Mart 2022

1 Mart

-Kosova Cumhurbaşkanı Osmani-Sadriu ülkemize gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiş; başbaşa ve heyetlerarası görüşmeler yapılmıştır. Aynı tarihte Sayın Bakanımız, Cumhurbaşkanı Osmani-Sadriu ve Dışişleri ve Diaspora Bakanı Gërvalla-Schwarz ile bir görüşme gerçekleştirmiştir. Ziyaret vesilesiyle, Türkiye-Kosova ilişkileri tüm veçheleriyle ele alınmış olup, Gençlik ve Spor İşbirliği Anlaşması, Ormancılık İşbirliği Mutabakat Zaptı ve Protokol Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı imzalanmıştır.

2 Mart

-Sayın Bakanımız ülkemizi ziyaret eden Ürdün Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Safadi’yle Ankara’da görüşmüştür. Adıgeçen bilahare Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından da kabul edilmiştir.

-Sayın Bakanımız, 2 Mart’ta Liberya Dışişleri Bakanı Kemayah ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

3 Mart

-Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Sayın Kalın ülkemizi ziyaret eden Brezilya Devlet Başkanlığı Stratejik İlişkiler Özel Sekreteri Viana Rocha ile görüşmüştür. Viana Rocha, Milli Savunma Bakan Yardımcımız, Deniz Kuvvetleri Komutanımız ve Savunma Sanayi Başkanımız ile de görüşmeler gerçekleştirmiştir.

-Sayın Bakanımız, SenegalDışişleri Bakanı Sall ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Sayın Bakanımız, Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

3-4 Mart

-Türkiye-Kazakistan Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyonu 12. Dönem toplantısı, Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız ile Kazakistan Cumhuriyeti Başbakanı Smailov’un eşbaşkanlıklarında Kazakistan'da gerçekleştirilmiştir.

4 Mart

-Türkiye-İtalya siyasi istişareleri, Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Kaymakcı ve İtalya Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı Genel Sekreteri Büyükelçi Sequi başkanlıklarındaki heyetler arasında gerçekleştirilmiştir.

-Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve Sözcüsü Büyükelçi Sayın Kalın, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Sherman’la bir görüşme gerçekleştirmiştir.

-Sayın Cumhurbaşkanımız Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Sayın Bakanımız 4 Mart’ta Brüksel’de gerçekleştirilen Olağanüstü NATO Dışişleri Bakanları toplantısına iştirak etmiştir. Sayın Bakanımız toplantı vesilesiyle Alman, Fransız, Hollandalı, İngiliz, Romen, Bulgar, Belçikalı ve Litvanyalı mevkidaşlarıyla görüşmeler gerçekleştirmiştir.

4-5 Mart

-Sayın Bakanımız Azerbaycan’ı ziyaret etmiştir. Ziyaret vesilesiyle Azerbaycan Dışişleri Bakanı Bayramov ile görüşen Sayın Bakanımız, ayrıca Cumhurbaşkanı Aliyev tarafından kabul edilmiştir.

5 Mart

-Sayın Cumhurbaşkanımız, AB Konseyi Başkanı Michel, ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Önal, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Sherman ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

-Sayın Cumhurbaşkanımız, Kanada Başbakanı Trudeau bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Sayın Bakanımız, Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba ile bir telefon görüşmesi yapmıştır.

-Sayın Bakanımız, RF Dışişleri Bakanı Lavrov ile bir telefon görüşmesi yapmıştır.

6 Mart

-Sayın Cumhurbaşkanımız, RF Devlet Başkanı Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Sayın Bakanımız, RF Dışişleri Bakanı Lavrov ile bir telefon görüşmesi yapmıştır.

-Sayın Bakanımız, Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba ile bir telefon görüşmesi yapmıştır.

7 Mart

-Sayın Bakanımız ile İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Ülkemiz, Sayın Bakanımızın katılımlarıyla çevrimiçi olarak düzenlenen Dışişleri Bakanları 20. toplantısında MIKTA Dönem Başkanlığı’nı Avustralya’dan devralmıştır.

7-8 Mart

-GürcistanSağlık Bakanı Azaraşvili, Ankara’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

8 Mart

-Türkiye-Slovenya siyasi istişareleri, Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Kaymakcı ile Slovenya Dışişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri Dovžan’ın başkanlığındaki heyetler arasında Ankara’da gerçekleştirilmiştir.

