Ekim

30 Eylül-3 Ekim

Almanya Baden-Württemberg Eyaleti Başbakan Yardımcısı, Maliye ve Ekonomi Bakanı Nils Schmid, beraberindeki işadamları heyetiyle 30 Eylül-3 Ekim 2015 tarihleri arasında ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

1 Ekim

Arabuluculuk Dostlar Grubu (ADG) 6. Bakanlar Toplantısı, BM 70. Genel Kurulu marjında, ülkemizin evsahipliğinde, Dışişleri Bakanı Sayın Feridun Sinirlioğlu ile Finlandiya Dışişleri Bakanı Timo Soini’nin eşbaşkanlığında gerçekleştirilmiştir.

1 Ekim

Dışişleri Bakanı Sayın Feridun Sinirlioğlu, BM 70. Genel Kurulu görüşmeleri çerçevesinde, KKTC Dışişleri Bakanı Emine Çolak’la görüşmüştür.

1 Ekim

İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı Muhammed Rıza Nimetzade, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci’nin davetine icabetle, 1 Ekim 2015 tarihinde ikili ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesine ilişkin konuları görüşmek üzere ülkemizi ziyaret etmiştir. Konuk Bakan bu çerçevede, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Cenap Aşçı ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Fikri Işık’la görüşmelerde bulunmuştur.

2 Ekim

G20 tarihindeki ilk G20 Enerji Bakanları toplantısı, ülkemizin Dönem Başkanlığı sırasında, 2 Ekim 2015 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilmiştir. G20 ülkeleri ve ilgili uluslararası örgütlerin başkan veya yüksek temsilcileriyle birlikte yaklaşık 300 kişinin katıldığı toplantıya, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Ali Rıza Alaboyun başkanlık etmiştir. Toplantı vesilesiyle bir G20 Enerji Bakanları Bildirisi, Bakanlar tarafından kabul edilmiştir.

2-3 Ekim

Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Cenap Aşçı, 2-3 Ekim 2015 tarihlerinde, Azerbaycan’ı ziyaret ederek Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kabul edilmiş ve Devlet Gümrük Komitesi Başkanı Aydın Aliyev ile Ortak Gümrük Komitesi’nin ilk toplantısına katılmıştır.

3-4 Ekim

Rusya Federasyonu (RF) uçaklarının 3 ve 4 Ekim 2015 tarihlerinde hava sahamızı ihlal etmelerinin ardından, NATO Genel Sekreteri’nin çağrısı üzerine Kuzey Atlantik Konseyi, RF’nin Suriye ve çevresinde tehlike arzeden son askeri eylemlerinin potansiyel inikasları hakkında danışmalarda bulunmak üzere 5 Ekim 2015 tarihinde bir olağanüstü toplantı yapmıştır. Bu vesileyle Konsey tarafından yapılan açıklamada, NATO hava sahasının ihlali güçlü biçimde kınanarak RF, ihlalleri durdurmaya, bunlardan sakınmaya ve izahat vermeye çağrılmış; İttifakın Türkiye’yle güçlü dayanışma içinde olduğu vurgulanmıştır. Dışişleri Bakanı Sayın Feridun Sinirlioğlu, Toplantı öncesinde NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’le bir görüşme gerçekleştirmiştir.

4 Ekim

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 4 Ekim 2015 tarihinde Strazburg’da Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) tarafından düzenlenen “Vatandaş Buluşması”na katılmıştır.

4-6 Ekim

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Belçika Kralı Philippe’in davetine icabetle, 4-6 Ekim 2015 tarihleri arasında Belçika’ya bir devlet ziyareti gerçekleştirmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımıza, Dışişleri Bakanı, AB Bakanı ve Başmüzakereci, Kültür ve Turizm Bakanı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı da dâhil olmak üzere çok sayıda üst düzey yetkili refakat etmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız sözkonusu ziyaret çerçevesinde Kral Philippe, Başbakan Charles Michel, Temsilciler Meclisi Başkanı Siegfried Bracke ve Senato Başkanı Christine Defraigne’yle biraraya gelmiştir. Sözkonusu temaslarda ikili ilişkilerin yanısıra, Türkiye-AB ilişkileri, Kıbrıs sorunu, terörle mücadele ve mülteci krizi konuları ile diğer bölgesel ve uluslararası gelişmeler ele alınmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız, Belçika’yı ziyaretleri vesilesiyle, ülkemizin bu sene konuk ülke olarak yer aldığı Europalia Türkiye Uluslararası Sanat Festivali’nin açılışını 6 Ekim 2015 tarihinde Kral Philippe’le birlikte yapmıştır.

