Ekim 2022

26 Eylül-14 Ekim

-Bükreş'te düzenlenen Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) Tam Yetkililer Konferansına Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Sayan başkanlığında bir heyetle katılım sağlanmıştır. Sözkonusu Konferans marjında ITU Konsey üyeliği seçimleri de yapılmış olup, Türkiye altıncı kez ITU Konsey üyeliğine hak kazanmıştır.

2 Ekim

-Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Başdanışman Büyükelçi Sayın Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan ile görüşmüştür.

2-3 Ekim

-Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'nin eşi Zelenska ülkemizi ziyaret etmiş ve bu kapsamda Sayın Hanımefendi ile görüşmüştür.

3 Ekim

-Sayın Bakanımız, Sayın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız, Sayın Milli Savunma Bakanımız, Sayın Ticaret Bakanımız, Sayın İletişim Başkanımız ve Sayın Cumhurbaşkanlığı Sözcümüzden oluşan üst düzey heyetimiz Trablus’u ziyaret etmiştir. Sözkonusu ziyaret sırasında, heyetimiz, Başkanlık Konseyi Başkanı El-Menfi, Milli Birlik Hükümeti Başbakanı Dibeybe ve Yüksek Devlet Konseyi Başkanı El-Meşri ile görüşmüş; Sayın Bakanlar ayrıca, Libyalı mevkidaşlarıyla ikili görüşmeler de gerçekleştirmişlerdir. Ziyaret marjında ayrıca, iki ülke arasında Hidrokarbonlar, Protokol Eğitimi, Medya ve İletişim ile Telekomünikasyon alanlarında Mutabakat Muhtıraları imzalanmıştır.

-Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Kaymakcı, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un Kıta Avrupası-Türkiye Danışmanı Dumont ile Ankara’da görüşmüştür.

-Türkiye ile Malta arasında bölgesel siyasi istişareler, Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Önal ile Malta Dışişleri, Avrupa İşleri ve Ticaret Bakanlığı Daimî Sekreteri Cutajar arasında Malta’da gerçekleştirilmiştir.

3-5 Ekim

-Sayın TBMM Başkanımız, Malezya’yı ziyaret ederek, 4 Ekim’de Malezya Temsilciler Meclisi Başkanı Harun ve Malezya Senatosu Başkanı Dr. Yatim’le görüşmeler yapmış; 5 Ekim’de Malezya Kralı Sultan Abdullah tarafından kabul edilmiştir.

4-5 Ekim

-Ülkemizi ziyaret eden Polonya Dışişleri Bakanlığı Siyasi Direktörü Sobkow, Bakan Yardımcılarımız Büyükelçi Sayın Önal ve Sayın Kaymakcı tarafından kabul edilmiştir.

4-7 Ekim

-Estonya Parlamentosu Dışişleri Komisyonu Başkanı Mihkelson ve beraberindeki heyet, ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret kapsamında heyet TBMM’deki temaslarına ilaveten, Sayın Bakanımız ve Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Kaymakcı ile biraraya gelmiştir.

5 Ekim

-Sayın Bakanımız 5 Ekim’de Çekya Dışişleri Bakanı Lipavsky ile bir telefon görüşmesi yapmıştır.

6 Ekim

-Sayın Cumhurbaşkanımız, Prag’da ilk defa düzenlenen Avrupa Siyasi Topluluğu Zirvesi’ne katılmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız, Zirve marjında Çekya Başbakanı Fiala ve AB Komisyonu Başkanı von der Leyen ile üçlü formatta bir araya gelmiş; Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev, İspanya Başbakanı Sanchez, Ermenistan Başbakanı Paşinyan ile ikili görüşmeler gerçekleştirmiş; ayrıca, Slovakya Başbakanı Heger ve Macaristan Başbakanı Orban ile ayaküstü görüşmüştür.

