Şubat 2022

1 Şubat

-Lübnan Başbakanı Mikati, Sayın Cumhurbaşkanımızın davetine icabetle, ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

-Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Sözcüsü Büyükelçi Sayın Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan’la bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Ülkemiz ile Pakistan arasında siyasi istişareler, Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Önal ve Pakistan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Mahmood başkanlığındaki heyetler arasında İslamabad’da yapılmıştır.

-Sayın Bakanımız, Gine Bissau Cumhurbaşkanı Embalo ve Dışişleri Bakanı Barbosa ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

2 Şubat

-Sayın Cumhurbaşkanımız, IKBY Başkanı Barzani'yi kabul etmiştir.

-BM Arabuluculuk Dostlar GrubuBakanlar toplantılarının 11.’si Sayın Bakanımız ile Finlandiya Dışişleri Bakanı Haavisto’nun eş-başkanlığında “Barışçı yollardan çatışma çözümünde bir araç olarak arabuluculuk: İlk BM kararının 10. yılında bir değerlendirme ve geleceğe bakış” temasıyla ilk kez çevrimiçi olarak gerçekleştirilmiştir.

3 Şubat

-Sayın Cumhurbaşkanımız, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’nin davetine icabetle, Türkiye Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik Konseyi’nin 10. toplantısı vesilesiyle Ukrayna’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

-Şuşa Beyannamesi, TBMM Dışişleri Komisyonu'nda kabul edilerek Genel Kurul'a sevk edilmiştir.

-Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Önal, Birleşik Krallık Afrika Boynuzu Özel Temsilcisi Büyükelçi Parham ile Bakanlığımız’da görüşmüştür.

4 Şubat

-Sayın İçişleri Bakanımız, Libya Yüksek Devlet Konseyi (YDK) Başkanı El-Meşri’yi Ankara’da kabul etmiştir.

-Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Kaymakcı Rusya Federasyonu’ndaki muhataplarıyla Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (KEİ), uluslararası ekonomik kuruluşlar, Avrupa ve bölgesel konularda Moskova’da istişareler gerçekleştirmiştir.

6 Şubat

Sayın Cumhurbaşkanımız, Irak Başbakanı Kazımi'yle telefonda görüşmüştür.

7 Şubat

-Sayın Cumhurbaşkanımız, İran Cumhurbaşkanı Reisi ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Sayın Bakanımız, Libya YDK Başkanı El-Meşri’yi İstanbul’da kabul etmiştir.

8 Şubat

-Sayın Cumhurbaşkanımız Irak Temsilciler Meclisi Başkanı Halbusi'yle Hüseyin'le bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Finlandiya Dışişleri Bakanı Haavisto, Sayın Bakanımızın davetine icabetle ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Bakan Haavisto, ziyareti kapsamında ayrıca, Sayın TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanımız ile biraraya gelmiş; Ankara Üniversitesi’nde bir konferans vermiştir.

-Sayın Bakanımız, ABD Dışişleri Bakanı Blinken’la bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Sayın Bakanımız, Irak Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Hüseyin'le bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

8-9 Şubat

-Sayın Cumhurbaşkanımız BM Genel Sekreteri‘nin Suriye Özel Temsilcisi Pedersen, ülkemizi ziyaret etmiş, Sayın Bakanımız tarafından da kabul edilmiştir.

10 Şubat

-Sayın Cumhurbaşkanımız Polonya Cumhurbaşkanı Duda ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Türkiye-Birleşik Krallık (BK) Stratejik Diyalog görüşmelerinin ilki, Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Kaymakcı ile BKDışişleri Bakanlığı Müsteşarı Barton eş-başkanlığında, Ankara’da gerçekleştirilmiştir. Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Önal da aynı tarihte Müsteşar Barton ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

11 Şubat

-Sayın Bakanımız, ülkemize bir ziyaret gerçekleştiren Avrupa için Liberaller ve Demokratlar İttifakı Partisi Eşbaşkanı ve Bulgaristan’dan Avrupa Parlamentosu üyesi Küçük’le bir görüşme gerçekleştirmiştir.

-Sayın Bakanımız SomaliDışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Ali ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

14-15 Şubat

-Sayın Cumhurbaşkanımız, Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh El Nahyan’ın davetine icabetle, Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

16 Şubat

-Bakan Yardımcımız Sayın Kıran, ülkemizdeki 57 Balkan derneğinin temsilcilerini kabul etmiştir.

-Sayın Bakanımız, din temelli hoşgörüsüzlük ve ayrımcılıkla mücadele konulu 16/18 sayılı BM İnsan Hakları Konseyi kararının uygulanmasına ilişkin İstanbul Süreci’nin, Pakistan'ın evsahipliğinde çevrimiçi formatta düzenlenen 8. toplantısına video-mesaj yoluyla hitap etmiştir.