Sayın Cumhurbaşkanımız bu vesileyle ayrıca, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve AP Başkanı Martin Schulz’le biraraya gelmiştir. Görüşmelerde Türkiye-AB ilişkileri, yasadışı göç ve terörizmle mücadele konuları başta olmak üzere bölgesel ve küresel güncel gelişmelere ilişkin görüş alışverişinde bulunulmuştur.

5 Ekim

RF Ekonomik Kalkınma Bakanı Aleksey Ulyukayev, 5 Ekim 2015 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiş, bu çerçevede Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci’yle İstanbul’da ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

5-6 Ekim

G20 Ticaret Bakanları Toplantısı, 5-6 Ekim 2015 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenmiştir. Toplantıya Dışişleri Bakanlığı Ekonomik İşler Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Sayın Ayşe Sinirlioğlu katılmıştır.

7-8 Ekim

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 7-8 Ekim 2015 tarihlerinde Japonya’ya bir ziyaret gerçekleştirmişlerdir. Sayın Cumhurbaşkanımız ziyaretleri çerçevesinde Japonya İmparatoru Akihito’yla görüşmüş, Japonya Başbakanı Shinzo Abe’yle başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerde bulunmuşlardır. Sayın Cumhurbaşkanımız ayrıca, Japonya Temsilciler Meclisi Başkanı Tadamori Oshima ile Japonya Ulusal Meclisi Japonya-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Toshihiro Nikai’yi ayrı ayrı kabul etmişlerdir. Sayın Cumhurbaşkanımız ziyaret vesilesiyle Başbakanlık Yatırım ve Destek Tanıtım Ajansı ile Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından Tokyo’da düzenlenen Japonya-Türkiye İş Forumu marjında Türk ve Japon işadamlarına hitap etmiş, Waseda Üniversitesi tarafından kendisine verilen Fahri Doktora unvanı takdim töreninde bir konuşma yapmış, Tokyo Camii ve Türk Kültür Merkezi’ni ziyaret ederek Japonya’daki Türk vatandaşlarıyla biraraya gelmişlerdir.

8 Ekim

NATO Savunma Bakanları Toplantısı, 8 Ekim 2015 tarihinde, Brüksel’de NATO Karargahı’nda düzenlenmiştir. 28 Müttefik ülkenin Savunma Bakanlarının katıldığı toplantıya ülkemizi temsilen Milli Savunma Bakanı Sayın Vecdi Gönül iştirak etmiştir.

9-11 Ekim

Başbakan Yardımcısı Sayın Cevdet Yılmaz, 9-11 Ekim 2015 tarihleri arasında Lima’da düzenlenen Dünya Bankası Grubu ve Uluslararası Para Fonu (IMF) Guvernörler Kurulu 2015 Yıllık Toplantıları çerçevesinde Peru’yu ziyaret etmiştir.

10-15 Ekim

Ekvator Dış Ticaret Bakanı Diego Aulestia, 10-15 Ekim 2015 tarihleri arasında İstanbul, Ankara ve Mersin’i kapsayacak şekilde ülkemizi ziyaret etmiştir.