6-7 Ekim

-Sayın TBMM Başkanımız, Endonezya'da düzenlenen G20 8. Parlamento Başkanları Zirvesi’ne katılım sağlamış ve zirve marjında Endonezya Temsilciler Meclisi Başkanı Maharani, Azerbaycan Milli Meclisi Başkanı Gafarova, Ukrayna Parlamento Başkan Yardımcısı Kondratiuk ve Parlamentolararası Birlik Başkanı Pacheco ile ikili görüşmeler yapmıştır.

9 Ekim

-Sayın Bakanımız, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Başkanları toplantısına katılmak üzere Strazburg’u ziyaret etmiştir

10-12 Ekim

-Kırgızistan Bakanlar Kurulu Başkanı Caparov ülkemizi ziyareti çerçevesinde Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımızla bir görüşme gerçekleştirmiştir.

10 Ekim

-Sayın Bakanımız, Bulgaristan Geçici Hükümetinin Dışişleri Bakanı Milkov ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

11 Ekim

-Sayın Cumhurbaşkanımız, Arnavutluk Başbakanı Rama’yı kabul etmiştir.

-Sayın Bakanımız, Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Szijjarto ile bir telefon görüşmesi yapmıştır.

12 Ekim

-Sayın Cumhurbaşkanımız, Türkiye-Kazakistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği toplantısını gerçekleştirmek üzere Kazakistan’ı ziyaret etmiştir.

12-17 Ekim

-El Salvador Dışişleri Bakan Yardımcısı de Pereira ülkemizi ziyaret etmiş; 13 Ekim’de Sayın Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Önal ile görüşmüştür.

13 Ekim

-CICA 6. Zirvesi Dönem Başkanı Kazakistan’ın evsahipliğinde Astana’da düzenlenmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız bahsekonu Zirveye iştirak ederek katılımcılara hitapta bulunmuş; Zirve marjında, Rusya, Özbekistan ve Belarus liderleri ile ikili görüşmeler gerçekleştirmiş ve Vietnam Devlet Başkanı Yardımcısını kabul etmiştir.

-Sayın Milli Savunma Bakanımız, Brüksel’de düzenlenen NATO Savunma Bakanları toplantısı marjında ABD Savunma Bakanı Austin ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

13-14 Ekim

-Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Kaymakcı, İsviçre Dışişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri Büyükelçi Leu ile Türkiye-İsviçre siyasi istişarelerini gerçekleştirmek üzere Bern ve Zürih’i ziyaret etmiştir.

14 Ekim

-Türkiye-Katar 8. Yüksek Stratejik Komite toplantısı Devlet Başkanları düzeyinde gerçekleştirilmiştir.

14-17 Ekim

-Ülkemizi ziyaret eden Moğolistan Meclis (Büyük Khural) Başkanı Zandanshatar Ankara’da 14 Ekim’de Sayın TBMM Başkanımız ile ikili ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirmiş; 17 Ekim’de ise Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiştir.

17 Ekim

- İstanbul’da Sayın Bakanımızın daveti üzerine, Türk Devletleri Teşkilatı Dışişleri Bakanları Konseyi Olağanüstü toplantısı düzenlenmiştir.

-Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Başdanışman Büyükelçi Sayın Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

18-19 Ekim

-İsrail Ekonomi ve Sanayi Bakanı Barbivay, ülkemizi ziyaret etmiş olup, bu vesileyle, Sayın Sanayi ve Teknoloji Bakanımız ve Sayın Ticaret Bakanımız, Bakan Barnivay’la ayrı ayrı görüşmüştür.

19 Ekim

-Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Kaymakcı, Slovenya’nın Bölgesel İşbirliği Konseyi Genel Sekreterliği adayı Kopac ile görüşmüştür.

-Sayın Bakanımız, ülkemizi ziyaret eden Kongo Cumhuriyeti Arazi Planlaması, Altyapı ve Yol Bakımı Bakanı Bouya ile Ankara’da bir görüşme gerçekleştirmiştir.

-Sayın Milli Savunma Bakanımız, ABD Savunma Bakanı Austin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

20 Ekim

-Sayın Cumhurbaşkanımız, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’in davetine icabetle Zengilan Havalimanı’nın açılışına katılmak üzere, Azerbaycan’ı ziyaret etmiştir.

