Aralık 2022

1-2 Aralık

-Sayın Bakanımız, AGİT Dönem Başkanı Polonya’nın ev sahipliğinde Lodz’da düzenlenen AGİT 29. Bakanlar Konseyi toplantısına katılmıştır.

1-3 Aralık

-Sayın Bakanımız, İtalya Dışişleri Bakanlığı ile Uluslararası Siyasi Çalışmalar Enstitüsü isimli İtalyan düşünce kuruluşu tarafından Roma’da düzenlenen 8. Akdeniz Diyalogları Forumuna iştirak etmiş ve bir hitapta bulunmuştur.

5 Aralık

-Türkiye-Vietnam 4. Tur Siyasi İstişareleri, Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Önal ile Vietnam Dışişleri Bakan Yardımcısı Pham’ın başkanlıklarındaki heyetler arasında Ankara'da gerçekleştirilmiştir.

5-6 Aralık

-Küba Halkın Gücü Parlamentosu Başkanı Hernandez, Sayın TBMM Başkanımızın konuğu olarak ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Parlamento Başkanı Hernandez ziyaret kapsamında Sayın Bakanımızla da bir görüşme gerçekleştirmiştir.

-Sayın Milli Savunma Bakanımız, Azerbaycan’da düzenlenen “Kardeş Yumruğu” Türkiye-Azerbaycan Birleşik Müşterek Tatbikatı’nın “Seçkin Gözlemci Günü”ne katılmak üzere Azerbaycan’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Milli Savunma Bakanımız, bu vesileyle Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev tarafından kabul edilmiş ve Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Hasanov’la bir araya gelmiştir.

6 Aralık

-Sayın Bakanımızın davetine icabetle ülkemize resmi bir ziyarette bulunan Romanya Dışişleri Bakanı Aurescu, Ankara’da Sayın Bakanımızla bir görüşme gerçekleştirmiştir.

7 Aralık

-Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Başdanışman Büyükelçi Sayın Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Moldova Başbakan Yardımcısı, Dışişleri ve Avrupa ile Entegrasyon Bakanı Popescu, İstanbul’u ziyaret etmiştir. Bu kapsamda, Sayın Bakanımız Bakan Popescu’yla önce baş başa, sonrasında da heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirmiştir.

-Sayın Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Önal, IHYA Libya Partisi Başkanı Nayed’i Ankara’da kabul etmiştir.

-BM Genel Sekreter Yardımcısı ve En Az Gelişmiş Ülkeler (EAGÜ’ler), Denize Çıkışı Olmayan Gelişmekte Olan Ülkeler ve Gelişmekte Olan Küçük Ada Devletleri Ofisi (UN-OHRLLS) Yüksek Temsilcisi Fatima, Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Kaymakcı tarafından kabul edilmiştir.

-Bakan Yardımcımız Sayın Serim, nezaket ziyareti çerçevesinde Karadağ Büyükelçisi Kastratoviç'i Bakanlığımızda kabul etmiştir.

7-8 Aralık

-Sayın TBMM Başkanımız, Sırbistan’a bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Ziyaret kapsamında, Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç, Sırbistan Başbakanı Brnabiç, Sırbistan Ulusal Meclisi Başkanı Orliç ve Sancaklı Boşnak siyasi liderlerle görüşmüştür.

8-9 Aralık

-Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu ülkemizi ziyaret etmiştir. Danışma Kurulu, bu bağlamda, Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız, Sayın TBMM Başkanımız, Sayın Bakanımız ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı tarafından kabul edilmiştir.

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Önal, ülkemiz ile Rusya Federasyonu (RF) arasında siyasi istişareler kapsamında, RF Dışişleri Bakan Yardımcısı Vershinin başkanlığındaki heyet ile İstanbul'da görüşmeler gerçekleştirmiştir.

-Türkiye-Arnavutluk Siyasi İstişareleri, Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Kaymakcı ile Arnavutluk Avrupa ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Fino eşbaşkanlığında Tiran’da gerçekleştirilmiştir.

9 Aralık

-Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev, Sayın Cumhurbaşkanımızın davetine icabetle ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiş ve bu kapsamda Sayın Cumhurbaşkanımızla bir görüşme yapmıştır.