12-13 Ekim

BM Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi 12. Taraflar Konferansı (UNCCD COP 12), 12-23 Ekim 2015 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilmiştir. Konferansın 20-21 Ekim 2015 tarihlerindeki Üst Düzeyli Bölümü’ne 38 Bakan/Bakan Yardımcısı ile BM Genel Sekreter Yardımcısı Gyan Chandra Acharya ile diğer BM uzman kuruluşlarının yöneticileri katılım sağlamışlardır. Üst Düzeyli Bölüm’de Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan bir konuşma yapmışlardır. Konferans çerçevesinde ayrıca, 11. Parlamenterler Yuvarlak Masa Toplantısı, 20-21 Ekim 2015 tarihlerinde Sayın Ravza Kavakçı Kan başkanlığında yapılmıştır. Konferansın sonunda Ankara Bakanlar Deklarasyonu kabul edilmiştir. Ayrıca, ihtiyaç duyan ülkelere kuraklıkla mücadele konusunda teknik destek verilmesini ve pilot projeler yürütülmesini öngören Ankara Girişimi ülkemizce duyurulmuştur. Konferans çerçevesinde ülkemizi ziyaret eden Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın İklim Değişikliğinden Sorumlu Özel Temsilcisi Nicolas Holot, 12 Ekim günü Başbakan Yardımcısı Sayın Cevdet Yılmaz tarafından kabul edilmiştir.

12-13 Ekim

Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın İdris Güllüce başkanlığında bir heyet, 12-13 Ekim 2015 tarihlerinde düzenlenen seragazı azaltımına dair Niyet Edilmiş Ulusal Katkılar (INDC-Intended Nationally Determined Contribution) Forumu’na katılmak üzere Rabat’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

12-15 Ekim

Pakistan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Raheel Sharif, Sayın Kara Kuvvetleri Komutanımızın davetine icabetle, 12-15 Ekim 2015 tarihleri arasında ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Adıgeçen ziyareti çerçevesinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiş; ayrıca Dışişleri Bakanı Sayın Feridun Sinirlioğlu’na ve Milli Savunma Bakanı Sayın Vecdi Gönül’e nezaket ziyaretleri gerçekleştirmiştir.

12-15 Ekim

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle, 12-15 Ekim 2015 tarihleri arasında ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret çerçevesinde Cumhurbaşkanı Niinistö, Sayın Cumhurbaşkanımızın yanısıra TBMM Başkanı Sayın İsmet Yılmaz ve Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’yla birararaya gelmiştir. Görüşmelerde, ikili ilişkiler bütün veçheleriyle ele alınmış, Finlandiya’nın Türkiye’nin AB üyelik sürecine verdiği destek teyit edilmiş, bölgesel ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunulmuştur. Adıgeçene refakat eden Finlandiya Ekonomik İşler Bakanı Olli Rehn, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Fikri Işık, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci ve Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan’la ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir. Ziyaret vesilesiyle, 14 Ekim’de İstanbul’da, açılışı Niinistö tarafından yapılan, DEİK’in organizasyonunda bir Yuvarlak Masa etkinliği düzenlenmiştir.

13-14 Ekim

Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek, Danışma Kurulu üyesi olduğu “Global Ekonomik Sempozyum (GES 2015)” toplantısına katılmak üzere, 13-14 Ekim 2015 tarihlerinde Hamburg ve Kiel’i ziyaret etmiştir.

14-15 Ekim

AB Komisyon Başkanı Birinci Yardımcısı Frans Timmermans ve AB Göç İşlerinden Sorumlu Komiseri Dimitris Avramopoulos, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Belçika’ya gerçekleştirdikleri ziyaretin ardından, sığınmacılara yardım ve “Göç Eylem Planı” konularında görüşmeler yapmak üzere 14-15 Ekim 2015 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Adıgeçenler ziyaretleri çerçevesinde Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiş, ayrıca İstanbul’da düzenlenen “Küresel Göç ve Kalkınma Forumu Zirve Toplantısı”na katılmışlardır.

14-15 Ekim

RF Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, 14-15 Ekim 2015 tarihlerinde Kocaeli’ne ziyarette bulunmuş ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Fikri Işık’la bir görüşme gerçekleştirmiştir.

