Temmuz 2022

28 Haziran-1 Temmuz

-Irak Ulaştırma Bakanı Şibili, İstanbul'da düzenlenen "ICAO Küresel Uygulama ve Destek Sempozyumu"na katılmak üzere ülkemizi ziyaret etmiştir.

1 Temmuz

-Türkiye ile Ermenistan Normalleşme Süreci Özel Temsilcileri Büyükelçi Kılıç ve Ermenistan Parlamentosu Başkan Yardımcısı Rubinyan arasındaki 4. görüşme, Viyana'da gerçekleştirilmiştir.

-Ekonomik İşbirliğine Dair Hükümetlerarası Komisyon 6. Dönem toplantısı Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız ile Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Atdayev eşbaşkanlıklarında Aşkabat'ta gerçekleştirilmiştir.

2 Temmuz

-Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Başdanışman Büyükelçi Sayın Kalın, ABD’li Senatör Graham’la bir görüşme gerçekleştirmiştir.

3-4 Temmuz

- Taşkent’te Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Tarım Bakanları 1. toplantısı, TDT Tarım Çalışma Grubu 2. toplantısı ve Türk Tarım Forumu düzenlenmiş olup, Bakanlar toplantısına Sayın Tarım ve Orman Bakanımız katılmıştır.

3-7 Temmuz

Somali Cumhurbaşkanı Mahmud, ülkemize bir ziyaret gerçekleştirerek Sayın Cumhurbaşkanımızla, başbaşa ve heyetlerarası görüşmeler yapmış; ayrıca Sayın Bakanımızla da biraraya gelmiştir.

4 Temmuz

- Sayın Bakanımız ve Sayın İçişleri Bakanımız, ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştiren Avusturya Cumhuriyeti Federal Dışişleri Bakanı Schallenberg ve Federal İçişleri Bakanı Karner’le dörtlü formatta bir görüşme gerçekleştirmiştir.

-Sayın Bakanımız, Özbekistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Vekili Norov ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Sayın Bakanımız, Malezya Dışişleri Bakanı Abdullah ile bir videokonferans görüşmesi gerçekleştirmiştir.

4-5 Temmuz

-Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Kaymakcı, "Ukrayna İyileştirme Konferansı"na katılmak üzere İsviçre’nin Lugano şehrini ziyaret etmiştir. Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Kaymakcı, konferans kapsamında Avusturya Federal AB ve Anayasa Bakanı Edtstadler ile biraraya gelmiş; ayrıca, İsviçre Dışişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri Büyükelçi Leu ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

5 Temmuz

-Türkiye-İtalya 3. Hükümetlerarası Zirve toplantısı ülkemizde düzenlenmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız ile İtalya Başbakanı Draghi arasında gerçekleştirilen başbaşa görüşmede Sayın Bakanımız ile İtalya Dışişleri ve Uluslararası işbirliği Bakanı Di Maio da hazır bulunmuşlardır. Liderlerin başbaşa görüşmesiyle eş zamanlı olarak, zirveye katılan Bakanlarımız, konuk Bakanlarla biraraya gelmiş olup, ayrıca heyetlerarası toplantı yapılmıştır.

-Sayın Bakanımız, ülkemizdeki görev süresini tamamlayan Kuveyt’in Ankara Büyükelçisi Al-Zawawi’yi kabul etmiştir.

-Sayın Cumhurbaşkanımız, Özbekistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mirziyoyev ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

5-6 Temmuz

-Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Kaymakcı, AB Bölgeler Komitesi (ABBK) Türkiye Çalışma Grubu toplantısına katılmak ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere Brüksel’e bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiş; toplantının ardından, AB Komisyonu Başkanı von der Leyen’in Siyasi Danışmanı Guimaraes, AB Komisyonu Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakereleri Genel Müdür Vekili Popowski, AB Dış İlişkiler Servisi Direktörü Eichhorst ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı/Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell’in Kabine Şefi Serrano ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

5-8 Temmuz

-Malezya Başbakanı Yaakob, ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

6 Temmuz

-Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 26. Taraflar Konferansı (COP 26) Başkanı ve Birleşik Krallık Eski Devlet Bakanı Sharma ile beraberindeki heyet, Sayın Cumhurbaşkanımızın Refikaları ile bir görüşme gerçekleştirmiştir. Sharma ayrıca, Sayın Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız, Sayın Hazine ve Maliye Bakanımız ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcımız Sayın Bayraktar’a ziyaretlerde bulunmuştur.

