Mayıs 2022

1 Mayıs

-Sayın Bakanımız, Kosova Dışişleri ve Diaspora Bakanı Gërvalla-Schwarz’la bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

2 Mayıs

-Sayın Cumhurbaşkanımız, Irak Başbakanı Kazımi ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

3 Mayıs

-Türkiye ile Ermenistan arasındaki normalleşme süreci Özel Temsilcileri Büyükelçi Kılıç ve Ermenistan Meclis Başkan Yardımcısı Rubinyan arasındaki 3. görüşme, Viyana’da gerçekleştirilmiştir.

4-8 Mayıs

-Liberya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Kemayah, ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir.

9 Mayıs

-Sayın Bakanımız, yeni kurulan Karadağ hükümetinde Dışişleri Bakanı olarak göreve başlayan Krivokapić’le bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-İsrail’le bölgesel konularda ilk Stratejik Diyalog toplantısı Bakanlığımızda gerçekleştirilmiştir.

-İnsani İşlerden sorumlu BMGS Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Griffiths Ankara’da Sayın Bakanımız ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Sayın Kalın tarafından kabul edilmiştir.

9-10 Mayıs

-Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Önal başkanlığındaki Bakanlık heyetimiz, AB tarafından Brüksel’de düzenlenen “Suriye ve Bölgenin Geleceğine Destek” konulu VI. Brüksel Konferansı’na ve bunun yanısıra, Suriye konulu Bakanlar toplantısına iştirak etmiştir.

10 Mayıs

-Sayın Bakanımız, ülkemize resmi ziyarette bulunan AB Belgrad-Priştine Diyalog Süreci ve “Batı Balkanlar” Özel Temsilcisi Lajçak’la bir görüşme gerçekleştirmiştir.

10-11 Mayıs

-Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, Sayın Cumhurbaşkanımızın davetine icabetle ülkemizi ziyaret etmiştir.

10-12 Mayıs

-Danıştay’ın 154. Kuruluş Yıldönümü ve İdari Yargı Günü Etkinlikleri kapsamında Ankara’da “Türk Devletleri Teşkilatına (TDT) Üye Ülkelerde İdari Yargı” başlıklı sempozyum düzenlenmiştir.

11 Mayıs

-Sayın Bakanımız, Fas ve ABD evsahipliğinde Marakeş’te düzenlenen DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu Dışişleri Bakanları toplantısına katılım sağlamıştır. Sayın Bakanımız, anılan toplantı marjında mevkidaşıFas Dışişleri Bakanı Bourita ve Norveç Dışişleri Bakanı Huitfeldt ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

11-12 Mayıs

-Tarım ve Kırsal Kalkınmadan sorumlu AB Komiseri Wojciechowski, Türkiye-AB Yüksek Düzeyli Tarım Diyaloğu’nun ilk toplantısı için Ankara’yı ziyaret etmiştir.

11-13 Mayıs

-Sayın Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterimiz, beraberindeki heyetle Azerbaycan Güvenlik Kurulu Sekreteri Korgeneral Usubov’un davetlisi olarak Azerbaycan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

13 Mayıs

-Sayın Cumhurbaşkanımız KatarEmiri El Sani'yi kabul etmiştir.

-Sayın Bakanımız NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’le bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Kaymakcı, ülkemizi ziyaret eden Avusturya Ulusal Meclisi Türkiye Dostluk Grubu üyeleriyle AB Başkanlığında görüşmüştür.

13-15 Mayıs

-İstanbul’da Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığımızın evsahipliğinde TDT Medya ve Enformasyondan Sorumlu Bakanlar ve Kıdemli Memurlar 4. toplantısı ile TDT Medya ve Enformasyon Alanında İşbirliği Çalışma Grubu 9. toplantısı düzenlenmiştir.

-Kongo Demokratik Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Apala ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

14 Mayıs

-Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ve beraberindeki heyet ülkemizi ziyaret etmiş olup, Türkiye’nin Rize-Artvin Havalimanın açılışı, Sayın Cumhurbaşkanımız ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev tarafından gerçekleştirilmiştir.

14-15 Mayıs

-Sayın Bakanımız Berlin’de gerçekleştirilen NATODışişleri Bakanları Gayrıresmi toplantısına katılmıştır. Sayın Bakanımız, İsveç ve Finlandiyalı mevkidaşlarıyla üçlü; Danimarkalı mevkidaşıyla ikili görüşme gerçekleştirmiştir. Sayın Bakanımız, ayrıca HırvatistanDış ve Avrupa İşleri Bakanı Grlić-Radman’la bir görüşme gerçekleştirmiştir.

15-19 Mayıs

-IKBY Etnik Gruplardan Sorumlu Bölge Bakanı Maruf başkanlığındaki IKBY heyeti, ülkemizi ziyaret ederek Türkiye Maarif Vakfı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Yükseköğretim Kurulu ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı yetkililerimizle görüşmeler gerçekleştirmiştir.

16 Mayıs

-Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Önal, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Sherman’la Vaşington’da bir görüşme gerçekleştirmiştir.

- Cezayir’le Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin ilk toplantısı Ankara’da gerçekleştirilmiştir.

16-17 Mayıs

-Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun, ülkemizi ziyaret etmiştir.

16-18 Mayıs

-Sayın TBMM Başkanımız Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Parlamenter Asamblesi 3. Genel Konferansı'na katılmak üzere Azerbaycan'ı ziyaret etmiştir.

16-19 Mayıs

-Azerbaycan Sağlık Bakanı Musayev, Sayın Sağlık Bakanımız ile görüşme gerçekleştirmek amacıyla ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

17 Mayıs

-Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Önal, Vaşington’da ABD Savunma Bakanlığı Müsteşarı Kahl’la görüşmüştür.

17-20 Mayıs

-Sayın Bakanımız, New York'ta BM Genel Kurulu marjında gerçekleştirilen Uluslararası Göç Gözden Geçirme Forumu'na katılmıştır. Sayın Bakanımız, Forum marjında Kanada Dışişleri Bakanı Joly, Pakistan Dışişleri Bakanı Zardari,LübnanDışişleri Bakanı Bouhabib, Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Szijjarto ve KenyaDışişleri Bakanı Omamo’yla görüşmeler gerçekleştirmiştir.

18 Mayıs

-Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Başdanışman Büyükelçi Sayın Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan’la bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Sayın Bakanımız, Türkiye-ABD Stratejik Mekanizması çerçevesinde New York’ta ABD Dışişleri Bakanı Blinken’la bir görüşme gerçekleştirmiştir.

-Sayın Bakanımız, ABD Dışişleri Bakanı Blinken’ın evsahipliğinde New York’ta BM Merkezinde gerçekleştirilen Küresel Gıda Güvenliği Eylem Çağrısı başlıklı Bakanlar düzeyindeki toplantıya iştirak etmiştir.

-Sayın Bakanımız, New York’ta, BM Genel Sekreteri Guterres’le görüşmüştür.

18-20 Mayıs

-Bakü'de düzenlenen "15. Caspian Agro Uluslararası Azerbaycan Tarım Fuarı"na katılmak üzere Sayın Tarım ve Orman Bakanımız Azerbaycan’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

18-22 Mayıs

-Azerbaycan Cumhuriyeti Çalışma ve Halkın Sosyal Koruması Bakanı Babayev, Sayın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımızın davetlisi olarak, Türkiye-Azerbaycan Daimî Komisyonu 10. toplantısına katılmak üzere ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

19 Mayıs

Sayın Bakanımız BM 76. Genel Kurul Başkanı Shahid ile görüşmüştür.

19-20 Mayıs

-Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Kaymakcı Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nin Torino'da düzenlenen 132. toplantısına katılmıştır.

19-21 Mayıs

-Sayın Milli Savunma Bakanımız, MİLGEM projesi kapsamında Pakistan donanması için üretilen PNS BADR korvet gemisinin suya indirilme töreni vesilesiyle Pakistan'a bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız törene bir videomesaj göndermiştir. Ziyaret sırasında Sayın Milli Savunma Bakanımız, Pakistan Başbakanı Şerif, Pakistan Savunma Bakanı Asif ve Kara Kuvvetleri Komutanı Bajwa ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

19-22 Mayıs

-Kolombiya Cumhurbaşkanı Duque ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiş ve Sayın Cumhurbaşkanımızla görüşmüştür.

-Küba Dış Ticaret ve Yabancı Yatırımlardan sorumlu Başbakan Yardımcısı Cabrisas, ülkemizi ziyaret etmiştir. Kübalı Başbakan Yardımcısı, Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız tarafından kabul edilmiş; ayrıca Sayın Hazine ve Maliye Bakanımız, Sayın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız ve Sayın Merkez Bankası Başkanımız ile görüşmelerde bulunmuştur.

20 Mayıs

-Sayın Cumhurbaşkanımız, HollandaBaşbakanı Rutte ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

21 Mayıs

-Sayın Cumhurbaşkanımız, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’le bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

22 Mayıs

-Sayın Bakanımız NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’le bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

22-28 Mayıs

- Dünya Sağlık Asamblesi’nin 75. oturumuna Sayın Sağlık Bakanımızın başkanlığında, Sağlık Bakanlığı ve BM Cenevre Ofisi nezdinde Daimi Temsilcimizin yer aldığı bir heyetle iştirak edilmiştir.

21-24 Mayıs

-Sayın TBMM Dışişleri Komisyon Başkanımız, Azerbaycan’ı ziyaret etmiştir.

23-24 Mayıs

-Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Kaymakcı, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Bakan Yardımcıları toplantısına katılım sağlamıştır.

-Azerbaycan'ın Şamaki şehrinde düzenlenen TDT Turizm Bakanları 7. toplantısına Kültür ve Turizm Bakan Yardımcımız katılmıştır.

23-27 Mayıs

-Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) ile Azerbaycan Milli Meclisi ve Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından ortaklaşa düzenlenen "TÜRKPA Üye Devletlerinde İnsan Haklarının Korunması" konulu konferansa katılmak üzere TBMM Üyeleri Azerbaycan’ı ziyaret etmiştir.

