Haziran 2022

30 Mayıs-3 Haziran

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Önal başkanlığındaki Bakanlık heyetimiz Cenevre’de düzenlenen 8. tur Anayasa Komitesi toplantıları çerçevesinde Suriye Muhalefet temsilcileri, Rusya Federasyonu ve İran heyetleri ile BMGS’nin Suriye Özel Temsilcisi Pedersen’le görüşmeler gerçekleştirmiştir.

31 Mayıs-1 Haziran

- Sayın Bakanımız, Pakistan Başbakanı’nın ülkemizi ziyareti kapsamında, Dışişleri Bakanı Zardari ve Başbakan Şerif ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

1 Haziran

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Önal, İrlanda ile bölgesel siyasi istişareleri, İrlanda Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Hyland’in başkanlığındaki heyet ile Ankara’da gerçekleştirmiştir.

- Türkiye-İspanya siyasi istişareleri, Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Kaymakcı ile Dışişleri, AB ve İşbirliği Bakanlığı Devlet Sekreteri Navarro başkanlığında Madrid’de düzenlenmiştir.

- Sayın Cumhurbaşkanımız, ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştiren PakistanBaşbakanı Şerif'i kabul etmiştir.

- Sayın Bakanımız, ülkesinde Savunma Bakanı olarak atanan Gambiya’nın Ankara Büyükelçisi Njie'yi veda ziyareti çerçevesinde kabul etmiştir.

2 Haziran

- Türkiye-Portekiz siyasi istişareleri, Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Kaymakcı ile Avrupa ile İlişkilerden sorumlu Portekiz Devlet Sekreteri Antunes ve Dışişleri Bakanlığı Dışişleri ve İşbirliğinden sorumlu Devlet Sekreteri Andre başkanlıklarında gerçekleştirilmiştir.

- Sayın Bakanımız, Hollanda Dışişleri Bakanı Hoekstra ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

2-3 Haziran

- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Sayın Bayraktar, Bakü Enerji Forumu’na katılmak üzere, Bakü’ye bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

2-4 Haziran

- Sayın TBMM Başkanımız, 7. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi’ne katılmak üzere, Bakü’yü ziyaret etmiştir.

3 Haziran

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Mali’nin Geçiş Dönemi Devlet Başkanı Goita ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

5 Haziran

- Sayın Bakanımız, Belarus Dışişleri Bakanı Makey ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

6 Haziran

- Azerbaycan, Belarus, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Moldova, Özbekistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Ukrayna ile diplomatik ilişkilerin tesisinin 30. yıldönümü vesilesiyle, Sayın Bakanımızın evsahipliğinde, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Bayramov, dost ve kardeş ülkelerin Ankara Büyükelçileri ile üst düzey zevatın katılımlarıyla Millet Kütüphanesi’nde bir resepsiyon gerçekleştirilmiş, ayrıca, sözkonusu yıldönümü vesilesiyle gümüş hatıra madalyonları bastırılmıştır.

7 Haziran

- Sayın Bakanımız, Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Osmani’yi Ankara’da kabul etmiştir.

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Önal, ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Müsteşarı Nuland’la bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

- BM Yakın Doğu’daki Filistin Mültecilerine Yardım ve Bayındırlık Ajansı Genel Komiseri Lazzarini Ankara’da Sayın Bakanımız tarafından kabul edilmiştir.

7-8 Haziran

- Venezuela Cumhurbaşkanı Maduro ülkemizi ziyaret ederek, Sayın Cumhurbaşkanımızla bir görüşme gerçekleştirmiştir.

7-9 Haziran

- Sayın Bakan Yardımcımız Kıran, Marmara Grubu Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı tarafından İstanbul’da düzenlenen 25. Avrasya Ekonomi Zirvesi’ne katılmıştır.

7-10 Haziran

- Azerbaycan Cumhuriyeti Kafkas Müslümanları İdaresi Başkanı Paşazade, ülkemizi ziyaret etmiştir.

8 Haziran

- Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Lavrov ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

- Türkiye-Hollanda (Wittenburg) Konferansı’nın 9. toplantısı, Sayın Bakanımız ve Hollanda Dışişleri Bakanı Hoekstra’nın eşbaşkanlıklarında Ankara’da gerçekleştirilmiştir.

