Mart

28 Şubat-2 Mart

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 28 Şubat-2 Mart 2015 tarihleri arasında Suudi Arabistan’ı ziyaret etmiştir.

2 Mart

BM İnsan Hakları Konseyi’nin 28. Oturumu, 2-27 Mart 2015 tarihleri arasında Cenevre’de gerçekleştirilmiştir. Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sayın Naci Koru, 2 Mart 2015 tarihinde oturumun Yüksek Düzeyli Bölümüne iştirak etmiş ve bir konuşma yapmıştır.

2-5 Mart

Başbakan Yardımcısı Sayın Numan Kurtulmuş, 2-5 Mart 2015 tarihleri arasında düzenlenen “Fas-Türk Kültür Günleri” kapsamında Fas’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret çerçevesinde Sayın Kurtulmuş, Hükümet Başkanı Benkiran ve diğer üst düzey yetkililerle görüşmelerde bulunmuş, Rabat’taki Milli Kütüphane’de “Medeniyet Tasavvuru” konulu bir konferans vermiş, Rabat Mohammed V Üniversitesi’ndeki Yunus Emre Türk Kültür Merkezi (YETKM) bünyesinde kurulan “Türkiye Kütüphanesi”nin açılışını gerçekleştirmiştir. Bu vesileyle, aynı üniversitede tefrişi TİKA tarafından tamamlanan çok amaçlı oditoryum hizmete açılmıştır.

3 Mart

Türkiye-Portekiz Hükümetlerarası Zirvesi I. Toplantısı, 3 Mart 2015 tarihinde, Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu ve Portekiz Başbakanı Pedro Passos Coelho’nun eşbaşkanlıklarında Lizbon’da gerçekleştirilmiştir. Sayın Başbakanımıza zirve sırasında Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Volkan Bozkır, Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz, Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek, Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı ve ilgili Bakanlıklardan üst düzey yetkililer refakat ederek, muhataplarıyla görüşmeler gerçekleştirmişlerdir. Zirve sırasında “Eğitim Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı”, “Gıda Güvenliği Alanında İşbirliği Protokolü”, “DEİK ve AICEP Arasında Mutabakat Zaptı”, “Gizlilik Dereceli Bilginin Karşılıklı Korunması Anlaşması” olmak üzere dört belge imzalanmış ve bir Ortak Bildiri kabul edilmiştir.

3-4 Mart

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle, 3-4 Mart 2015 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret çerçevesinde yapılan görüşmelerde ulaştırma, enerji, eğitim, askeri-güvenlik konuları başta olmak üzere ikili ilişkilerimizin gündeminde yer alan konular ele alınmıştır.

3-6 Mart

Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu, 3-6 Mart 2015 tarihleri arasında, ABD’li yatırım ve finans çevreleriyle biraraya gelmek ve BM Genel Kurulu’nun kadınların güçlendirilmesine ilişkin oturumuna hitap etmek üzere New York’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyaret çerçevesinde Sayın Başbakanımız düşünce kuruluşlarıyla, ABD’deki Müslüman toplumunun temsilcileri ve Türk-Amerikan dernekleriyle biraraya gelmiş, ayrıca BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’la bir görüşme gerçekleştirmiştir.

4-5 Mart

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 4-5 Mart 2015 tarihlerinde Berlin’i ziyaret etmiştir. Ziyaret kapsamında Sayın Çavuşoğlu, 4 Mart günü Berlin’deki “Uluslararası Turizm Borsası”nı (ITB) ve sözkonusu fuarda yer alan Türk standlarını ziyaret etmiş, 5 Mart günü de Frankfurt ve Stuttgart’ta vatandaşlarımızla biraraya gelmiştir.

4-5 Mart

Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz, Irak Savunma Bakanı Halid El Ubeydi’nin davetine icabetle, 4-5 Mart 2015 tarihlerinde Bağdat ve Erbil’i ziyaret etmiş; bu çerçevede Irak Başbakanı Haydar El Ebadi, Temsilciler Meclisi Başkanı Selim Cuburi, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Usame Nuceyfi, Iraklı mevkidaşı Halid El Ubeydi, IKBY Başkanı Mesut Barzani, Musul Valisi Athil Nuceyfi ve Irak Türkmen Cephesi temsilcileriyle görüşmüştür. Görüşmelerde ağırlıklı olarak Irak’taki siyasi gelişmeler ve DEAŞ tehdidi ele alınmıştır.

