Nisan 2022

1 Nisan

- Sayın Bakanımız, İsviçre Konfederasyon Başkanı ve Dışişleri Bakanı Cassis ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

- Sayın Cumhurbaşkanımızın, RF Devlet Başkanı Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

- Sayın Cumhurbaşkanımız, İsrail Devlet Başkanı Herzog bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

1-2 Nisan

- Kolombiya Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ramírez, ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirerek, Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız ve Sayın Bakanımızla görüşmeler yapmıştır.

4 Nisan

- Sayın Cumhurbaşkanımız Almanya Federal Şansölyesi Scholz ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

- Sayın Cumhurbaşkanımız Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

- Türkiye-Slovakya siyasi istişareleri, Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Kaymakcı ile Slovakya Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanlığı Devlet Sekreterleri Klus ve Brockova arasında Bratislava’da düzenlenmiştir. Sayın Bakan Yardımcımız, Slovakya Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Korçok ile de bir görüşme gerçekleştirmiştir.

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev’le bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

- Sayın Bakanımız, Sırbistan Dışişleri Bakanı Selakoviç’le bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

- Sayın Cumhurbaşkanımız ile ABD Başkanı Biden arasında Ekim 2021’de Roma’da gerçekleştirilen görüşmede varılan mutabakat uyarınca, Türkiye-ABD Stratejik Mekanizması Ankara’da başlatılmıştır. Bu kapsamda, Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Önal ile ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Müsteşarı Nuland başkanlığında heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Sayın Bakanımız tarafından da kabul edilen Nuland, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Başdanışman Büyükelçi Sayın Kalın ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev’le bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

- Sayın Bakanımız, Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

4-5 Nisan

- Bakan Yardımcımız Sayın Kıran, İrlanda/Dublin’de karma formatta gerçekleştirilen Küresel Diaspora Zirvesi’ne çevrimiçi olarak katılmıştır.

5 Nisan

- Türkiye-Çekya siyasi istişareleri, Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Kaymakcı ile Avrupa İşlerinden Sorumlu Çekya Dışişleri Bakan Yardımcısı Chmelar arasında Prag’da gerçekleştirilmiştir. Sayın Bakan Yardımcımız ayrıca, Çekya AB Bakanı Bek ile görüşmüş ve Çek Senatosu üyeleriyle biraraya gelmiştir.

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Japonya Başbakanı Kishida’yla bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

5-6 Nisan

- ABD Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Lago Türkiye-ABD Stratejik Mekanizması çerçevesinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Müsteşar Lago, bu kapsamda, Sayın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcımız ve Sayın Ticaret Bakan Yardımcımızla görüşmeler gerçekleştirmiştir.

6 Nisan

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Önal, ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştiren Birleşik Krallık “Batı Balkanlar” Özel Temsilcisi Peach’le biraraya gelmiştir.

6-7 Nisan

- Uluslararası Göç Politikaları MerkeziGenel Direktörü Spindelegger ülkemizi ziyaret etmiş; temasları kapsamında, Sayın İçişleri Bakanımız, Sayın Sağlık Bakanımız, Sayın İçişleri Bakan Yardımcımız ve Bakan Yardımcımız Sayın Kıran'la görüşmüştür.

- Sayın Bakanımız Brüksel’de gerçekleştirilen NATO Dışişleri Bakanları toplantısına katılmıştır. Sayın Bakanımız toplantı vesilesiyle İtalya, Birleşik Krallık, Kanada, İsveç, Portekiz ve Gürcistan’dan mevkidaşlarıyla da görüşmeler gerçekleştirmiştir.

6-8 Nisan

- AB Komisyonu Göç ve İçişleri Genel Müdürü Pariat, ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiş olup, Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Kaymakcı ile İçişleri Bakan Yardımcımız Sayın İnce tarafından kabul edilmiştir.

7 Nisan

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Aliyev’le bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

- Sayın İçişleri Bakanımız, Gürcistan İçişleri Bakanlığı ile işbirliğimiz hakkında istişarelerde bulunmak üzere beraberinde bir heyetle anılan ülkeyi ziyaret etmiştir. Bu vesileyle Sayın İçişleri Bakanımız, Gürcistan Başbakanı Garibaşvili ve İçişleri Bakanı Gomelauri ile görüşmüştür.

- Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Kaymakcı, OECD Çalışmalarıyla İrtibatlı Kurumlar Eşgüdüm toplantılarının 18.’sine katılım sağlamıştır.

8 Nisan

- Bakan Yardımcımız Sayın Kıran, Hırvatistan’ın Ankara Büyükelçisi Cvitanoviç’le bir görüşme gerçekleştirmiştir.

10 Nisan

- Sayın Cumhurbaşkanımız Avusturya Şansölyesi Nehammer ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

- Sayın Bakanımız Azeri mevkidaşıyla bir telefon görüşmesi yapmıştır.

- Sayın Bakanımız Türkmenistan Dışişleri Bakanı ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

11 Nisan

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Ürdün Kralı II. Abdullah ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Pakistan'ın yeni Başbakanı Şerif’le bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

12 Nisan

- İtalya Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Sequi, ülkemizi ziyaret ederek, Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Önal’la istişareler gerçekleştirmiştir. Genel Sekreter Sequi ziyareti vesilesiyle ayrıca, Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Kaymakcı’yla bir görüşme yapmıştır. İtalyan Genel Sekreter aynı gün, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Büyükelçi Sayın Kalın’la da görüşmüştür.

13-15 Nisan

- KKTC Başbakanı Sucuoğlu, beraberinde Başbakan Yardımcısı, Turizm ve Çevre Bakanı Ataoğlu, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Arıklı ve Maliye Bakanı Atun’un da bulunduğu bir heyetle ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyaret vesilesiyle, ülkelerimiz arasında 2022 Yılı İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması imzalanmıştır.

13-16 Nisan

- Azerbaycan Cumhuriyeti Kafkas Müslümanları İdaresi Başkanı Paşazade, Türk Devletleri Teşkilatı Üye Ülkeleri Diyanet İşleri/Dini İdare Başkanları 1. toplantısına katılmak üzere, ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

14 Nisan

- Sayın Cumhurbaşkanımız Avusturya Şansölyesi Nehammer ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

- Sayın Cumhurbaşkanımız Mali’nin yeni Ankara Büyükelçisi Coulibaly’yi güven mektubu takdimi münasebetiyle kabul etmiştir.

15 Nisan

- Sayın Cumhurbaşkanımız, IKBY Başbakanı Barzani'yi kabul etmiştir.

- Diyanet İşleri Başkanlığımızın evsahipliğinde İstanbul’da Türk Devletleri Teşkilatı Üye Ülkeleri Diyanet İşleri/Dini İdare Başkanları 1. toplantısı düzenlenmiştir.

17 Nisan

- Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Başdanışman Büyükelçi Sayın Kalın, Senatör Shelby başkanlığındaki ABD Kongre heyetiyle biraraya gelmiştir.

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Filistin Devlet Başkanı Abbas ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

18 Nisan

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Ürdün Kralı II. Abdullah ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

19 Nisan

- Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Szijjarto, ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir.

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Önal Senatör Shelby başkanlığındaki ABD Kongre heyetiyle biraraya gelmiştir.

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Önal, Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Le Yucheng’la bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

- Sayın Bakanımız, Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

19-22 Nisan

- Tacikistan Savunma Bakanı Mirzo başkanlığındaki heyet ülkemizi ziyaret etmiştir.

19-23 Nisan

- Azerbaycan Cumhuriyeti Aile, Kadın ve Çocuk Problemlerinden Sorumlu Devlet Komitesi Başkanı Muradova, ülkemizi ziyaret etmiştir. Adıgeçen, bu vesileyle, Sayın Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanımızla bir görüşme gerçekleştirmiştir.