7 Temmuz

- Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Kaymakcı, Türkiye-Lüksemburg siyasi istişareleri kapsamında, Lüksemburg’u ziyaret ederek Lüksemburg Dışişleri ve AB Bakanlığı AB İşleri ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Direktörü Büyükelçi Thill başkanlığındaki heyetle siyasi istişareler gerçekleştirmiş; Lüksemburg Dışişleri ve AB Bakanı Asselborn tarafından kabul edilmiştir.

-Sayın Bakanımız, Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Sayın Bakanımız, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Lavrov ile G-20 toplantısı marjında Bali’de biraraya gelmiştir.

-Sayın Cumhurbaşkanımız, İsrail Devlet Başkanı Herzog ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Malezya Başbakanı Yaakob, Ankara’da Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiştir.

-MIKTA 21. Dışişleri Bakanları toplantısı, G20 Dışişleri Bakanları toplantısı vesilesiyle Bali’de ülkemiz evsahipliğinde düzenlenmiştir. Sayın Bakanımızın başkanlık ettiği toplantıya Avustralya Dışişleri Bakanı Wong, Endonezya Dışişleri Bakanı Marsudi, Güney Kore Dışişleri Bakanı Park ve Meksika Dışişleri Bakanı Ebrard katılmıştır.

7-8 Temmuz

-Sayın Bakanımız, Endonezya Dönem Başkanlığında Bali’de gerçekleştirilen G20 Dışişleri Bakanları toplantısına katılmıştır.

8 Temmuz

-Sayın Cumhurbaşkanımız, Filistin Devlet Başkanı Abbas ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

8-9 Temmuz

- Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Kaymakcı, bu yıl “Bozulan Bir Dünyada Denge Arayışı” temasıyla düzenlenen Dubrovnik Forumu’na katılmış olup, forum marjında Hırvatistan Dış ve Avrupa İşleri Bakanlığı Siyasi İşlerden Sorumlu Devlet Sekreteri Matuşiç ve AB Belgrad-Priştine Diyalog Süreci Özel Temsilcisi Lajcak’la ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

9 Temmuz

-Sayın Cumhurbaşkanımız, Lübnan Başbakanı Mikati ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Sayın Cumhurbaşkanımız Kongo Demokratik Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Tshilombo ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

10 Temmuz

-Sayın Cumhurbaşkanımız, İsrail Devleti Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Lapid ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

11 Temmuz

-Sayın Cumhurbaşkanımız, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Sayın Cumhurbaşkanımız, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Sayın Cumhurbaşkanımız, Ermenistan Başbakanı Paşinyan'la bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

12 Temmuz

-Sayın Cumhurbaşkanımız Gine Bissau Cumhurbaşkanı Embalo ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

15 Temmuz

-Sayın Meclis Başkanımız, İskeçe Müftüsü Mete’nin İskeçe’de düzenlenen cenaze törenine iştirak etmiştir.

-Sayın Hazine ve Maliye Bakanımız, Endonezya’da düzenlenen G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları toplantısı marjında Kanada Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Freeland ile görüşmüştür.

16 Temmuz

-Sayın Hazine ve Maliye Bakanımız, Endonezya’da düzenlenen G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları toplantısı marjında ABD Hazine Bakanı Yellen ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

19 Temmuz

-Sayın Cumhurbaşkanımız Türkiye İran 7. Yüksek Düzeyli İşbirliği Komisyonu toplantısı çerçevesinde İran’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Bu çerçevede Sayın Cumhurbaşkanımız, İran Cumhurbaşkanı Reisi ve dini lider Hamaney ile görüşmüştür.

-Sayın Cumhurbaşkanımız, İran ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanlarının katılımıyla Tahran’da gerçekleştirilen Suriye konulu Astana formatındaki 7. Üçlü Zirveye katılmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız, ayrıca, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin ile Zirve marjında başbaşa görüşme gerçekleştirmiştir.

19-21 Temmuz

-Azerbaycan’a bir çalışma ziyareti gerçekleştiren Sayın Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanımız, Cumhurbaşkanı Aliyev ve Milli Meclis Başkanı Gafarova tarafından kabul edilmiş; ayrıca Aile, Kadın ve Çocuk Sorunları Devlet Komitesi Başkanı Muradova ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Babayev ile görüşmüştür.