16-17 Şubat

-Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Sayın Kalın ve Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Önal Filistin ve İsrail’i ziyaret etmiştir. Heyetimiz, Filistin Devlet Başkanı Abbas tarafından kabul edilmiş ve Filistin makamlarıyla temaslarda bulunmuştur. Ziyaret vesilesiyle, İsrail makamlarıyla siyasi istişareler gerçekleştirilmiştir.

-Müslüman azınlık ve toplulukların maruz kaldığı insan hakları ihlallerinin ele alınması amacıyla, Bakanlığımız, Adalet Bakanlığı ve Cidde'de kain İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Bağımsız Daimi İnsanHakları Komisyonu (BDİHK) işbirliğiyle İstanbul'da “Müslümanların Maruz Kaldıkları İnsan Hakları İhlalleri” temalı uluslararası seminer düzenlenmiştir. Sayın TBMM Başkanımız ve Sayın Bakanımız seminere videomesaj yoluyla hitap etmişlerdir.

-Sözkonusu seminere katılan Filistin Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Hicazi, Ankara’da makamlarımızla Filistin ve İİT konularında istişarelerde bulunmuştur.

16-19 Şubat

-Ülkemizi ziyaret eden İnsani, Kültürel ve Sosyal İşlerden sorumlu İİT Genel Sekreter Yardımcısı ve aynı zamanda İİT Genel Sekreterinin Afganistan Özel Temsilcisi Büyükelçi Bahkheet, Bakanlığımızın yanısıra AFAD, TİKA ve Kızılay Başkanlarıyla temaslarda bulunmuştur.

17 Şubat

-Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Kaymakcı, KEİ Genel Sekreteri Comanescu başkanlığındaki Daimî Sekretarya heyetini bir çalışma yemeğinde kabul etmiştir.

18 Şubat

-NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, ülkemizin NATO’ya üyeliğinin 70. yıldönümü vesilesiyle tebriklerini sunmak üzere Sayın Cumhurbaşkanımızı aramıştır.

-Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Kaymakcı, Moldova'nın KEİ Dönem Başkanlığını üstlenmesi vesilesiyle Ankara'daki Moldova Büyükelçisi Croitor ile KEİ Genel Sekreteri Comanescu evsahipliğinde KEİ üyesi ülkelerin Ankara'da mukim Büyükelçilik mensuplarına yönelik olarak düzenlenen çalışma kahvaltısına onur konuğu olarak katılmıştır.

20-22 Şubat

-Sayın Cumhurbaşkanımız Kongo Demokratik Cumhuriyeti (KDC) ve Senegal’i ziyaret etmiştir.

-Sayın Cumhurbaşkanımız, Dakar’da Almanya ve Gine Bissau Cumhurbaşkanları ile ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

21 Şubat

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Önal ile Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Fragoyannis arasında, ekonomik ve ticari konulara ilişkin Pozitif Gündem diyaloğu kapsamında üçüncü çalışma toplantısı Atina'da düzenlenmiştir.

22 Şubat

-Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Konya’da düzenlenen “İklim Şurası” kapsamında Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Kaymakcı’nın moderatörlüğünde “Uluslararası Finansman” başlıklı bir panel düzenlenmiştir.

23 Şubat

-Türkiye-Kosova ikili siyasi istişareleri, Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Kaymakcı ile Kosova Dışişleri ve Diaspora Bakan Yardımcısı Ahmeti’nin eş-başkanlığında Ankara’da gerçekleştirilmiştir.

24 Şubat

-Türkiye ve Ermenistanarasındaki normalleşme süreci kapsamında, iki ülkenin Özel Temsilcileri Büyükelçi Kılıç ve Ermenistan Meclis Başkan Yardımcısı Rubinyan Viyana’da biraraya gelmişlerdir.

-Sayın Bakanımız Kazakistan’a bir ziyaret gerçekleştirmiş; mevkidaşı Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tileuberdi ile birlikte, Ortak Stratejik Planlama Grubu Yedinci toplantısına eş-başkanlık etmiştir. Sayın Bakanımız, ayrıca Cumhurbaşkanı Tokayev’le de çevrimiçi bir görüşme gerçekleştirmiştir.

25 Şubat

-Sayın Cumhurbaşkanımız, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik askeri müdahalesinin ele alındığı NATO Liderler Zirvesi'ne videokonferans yöntemiyle katılmıştır.

25- 28 Şubat

-Kamboçya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri/Uluslararası İşbirliği Bakanı Sokhonn ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

28 Şubat

-BM Teknoloji Bankası İcra Direktör Vekili Tesfachew, Ankara’yı ziyareti çerçevesinde Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Kaymakcı ve Bakan Yardımcımız Sayın Kıran ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.