9 Mart

-Sayın Cumhurbaşkanımız, AB Komisyon Başkanı Von der Leyen ile Türkiye-AB ilişkilerinin yanısıra Ukrayna ile ilgili gelişmelerin ele alındığı bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

- Sayın Bakanımız, Polonya Dışişleri Bakanı Rau ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

9-10 Mart

-İsrail Devlet Başkanı Herzog, ülkemizi ziyaret etmiştir.

10 Mart

-Sayın Bakanımız ADF marjında RF Dışişleri Bakanı Lavrov ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba ile üçlü formatta bir görüşme gerçekleştirmiştir. Ülkemizin evsahipliğinde ve kolaylaştırıcılığında gerçekleşen görüşme kapsamında mevcut krizin insani boyutunun çözüme kavuşturulması ve kalıcı ateşkesin sağlanması konularına odaklanılmıştır.

-İstanbul Arabuluculuk Konferansları’nın sekizincisi, Sayın Bakanımızın himayesinde, ADF’nin hemen öncesinde “Değişen Barış Ortamında Arabuluculuk Mercek Altında” temasıyla düzenlenmiştir. Konferans, Sayın Bakanımızın evsahipliğindeki yüksek düzeyli açılış oturumuyla başlamıştır. Kuveyt ve Filistin Dışişleri Bakanları’nın konuşma yaptığı oturuma, BM ve AGİT Genel Sekreterleri videomesaj yoluyla katılmıştır. Etkinliğe, Türk Devletleri Teşkilatı, D8 ve KEİPA Genel Sekreterleri, Sayın Bakan Yardımcılarımız, KKTC Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı ve Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisi, İran Dışişleri Bakan Yardımcısı, İİT Genel Sekreter Yardımcısı’na ilaveten 6 farklı uluslararası örgütten 10 Özel Temsilci, dünyanın farklı coğrafyalarından bu alanda çalışan 25 düşünce kuruluşu, 40’tan fazla kordiplomatik temsilcisi, Bakanlığımız yetkilileri, basın mensupları, 50’den fazla akademisyen ve öğrenci de katılmıştır.

-Sayın Cumhurbaşkanımız ABD Başkanı Biden ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir.

11 Mart

-İstanbul'da evsahipliği yaptığımız Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Evsahibi Ülke Anlaşması’nın Tadil Protokolü Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Kaymakcı ve Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) Genel Sekreteri Comanescu tarafından, KEİPA Genel Sekreteri Hajiyev’in hazır bulundukları törenle imzalanmıştır.

-Sayın Bakanımız, Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba ile bir telefon görüşmesi yapmıştır.

11-13 Mart

-II. Antalya Diplomasi Forumu (ADF), Sayın Cumhurbaşkanımızın himayesinde ve Sayın Bakanımızın evsahipliğinde “Diplomasiyi Yeniden Kurgulamak” temasıyla Antalya’da düzenlenmiştir. ADF 17 Devlet ve Hükümet Başkanı, 80 Bakan, 39 uluslararası teşkilat temsilcisi başta olmak üzere, 75 ülkeden katılımcıyı Antalya’da bir araya getirmiştir.

-Sayın Cumhurbaşkanımız, ADF münasebetiyle ülkemizi ziyaret eden Arnavutluk Başbakanı Rama, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Kazakistan Kurucu Cumhurbaşkanı Nazarbayev, Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor, Bosna-Hersek Başkanlık Konseyi Üyeleri Caferoviç ile Dodik, Bulgaristan Başbakanı Petkov, Nijer Cumhurbaşkanı Bazoum, Gine Bissau Cumhurbaşkanı Embalo, Sierra Leone Cumhurbaşkanı Bio, Liberya Cumhurbaşkanı Weah ve IKBY Başkanı Barzani ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