20 Nisan

- Sayın Bakanımız, RF Dışişleri Bakanı Lavrov ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Sayın Cumhurbaşkanımız, İsrail Devlet Başkanı Herzog ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

20-21 Nisan

- AB Komisyonu Kıdemli Başkan Yardımcısı Timmermans, Türkiye-AB Yüksek Düzeyli İklim Diyaloğu’nun 2. toplantısı için Ankara’yı ziyaret etmiştir. Timmermans, Sayın Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımızla katıldığı Yüksek Düzeyli Diyalog toplantısının yanısıra, Sayın Cumhurbaşkanımızın Refikaları, Sayın Bakanımız ve Sayın Ticaret Bakanımız ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

21- 22 Nisan

- Özbekistan Cumhuriyeti Güvenlik Konseyi Sekreteri Makhmudov ülkemizi ziyaret etmiştir. Makhmudov, Sayın MGK Genel Sekreterimiz, Sayın Milli Savunma Bakanımız ve Sayın İçişleri Bakanımız ile görüşme gerçekleştirmiştir.

21-23 Nisan

- Endonezya Dışişleri Bakanı Marsudi, ülkemize bir çalışma ziyaretinde bulunmuş olup, Sayın Bakanımızla görüşmüştür. Ziyaret kapsamında Endonezya’nın Ankara Büyükelçiliği’nin yeni hizmet binasının resmi açılış töreni gerçekleştirilmiştir.

21-25 Nisan

- Azerbaycan’ın Kültür Başkenti Şuşa’da Dünya Azerbaycanlıları Beşinci Kurultayı düzenlenmiştir. Sözkonusu etkinliğe ülkemizden Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkan Yardımcısı başkanlığındaki bir heyetle katılım sağlanmıştır.

22 Nisan

- Sayın Bakanımız, Pakistan Dışişleri Bakanlığında Devlet Bakanı olarak atanan Khar ile telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

- Sayın Bakanımız Latin Amerika ziyareti vesilesiyle eskal yaptığı Nuakşot’ta Moritanya Dışişleri Bakanı Merzoug ile ilk kez biraraya gelmiş olup, görüşme çerçevesinde “Karşılıklı Arsa Tahsisi Protokolü” imzalanmıştır.

23 Nisan

- Bakan Yardımcımız Sayın Kıran, 23 Nisan KosovaTürkleri Milli Günü etkinliklerine katılmak üzere Kosova’yı ziyaret etmiştir. Sayın Bakan Yardımcımız bu kapsamda, Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı ve Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı Damka ve Kosova’daki tek Türk Belediyesi olan Mamuşa Belediyesi’nin Başkanı Krasniç ile görüşmeler gerçekleştirmiştir. Kosova Cumhurbaşkanı Osmani’nin katılımıyla düzenlenen 23 Nisan Milli Gün töreni ile iftar programına iştirak eden Sayın Bakan Yardımcımız ayrıca, KFOR bünyesindeki Kosova Türk Temsil Heyeti Başkanlığını ziyaret etmiş ve Orkide Prizren Kadınlar Derneği’nin sergisinde soydaşlarımızla biraraya gelmiştir.

- Sayın Bakanımız, Uruguay’ı ziyaret ederek, Dışişleri Bakanı Bustillo ile bir görüşme gerçekleştirmiş, ayrıca, Montevideo Büyükelçiliğimizin resmi açılışını yapmıştır. Ziyaret vesilesiyle, Uruguay ile Serbest Ticaret Anlaşması müzakerelerine yönelik istikşafi görüşmelerin başlatılmasına dair Referans Belgesi ve Yatırımların Karşılıklı ve Teşviki ve Korunması Anlaşması imzalanmıştır.

24 Nisan

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

- Sayın Bakanımız Brezilya ziyareti kapsamında Sao Paulo Başkonsolosluğumuzun yeni hizmet binasının açılışını gerçekleştirmiş, ayrıca, iş çevreleriyle biraraya gelmiştir.

25 Nisan

- Sayın Bakanımız Brezilya’nın başkenti Brazilya’da Dışişleri Bakanı França ve Devlet Başkanı Bolsonaro ile görüşmeler gerçekleştirmiş, Brezilya Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi’nde genç diplomatlara hitap etmiş, ayrıca, ziyaret vesilesiyle IV. Brezilya-Türkiye Yüksek Düzeyli İşbirliği Komisyonu toplantısı düzenlenmiştir. Ziyaret çerçevesinde, Turizm İşbirliği Mutabakat Muhtırası ve Kültürel Faaliyetlere İlişkin Mutabakat Zaptı imzalanmıştır.

-BM Genel Sekreteri Guterres ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiş ve Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiştir.

- Cidde’de Daimî Temsilciler düzeyinde Açık Katılımlı İİT İcra Komitesi toplantısı düzenlenmiştir.

25-26 Nisan

- Sayın TBMM Başkanımız, Bosna-Hersek’e bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Sayın TBMM Başkanımız, ziyaret çerçevesinde Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi ve Parlamento Başkanlık Divanı üyeleriyle görüşmeler gerçekleştirmiştir.

25- 27 Nisan

- Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Kaymakcı, Sofya’da düzenlenen “AB Balkanlarla Buluşuyor” başlıklı foruma konuşmacı olarak katılmak üzere Bulgaristan’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret kapsamında Sayın Bakan Yardımcımız, AB Komisyonu Komşuluk ve Genişleme Komiseri Varhelyi, Bulgaristan Dışişleri Bakan Yardımcısı Dimitrova ve Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakan Yardımcısı Ivanova ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

26 Nisan

- Sayın Cumhurbaşkanımızın, RF Devlet Başkanı Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

- Sayın Gençlik ve Spor Bakanımız, Batı Trakya'yı ziyaretle Türk Azınlığı ile biraraya gelmiştir.

- Sayın Bakanımız Ekvator ziyareti kapsamında Dışişleri Bakanı Holguin ile bir görüşme gerçekleştirmiş; Ekvator Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi’nde genç diplomatlara hitap etmiştir. Ziyaret çerçevesinde, Diplomasi Akademileri Arasında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı, Kültür Varlıklarının Yasadışı Trafiğinin Önlenmesi ve Buna Karşı Mücadele Anlaşması ve Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı ile Ekvator Başsavcılığı arasında İşbirliğine Yönelik Mutabakat Zaptı imzalanmıştır.

26-27 Nisan

- Sayın TBMM Başkanımız, Kuzey Makedonya’ya bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiş; Başbakan Kovaçevski’yle bir görüşme yapmıştır.

- Kolombiya’yı ziyaret eden Sayın Bakanımız, Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ramirez ve Cumhurbaşkanı Marquez ile görüşmeler gerçekleştirmiştir. Sayın Bakanımız ziyareti vesilesiyle Türkiye Maarif Vakfı’nın Bogota Temsilciliği’nin resmi açılışını yapmıştır. Ziyaret çerçevesinde, Spor Alanında İşbirliği Mutabakat Muhtırası ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı ile Kolombiya Eğitim Kredileri ve Yurtdışı Teknik Çalışmalar Enstitüsü Arasında İşbirliği Protokolü imzalanmıştır.

26-28 Nisan

-Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Türk Grubu Başkanı ve Giresun Milletvekili Sayın Öztürk, KEİPA Genel Sekreteri’nin davetine icabetle Gürcistan’a bir ziyaret gerçekleştirmiş; Gürcistan Parlamento Başkanı Papuashvili ile görüşmüştür.

27-28 Nisan

- Sayın Bakanımız, Panama’yı ziyareti vesilesiyle, Panama Dışişleri Bakanı Mouynes ile i bir görüşme gerçekleştirmiştir. Sayın Bakanımız ayrıca, Panama Dışişleri Bakan Yardımcısı Gordon ve Panama Kanal İdaresi Başkanı Vasques’in refakatinde Panama Kanalı’nı ziyaret etmiş, Latin Amerika Parlamentosu’nu (PARLATINO) ziyaret ederek PARLATINO Başkanı Senatör Giacoppo, İcra Sekreteri Castillo ve diğer Yönetim Kurulu Üyeleri ile görüşmüştür. Ziyaret çerçevesinde, Turizm İşbirliği Anlaşması imzalanmıştır.

28-29 Nisan

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Suudi Arabistan Kralı Selman’ın davetine icabetle Suudi Arabistan’ı ziyaret etmiştir.

- Sayın Bakanımız, Venezuela’yı ziyaret etmiştir.