörü Sharif ve BM İklim Özel Temsilcisi Hart’ın yanısıra First Lady’ler ve Çevre Bakanları başta olmak üzere üst düzey zevat katılmıştır.

-Sayın Hanımefendi ve BM Genel Sekreteri Guterres, New York'taki BM Genel Merkezi'nde görüşmüş ve iklim kriziyle mücadele kapsamında “Küresel Sıfır Atık İyi Niyet Beyanı”nı imzalamışlardır.

21 Eylül

-Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Türkiye-ABD İş Konseyi tarafından düzenlenen 12. Türkiye Yatırım Konferansı, Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleri ve ABD’nin önde gelen firmalarının üst düzey yöneticilerinin katılımıyla New York’ta gerçekleştirilmiştir.

21-23 Eylül

-Sayın Sağlık Bakanımız, Türkiye-Azerbaycan Sağlık İş Forumu vesilesiyle, Bakü’ye bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Sağlık Bakanımız bu vesileyle Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev tarafından kabul edilmiştir.

21-24 Eylül

-Kanada Senato Başkanı Furey, ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyareti kapsamında Furey, Sayın TBMM Başkanımız, Sayın Kültür ve Turizm Bakanımız ve Sayın Milli Eğitim Bakanımızla görüşmeler gerçekleştirmiştir. Adıgeçen, ayrıca, Çanakkale Savaşları sırasında hayatını kaybeden Kanadalı askerler için Gelibolu’da dikilen Caribou Anıtı’nın açılış törenine katılmıştır. Sözkonusu törenin açılışına, Kanada’da Gazilerden Sorumlu Federal Bakan MacAulay ile Newfoundland Eyaletinden yetkililer katılmıştır.

22 Eylül

-Sayın TBMM Başkanımız, özel bir ziyaret kapsamında, bir grup milletvekiliyle birlikte, Yunanistan üzerinden çeşitli Balkan ülkelerine bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın TBMM Başkanımız, Batı Trakya’ya yaptığı ziyareti sırasında, Gümülcine Müftüsü Şerif ile İskeçe Müftüsü Trampa’yı kabul etmiş, ayrıca soydaşlarımızla bir araya gelmiştir.

24 Eylül

-Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Kaymakcı, IKBY Oluşumlardan Sorumlu Bölge Bakanı ve Irak Türkmen Cephesi Siyasi Büro üyesi Maruf'u Bakanlığımızda kabul etmiştir.

26-27 Eylül

-Sayın Bakanımız, Japonya müteveffa Başbakanı Abe’nin resmi cenaze törenine katılmak üzere Japonya’yı ziyaret etmiştir. Sayın Bakanımız ziyaret sırasında Japonya Dışişleri Bakanı Hayashi’yla görüşmüştür.

28-29 Eylül

-Sayın Sanayi ve Teknoloji Bakanımız, "2022 Dijital Köprü Forumu"na katılmak üzere Kazakistan’ı ziyaret etmiş ve Türk iş insanları ile biraraya gelmiştir.

29 Eylül

-Sayın Cumhurbaşkanımız, Dördüncü Dünya Göçebe oyunları marjında, Kırgız Cumhurbaşkanı Caparov ile İznik’te ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

29-30 Eylül

-Malezya Uluslararası Ticaret ve Sanayii Kıdemli Bakanı Ali ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyaret vesilesiyle, Türkiye-Malezya genişletilmiş Serbest Ticaret Anlaşması imzalanmış, Malezya Yatırım Kalkınma Ajansı İstanbul Temsilciliği’nin resmi açılışı yapılmıştır.