-Arnavutluk Başbakanı Rama, TRT World Forum Etkinliği vesilesiyle ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiş; Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından İstanbul’da kabul edilmiştir.

10-11 Aralık

-Sayın Bakanımız, Türkiye-Cezayir Ortak Planlama Grubu’nun ilk toplantısına eşbaşkanlık etmek ve temaslarda bulunmak üzere Cezayir’i ziyaret etmiştir. Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun tarafından kabul edilen Sayın Bakanımız, ziyaret kapsamında Cezayirli mevkidaşı Lamamra ile de bir görüşme gerçekleştirmiştir.

12 Aralık

-RF Federal Meclisi Devlet Duması Başkanı Volodin, beraberindeki heyetle birlikte Sayın TBMM Başkanımızın daveti üzerine Ankara’yı ziyaret etmiştir. Bu kapsamda, Sayın Meclis Başkanımız Devlet Duması Başkanı Volodin ile önce baş başa, sonrasında da heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirmiştir. Duma Başkanı Volodin, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından da kabul edilmiştir.

13-14 Aralık

-Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan Birinci Liderler Zirvesi, Türkmenbaşı/Avaza’da gerçekleştirilmiştir. Üç ülke Dışişleri, Enerji ve Ulaştırma Bakanları arasında da Zirve’ye hazırlık mahiyetinde üçlü toplantılar yapılmıştır. Üçlü Devlet Başkanları Zirvesi çerçevesinde Sayın Cumhurbaşkanımız, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov ve Türkmenistan Halk Maslahatı Başkanı Berdimuhamedov ile, Sayın Bakanımız ise Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Meredov ile ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

14 Aralık

-Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Önal, BM Yakın Doğu’daki Filistin Mültecilerine Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) Genel Komiseri Lazzarini’yle telefonla görüşmüştür.

14-15 Aralık

-Bakan Yardımcımız Sayın Serim, Katar ziyareti kapsamında Katar Dışişleri Bakan Yardımcıları Khater ve Khulaifi ile biraraya gelmiştir.

14-16 Aralık

-Belçika Dışişleri, Avrupa İşleri, Dış Ticaret ve Federal Kültürel Kurumlar Bakanı Lahbib, ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

15 Aralık

-Malta Dışişleri, Avrupa İşleri ve Ticaret Bakanı Borg, Sayın Bakanımızın davetine icabetle ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

-Sayın Bakanımız, İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan’la bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

15-18 Aralık

-Zambiya Ulaştırma ve Lojistik Bakanı Tayali başkanlığındaki Zambiya Kamu- Özel Sektör İşbirliği Konseyi heyeti, ülkemizdeki kamu-özel sektör işbirliği örneklerini yerinde incelemek üzere Bakanlığımız koordinasyonunda ülkemizi ziyaret etmiştir. Konuk heyet ziyaret kapsamında Sayın Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız tarafından kabul edilmiştir.

16 Aralık

-Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Başdanışman Büyükelçi Sayın Kalın, Almanya Federal Şansölyelik Dış ve Güvenlik Politikası Danışmanı Büyükelçi Plötner ve Yunanistan Başbakanı Diplomatik Ofis Direktörü Boura ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

-Ülkemiz ile Birleşik Meksika Devletleri arasında 2013 yılında tesis edilen Üst Düzey İki Uluslu Komisyon kapsamındaki Siyasi Komitenin ikinci toplantısı, Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Önal ve Birleşik Meksika Devletleri Dışişleri Bakan Yardımcımız Büyükelçi Toscano başkanlığındaki heyetler arasında Meksika’da yapılmıştır.

18 Aralık

-Sayın Cumhurbaşkanımız, Katar Emiri’nin davetine icabetle, FIFA 2022 Dünya Kupası Kapanış Töreni’ne katılmak üzere Doha’yı ziyaret etmiştir.

18-20 Aralık

-Bulgaristan Ulusal Meclis Başkanı Raşidov, ilk resmi yurtdışı ziyaretini ülkemize gerçekleştirmiş; Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın TBMM Başkanımız ve Sayın Bakanımızla görüşmeler yapmıştır.