14-16 Ekim

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, 14-16 Ekim 2015 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen Küresel Göç ve Kalkınma Forumu’nun 8. Zirve Toplantısı marjında ülkemize günübirlik bir ziyarette bulunmuştur. Konuk Başbakan bu çerçevede, 14 Ekim günü Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’yla görüşmüştür

15 Ekim

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi, “Perinçek-İsviçre” davasında 15 Ekim 2015 tarihinde açıkladığı kararla, 1915 olaylarıyla ilgili beyanlarından ötürü İsviçre tarafından “soykırımı inkâr” ettiği gerekçesiyle mahkum edilen Doğu Perinçek’in ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmetmiştir.

Sözkonusu dava, AİHM’nin ilgili Dairesi’nin 17 Aralık 2013 tarihinde İsviçre aleyhine verdiği ihlal kararına İsviçre’nin itirazı sonucu Büyük Daire’ye götürülmüş ve 28 Ocak 2015 tarihinde Strazburg’da duruşması görülmüştür. Daire aşamasından itibaren Devletimizin müdahil olduğu Perinçek davası, Bakanlığımız tarafından başından bu yana yakından takip edilmiştir. Davanın Büyük Daire’ye götürülmesinden sonra, ülkemizin yanısıra, Barı İsviçre Türk Dernekleri Federasyonu Perinçek yanında, Ermenistan ve sekiz sivil toplum kuruluşu ise İsviçre yanında üçüncü taraf sıfatıyla müdahil olmuştur.

17 Ekim

KKTC’ne Su Temini Projesi’nin açılış töreni, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’nun katılımlarıyla, 17 Ekim 2015 tarihinde Anamur Alaköprü ve Çamlıbel (Girne) Geçitköy Barajlarında gerçekleştirilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız bu vesileyle KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yla bir görüşme gerçekleştirmiştir.

18 Ekim

18 Ekim 2015 tarihinde Türkiye-Gürcistan/Çıldır-Aktaş Kara Hudut Kapısı’nın ve 19 Ekim 2015 tarihinde ise yenilenme çalışmaları sona eren Türkiye-Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti/Dilucu Kara Hudut Kapısı’nın açılışı Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Cenap Aşçı’nın katıldığı resmi törenlerle yapılmıştır.

18 Ekim

AFC Şansölyesi Angela Merkel, göç krizi bağlamında istişarelerde bulunmak üzere, 18 Ekim 2015 tarihinde ülkemize bir çalışma ziyaretinde bulunmuş, bu çerçevede İstanbul’da Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiş ve Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’yla biraraya gelmiştir.

19 Ekim

Türkiye-Sırbistan-Bosna-Hersek Üçlü Ticaret Komitesi II. Bakanlar Toplantısı, 19 Ekim 2015 tarihinde Belgrad’da yapılmıştır. Toplantı vesilesiyle, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, Sırbistan Başbakan Yardımcısı ve Ticaret, Turizm ve Telekomünikasyon Bakanı Rasim Ljajiç ve Bosna-Hersek Bakanlar Konseyi Başkan İkinci Yardımcısı ve Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakanı Mirko Şaroviç tarafından “2016-2018 Medium Term Program on Trade and Economic Cooperation among the Republic of Turkey, the Republic of Serbia and Bosnia and Herzegovina” başlıklı belge ve ekini teşkil eden Eylem Planı imzalanmıştır. Sayın Zeybekci ayrıca, Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuçiç’le ve Ekonomi Bakanı Zeljko Sertiç’le de ikili görüşmeler yapmıştır.

19-23 Ekim

Pakistan’ın Pencap Eyaleti Toplumsal Refah Bakanı Zekiye Şahnavar, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın davetine icabetle, 19-23 Ekim 2015 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir.

20 Ekim

ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya’dan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Victoria Nuland, 20 Ekim 2015 tarihinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Müsteşar Yardımcısı Nuland ziyareti çerçevesinde, Dışişleri Bakanı Sayın Feridun Sinirlioğlu ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Vekili Büyükelçi Sayın Ahmet Muhtar Gün tarafından kabul edilmiş, ayrıca Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Sayın İbrahim Kalın’la görüşmüştür.

20 Ekim

Türkiye-Sırbistan-Bosna-Hersek Üçlü İş Forumu, 20 Ekim 2015 tarihinde Saraybosna’da gerçekleştirilmiştir. Forum’a ülkemizi temsilen Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci iştirak etmiştir. Sayın Zeybekci bu vesileyle, Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Boşnak Üyesi Bakir İzetbegoviç’le bir görüşme gerçekleştirmiştir.

