Kasım 2022

1 Kasım

-Arnavutluk Avrupa ve Dışişleri Bakanı Xhaçka, ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

-Sayın Cumhurbaşkanımız Rusya Devlet Başkanı Putin’le bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

2 Kasım

-Sayın Cumhurbaşkanımız Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’le bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Sayın Bakanımızın, ABD’li mevkidaşı Blinken ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Sayın Bakanımız ve Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Önal ülkemizi ziyaret eden BM Genel Sekreteri’nin Suriye Özel Temsilcisi Pedersen ile görüşmüştür.

3-5 Kasım

-NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Sayın Cumhurbaşkanımızın davetine icabeten ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyaret kapsamında, Stoltenberg Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiş; ayrıca, Sayın Bakanımız ve Sayın Milli Savunma Bakanımızla ayrı ayrı biraraya gelmiştir.

4-5 Kasım

-Türkiye-Azerbaycan Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyon (KEK) 10. Dönem toplantısı, Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız eşbaşkanlığında Bakü’de gerçekleştirilmiştir.

4-6 Kasım

-Sayın Bakanımız, Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Saadiyat Adasında düzenlenen Sir Bani Yas Forumu'na iştirak etmek üzere BAE'ne bir ziyaret gerçekleştirmiş olup, bu kapsamda, BAE Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Al Nahyan, Ürdün Dışişleri Bakanı, Etiyopya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı, Avrupa Birliği Dış Politika ve Güvenlik İşleri Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı ile ikili görüşmeler yapmıştır.

6-18 Kasım

-Mısır’ın Şarm El-Şeyh şehrinde düzenlenen BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 27. Taraflar Konferansına (COP 27) Sayın Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız başkanlığında, Bakanlığımızın yanı sıra, ilgili icracı kurum ve kuruluşlardan müteşekkil geniş bir heyetle iştirak edilmiştir.

7-8 Kasım

-İsveç Başbakanı Kristersson, beraberindeki heyetle ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Başbakan Kristersson ziyaret kapsamında Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın TBMM Başkanımız tarafından kabul edilmiştir.

7-9 Kasım

-İsrail Turizm Bakanı Razvozov, “WOCE22: IATA Wings of Change” etkinliğine katılmak üzere ülkemizi ziyaret etmiş; bu çerçevede Sayın Kültür ve Turizm Bakanımızla bir görüşme gerçekleştirmiştir.

11 Kasım

-TDT Devlet Başkanları 9. Zirvesi, üye ve gözlemci ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarının katılımlarıyla, Özbekistan’ın Semerkant şehrinde “Türk Medeniyeti için Yeni Dönem: Ortak Kalkınma ve Refaha Doğru” temasıyla düzenlenmiştir. Zirve arifesinde 10 Kasım’da Semerkant’ta TDT üye ve gözlemci ülkelerin Dışişleri Bakanları ve Bakan Yardımcıları, TÜRKPA, TÜRKSOY, Türk Akademisi, Türk Kültür ve Miras Vakfı Genel Sekreterleri ve Başkanları ile TDT Genel Sekreterinin katılımlarıyla Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısı düzenlenmiştir.

14 Kasım

-Sayın Cumhurbaşkanımız, Bali’de gerçekleştirilen G20 Liderler Zirvesi vesilesiyle Endonezya’yı ziyareti kapsamında, Endonezya Cumhurbaşkanı Widodo ile görüşmüştür. Anılan ziyaret sırasında, Türkiye ile Endonezya arasında Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey tesis edilmiştir.

14-15 Kasım

-Sayın TBMM Başkanımız, 15 Kasım KKTC Cumhuriyet Bayramı törenlerine Sayın Cumhurbaşkanımızı temsilen iştirak etmek üzere KKTC’ye ziyaret gerçekleştirmiştir.

15 Kasım

-Sayın Cumhurbaşkanımız, Endonezya Cumhurbaşkanı Widodo, Kore Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yoon, Avustralya Başbakanı Albanese ve Meksika (Cumhurbaşkanı López Obrador'u temsilen) Dışişleri Bakanı Ebrard, Zirve kapsamında MIKTA Liderleri olarak biraraya gelerek aile fotoğrafı çektirmişler; eş-zamanlı olarak da üçüncü MIKTA Liderler Ortak Açıklaması yayımlanmıştır.

-Türkiye ile AB arasında Bilim, Araştırma, Teknoloji ve Yenilikçilik konulu ilk Yüksek Düzeyli Diyalog toplantısı Sayın Sanayi ve Teknoloji Bakanımız ile İnovasyon, Araştırma, Kültür, Eğitim ve Gençlikten sorumlu AB Komiseri Gabriel’in eş başkanlıklarında Brüksel’de gerçekleştirilmiştir. Sayın Sanayi ve Teknoloji Bakanımız, ziyareti vesilesiyle Dijital Çağa Uygun bir Avrupa'dan sorumlu AB Komisyonu Kıdemli Başkan Yardımcısı Vestager ve Kriz Yönetiminden Sorumlu AB Komiseri Lenarcic ile de bir araya gelmiştir.

15-16 Kasım

-G20 Liderler Zirvesi, Dönem Başkanı Endonezya'nın evsahipliğinde Bali'de düzenlenmiştir. Zirve’de Sayın Cumhurbaşkanımıza Sayın Bakanımız refakat etmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız G20 Bali Zirvesi marjında Endonezya Cumhurbaşkanı Widodo, ABD Başkanı Biden, Almanya Şansölyesi Scholz, Fransa Cumhurbaşkanı Macron, İtalya Başbakanı Meloni ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi bin Selman ile ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

16-17 Kasım

-Türkiye-İsveç siyasi istişareleri, Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Kaymakcı ve İsveç Dışişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri Büyükelçi Knutsson eşbaşkanlığında Stokholm'de gerçekleştirilmiştir.