- Azerbaycan Cumhuriyeti Savunma Bakanı Orgeneral Hasanov, EFES-2022 tatbikatı kapsamında ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiş olup, bu vesileyle Sayın Milli Savunma Bakanımızla bir görüşme gerçekleştirmiştir.

9 Haziran

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Önal, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanlığı Siyasi Direktörü Barrow ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

- Sayın Bakanımız, Slovenya Dışişleri Bakanı Fajon ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

- Bakan Yardımcımız Sayın Kıran, 12. Göç Kurulu toplantısına iştirak etmiştir.

10 Haziran

- Türkiye-Hindistan 11. Siyasi İstişareleri, Sayın Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Önal ve Dışişleri Bakanlığı Batı Müsteşarı Verma başkanlıklarında, Ankara'da gerçekleştirilmiştir.

- Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Kaymakcı, Selanik’te düzenlenen GDAÜ Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne katılmıştır.

10-11 Haziran

- Sayın Bakanımız, Dışişleri Bakanı Lipavsky’nin davetine icabetle, Çekya’yabir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Bakanımız ayrıca, Çekya Temsilciler Meclisi Başkanı tarafından kabul edilmiş, 4. Asya-Avrupa Siyasi Forumu’nun açılışına ana konuşmacı olarak iştirak etmiş ve Çekya’da yaşayan vatandaşlarımızla biraraya gelmiştir.

10-12 Haziran

- Sayın Ticaret Bakanımız, Gaziantep'te düzenlenen 2. Uluslararası İş Forumu Türk-Arap İş Zirvesi marjında Iraklı mevkidaşı Ubeyd'le bir görüşme yapmıştır.

11-13 Haziran

- Sayın Bakanımız Lefkoşa’ya bir çalışma ziyareti gerçekleştirerek, KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Töre, Başbakan Üstel ve hükümet ortakları ve Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu ile biraraya gelmiştir.

13 Haziran

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Kuzey Makedonya Başbakanı Kovaçevski ile Dolmabahçe Ofisi’nde bir görüşme gerçekleştirmiştir.

-Sayın Bakanımız ile İranDışişleri Bakanı Abdullahiyan bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

14 Haziran

- Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Kaymakcı ve Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Önal, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Kuzey Amerika’dan Sorumlu Devlet Bakanı Cleverly ile Ankara’da bir araya gelmiştir.

- Sayın Bakanımız, Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Üyesi Dodik ile İstanbul’da bir çalışma yemeği gerçekleştirmiştir.

14-15 Haziran

- Sayın Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı’nın heyet başkanlığını yaptığı ve ilgili kurumlarımız ile Bakanlığımızdan da katılım sağlanan Türkiye heyeti, Kadına Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi'nin (CEDAW) 18. Maddesi uyarınca CEDAW Komitesi'ne sunulan 8. Ülke Raporumuzun savunmasını Cenevre'de gerçekleştirmiştir.

15 Haziran

- Sayın Bakanımız, Suriye’deki sivillere yapılan sınır ötesi yardımlarla ilgili gözlemlerde bulunmak üzere ülkemizi ziyaret eden Norveç Krallığı Dışişleri Bakanı Huitfeldt ve İrlandaCumhuriyeti Dışişleri ve Savunma Bakanı Coveney ile Bakanlığımızda ikili ve üçlü formatta gerçekleşen görüşmelerde biraraya gelmiştir.

- Sayın Bakanımız, İsrailDışişleri Bakanı Lapid ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

- Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Batı Asya ve Kuzey Afrika Genel Müdürü Büyükelçi Wang Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Önal’la görüşmüştür.

