Ocak 2022

2 Ocak

-Sayın Cumhurbaşkanımız, Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

3 Ocak

-Sayın Bakanımız, ABD Dışişleri Bakanı Blinken’la bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

5 Ocak

-Sayın Bakanımız, Libya Devleti Ankara Büyükelçisi Mustafa Elgelaib ile Libya Temsilciler Meclisi (TM) Türkiye ve Balkanlar Danışmanı Abdurrezzak Muhtar’ı kabul etmiştir.

- Sayın Bakanımız, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’le bir telefon görüşmesi yapmıştır.

-Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) kapsamında yeniden faaliyete başlayan İslamabad-Tahran-İstanbul (İTİ) Yük Treni’nin ilk seferinin ülkemize ulaşması münasebetiyle Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızca ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’nın katılımıyla Ankara Garı Şeref Salonu'nda bir tören düzenlenmiştir.

6 Ocak

-Sayın Bakanımız, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Sayın Bakanımız, Japonya Dışişleri Bakanı Hayashi’yle bir videokonferans görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Sayın Cumhurbaşkanımız Katar Emiri ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Sayın Bakanımız, Etiyopya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Mekonnen ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

7 Ocak

-Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim, ülkemize bir ziyaret gerçekleştiren Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Hareketi Genel Başkan Yardımcısı Ahmedov ve beraberindeki parlamenter heyeti kabul etmiştir.

-Sayın Bakanımız ve Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran, ülkemize bir ziyaret gerçekleştiren Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı Damka ile görüşmüştür.

-Sayın Bakanımız güvenli video-telekonferans yöntemiyle gerçekleştirilen olağanüstü NATO Dışişleri Bakanları toplantısına katılmıştır.

10 Ocak

-Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Sözcüsü Büyükelçi Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan’la bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Sayın Bakanımız ve Sayın TBMM Başkanımız, Irak Temsilciler Meclisi Başkanlığı'na yeniden seçilen Halbusi’yle telefon görüşmesi gerçekleştirmiş, adıgeçene tebriklerini iletmişlerdir.

11 Ocak

-Sayın Bakanımız, Sırbistan Dışişleri Bakanı Selakoviç ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Sayın Cumhurbaşkanımız, Yunanistan Büyükelçisi Lazaris’i güven mektubu takdimi münasebetiyle Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde kabul etmiştir.

-Ülkemizin teklifiyle, Kazakistan’daki gelişmeler konusunda çevrimiçi Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Dışişleri Bakanları Olağanüstü toplantısı düzenlenmiştir. Toplantıya, üye ve gözlemci ülkelerin Dışişleri Bakanları katılmıştır.

-Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Turan, Sayın Bakanımız tarafından Bakanlığımızda kabul edilmiştir.

11-13 Ocak

-KKTC Başbakanı Sayın Sucuoğlu, ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sucuoğlu, Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız ve Sayın TBMM Başkanımız tarafından kabul edilmiştir.

12 Ocak

-Sayın Bakanımız, Çin Halk Cumhuriyeti’ne (ÇHC) bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

-Müttefik ve Rus heyetlerinin katılımıyla NATO-Rusya Konseyi toplantısı gerçekleştirilmiştir.

12-13 Ocak

-Somali-Somaliland Görüşmeleri Özel Temsilcisi Büyükelçi Kumbaroğlu, Somali ve Somali-Somaliland görüşmelerini ele almak üzere ülkemizi ziyaret eden Norveç Dışişleri Bakanlığı Somali Özel Temsilcisi (SÖT) Johansen ve beraberindeki İsviçre'de yerleşik düşünce kuruluşu “Center for Humanitarian Dialogue” heyeti ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

13 Ocak

-Sayın Cumhurbaşkanımız, Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Meyer-Landrut ile AB üyesi ülkelerin Büyükelçilerini çalışma yemeğinde kabul ederek hitapta bulunmuştur. Aynı gün, Sayın Bakanımız da Büyükelçilere hitap etmiştir.

-Sayın Cumhurbaşkanımız, İsrailDevlet Başkanı Herzog ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

13-14 Ocak

-Sayın Bakanımız, ülkemizi ziyaret eden Katar Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı El Sani’yle ikili bir görüşme gerçekleştirmiş, konuk Bakan Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından da kabul edilmiştir.

14 Ocak

-Sayın Cumhurbaşkanımız, Birleşik Krallık (BK) Başbakanı Johnson ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Sayın Bakanımız, Hollanda Dışişleri Bakanı Hoekstra ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Sayın Bakanımız, Hırvatistan Dış ve Avrupa İşleri Bakanı Grliç-Radman’la bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

- Türkiye ile Ermenistan arasındaki normalleşme süreci Özel Temsilcileri Büyükelçi Kılıç ve Ermenistan Meclis Başkan Yardımcısı Rubinyan’ın ilk görüşmeleri Moskova’da gerçekleşmiştir.

-Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal, Birleşmiş Milletler Genel Sektreteri’nin Libya Özel Danışmanı Williams’ı kabul etmiştir.