24 Mayıs

-Almanya Federal Dışişleri Bakanlığı Siyasi Direktörü Bellmann, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Başdanışmanı Büyükelçi Sayın Kalın ile görüşmüştür.

-Sayın Bakanımız Filistin’i ziyaret etmiş ve Filistin Dışişleri ve Yurtdışında Yaşayan Filistinliler Bakanı Malki ile birlikte Ortak Komite ikinci toplantısına başkanlık etmiştir. Sayın Bakanımız ayrıca, Filistin Devlet Başkanı Abbas tarafından da kabul edilmiş ve Filistin’deki Türkiye mezunlarıyla biraraya gelmiştir.

-Sayın Cumhurbaşkanımız Somali Cumhurbaşkanı seçilen Mahmud ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

25 Mayıs

-Sayın TBMM Başkanımız, ABD’li ve Kanadalı Müslüman kanaat önderlerini kabul etmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız da bahsigeçenleri aynı gün kabul etmiştir.

-Sayın Bakanımız İsrail’i ziyaretle, Dışişleri Bakanı Lapid’le başbaşa ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirmiştir. Bilahare, Turizm Bakanı Razvozov ve Bölgesel İşbirliği Bakanı Frej ile biraraya gelen Sayın Bakanımız son olarak İsrail-Türkiye İş Konseyi ile İsrail’deki Türkiyeliler Birliği mensuplarıyla görüşmüştür.

-Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Sayın Kalın ve Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Önal başkanlıklarındaki heyetimiz İsveç ve Finlandiya heyetleriyle, Ankara’da bir görüşme gerçekleştirmiştir.

25-27 Mayıs

Türkiye-Gürcistan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı, Konya Milletvekili Sayın Etyemez, Gürcistan Parlamentosu Gürcistan-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Odisharia'nın davetine icabetle beraberinde Dostluk Grubu üyelerinden oluşan heyetle Gürcistan'a bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

25-29 Mayıs

- Azerbaycan Devlet Karayolları Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mammadov ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

26 Mayıs

-Sayın Bakanımız NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’le bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

26-29 Mayıs

- Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız, Türkiye Teknoloji Takımı ve Azerbaycan Dijital Kalkınma ve Ulaştırma Bakanlığı'nın işbirliğiyle Bakü'de gerçekleştirilen TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında Sayın Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Azerbaycan’ı ziyaret etmiş ve bir dizi üst düzey temasta bulunmuştur.

-Bakü’de TDT Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Bakanlar toplantısı düzenlenmiştir.

27 Mayıs

-Türkiye, Romanya ve Polonya Dışişleri Bakanları 10. üçlü toplantısı İstanbul’da gerçekleştirilmiştir.

-Sayın Cumhurbaşkanımızın Avusturya Şansölyesi Nehammer ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Sayın Cumhurbaşkanımız, BAE Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı bin Zayed'i kabul etmiştir. Aynı gün, Sayın Bakanımız da bin Zayed’le görüşmüştür.

-Afrika Günü vesilesiyle Ankara’daki Afrika ülkeleri Büyükelçiliklerince düzenlenen Afrika Günü resepsiyonuna Sayın Tarım ve Orman Bakanımız şeref konuğu olarak katılmıştır.

-İslam İşbirliği Teşkilatı Üyesi Ülkeler Parlamento Birliği I. Olağanüstü Siyasi İşler-Dış İlişkiler Komitesi ile I. Müslüman Topluluklar ve Azınlıklar Alt-Komite toplantıları Ankara’da düzenlenmiştir. Toplantılar marjında, Sayın TBMM Başkanımız, konuk parlamenterleri kabul etmiştir. Toplantılara komite üyesi 11 ülkeden parlamenter düzeyde katılım sağlanmıştır.

28 Mayıs

-Bakü'de gerçekleştirilen TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Bakanımız, HAVELSAN Yönetim Kurulu üyeleri, TÜBİTAK Başkanımız, Savunma Sanayii Başkanımız ve savunma sanayii firmaları yöneticileri Azerbaycan’ı ziyaret etmiştir.

-Sayın Millî Savunma Bakanımız, 104. bağımsızlık törenleri kapsamında Azerbaycan’ı ziyaret etmiş ve bir dizi üst düzey temasta bulunmuştur.

30 Mayıs

-Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Önal, Birleşik Krallık Dışişleri, Milletler Topluluğu ve Kalkınma Bakanlığı Siyasi Direktörü Barrow ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Sayın Cumhurbaşkanımız, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’le bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Sayın Cumhurbaşkanımız, Rusya Devlet Başkanı Putin’le bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

30-31 Mayıs

-KKTC Başbakanı Üstel, ülkemize ilk resmi ziyaretini gerçekleştirmiştir.

31 Mayıs

-Ülkemiz ile AB arasında siyasi direktörler düzeyinde Siyasi Diyalog toplantısı, Ankara'da Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Kaymakcı ve Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Önal başkanlıklarındaki heyetimiz ile AB Dış İlişkiler Servisi Genel Sekreter Yardımcısı Mora ile AB Komisyonu Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakereleri Genel Müdür Vekili Popowski başkanlığındaki AB heyeti arasında gerçekleştirilmiştir.