- Türk Devletleri Teşkilatı Aksakallar Konseyi Başkanı Eski başbakan ve TBMM eski Başkanı, İzmir Milletvekili Sayın Yıldırım, Sayın Tarım ve Orman Bakanımız, Sayın Kültür ve Turizm Bakanımız, Bakan Yardımcımız Sayın Kıran, Milli Savunma Bakan Yardımcımız Sayın Dere ve milletvekili heyetimiz, “Azerbaycan-Türkiye Stratejik Müttefiklik İlişkileri: Kafkasya Bölgesinde Barış ve İstikrar” konulu uluslararası konferansa katılmak üzere Şuşa’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

- Sayın Cumhurbaşkanımız Endonezya Cumhurbaşkanı Widodo ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

16 Haziran

- Sayın Bakanımız Sırbistan’a resmi ziyareti kapsamında, Cumhurbaşkanı Vuçiç, Ulusal Meclis Başkanı Daçiç, Başbakan Brnabiç ve Dışişleri Bakanı Selakoviç ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

- Sayın Bakanımız, Kuzey Makedonya ziyareti çerçevesinde, II. Prespa Diyalog Forumu marjında, Avrupa Parlamentosu Milletvekili ALDE Eşbaşkanı Küçük, Avusturyalı mevkidaşı Schallenberg, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Milanoviç ve Karadağ Başbakan Yardımcısı, Sermaye Yatırımları Bakanı ve Boşnak Partisi Genel Başkanı İbrahimoviç ile Ohri’de ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

- Sayın Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Kaymakcı, Gelişen Sekiz Ülke Teşkilatı'nın kuruluşunun 25. yıldönümü vesilesiyle İstanbul'da düzenlenen 25. Yıl Resepsiyonu’na onur konuğu olarak katılmıştır.

17 Haziran

- Sayın Bakanımız, Hırvatistan’ı ziyaret etmiş, Dış ve Avrupa İşleri Bakanı Grliç-Radman ve Başbakan Plenkoviç ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

- Ticaret Bakan Yardımcımız Sayın Tuzcu, IKBY Bakanlar Kurulu Divan Başkanı Sabah başkanlığındaki IKBY heyetini kabul etmiştir.

17- 18 Haziran

- Sayın Bakanımız, Bosna-Hersek’i ziyaret etmiş, Bosna-Hersek İslam Birliği Reis-ül Uleması Kavazoviç ve Bosna-Hersek Yüksek Temsilcisi Schmidt ile görüşmeler gerçekleştirmiş, akabinde Uluslararası Saraybosna Üniversitesi Mezuniyet Töreni’nde öğrencilere hitap etmiştir. Sayın Bakanımız, ayrıca, Devlet Başkanlığı Konseyi Hırvat üyesi Komşiç, Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Caferoviç, Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı Turkoviç, Bosna-Hersek Halklar Meclisi Başkanlık Divanı Boşnak üyesi ve SDA Partisi lideri İzetbegoviç'le görüşmeler gerçekleştirmiştir.

18-19 Haziran

- Sayın Bakanımız Kosova’ya bir ziyaret gerçekleştirmiş ve Dışişleri Bakanı Gervalla-Schwarz başkanlığında verilen, Sanayi, Girişimcilik ve Ticaret Bakanı Hajdari, Sağlık Bakanı Latifi, Çevre, Alan Planlama ve Altyapı Bakanı Aliu ile Bölgesel Kalkınma Bakanı Damka’nın da katıldığı heyetlerarası çalışma yemeğine iştirak etmiştir.

Sayın Bakanımız, ayrıca, Kosova Eski Cumhurbaşkanı Pacolli, Dışişleri Bakanı Gervalla-Schwarz, Başbakanı Kurti ve Cumhurbaşkanı Osmani ile görüşmeler gerçekleştirmiş; Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı Damka, KDTP Başkanlık Divanı üyeleri, STK temsilcilerimiz ve Mamuşa’da Kosovalı soydaşlarımızla biraraya gelmiş ve Kosova Türk Temsil Heyeti Başkanlığımızı ziyaret etmiştir.

19 Haziran

- Sayın Cumhurbaşkanımız, İsrail Devlet Başkanı Herzog’la bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

20 Haziran

- Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız ile Sayın Bakanımız, Libya Başkanlık Konseyi Başkan Yardımcısı El Lafi'yle Ankara’da bir görüşme gerçekleştirmiştir.