4-6 Mart

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 4-6 Mart 2015 tarihleri arasında vatandaş toplantıları vesilesiyle Almanya ve Fransa’yı ziyaret etmiştir. Sayın Çavuşoğlu’na ziyaretinde Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sayın Naci Koru ve Konsolosluk İşleri Genel Müdürü Büyükelçi Sayın Mehmet Samsar da refakat etmişlerdir.

6 Mart

Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu, 6 Mart 2015 tarihinde BM’de düzenlenen “High Level Thematic Debate on Advancing Gender Equality and Empowerment of Women in the Post-2015 Development Agenda” başlıklı oturuma katılmış ve bir konuşma yapmıştır.

6 Mart

Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan İş Forumu (TAGİF), 6 Mart 2015 tarihinde üç ülke Ekonomi Bakanlarının katılımıyla Batum’da düzenlenmiştir.

6-7 Mart

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 6-7 Mart 2015 tarihlerinde Riga’da düzenlenen AB Dışişleri Bakanları Gayrı Resmi Toplantısı’na (Gymnich) katılmıştır. Sözkonusu toplantıda, AB’nin doğu ve güney komşularında meydana gelen gelişmeler hakkında gayrı resmi formatta görüş alışverişinde bulunulmuştur.

9-10 Mart

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Malta Dışişleri Bakanı George Vella’nın davetine icabetle, 9-10 Mart 2015 tarihlerinde Malta’ya resmi ziyarette bulunmuştur. Sözkonusu ziyaret kapsamında Sayın Çavuşoğlu, Malta Dışişleri Bakanı Vella’yla görüşmesinin yanısıra Başbakan Joseph Muscat tarafından da kabul edilmiştir. Ziyaret vesilesiyle iki ülke diplomatik akademileri arasında işbirliğine yönelik bir Mutabakat Zaptı imzalanmıştır.

9-12 Mart

Kore Cumhuriyeti Ulusal Meclisi Kore-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Lee Hahnkoo, beraberinde milletvekilleriyle birlikte, 9-12 Mart 2015 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir. Konuk heyet bu çerçevede, TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek tarafından kabul edilmiş, TBMM Türkiye-Kore Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkan Yardımcısı Şanlıurfa Milletvekili Sayın Yahya Akman ve TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı İstanbul Milletvekili Sayın Ahmet Berat Çonkar’la görüşmüştür.

9-13 Mart

Ruanda Milli Savunma Bakanı James Kabarebe, 9-13 Mart 2015 tarihleri arasında ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

12 Mart

Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Thani, 12 Mart 2015 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

12-13 Mart

Makedonya Dışişleri Bakanı Nikola Poposki, 12-13 Mart 2015 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyareti kapsamında Bakan Poposki, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’yla görüşmesinin yanısıra Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiştir.

12-14 Mart

Macaristan Cumhurbaşkanı Janos Ader, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle, 12-14 Mart 2015 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir. Konuk Cumhurbaşkanı ziyareti çerçevesinde Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’yla görüşmeler gerçekleştirmiş, ayrıca Kütahya ve İstanbul’u ziyaret ederek çeşitli temaslarda bulunmuştur. Görüşmelerde Türk-Macar siyasi, ticari ve enerji ilişkileri tüm veçheleriyle ele alınmış, ayrıca bölgesel konular ve uluslararası sorunlar hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur. Türkiye ile Macaristan arasındaki 1994 tarihli Dostluk ve İşbirliği Anlaşması da yenilenerek, ziyaret vesilesiyle iki Cumhurbaşkanı tarafından imzalanmıştır.

13 Mart

Güney Gaz Koridoru’nun belkemiğini oluşturan ve Türkiye ile Azerbaycan ortaklığında geliştirilen Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) Projesi Ortaklar Anlaşması, 13 Mart 2015 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, SOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev, BP Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye Başkanı Gordon Birrell, BOTAŞ Genel Müdürü Mehmet Konuk, TANAP Yönetim Kurulu Üyesi Vagif Aliyev ve TANAP Genel Müdürü Saltuk Düzyol’un katıldıkları bir törenle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda imzalanmıştır. TANAP Projesi’nde Ortaklar Anlaşmasının imzalanması sonrasında ortaklık payları; Güney Gaz Koridoru Şirketi (SGC) %58, BOTAŞ %30 ve BP %12 olarak belirlenmiştir.