-Sayın Bakanımız, ADF münasebetiyle ülkemizi ziyaret eden AB Komisyonu Başkan Yardımcısı /Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell, AB Komşuluk ve Genişleme Komiseri Varhelyi, AB Belgrad-Priştine Diyalog Süreci ve Batı Balkanlar Özel Temsilcisi Lajcak, Afganistan Dışişleri Bakan Vekili Muttaki, AGİT Genel Sekreteri Schmid, Almanya Eski Dışişleri Bakanı Gabriel, Almanya Federal Meclisi Milletvekili Laschet, Asya'da İşbirliği ve Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı İcra Direktörü Sarybay, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Buric, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Eski Başkanı Van Der Linden, Avusturya Dışişleri Bakanı Schallenber, Avusturya Eski Dışişleri Bakanı Kneissl, Bahreyn Dışişleri Bakanı Al Zayani, Bangladeş Dışişleri Bakanı Momen, BM Mülteciler Yüksek Komiseri Grandi, Brunei Dışişleri Bakanı Yusof, Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Hareketi Genel Başkanı Karadayı ve AP üyesi Küçük, Burundi Dışişleri Bakanı Shingiro, Ekvator Ginesi Dışişleri ve İşbirliği Bakanı Angue, Ermenistan Dışişleri Bakanı Mirzoyan, Filistin Dışişleri ve Yurtdışında Yaşayan Filistinliler Bakanı Malki, Finlandiya Dışişleri Bakanı Haavisto, Gagauz Özerk Yeri Başkanı Vlah, Gambiya Dışişleri, Uluslararası İşbirliği ve Yurtdışındaki Gambiyalılar Bakanı Tangara, Gana Dışişleri ve Bölgesel Entegrasyon Bakanı Botchwey, Gine Bissau Dışişleri, Uluslararası İşbirliği ve Topluluklar Bakanı Barbosa, Gümülcine Müftüsü Şerif, Güney Afrika Cumhuriyeti Uluslararası İlişkiler ve İşbirliği Bakanı Dr. Pandor, IKBY Başkanı Barzani, İtalya Dışişleri Bakanı Di Maio, İsrail Meclis Başkan Yardımcısı Zoabi, Kamerun Dışişleri Bakanı Mbella, Karadağ Başbakan Yardımcısı Abazoviç, Karayip Devletleri Birliği Genel Sekreteri Sabonge, Katar Dışişleri Bakanı Al-Thani, Kırgızistan Dışişleri Bakanı Kazakbaev, KKTC Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, Kongo Demokratik Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Lutundula, Kongo Dışişleri Bakanı Gakosso, Kosova Dışişleri Bakanı Gervalla-Schwarz, Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı Damka, Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Osmani, Letonya Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Pabriks, Liberya Dışişleri Bakanı Kemayah, Libya Dışişleri Bakanı Manguş, Lübnan Dışişleri ve Göçmenler Bakanı Bouhabib, Lübnan Ekonomi ve Ticaret Bakanı Salam, Lüksemburg Dışişleri Bakanı Asselborn, BM Medeniyetler İttifakı Yüksek Temilcisi Moratinos, Moritanya Dışişleri Bakanı Ahmed, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Nepal Dışişleri Bakanı Khadka, Nijer Dışişleri Bakanı Massaoudou, Orta Afrika Dışişleri Bakanı Baïpo-Temon, Özbekistan Dışişleri Bakanı Kamilov, Ruanda Dışişleri Bakanı Biruta, Rusya Federasyonu (RF) Dışişleri Bakanı Lavrov, Senegal Dışişleri Bakanı Sall, Seyşeller Dışişleri ve Turizm Bakanı Radegonde, Somali Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Ali, Surinam Dışişleri, Uluslararası İlişkiler ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Ramdin, Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Amreyev, Türk Kültür ve Miras Başkanı Efendiyeva, Uganda Dışişleri Bakanı Jeje, Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, Venezuela Cumhurbaşkanı Yardımcısı Rodriguez, Venezuela Dışişleri Bakanı Plasencia ile görüşmüştür.

-Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Önal, ADF marjında Küba Dışişleri Bakan Yardımcısı Camejo, Ürdün Eski Başbakanı Al-Khasawneh, Venezuela Dışişleri Bakanı Plasencia ve Bakan Yardımcısı Ron, AGİT Genel Sekreteri Schmid ve Katar Dışişleri Bakan Yardımcısı Al-Khater ile görüşmüştür.

-Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Önal, Singapur Dışişleri Bakanlığı'nda Kıdemli Devlet Bakanı Sim’le Sayın Cumhurbaşkanımızın evsahipliğinde düzenlenen akşam yemeğinde biraraya gelmiştir.

-Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Kaymakcı, ADF marjında Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Noziri, KEİ Genel Sekreteri Comanescu, KEİPA Genel Sekreteri Hajiyev, Hint Okyanusuna Kıyıdaş Ülkeler Birliği Genel Sekreteri Al Farisi, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Genel Direktörü Grossi ve Sırbistan'daki Boşnak Ulusal Azınlık Konseyi Başkanı Curiç'le bir araya gelmiştir.

-Bakan Yardımcımız Sayın Kıran, ADF marjında, Gagauz Özerk Yeri Başkanı Vlah Katar Dışişleri Bakan Yardımcısı Al-Khater ve İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Şeyhülislami’yle görüşmeler gerçekleştirmiştir.