20 Ekim

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, 20 Ekim 2015 tarihinde ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Feridun Sinirlioğlu ile Konuk Bakan arasında gerçekleşen görüşmede, ikili siyasi ve ekonomik ilişkilerin tüm veçheleri ele alınmıştır. Konuk Bakan ziyareti sırasında ayrıca, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Kutbettin Arzu ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Ali Rıza Alaboyun’la da görüşmüştür.

21-23 Ekim

Dışişleri Bakanı Sayın Feridun Sinirlioğlu, ASALA, Ermeni Soykırımı Adalet Komandoları (JCAG) ve Ermeni Devrimci Ordusu (ARA) adlı terör örgütlerinin hedefi olup şehit düşen Büyükelçimiz Daniş Tunalıgil, Büyükelçilik Çalışma Müşaviri Vekili Erdoğan Özen ve Viyana’daki Birleşmiş Milletler Sosyal Kalkınma ve İnsancıl İşler Merkezi Direktör Yardımcısı Evner Ergun’un anılarına ithaf olunan plaketin açılışı vesilesiyle, 21-23 Ekim 2015 tarihleri arasında Avusturya’yı ziyaret etmiş ve ziyaret çerçevesinde Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer tarafından kabul edilmiştir. Anılan törende Avusturya Hükümetini Dışişleri, Avrupa ve Uyum Bakanı Sebastian Kurz temsil etmiştir.

23 Ekim

23 Ekim 2015 tarihinde, ABD, Türkiye, RF ve Suudi Arabistan arasında Viyana’da Dışişleri Bakanları düzeyinde bir Dörtlü Toplantı düzenlenmiştir. Toplantıda, Suriye ihtilafına siyasi bir çözümün nasıl hayata geçirilebileceği ve Cenevre Bildirisi’nde öngörülen geçiş sürecinin nasıl başlatılıp uygulanabileceği üzerinde durulmuş; bu bağlamda bazı yeni fikirler değerlendirilmiştir.

27 Ekim

Suriye konusunda Fikirdaş Ülkeler Toplantısı, 27 Ekim 2015 tarihinde Türkiye, Fransa, ABD, Birleşik Krallık, Almanya, İtalya, Suudi Arabistan, Katar, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin katılımıyla Paris’te düzenlenmiştir. Toplantıda, Suriye’ye ilişkin gelişmeler ve siyasi çözüm için atılması gereken adımlar ele alınmıştır. Sözkonusu toplantı marjında Dışişleri Bakanı Sayın Feridun Sinirlioğlu, Katar Dışişleri Bakanı Khalid bin Mohammed Al-Attiyah’la başbaşa, Suudi Arabistan ve Katar Dışişleri Bakanları ile üçlü birer görüşme gerçekleştirmiştir.

27-29 Ekim

Gana Elektrik Bakanı Kwabena Donkor, 27-29 Ekim 2015 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir.

29 Ekim

Müzakereci Özdil Nami başkanlığındaki Kıbrıs Türk tarafı müzakere heyeti, Kıbrıs müzakere sürecinde bulunulan aşamayı değerlendirmek üzere, 29 Ekim 2015 tarihinde ülkemizi ziyaret ederek Dışişleri Bakanı Sayın Feridun Sinirlioğlu’yla bir görüşme gerçekleştirmiştir.

30 Ekim

Uluslararası Suriye Destek Grubu’nun Birinci Dışişleri Bakanları toplantısı 30 Ekim 2015 tarihinde 17 ülke ile AB ve BM temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilmiş olup; toplantıya ülkemizce Dışişleri Bakanı Sayın Feridun Sinirlioğlu başkanlığında bir heyetle katılım sağlanmıştır. Toplantıda, Suriye’ye ilişkin gelişmeler ve siyasi çözüm için atılması gereken adımlar ele alınmıştır. Toplantı sonunda bir bildiri yayımlanmıştır.