20 Temmuz

-Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay, 20 Temmuz Barış Harekatı’nın 48. yıldönümü, Barış ve Özgürlük Bayramı vesilesiyle KKTC’yi ziyaret ederek, düzenlenen törenlere Sayın Cumhurbaşkanımızı temsilen iştirak etmiştir. TBMM Başkanımızı temsilen TBMM Başkanvekili Sayın Adan’ın katıldığı törenlere milletvekilleri ve siyasi parti temsilcilerinin yanı sıra Millî Savunma Bakanlığımızı temsilen Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Bayraktaroğlu katılmıştır.

-Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Lavrov’un Ortadoğu Barış Süreci Özel Temsilcisi Safronkov, ülkemizi ziyaret etmiştir. Özel Temsilci Safronkov bu kapsamda, Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Önal tarafından kabul edilmiştir.

21 Temmuz

-Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan Üçlü Meclis Başkanları 2. toplantısı, TBMM’nin ev sahipliğinde, İstanbul’da gerçekleştirilmiştir. Sayın Meclis Başkanımız, Azerbaycan Milli Meclisi Başkanı Gafarova ve Pakistan Milli Meclis Başkanı Eşref'in katılımıyla düzenlenen toplantı sonrasında “İstanbul Beyannamesi” imzalanmıştır.

-Sayın Bakanımız, Uluslararası Kalkınma Otoritesi (IGAD) İcra Sekreteri Dr. Gebeyehu ile Ankara’da çalışma yemeği formatında bir görüşme gerçekleştirmiştir.

-Dünya Bankası tarafından ilk defa Sayın Cumhurbaşkanımızın Refikalarına takdim edilen “İklim ve Kalkınma Liderlik Ödülü”nün töreni Cumhurbaşkanlığı Devlet Konukevinde gerçekleştirilmiştir. Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Kouamé’nin bahsekonu ödülü Sayın Hanımefendiye takdim ettiği törende Sayın Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız ile Sayın Hazine ve Maliye Bakanımız hazır bulunmuşlardır.

22 Temmuz

-Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden dünya piyasalarına ulaştırılmasına yönelik mutabakat ülkemiz, Rusya Federasyonu, Ukrayna ve BM arasında İstanbul'da imzalanmıştır. Sürecin işleyişini denetleyecek Müşterek Koordinasyon Merkezi İstanbul’da oluşturulmuş, Ukraynalı ve Rus ekipler merkeze katılmışlardır.

-BM Genel Sekreteri Guterres ülkemize bir ziyaret gerçekleştirerek tahıl ve gıda maddelerinin Ukrayna limanlarından güvenli taşınması girişimine ilişkin mutabakatın imza törenine katılmış, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiş ve Sayın Bakanımızla bir görüşme gerçekleştirmiştir.

23-25 Temmuz

-Türkiye ile Ermenistan Normalleşme Süreci Özel Temsilcisi Büyükelçi Kılıç beraberindeki heyetle, Kars ve Iğdır illerimiz ile Alican ve Akyaka sınır kapılarına inceleme ziyareti gerçekleştirmiştir.

24 Temmuz

-Bakan Yardımcımız Sayın Kıran, Dr. Sadık Ahmet’in vefatının 27. yıldönümü vesilesiyle düzenlenen anma törenine katılmak üzere Yunanistan’ın Batı Trakya bölgesine bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Bakan Yardımcımız ziyaret sırasında, Gümülcine Müftüsü Şerif’i kabul etmiş; Dr. Sadık Ahmet’i anma etkinlikleri vesilesiyle azınlık kurum ve kuruluşlarının temsilcileriyle biraraya gelmiş; ayrıca merhum İskeçe Müftüsü Mete’nin kabrini ve ailesini ziyaret etmiştir.

27 Temmuz

-Sayın Bakanımız, Dakka’da düzenlenen Gelişen Sekiz Ülke Teşkilatı (D-8) Dışişleri Bakanları Konseyi 20. toplantısına videokonferans yöntemiyle katılarak hitap etmiştir.

-Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Kaymakcı, Kosova'nın Bölgesel İşbirliği Konseyi Genel Sekreter adayı Surroi ile Ankara’da bir görüşme gerçekleştirmiştir.

28 Temmuz

-Gürcistan Dışişleri Bakanı Darchiashvili ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

29 Temmuz

-Almanya Federal Dışişleri Bakanı Baerbock ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.