14-15 Mart

Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz (İran’la İlişkilerin Eşgüdümünden Sorumlu Bakan ve Türkiye-İran Karma Ekonomik Komisyonu Eşbaşkanı), Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 7 Nisan 2015 tarihli İran ziyareti hazırlıkları kapsamında, 14-15 Mart 2015 tarihlerinde İran’ı ziyaret etmiştir.

14-18 Mart

BM Dünya Afet Risklerinin Azaltılması Konferansı (WCDRR), 14-18 Mart 2015 tarihleri arasında Japonya’nın Sendai şehrinde düzenlenmiştir. Konferansa ülkemizi temsilen Başbakan Yardımcısı Sayın Numan Kurtulmuş’un başkanlığında farklı kurum ve kuruluşlarımızın temsilcilerinden oluşan yaklaşık 100 kişilik bir heyet katılmıştır. Önümüzdeki döneme yönelik dünya afet yönetim stratejisinin belirlendiği WCDRR’a BM üyesi ülkelerden üst düzey yetkililerin yanısıra uluslararası ve bölgesel kuruluşlardan, sivil toplum kuruluşlarından, özel sektörden ve akademik dünyadan 7.000 civarında temsilci katılım sağlamıştır. Başbakan Yardımcısı Sayın Numan Kurtulmuş, Konferans marjında Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov, Malezya Devlet Başkan Yardımcısı Muhyiddin Yassin, Japonya Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Taro Aso, Rusya Federasyonu Sivil Savunma, Acil Durum ve Doğal Afetler Bakanı Vladimir Punchkov ve Japonya Toprak, Altyapı, Ulaştırma ve Turizm Bakanı Akihiro Ohta ile Yeni Zelanda Savunma ve Canterbury Depremi Yeniden İnşa Bakanı Gerry Brownlee’yle ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

15 Mart

Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, 15 Mart 2015 tarihinde, Hannover’de yerleşik sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle görüşmek ve vatandaşlarımızla biraraya gelmek üzere Almanya’yı ziyaret etmiştir.

15-16 Mart

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Asya-Pasifik bölge turu kapsamında, 15-16 Mart 2015 tarihlerinde Kamboçya’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Diplomatik ilişkilerimizin tesis edildiği 1970 yılından bu yana ülkemizden Kamboçya’ya Dışişleri Bakanı düzeyinde yapılan bu ilk ziyaret vesilesiyle Sayın Çavuşoğlu, Kamboçya Ulusal Meclisi Başkanı Heng Samrin tarafından kabul edilmiş ve Kamboçya Dışişleri Bakanı Hor Namhong’la bir görüşme yapmıştır. Sayın Çavuşoğlu ayrıca, 1 Kasım 2013 tarihinde faaliyete başlayan Punom Pen Büyükelçiliğimizin resmi açılışını da gerçekleştirmiştir. Ziyaret vesilesiyle, Kamboçya ile Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport Hamillerinin Vizeden Muaf Tutulmasına İlişkin Anlaşma da imzalanmıştır.

15-18 Mart

İspanya Senato Başkanı Pio Garcia-Escudero, TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek’in davetine icabetle, 15-18 Mart 2015 tarihleri arasında ülkemize resmi bir ziyarette bulunmuş, TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek’le başbaşa ve heyetlerararası görüşmeler gerçekleştirmiştir. Konuk Senato Başkanı ziyareti çerçevesinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından da kabul edilmiş, siyasi parti liderleriyle görüşmelerde bulunmuştur. Ankara’daki temaslarının hitamında İstanbul’a geçen Konuk Senato Başkanı, burada ülkemizdeki dini azınlık temsilcileriyle biraraya gelmiş, ayrıca tarihi ve turistik mekanları ziyaret etmiştir.

15-19 Mart

Azerbaycan Cumhuriyet Başsavcısı Zakir Garalov, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Hasan Erbil’in davetine icabetle, 15-19 Mart 2015 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiş, bu çerçevede Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından da kabul edilmiştir. Ziyaret sırasında Türkiye Cumhuriyeti Yargıtay Başsavcılığı ile Azerbaycan Cumhuriyeti Başsavcılığı arasında Mutabakat Zaptı imzalanmıştır.

16 Mart

Türkiye-AB Yüksek Düzeyli Enerji Diyaloğu Başlangıç Toplantısı, 16 Mart 2015 tarihinde, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız ile AB Enerji Birliğinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Maroş Şevçoviç’in eşbaşkanlıklarında Ankara’da gerçekleştirilmiştir.

16-17 Mart

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Asya-Pasifik bölge turu kapsamında, 16-17 Mart 2015 tarihlerinde Tayland’a resmi bir ziyarette bulunmuştur. Tayland’a 25 yıl aradan sonra Dışişleri Bakanı düzeyindeki bu ilk ziyaret sırasında Sayın Çavuşoğlu, Tayland Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı General Tanasak Patimapragon’la ikili ilişkiler ile güncel bölgesel ve uluslararası konular hakkında görüş alışverişinde bulunmuştur. Sayın Çavuşoğlu ayrıca, Tayland Başbakanı General Prayuth Chan-ocha tarafından da kabul edilmiş, Tayland Dışişleri Bakanlığı ve Saranrom Enstitüsünün evsahipliğinde verilen konferansta ülkemizin dış politikası ve Asya-Pasifik bölgesine açılımımız hakkında bir konuşma yapmıştır.

16-18 Mart

Avrupa Parlamentosu (AP) Dış İlişkiler Komitesi (AFET) Başkanı Elmar Brok (Almanya, Hristiyan Demokratlar) başkanlığındaki bir heyet, 16-18 Mart 2015 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir. Sözkonusu heyet Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek, Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan, AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Volkan Bozkır ve Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci tarafından kabul edilmiş, ayrıca, TBMM’deki siyasi partilerin grup başkan vekilleriyle görüşmüştür. AFET heyeti görüşmelerde özellikle İç Güvenlik Paketi, çözüm süreci, ifade ve basın özgürlükleri, sosyal medyada ifade özgürlüğü, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi, enerji alanında işbirliği, ekonomi alanında yüksek düzeyli diyalog geliştirilmesi, Anayasa çalışmalarındaki son durum ve 7 Haziran’da gerçekleştirilecek genel seçimler sonrasındaki öncelikler hakkında bilgi talep etmiştir. Heyetin Sayın Cumhurbaşkanımız, TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek ve Sayın Başbakanımız tarafından kabulü sırasında 15 Nisan’da AP Genel Kurulunda ele alınan, 1915 Olaylarına ilişkin karar tasarısı hakkındaki görüşlerimiz de heyete aktarılmıştır.

17 Mart

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) Projesi Temel Atma Töreni, 17 Mart 2015 tarihinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Gürcistan Cumhurbaşkanı Girogi Margvelaşvili’nin katılımlarıyla gerçekleştilmiştir. Törende, Sayın Cumhurbaşkanımız ve konuk Cumhurbaşkanlarının yanısıra, AB Enerji Birliğinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Maroş Şefçoviç, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, ABD Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Enerji Konuları Koordinatörü ve Özel Temsilcisi Amos Hochstein ile TANAP Yönetim Kurulu Başkanı sıfatıyla Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) Başkanı Rövnag Abdullayev birer konuşma yapmıştır. Ayrıca, Gürcistan, Azerbaycan, Bulgaristan, Romanya ve Sırbistan Enerji Bakanları ile Makedonya Ekonomi Bakanı törene iştirak etmiştir.

17-18 Mart

Türkiye-Slovenya Karma Ekonomik Komisyon (KEK) VI. Dönem Toplantısı, 17-18 Mart 2015 tarihlerinde, Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Nurettin Canikli’nin eşbaşkanlığında Lübliyana’da yapılmıştır. Sayın Bakan Nurettin Canikli ayrıca, Slovenya Ekonomik Kalkınma ve Teknoloji Bakanı Zdravko Pocivalsek’le ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

17-18 Mart

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Fikri Işık, 17-21 Mart 2015 tarihleri arasında çeşitli temaslarda bulunmak üzere Los Angeles ve San Fransisko’yu ziyaret etmiştir.

17-19 Mart

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Asya-Pasifik bölge turu kapsamında, 17-19 Mart 2015 tarihleri arasında Vietnam’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Çavuşoğlu, 17 yıl aradan sonra Dışişleri Bakanı düzeyinde yapılan bu ilk resmi ziyaret kapsamında, Vietnam Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Pham Bing Minh’le görüşmüş ve Vietnam Cumhurbaşkanı Truong Tan Sang tarafından kabul edilmiştir.

18 Mart

Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ömer Çelik, MITT-2015 Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’na katılmak üzere, 18 Mart 2015 tarihinde Moskova’ya günübirlik bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Çelik, ziyareti kapsamında ayrıca Türk ve Rus turizm sektörü temsilcileriyle biraraya gelmiştir.

18-19 Mart

Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, 18-19 Mart 2015 tarihlerinde İngiltere’ye bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyaret çerçevesinde Sayın Zeybekci, 18 Mart günü düzenlenen Avrupalı Türk Markalar Birliği’nin “Markalaşma Süreci ve Türkiye için Markalaşmanın Önemi” konulu etkinliğe katılmıştır.

19-20 Mart

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu’nun (KPK) 76. Toplantısı, 19-20 Mart 2015 tarihlerinde Ankara’da düzenlenmiştir. Toplantının açılış konuşmaları TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek, AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Volkan Bozkır ile KPK Eşbaşkanları Sayın Afif Demirkıran ve Manolis Kefalogiannis (Yunanistan, Hristiyan Demokratlar) tarafından yapılmıştır. Toplantıda Türkiye-AB ilişkilerindeki son gelişmeler, AB müzakere sürecinde önümüzdeki dönemde açılması gündeme gelebilecek fasıllar, AP gündeminde yer alan Türkiye Raporu ve 1915 Olaylarına ilişkin görüşlerimiz, Avrupa’da yükselen ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve İslamofobi, medya özgürlüğü, terörizme karşı mücadele, Gümrük Birliği, Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı ile AB ile dış politika alanında işbirliğimiz ele alınmıştır.

19-22 Mart

AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Volkan Bozkır, German Marshall Fund Brüksel Forumu’na konuşmacı olarak katılmak ve AB katılım sürecimize ilişkin AB Komisyonu’yla temaslarda bulunmak üzere, 19-22 Mart 2015 tarihleri arasında Brüksel’i ziyaret etmiştir.

19-22 Mart

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Eğitim Bakanı Piştivan Sadık Abdullah, 19-22 Mart 2015 tarihleri arasında İstanbul’u ziyaret etmiş ve Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı’yla görüşmüştür.

23-26 Mart

Belarus Sanayi Bakanı Vitali Vovk, Türk firmalarıyla görüşmeler yapmak üzere 23-26 Mart 2015 tarihleri arasında İstanbul, Kocaeli ve Sakarya’yı ziyaret etmiştir.

23-27 Mart

Türk-Amerikan Konseyi (American Turkish Council-ATC) Başkanı Howard Beasey, 23-27 Mart 2015 tarihleri arasında ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Adıgeçen ziyaret çerçevesinde Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Sayın Ahmet Muhtar Gün’le görüşmeler gerçekleştirmiştir.

23-27 Mart

TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner’ın davetine icabetle, 23-27 Mart 2015 tarihleri arasında ABD’ye bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Çiçek ziyareti kapsamında Temsilciler Meclisi Başkanı Boehner, Senato Başkanı Orrin Hatch ve Türk Amerikan toplumu temsilcileriyle görüşmeler gerçekleştirmiştir.

24-25 Mart

Küresel Ekonomi ve İklim Komisyonu Başkanı ve Eski Meksika Devlet Başkanı Felipe Calderon, anılan Komisyon tarafından hazırlanan “Daha İyi Büyüme, Daha İyi İklim” raporunun bulgularını ülkemizin ilgili kurumlarıyla paylaşmak amacıyla, 24-25 Mart 2015 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret çerçevesinde Başkan Calderon, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın İdris Güllüce ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız tarafından kabul edilmiştir.

24-25 Mart

Irak Temsilciler Meclisi Başkanı Selim Cuburi, 24-25 Mart 2015 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiş; bu çerçevede Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından ayrı ayrı kabul edilmiştir.

24-26 Mart

Polonya Dışişleri Bakanı Grzegorz Schetyna, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun davetine icabetle, 24-26 Mart 2015 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir. Bakan Schetyna, beraberindeki işadamları heyetiyle yaptığı ziyaret çerçevesinde, Sayın Çavuşoğlu’yla gerçekleştirdiği görüşmenin yanısıra, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiş, ayrıca sözkonusu ziyaret vesilesiyle Ankara’da ve İstanbul’da İş Forumları düzenlenmiştir. Ziyaret sırasında ikili siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerin yanısıra ülkemizin AB’ye katılım süreci ve Kıbrıs sorunu gibi Türk dış politikasını ilgilendiren konular ele alınmış; ayrıca terörle mücadele, DEAŞ, Suriye’deki gelişmeler gibi bölgesel ve uluslararası gündemin ön plana çıkan konuları hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

25 Mart

ABD’nin Ankara Eski Büyükelçisi Francis Ricciardone, 25 Mart 2015 tarihinde ülkemizi ziyaret ederek, bu çerçevede Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu tarafından kabul edilmiştir.

25-27 Mart

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Uluslararası İklim Değişikliği Konferansı, 25-27 Mart 2015 tarihleri arasında Safranbolu’da gerçekleştirilmiştir. Konferansa Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın İdris Güllüce katılmıştır.

25-28 Mart

AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Volkan Bozkır, AB katılım sürecimize ilişkin temaslarda bulunmak üzere, 25-28 Mart 2015 tarihleri arasında İtalya’yı ziyaret etmiştir.

25-28 Mart

Fildişi Sahili Cumhurbaşkanı Alassane Ouattara, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle, beraberinde eşi Dominique Ouattara ve aralarında Dışişleri, Petrol ve Enerji, Sanayi, Ekonomik Altyapı ve Yapım, Konut, İyileştirme ve Şehircilik Bakanlarının da bulunduğu bir heyetle, 25-28 Mart 2015 tarihleri arasında ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyaret iki ülke arasında Cumhurbaşkanı düzeyinde yapılan ilk resmi ziyaret olma özelliğini taşımaktadır. Konuk Cumhurbaşkanı ziyareti çerçevesinde Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakan Yardımcısı Sayın Numan Kurtulmuş ve TBMM Başkan Vekili Sayın Sadık Yakut’la görüşmeler gerçekleştirmiştir. Ziyaret kapsamında Türkiye ile Fildişi Sahili arasında Eğitim İşbirliği Anlaşması, Gençlik ve Spor Alanında İşbirliği Anlaşması, Turizm İşbirliği Anlaşması, Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport Hamilleri İçin Vizelerin Karşılıklı Olarak Kaldırılmasına Dair Anlaşma, Kültürel İşbirliği Anlaşması, Güvenlik İşbirliği Anlaşması, Askeri Alanda Eğitim, Teknik ve Bilimsel İşbirliği Çerçeve Anlaşması, Askeri Eğitim İşbirliği Anlaşması, İş Konseyi Kurulmasına İlişkin Mutabakat Zaptı olmak üzere dokuz Anlaşma imzalanmıştır. Ziyaret çerçevesinde ayrıca, 27-28 Mart 2015 tarihlerinde İstanbul’da Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından çalışma yemeği şeklinde İş Forumu düzenlenmiş ve İş Konseyi Kuruluş Mutabakat Zaptı imzalanmıştır.

26 Mart

1905 yılında Edirne’de vuku bulan büyük yangın neticesinde, şehrin önemli bir bölümüyle birlikte harap olan 13 sinagogun yerine, bizzat II. Abdülhamid’in talimatıyla inşa edilen ve 1909’da ibadete açılan; İmparatorluktan Cumhuriyete geçiş yıllarında önce savaşlar, ardından 1934’te yaşanan Trakya olayları ve son olarak İsrail’in kurulmasıyla Yahudilerin bölgeyi terketmesiyle birlikte cemaatsiz kalarak, zamanla bakımsızlık sebebiyle harabeye dönüşen ve kaderine terkedilen Edirne Büyük Sinagogu, 2010 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün başlattığı yenileme ve restorasyon çalışmalarının sona ermesinin ardından, Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç’ın katılımıyla, 26 Mart 2015 tarihinde düzenlenen törenle tekrar ibadete açılmıştır. Musevi Cemaatimiz ile işbirliği halinde gerçekleştirilen restorasyon çalışmaları için Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 5.75 milyon TL’lik bir bütçe kullanılmış olup, törenlere ülkemizdeki dini cemaat liderleri ve mensupları, kordiplomatik ve korkonsüler temsilciler (İsrail Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu geniş bir kadroyla törene iştirak etmişlerdir), uluslararası Yahudi kuruluşlarının 12 ülkeden gelen 27 temsilcisi ve Türk Musevi Cemaatinin 1000’den fazla mensubu törene iştirak etmiştir.