-Bakan Yardımcımız Sayın Kıran, BM Mülteciler Yüksek Komiseri Grandi’yi bir çalışma kahvaltısında ağırlamıştır.

13 Mart

-Sayın Cumhurbaşkanımız, Yunanistan Başbakanı Miçotakis’i İstanbul’da kabul etmiştir.

14 Mart

-Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Scholz, ülkemize resmi bir ziyarette bulunmuştur.

-Sayın Bakanımız, Belarus Dışişleri Bakanı Makey ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Sayın Bakanımız, Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

Sayın Bakanımız, RF Dışişleri Bakanı Lavrov ile bir telefon görüşmesi yapmıştır.

14-16 Mart

-Fildişi Sahili Devlet, Dışişleri, Afrika Entegrasyonu ve Diyaspora Bakanı Camara ülkemizi ziyaret etmiştir.

15 Mart

-Cumhurbaşkanı Macron’un Özel Temsilcisi Prof. Dr. Kepel ülkemizi ziyaret etmiştir. Kepel, ziyareti kapsamında Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Sayın Kalın, Diyanet İşleri Başkanı Sayın Erbaş ve Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Kaymakcı tarafından kabul edilmiştir.

16 Mart

-PolonyaCumhurbaşkanı Duda, ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir.

-Sayın Bakanımız, Moskova’ya bir ziyaret gerçekleştirmiş ve RF Dışişleri Bakanı Lavrov ile görüşmüştür.

-Sayın Cumhurbaşkanımız Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

16-18 Mart

-Azerbaycan Eğitim Bakanı Amrullayev, ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

16-20 Mart

-Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Kaymakcı, 79. Türkiye-Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu toplantısına katılmak üzere Brüksel’e bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Bakan Yardımcımız ziyaret vesilesiyle, AB Konseyi Başkanı Michel’in Dış Politika Danışmanı Mordue, AB Komisyonu Başkanı Von der Leyen’in Diplomatik Danışmanı Guimaraes, AB İçişleri Komiseri Johansson, AB Komşuluk ve Genişleme Komiseri Varhelyi, AP Türkiye Raportörü Amor, AP İnsan Hakları Alt Komitesi Başkanı Arena ve AB Dış İlişkiler Servisi Genel Sekreter Yardımcısı Fries ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

17 Mart

-Sayın Bakanımız Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Sayın Cumhurbaşkanımız, RF Devlet Başkanı Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Sayın Cumhurbaşkanımız Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Sayın Bakanımız, Lviv’i ziyaretle Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba ile biraraya gelmiştir.

17-18 Mart

-Sayın Cumhurbaşkanımız, İstanbul’da gerçekleştirilen Dünya Sağlık Teşkilatı Avrupa Bölgesi’nin Sağlık ve Göç konulu Yüksek Düzeyli toplantısına videomesaj yoluyla hitap etmiştir.

17-19 Mart

-Kore Başbakanı Kim, 1915 Çanakkale Köprüsü’nün açılış törenine katılmak üzere ülkemizi ziyaret etmiştir. Konuk Başbakan, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız ile görüşmüştür.

18 Mart

-Sayın Bakanımız, Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

19 Mart

-Japonya Dışişleri Bakanı Hayashi ülkemizi ziyaret etmiştir.

20-21 Mart

-Sayın Bakanımız, Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Al Nahyan’ın davetine icabetle Birleşik Arap Emirlikleri’ni (BAE) ziyaret etmiş ve 16. BAE Büyükelçiler ve Diplomatik Misyon Temsilcileri Forumu’na onur konuğu olarak hitapta bulunmuştur.

20-24 Mart

-Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Denetim Komisyonu Türkiye Eşraportörleri Howell ve Cilevics ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmişlerdir. Sözkonusu ziyaret vesilesiyle, Eş-raportörler, Sayın TBMM Başkanımız, Sayın İçişleri Bakanımız ve Sayın Adalet Bakan Yardımcımız ile görüşmüş; ayrıca, AKPM Ulusal Heyet Başkanımız Sayın Yıldız, TBMM'deki bazı siyasi parti grupları ve Komisyon Başkanları ile biraraya gelmişlerdir. Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Kaymakcı, Eş-raportörleri kabul etmiştir.

21 Mart

-Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Kaymakcı ile Almanya Federal Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri Büyükelçi Michaelis başkanlıklarındaki heyetler arasında Türkiye-Almanya siyasi istişareleri Berlin’de gerçekleştirilmiştir.