19-20 Aralık

- Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Amor, AP 2022 Türkiye Raporu hazırlıkları çerçevesinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Sözkonusu ziyaret sırasında Amor, Sayın İçişleri Bakanımız, Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Kaymakcı ve Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Sayın Gökcan tarafından kabul edilmiştir.

19-21 Aralık

-NATO’nun Yükselen Güvenlik Sınamalarından Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı (ASG/ESC) van Weel Ankara'yı ziyaret etmiştir. ASG/ESC van Weel, Sayın Sanayi ve Teknoloji Bakanımız tarafından kabul edilmiştir.

19-22 Aralık

-Sayın Bakanımız, IKBY Etnik-Dinî Gruplardan Sorumlu Bölge Bakanı ve Irak Türkmen Cephesi Siyasi Büro Üyesi Maruf, Ezidi Miri Beg, IKBY Parlamentosu’nda Asuri Milletvekili Eliya ile beraberlerindeki heyeti kabul etmiştir.

20 Aralık

-Sayın Bakanımız, ülkemize resmi ziyarette bulunan Gambiya Dışişleri Bakanı Tangara ile Ankara’da baş başa ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirmiştir.

20-21 Aralık

-Senegal Cumhurbaşkanı Sall, ülkemize bir çalışma ziyaretinde bulunmuştur. Ziyaret çerçevesinde, Sayın Cumhurbaşkanımız konuk Cumhurbaşkanı ile baş başa bir görüşme yapmıştır.

20-22 Aralık

-Azerbaycan Cumhuriyeti Olağanüstü Haller Bakanı Haydarov, Türk Devletleri Teşkilatı Afet ve Acil Durum Yönetimi Bakanlar Zirvesi’ne katılmak üzere, ülkemizi ziyaret etmiştir. Bakan Haydarov, bu vesileyle Sayın Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız ve Sayın Tarım ve Orman Bakanımız ile ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

21 Aralık

- Sayın TBMM Başkanımız Üsküp'te düzenlenen Türkçe Eğitim Bayramı kutlamalarına katılmak üzere Kuzey Makedonya’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret kapsamında, Sayın TBMM Başkanımız, Kuzey Makedonya Başbakanı Kovacevski ve Kuzey Makedonya Meclis Başkanı Caferi ile görüşmüştür.

-Sayın Bakanımız Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü’nün çevrimiçi formatta düzenlenen Dışişleri Bakanları Konseyi 45. toplantısına katılmıştır.

-Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Hasanov ve Gürcistan Savunma Bakanı Burchuladze, Kayseri’de düzenlenen Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan Savunma Bakanları Üçlü toplantısına katılmak üzere ülkemizi ziyaret etmiştir. Sayın Milli Savunma Bakanımız, sözkonusu toplantı vesilesiyle, Bakan Orgeneral Hasanov ve Bakan Burchuladze’yle ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

-Avrupa Birliği Eşgüdüm Kurulu’nun üçüncüsü, Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Kaymakcı başkanlığında, diğer kurumlardan ilgili Bakan Yardımcıları ve üst düzey temsilcilerinin katılımıyla Ankara'da gerçekleştirilmiştir.

22 Aralık

-İsveç Krallığı Dışişleri Bakanı Billström, ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiş olup, Sayın Bakanımız ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

-Sayın Bakanımız, ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

23 Aralık

-Sayın Cumhurbaşkanımız, Hollanda Başbakanı Rutte ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Sayın Bakanımız, ülkemize gerçekleştirdiği resmi ziyaret kapsamında Yemenli Bakan Binmubarak’i kabul etmiştir.

26 Aralık

-Sayın Bakanımız, İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan’la bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

27 Aralık

-Sayın Cumhurbaşkanımız, İsrail’in Ankara Büyükelçisi Lillian’ı Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde kabul etmiştir. Sözkonusu kabulde Büyükelçi Lillian, Sayın Cumhurbaşkanımıza güven mektubunu sunmuştur.

-Bakan Yardımcımız Sayın Serim, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’nin Kırım Özerk Cumhuriyeti Daimî Temsilcisi Taşeva’yla bir görüşme gerçekleştirmiştir.

30 Aralık

-Karadağ Cumhurbaşkanı Çukanoviç, Sayın Cumhurbaşkanımızın davetine icabetle, İstanbul'a bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir.