Temmuz

6-8 Temmuz

Irak Meclis Başkanı Selim Cuburi, 6-8 Temmuz 2015 tarihleri arasında ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret kapsamında Cuburi, TBMM Başkanı Sayın İsmet Yılmaz ve Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiştir.

8-9 Temmuz

AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Volkan Bozkır, AB katılım sürecimize ilişkin AB Komisyonu üyeleriyle temaslarda bulunmak üzere, 8-9 Temmuz 2015 tarihlerinde Brüksel’i ziyaret etmiştir. Sayın Bozkır sözkonusu ziyaret kapsamında, Avrupa Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu AB Komisyonu üyesi Johannes Hahn, Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri ve Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Elmar Brok’la görüşmüştür.

9-10 Temmuz

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Dubrovnik’te düzenlenen Hırvatistan Forumu 2015’e katılmak üzere 9-10 Temmuz 2015 tarihlerinde Hırvatistan’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Çavuşoğlu, Forumun “Dış, Güvenlik ve Kalkınma Politikası: Karşılıklı İlişki ve Bağımlılık” temalı açılış oturumunda “G-20 Dönem Başkanlığımız’ın Öncelikleri ve Kalkınma Gündemi” hakkında bir konuşma yapmış, ayrıca Forum marjında Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar-Kitaroviç tarafından kabul edilmiş ve Hırvatistan Başbakan Birinci Yardımcısı ve Dış ve Avrupa İşleri Bakanı Vesna Pusiç’le görüşmüştür.

10 Temmuz

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 10 Temmuz 2015 tarihinde, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) kurucu belgesi niteliğindeki Helsinki Nihai Senedi’nin imzalanmasının 40. Yıldönümünün anılması münasebetiyle düzenlenen üst düzeyli gayrıresmi AGİT toplantısına katılmıştır. Toplantıda, Ukrayna krizinin Avrupa-Atlantik ve Avrasya güvenliğine etkileri başta olmak üzere AGİT gündeminde yer alan öncelikli konular ele alınmıştır.

11 Temmuz

Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu, 11 Temmuz 2015 tarihinde Srebrenitsa Soykırımı’nın 20. Yıldönümü anma törenlerine iştirak etmiştir. Sayın Başbakanımıza sözkonusu ziyarette Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu da refakat etmiştir.

11-12 Temmuz

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Suudi Arabistan Krallığı Eski Dışişleri Bakanı Prens Saud Al Faisal bin Abdulaziz Al Saud’un cenaze törenine katılmak üzere, 11-12 Temmuz 2015 tarihlerinde Cidde’yi ziyaret etmiştir.

12-14 Temmuz

Sağlık Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu, 12-14 Temmuz 2015 tarihleri arasında Gümülcine’yi ziyaret ederek soydaşlarımızla biraraya gelmiştir.

12-16 Temmuz

Portekiz Genelkurmay Başkanı Artur Neves Pina Monteiro, 12-16 Temmuz 2015 tarihleri arasında ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

13-14 Temmuz

Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al-Thani, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle, 13-14 Temmuz 2015 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Sözkonusu ziyaret çerçevesinde Emir ile Sayın Cumhurbaşkanımız arasında gerçekleştirilen görüşmede, ikili ilişkilerimizin yanısıra bölgesel konular ve iki ülke arasında kurulması öngörülen Yüksek Stratejik Komite’nin hazırlıkları ele alınmıştır.

14 Temmuz

Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi, beraberinde Irak Su Kaynakları Bakanı Muhsin Asfur El-Şimmeri ile 14 Temmuz 2015 tarihinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Caferi, sözkonusu ziyaret kapsamında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiş; ayrıca, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’yla biraraya gelmiştir. Ziyaret bağlamında, El-Şimmeri Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu ile de bir görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşmede, iki ülke arasında su konularında işbirliği imkânları ele alınmıştır.

19-21 Temmuz

Türk-İngiliz Tatlıdil Forumu’nun Eşbaşkanı, eski İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, anılan Forum’un hazırlıkları kapsamında 19-21 Temmuz 2015 tarihleri arasında İstanbul ve Ankara’yı içeren bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyareti kapsamında Straw, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiş ve Ekonomi Bakanlığı yetkilileriyle biraraya gelmiştir.

20 Temmuz

KKTC’de düzenlenen 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı etkinliklerine Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Sayın İsmet Yılmaz, Hükümetimizi temsilen de Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç iştirak etmişlerdir. Sözkonusu ziyarete Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Sayın Cumhurbaşkanımıza refakaten katılmıştır.