- Sayın Bakanımız Nijerya İletişim ve Dijital Ekonomi Bakanı Pantami ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

21 Haziran

- Sayın Cumhurbaşkanımız Estonya Başbakanı Kallas ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

- Sayın Bakanımız, Almanya Federal Dışişleri Bakanı Baerbock ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Önal, ülkemizi ziyaret eden Asya’da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı İcra Direktörü Büyükelçi Sarybay’ı kabul etmiştir.

22 Haziran

- Suudi Arabistan Krallığı Veliaht Prensi Selman, ülkemize bir ziyarette bulunmuştur.

22-23 Haziran

- Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Sayın Ersöz, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Üçüncü Gençlik ve Spor Daimi Bakanlar Konseyi toplantısına katılmak üzere, Bakü’ye bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

23 Haziran

- Sayın Bakanımız, ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştiren Birleşik Krallık Dışişleri, İngiliz Milletler Topluluğu ve Kalkınma Bakanı Truss ile biraraya gelmiştir.

- Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Başdanışman Büyükelçi Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan’la bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

- İsrail Dışişleri Bakanı Lapid, ülkemizi ziyaret etmiştir.

23-24 Haziran

- Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız, KKTC’ye bir çalışma ziyareti gerçekleştirerek, Cumhurbaşkanı Tatar, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Töre ve Başbakan Üstel ile biraraya gelmiştir.

- ABD Hazine Bakan Yardımcısı Adeyemo, ülkemize bir ziyaret gerçekleştirerek, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Sayın Elitaş’ın da aralarında olduğu farklı kurumlarımızdan üst düzeyli yetkililerle görüşmelerde bulunmuştur.

- Sayın TBMM Başkanımız, Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenterler Asamblesi 11. Genel Kurulu toplantısı vesilesiyle Bişkek’i ziyaret etmiştir.

24 Haziran

- Sayın Bakanımız, Kore Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Park’la bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

25 Haziran

- Sayın Bakanımız, ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

- Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız Akdeniz Oyunları’nın açılış töreni kapsamında Cezayir’e gitmiş ve Cumhurbaşkanı Tebbun ile görüşmüştür.

- Sayın Bakanımız, Endonezya Dışişleri Bakanı Marsudi’yle bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

- Sayın Bakanımız, Singapur Dışişleri Bakanı Balakrishnan’la biraraya gelmiştir.

27 Haziran

- Sayın Bakanımız ve Sayın Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız, Türkiye-Azerbaycan-Kazakistan Üçlü Dışişleri ve Ulaştırma Bakanları toplantısına katılmak üzere, Bakü’ye bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

27-28 Haziran

- AvusturyaUlusal Meclisi Başkanı Sobotka Sayın TBMM Başkanımızın davetine icabetle ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

27-29 Haziran

- Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Sayın Yavuz, Bakü'de düzenlenen İİT 11. Turizm Bakanları Konferansına katılmak üzere Azerbaycan’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

27-30 Haziran

- KKTC-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu, 27-30 Haziran’da ülkemizi ziyaret etmiştir.

28 Haziran

- Sayın Cumhurbaşkanımız ABD Başkanı Biden ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

28-30 Haziran

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Madrid’de düzenlenen NATO Zirvesine, Sayın Bakanımızın ve Sayın Milli Savunma Bakanının da dahil olduğu bir heyetle iştirak etmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Bakanımız Zirve marjında çeşitli ikili görüşmeler gerçekleştirmişlerdir. Zirve marjında ayrıca, ülkemiz, İsveç ve Finlandiya arasında üçlü muhtıra imzalamıştır.

28 Haziran-1 Temmuz

- Cezayir-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubunun üyeleri ülkemizi ziyaret etmiştir.

29 Haziran

- Ülkemiz ile İsveç arasındaki siyasi istişareler, Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Kaymakcı ile İsveç Dışişleri Devlet Sekreteri Rydberg arasında Ankara’da gerçekleştirilmiştir.

29 Haziran-2 Temmuz

- Sayın TBMM Başkanımız, Bağlantısızlar Hareketi Parlamenterler Ağı toplantısına katılmak üzere Bakü’ye bir ziyaret gerçekleştirmiştir.