17 Kasım

-Sayın Cumhurbaşkanımız, İsrail’de hükümeti kurmakla görevlendirilen Likud Partisi Genel Başkanı Netanyahu’yla telefonla görüşmüştür.

17-18 Kasım

-Meksika Dışişleri Bakanı Ebrard, ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiş ve Sayın Bakanımızla görüşmüştür. Anılan ziyaret vesilesiyle II. Türkiye-Meksika İki Uluslu Üst Düzeyli Komisyon toplantısı gerçekleştirilmiş ve bir Ortak Bildiri yayınlanmıştır.

17-19 Kasım

-Sayın TBMM Başkanımız Türkmenistan’ı ziyaret etmiş olup, bu çerçevede Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov, Halk Maslahatı Başkanı Berdimuhamedov ve Meclis Başkanı Mammedova ile görüşmeler gerçekleştirmiş ve Mecliste Milletvekillerine hitap etmiştir.

18 Kasım

-Sayın Cumhurbaşkanımız Rusya Devlet Başkanı Putin’le bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Sayın Cumhurbaşkanımız Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’le bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

20 Kasım

-Sayın Cumhurbaşkanımız, Katar Devleti Emiri Şeyh El Sani’nin davetine icabetle, 2022 FIFA Dünya Kupası Açılış Töreni’ne iştirak etmek üzere Doha’yı ziyaret etmiş; bu kapsamda Katar Emiri ve Katar'ın Eski Emiri, Filistin Devlet Başkanı, Suudi Arabistan Veliaht Prensi, Ürdün Kralı, Dubai Emiri, Kuveyt Veliaht Prensi, BM Genel Sekreteri ve FİFA Başkanı ile görüşme gerçekleştirmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız ayrıca, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile görüşmüştür.

21 Kasım

-Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Önal, Paris’te düzenlenen Moldova Destek Platformu 3. Bakanlar Konferansı’na katılmıştır.

-Sayın Bakanımız, BM Libya Özel Temsilcisi ve Libya Destek Misyonu (UNSMIL) Başkanı Bathily ile bir araya gelmiştir.

22 Kasım

-Kırgızistan Meclis Başkanı Şakiyev, ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

-Ülkemiz, Tokyo'da gerçekleştirilen Yapay Zekâ Küresel Ortaklığı (GPAI) Bakanlar Konseyi toplantısında oydaşmayla GPAI üyeliğine kabul edilmiştir.

22-23 Kasım

-Fas'ın Fes şehrinde düzenlenen Medeniyetler İttifakı 9. Küresel Forumu’na Sayın Bakanımızın başkanlığında bir heyetle iştirak edilmiştir. Forum marjında, Sayın Bakanımız BM Genel Sekreteri ile Fas, Filistin, İspanya, Libya ve Lübnan Dışişleri Bakanlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

23-24 Kasım

-Küba Cumhurbaşkanı Diaz-Canel, ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Cumhurbaşkanı Diaz-Canel’e ziyaret sırasında iki Başbakan Yardımcısının yanı sıra Dışişleri, Ticaret ve Enerji Bakanları da eşlik etmiştir.

24 Kasım

-Barselona’da düzenlenen Akdeniz için Birlik 7. Bölgesel Forumu’nda (Dışişleri Bakanları Toplantısı), ülkemizi Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Kaymakcı temsil etmiştir.

25 Kasım

-Türkiye-Azerbaycan-Kazakistan Üçlü Dışişleri ve Ulaştırma Bakanları İkinci toplantısı Kazakistan’ın Aktau şehrinde gerçekleştirilmiştir.

-Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Önal, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik başvuruları bağlamında anılan ülkelerle imzalanan Üçlü Mutabakat Muhtırası kapsamında kurulan Daimî Ortak Mekanizma’nın Stokholm’de düzenlenen ikinci toplantısında ülkemiz heyetine Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Sayın Kalın ile birlikte eş-başkanlık yapmıştır.

25-26 Kasım

-Pakistan Başbakanı Şerif, Sayın Cumhurbaşkanımızın davetine icabetle, Pakistan MİLGEM Korvet Projesi’nin üçüncü gemisinin denize indirilmesi törenine katılmak üzere, İstanbul’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

25-28 Kasım

-Bakan Yardımcımız Sayın Serim, KKTC Dışişleri Bakanlığı ile gerçekleştirilen konsolosluk istişarelerine eşbaşkanlık etmek üzere KKTC’ye bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

27 Kasım

-Gine Bissau Dışişleri Bakanı Barbosa ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

27-28 Kasım

-Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Meredov, Sayın Bakanımızın davetine icabetle ülkemizi ziyaret etmiştir.

29 Kasım

-Sayın Bakanımız Münih Güvenlik Konferansı Sekretaryası tarafından Bükreş’te düzenlenen Münih Liderler Toplantısına katılarak, “Dark Clouds Over the Black Sea? Regional Security in Flux” başlıklı oturumda bir hitapta bulunmuştur.

29-30 Kasım

-Sayın Bakanımız, Bükreş’te gerçekleştirilen NATO Gayrıresmi Dışişleri Bakanları toplantısına katılmıştır.

-Sayın Bakanımız, Aspen Enstitüsü tarafından düzenlenen 11. Bükreş Forumu’na iştirak ederek, Avrupa Güvenlik Mimarisi hakkında hitapta bulunmuştur.