26 Mart

Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Nurettin Canikli, 26 Mart 2015 tarihinde Belgrad’da düzenlenen “From First Hand: How to take advantage of Free Trade Agreements with Turkey” konulu panele katılmak üzere, beraberinde bir heyetle Sırbistan’ı ziyaret etmiştir. Sayın Canikli ayrıca, Sırbistan Başbakan Yardımcısı ve Ticaret, Turizm ve Telekomünikasyon Bakanı Rasim Ljajiç’le de ikili ticari ve ekonomik konuların ele alındığı bir görüşme gerçekleştirmiştir.

26-27 Mart

“The Implementation of the European Convention on Human Rights, Our Shared Responsibility” başlıklı konferans, Belçika’nın Avrupa Konseyi Dönem Başkanlığı çerçevesinde 26-27 Mart 2015 tarihlerinde Brüksel’de gerçekleştirilmiştir. Konferansta ülkemizi Adalet Bakanı Sayın Kenan İpek başkanlığındaki bir heyet temsil etmiştir. Sayın İpek, 26 Mart günü açılış oturumu öncesinde Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjørn Jagland ve Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muižnieks’le görüşmeler gerçekleştirmiştir.

27 Mart

Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, beraberinde bir heyetle, Türk-Tatar İş Forumu’na katılmak üzere 27 Mart 2015 tarihinde Tataristan’ı ziyaret etmiştir. Ziyaret kapsamında Sayın Bakan Zeybekci ile RF Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov arasında heyet üyelerinin de katıldığı bir görüşme gerçekleştirilmiştir. Sayın Zeybekci ayrıca, Türk sermayeli bir fabrikanın açılışını gerçekleştirmiş ve bölgede faaliyet gösteren Türk sermayeli diğer fabrikaları ziyaret etmiştir.

29 Mart

Başkent Tunus’taki Halkın Temsilcileri Meclisi binasına bitişik konumda bulunan Bardo Müzesi’ne 18 Mart 2015 tarihinde silahlı kişilerce gerçekleştirilen terör saldırısı nedeniyle, 29 Mart 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı Beji Caid Essebsi’nin öncülüğünde, terörizme karşı düzenlenen “Büyük Cumhuriyet Yürüyüşü”ne ülkemizi temsilen Başbakan Yardımcısı Sayın Numan Kurtulmuş iştirak etmiştir.

30 Mart-1 Nisan

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 30 Mart-1 Nisan 2015 tarihleri arasında sırasıyla Slovenya, Slovakya ve Romanya’ya resmi ziyaretler gerçekleştirmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyareti çerçevesinde gerçekleştirilen görüşmelerde ikili ilişkiler, 1915 Olayları, terörle mücadele, enerji işbirliği ve Türkiye-AB ilişkileri ele alınmış, ayrıca DEAŞ, Irak, Suriye, İran ve Ukrayna meseleleri hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur. Sözkonusu ziyaret kapsamında ülkemiz ile Romanya arasında ormancılık, meteoroloji ve hidroloji alanlarında işbirliği Anlaşmaları ve JETCO mekanizması kurulmasına ilişkin deklarasyon; ülkemiz ile Slovakya arasında da Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ile Slovakya İş Ajansı (SBA) Arasında Mutabakat Muhtırası, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ile Slovakya Yatırım ve Ticaret Destekleme Ajansı (SARIO) Arasında Mutabakat Zaptı imzalanmıştır.

30 Mart-4 Nisan

Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Nurettin Canikli, Malezya Uluslararası Ticaret ve Sanayi Bakanlığı tarafından 30 Mart-4 Nisan 2015 tarihleri arasında Kuala Lumpur’da düzenlenen “Dünya Helal Ürünler Konferansı” kapsamında gerçekleştirilen Bakanlar Paneli’ne konuşmacı olarak katılmıştır.