22 Mart

-Hollanda Başbakanı Rutte, ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

22-23 Mart

-İslamabad’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 48. Dışişleri Bakanları Konseyi (DBK) toplantısına Sayın Bakanımız başkanlığında bir heyet katılmıştır.

Sayın Bakanımız toplantı marjında, Suudi Arabistan, Mısır, Türkmenistan, Kazakistan, Tayland, Guyana, Gine ve KKTC Dışişleri Bakanları ile Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı’yla görüşmeler gerçekleştirmiştir.

-Sayın Bakanımız İslamabad'da düzenlenen İİT 48. Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısı marjında Guyana Maliye Bakanı Dr. Singh ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

23 Mart

-Sayın Bakanımız, Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Szijjarto ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek, Ukrayna’daki durum hakkında görüş alışverişinde bulunmuştur.

-Bakan Yardımcımız Sayın Kıran, IKBY Etnik Gruplardan Sorumlu Bölge Bakanı ve Irak Türkmen Cephesi Yürütme Kurulu üyesi Maruf'la görüşmüştür.

23-26 Mart

-KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sayın Töre, göreve geldikten sonraki ilk ziyaretini, Sayın TBMM Başkanımızın daveti üzerine ülkemize yapmıştır.

24 Mart

-Sayın Cumhurbaşkanımız 24 Mart’ta Brüksel'de düzenlenen NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Olağanüstü toplantısına katılmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız, zirve vesilesiyle Fransız, İtalyan, Eston ve İngiliz muhataplarıyla görüşmeler gerçekleştirmiştir. Ayrıca, toplantıda Sayın Cumhurbaşkanımıza refakat eden Sayın Bakanımız Hollandalı mevkidaşıyla bir görüşme gerçekleştirmiştir.

25 Mart

-Sayın Cumhurbaşkanımız Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

26-27 Mart

-Sayın Bakanımız "Transforming For a New Era" temasıyla düzenlenen 20. Doha Forumu’na katılmak üzere Katar’ı ziyaret etmiştir. Sayın Bakanımız Doha Forumu marjında Katar Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Al Thani, Meksika Dışişleri Bakanı Ebrard, Cezayir Dışişleri Bakanı Lamamra, Sri Lanka Dışişleri Bakanı Peiris, Etiyopya Dışişleri Bakanı Mekonnen, Ukrayna Dışişleri Bakanı Birinci Yardımcısı Cabbarova, ABD’nin BM nezdindeki eski Daimî Temsilcisi Craft, ABD İklim Özel Temsilcisi Kerry ve Münih Güvenlik Konferansı Vakfı Başkanı Büyükelçi Ischinger’le görüşmeler gerçekleştirmiştir.

-Sayın Bakanımız Doha Forumundaki programı kapsamında CNBC'den Hadley Gamble'ın moderatörlüğünü yaptığı "Newsmaker" mülakatını gerçekleştirmiş; Katar Dışişleri Bakanı Al Thani'nin evsahipliğinde düzenlenen "Prospects for Stability in Afghanistan" temalı öğle yemeğine iştirak etmiş, Katar’da bulunan Afgan Kız Öğrenciler Robot Takımı'nın standında incelemelerde bulunmuştur.

27 Mart

-Sayın Cumhurbaşkanımız, RF Devlet Başkanı Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

Sayın Bakanımız, RF Dışişleri Bakanı Lavrov ile bir telefon görüşmesi yapmıştır.

28 Mart

-Sayın Bakanımız, Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

28-29 Mart

-Sayın TBMM Başkanımız Slovenya’da düzenlenen “AB Parlamentoları Meclis Başkanları Konferası”na katılmak ve konferans marjında ikili görüşmeler yapmak üzere Slovenya’ya bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir.

29 Mart

-Ukrayna ve Rusya heyetleri arasındaki müzakerelerin son turu ülkemizin evsahipliğinde İstanbul’da düzenlenmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız heyetlere basına açık bir hitapta bulunmuş, Sayın Bakanımız her iki heyetle ayrı ayrı ve toplu görüşmeler gerçekleştirmiştir.

29-30 Mart

-Türkiye-Özbekistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi 2. toplantısı, Sayın Cumhurbaşkanımız ile Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev'in eşbaşkanlıklarında Taşkent'te gerçekleştirilmiş ve bir dizi anlaşma imzalanmıştır.

30- 31 Mart

-KKTC Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, Sayın Bakanımızın davetine icabetle ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

31 Mart

-Sayın Cumhurbaşkanımız Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.