16-18 Ocak

-Musul Üniversitesi Rektörü Al-Ahmady, ülkemizi ziyareti kapsamında Sayın Cumhurbaşkanımızın Irak'ın Su Sorununa Yönelik Özel Temsilcisi ve Afyonkarahisar Milletvekili Sayın Eroğlu’na ilaveten, YTB, Yunus Emre Enstitüsü, TİKA ve muhtelif üniversitelerimizin üst düzey yöneticileri ile görüşmüştür.

17 Ocak

-Sayın Cumhurbaşkanımız, Arnavutluk Başbakanı Rama’nın daveti üzerine, Sayın Bakanımızın da refakaten yer aldığı bir heyetle Arnavutluk’a ziyarette bulunmuştur.

17-20 Ocak

-Libya Devleti Milli Birlik Hükümeti Gençlik Bakanı Al-Zani, beraberindeki heyetle, Sayın Gençlik ve Spor Bakanımızın davetine icabetle ülkemizi ziyaret etmiştir.

18 Ocak

- Türkiye-Sırbistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi (YDİK) 3. toplantısı Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç’in başkanlıklarında Ankara’da gerçekleştirilmiştir.

- Sayın Bakanımız, Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Zayed’le bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Sayın Bakanımız, 1 Ocak’ta göreve başlayan Gelişen Sekiz Ülke Teşkilatı (D-8)Genel Sekreteri Büyükelçi İmam’ı nezaket ziyareti kapsamında kabul etmiştir.

18-19 Ocak

-Sayın TBMM Başkanımız Katar'ı ziyareti kapsamında Katar Şura Meclisi Başkanı el-Ganim ve Katar Emiri ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

19-21 Ocak

-Estonya Dışişleri Bakanı Liimets, Sayın Bakanımızın davetine icabetle ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

-El Salvador Devlet Başkanı Bukele ülkemizi ziyaret etmiş ve Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiştir.

20 Ocak

-Sayın TBMM Başkanımız Birleşik Arap Emirlikleri’ni (BAE) ziyareti kapsamında, BAE Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Zayed ile görüşmüştür.

-Sayın Bakanımız İsrail Dışişleri Bakanı Lapid ilebir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

21 Ocak

- “Belgelerle Bağımsızlıklarının 200. Yıldönümünde Latin Amerika Ülkeleriyle İlişkiler” sergisi Sayın Bakanımız tarafından, Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran’ın da katılımıyla İstanbul Dolmabahçe Sarayı’nda açılmıştır.

22 Ocak

-Sayın Cumhurbaşkanımız, İran Cumhurbaşkanı Reisi ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

23-25 Ocak

-Akdeniz İçin Birlik (AiB) Genel Sekreteri Kamel, ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiş ve Sayın Bakanımızla görüşmüştür. Genel Sekreter Kamel ziyareti kapsamında ayrıca, Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Kaymakcı, Ulaştırma ve Altyapı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcılarımızla da görüşmeler gerçekleştirmiştir.

24 Ocak

-Türkiye-Yunanistan Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 5. dönem toplantısı, Ticaret Bakan Yardımcısı Tuzcu ve Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Frangkoyannis’in eş-başkanlıklarında Atina’da düzenlenmiştir.

-Gürcistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Darsalia, ülkemizi ziyaret ederek Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal ile görüşmüştür.

24-26 Ocak

-AB Genişleme Müzakereleri Genel Müdür Vekili Popowski ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyaret kapsamında, Genel Müdür Vekili Popowski, Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Kaymakcı tarafından kabul edilmiştir.

24-28 Ocak

- Azerbaycan Cumhuriyeti Çalışma ve Halkın Sosyal Güvenliği Bakanlığı Bakan Yardımcısı Abdullayev başkanlığında bir heyet, ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir.

25 Ocak

-Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız, Libya’nın Ankara Büyükelçisi Elgelaib’i kabul etmiştir.

25-27 Ocak

-TCDD Yönetim Kurulu Başkan ve Genel Müdür Vekili başkanlığındaki heyet "Türkiye-Irak Doğrudan Demiryolu Bağlantısı" ana gündemi doğrultusunda Irak'a resmî bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

26 Ocak

-ABD’nin yeni Ankara Büyükelçisi Flake, güven mektubunu Sayın Cumhurbaşkanımıza sunmuştur.

27 Ocak

-Orta Afrika Cumhuriyeti Dışişleri, Frankofoni ve Yurtdışındaki Orta Afrikalılar Bakanı Temon ülkemizi ziyaret etmiştir.

28 Ocak

-Sayın Bakanımız Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti’ne resmi bir ziyaret gerçekleştirmiş; Cumhurbaşkanı Rajapaksa ve Dışişleri Bakanı Laskshman ile görüşmüştür.

29-30 Ocak

-Sayın Bakanımız Maldivler’e resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Bakanımız ziyaret kapsamında, Maldivler Cumhurbaşkanı Solih, Parlamento Başkanı Nasheed, Dışişleri Bakanı Shahid, İslam İşleri Bakanı Zahir ve İçişleri Bakanı Abdulla ile görüşmüştür.

30-31 Ocak

-Sayın Bakanımız, Bahreyn Dışişleri Bakanı Al Zayani’nin davetine icabetle Bahreyn Krallığı’nı ziyaret etmiştir.