22-23 Temmuz

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 22-23 Temmuz 2015 tarihlerinde Kırgızistan’a çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir.

22-24 Temmuz

Cibuti Sanayiden Sorumlu Ekonomi ve Maliye Bakanı Ilyas Moussa Dawaleh, 22-24 Temmuz 2015 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir. Konuk Bakan ziyareti kapsamında, Türkiye-Cibuti Karma Ekonomik Komisyon (KEK) Eşbaşkanı sıfatıyla Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu’nu ziyaret etmiştir. Görüşmede, Cibuti’de inşa edilecek baraj projesine ilişkin hususlar ele alınmıştır

23 Temmuz

Eski Nijerya Devlet Başkanı Olusegun Obasanjo, Nijerya’daki ve Batı Afrika’daki bazı bölgesel altyapı ve üstyapı projeleri bağlamında temaslarda bulunmak üzere özel bir ziyaret çerçevesinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Obasanjo ziyareti kapsamında 23 Temmuz 2015 tarihinde dönemin Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan tarafından kabul edilmiştir.

23-24 Temmuz

AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Volkan Bozkır, 23-24 Temmuz 2015 tarihlerinde Lüksemburg’da düzenlenen AB Bakanları Gayrıresmi Toplantısına katılmıştır. Toplantıda ülkemizin öncelikleri arasında yer alan yasadışı göç ve terörle mücadele konuları da ele alınmıştır.

24-25 Temmuz

Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, 16. FINA oyunlarının açılışına katılmak üzere, 24-25 Temmuz 2015 tarihlerinde RF Tataristan Cumhuriyeti’ne bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

24-25 Temmuz

AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Volkan Bozkır, 24-25 Temmuz 2015 tarihlerinde Batı Trakya’yı ziyaret etmiştir. Ziyaret vesilesiyle Dr. Sadık Ahmet’i anma törenine katılan Sayın Bozkır, Gümülcine ve İskeçe’de soydaşlarımızla da biraraya gelmiştir.

27 Temmuz

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 27 Temmuz 1983 tarihinde Lizbon Büyükelçiliğimize yönelik terör saldırısında şehit olan Geçici Maslahatgüzarın eşi Cahide Mıhçıoğlu ile Portekizli polis memuru Manuel Pacheco’nun hatıralarına ve tüm şehit diplomatlarımıza ithaf edilen çini panodan oluşan anıtın açılış töreni münasebetiyle, 27 Temmuz 2015 tarihinde Portekiz’e bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

28-30 Temmuz

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, ÇHC Devlet Başkanı Xi Jinping’in davetine icabetle, 28-30 Temmuz 2015 tarihleri arasında ÇHC’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirmişlerdir. Sayın Cumhurbaşkanımıza ziyaretinde Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, Sağlık Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Feridun Bilgin, Milletvekilleri ve işadamları refakat etmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız, Pekin’deki temasları çerçevesinde ÇHC Devlet Başkanı Xi Jinping ve Ulusal Halk Kongresi Başkanı Zhang Dejiang’la görüşmüş, Başbakan Li Keqiang ve Çin İslam Derneği Başkanı’nı kabul etmişlerdir. Görüşmelerde iki ülke ilişkileri kapsamlı şekilde ele alınmış, bölgesel ve uluslararası konulara ilişkin görüş alışverişinde bulunulmuştur. Ziyaret sırasında siyasi ve ekonomik işbirliği alanlarında üç adet anlaşma imzalanmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız ÇHC Devlet Başkanı Xi Jinping ile birlikte Türk-Çin İş Forumu’na katılmış, ayrıca Çin’in önde gelen bir teknoloji firmasını ziyaret etmişlerdir. Sayın Cumhurbaşkanımıza refakat eden Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci de ÇHC Ticaret Bakanı Gao Hucheng’le bir görüşme gerçekleştirmiştir.

30 Temmuz-1 Ağustos

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 30 Temmuz-1 Ağustos 2015 tarihleri arasında Endonezya’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmişlerdir. Sayın Cumhurbaşkanımız ziyaretleri kapsamında Endonezya Milli Güvenlik Akademisi’nde bir konuşma yapmış, Kalibata Milli Kahramanlar Mezarlığı’nı ziyaret etmiş, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo’yla biraraya gelmiş ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız ayrıca, Endonezya Temsilciler Meclisi Başkanı Setya Novanto ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yusuf Kalla’yı kabul etmişlerdir.

31 Temmuz-1 Ağustos

Katar Savunma İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Hamad bin Ali Al Attiyah, 31 Temmuz-1 Ağustos 2015 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.