21-22 Ekim

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 12. Enformasyon Bakanları Konferansı, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'nın evsahipliğinde İstanbul’da gerçekleştirilmiştir. Toplantıda, İİT Enformasyon Bakanları Konferansı'nın dönem başkanlığını iki yıllığına ülkemiz devralmıştır.

24-25 Ekim

-Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Kaymakcı, Brüksel’i ziyareti kapsamında Kriz Yönetiminden Sorumlu AB Komiseri Lenarcic ve AB Dış İlişkiler Servisi, İletişim ve Kamu Diplomasisi Birim Başkanı Mellado ile bir araya gelmiş; ayrıca, Küresel Gıda Krizi Konferansı ile 1. Doğu Akdeniz & Güneydoğu Avrupa Konferansı’na katılmıştır.

25 Ekim

-Sayın Bakanımız, Dakar’da düzenlenen Afrika’da Barış ve Güvenlik 8. Uluslararası Dakar Forumu’na katılmıştır. Bu kapsamda, Sayın Bakanımız, “Küresel krizler ve Afrika’da egemenlik” başlıklı ana oturumda hitapta bulunmuş ve Forum marjında bazı ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir. Ziyaret vesilesiyle ayrıca, Sayın Bakanımız ile Senegal Dışişleri Bakanı Sall, Antalya Diplomasi Forumu ile Dakar Forumu arasında içerik ortaklığı tesis eden bir Mutabakat Zaptı imzalamıştır.

-Sayın TBMM Başkanımız, Ukrayna Parlamentosu Başkanı Stefançuk ve Hırvatistan Meclis Başkanı Jandroković’in evsahipliğinde Zagreb’de düzenlenen “Kırım Platformu Birinci Parlamenter Zirvesi”ne katılmıştır.

25-26 Ekim

-“ICT Week Uzbekistan 2022” çerçevesinde Semerkant’ta düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Bakanlar 4. toplantısına Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Sayın Sayan beraberinde bir heyetle katılmıştır.

25-28 Ekim

-Avrupa Birliği Komşuluk ve Genişleme Komiseri Varhelyi, ülkemize gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında, Sayın İçişleri Bakanımız, Sayın Sanayi ve Teknoloji Bakanımız, Sayın Ticaret Bakanımız ve Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Kaymakcı ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

-Libya Milli Birlik Hükümeti Başbakanı ve Savunma Bakanı Dibeybe, Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı (SAHA EXPO) marjında İstanbul’a gelmiştir.

26 Ekim

-Sayın Bakanımız, Gana’ya bir ziyarette bulunmuş, bu çerçevede Gana Dışişleri ve Bölgesel Entegrasyon Bakanı Botchwey ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

26-27 Ekim

-İsrail Savunma Bakanı Gantz, ülkemizi ziyaret etmiştir. Sayın Milli Savunma Bakanımız, Bakan Gantz’la ikili ve heyetlerarası görüşmeler yapmış; Sayın Cumhurbaşkanımız, Bakan Gantz’ı kabul etmiştir.

27 Ekim

-Sayın Bakanımız, Benin’e bir ziyaret gerçekleştirmiş, bu çerçevede, Benin Dışişleri Bakanı Agbenonci’nin yanı sıra Benin Cumhurbaşkanı Talon ile bir görüşme yapmıştır.

-Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Kaymakcı, Hollanda Dışişleri Bakanlığı Avrupa İşbirliği Genel Direktörü van den Ende ile Türkiye-Hollanda siyasi istişarelerini gerçekleştirmek üzere Lahey’i ziyaret etmiştir.

27-28 Ekim

-Taşkent’te Türk Devletleri Teşkilatı Ulaştırma Bakanları 6. toplantısı düzenlenmiştir. Toplantıya, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Sayın Sayan beraberinde bir heyetle katılmıştır.

31 Ekim-1 Kasım

-Arnavutluk Avrupa ve Dışişleri Bakanı Xhaçka ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.