Nisan

30 Mart-4 Nisan

Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Nurettin Canikli, Dünya Helal Konferansı vesilesiyle 30 Mart-4 Nisan 2015 tarihleri arasında Malezya’yı ziyaret etmiştir.

1-2 Nisan

Makedonya Devlet Bakanı Furkan Çako, 1-2 Nisan 2015 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Bakan Çako ziyaret kapsamında, Başbakan Yardımcısı Sayın Numan Kurtulmuş tarafından kabul edilmiştir. Adıgeçen ayrıca, 2 Nisan günü Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sayın Naci Koru’yla bir görüşme gerçekleştirmiştir.

1-2 Nisan

10. Türk-Arap Ekonomi Forumu, Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek’in evsahipliğinde, 1-2 Nisan 2015 tarihlerinde İstanbul’da yapılmıştır.

1-2 Nisan

Türkiye-Gürcistan-Azerbaycan Üçlü Savunma Bakanları Toplantısı, 1-2 Nisan 2015 tarihlerinde Tiflis’te gerçekleştirilmiştir.

2-3 Nisan

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 2-3 Nisan 2015 tarihlerinde, Litvanya’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Çavuşoğlu ziyaret vesilesiyle, Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius’un yanısıra, Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaite ve Başbakan Algirdas Butkevicius’la görüşmelerde bulunmuştur. Sözkonusu görüşmelerde ikili ve bölgesel konular ele alınmıştır. Sayın Çavuşoğlu ayrıca, Vilnius’taki Litvanya İslam Kültür ve Eğitim Merkezi’nde Litvanya Tatar Toplumu temsilcileriyle biraraya gelmiştir.

2 Nisan

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 2 Nisan 2015 tarihinde Moldova’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiş, bu vesileyle Moldova Cumhurbaşkanı, Başbakanı ve Dışişleri Bakanıyla görüşmelerde bulunmuş, ayrıca Gökoğuz Yeri’ni de ziyaret etmiştir.

2-3 Nisan

Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç, Almanya’daki bazı sivil toplum kuruluşları tarafından düzenlenen etkinliklere katılmak ve vatandaşlarımızla biraraya gelmek üzere, 2-3 Nisan 2015 tarihlerinde Köln, Krefeld ve Düsseldorf şehirlerini ziyaret etmiştir.

3 Nisan

Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, 3 Nisan 2015 tarihinde ülkemize günübirlik bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiş, bu kapsamda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiş, Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’yla başbaşa ve heyetlerarası görüşmeler yapmıştır.

3 Nisan

Yemen’deki mevcut durum dolayısıyla mağdur durumda kalan vatandaşlarımızdan Aden’de bulunan 55’i, 3 Nisan 2015 tarihinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı TCG Büyükada Fırkateyni ile Cibuti’ye getirilmiş ve bilahare havayoluyla ülkemize nakledilmişlerdir. Sana’da bulunan 162 vatandaşımız ile 73 yabancı ülke vatandaşı ise 5 Nisan 2015 tarihinde THY tarafından tahsis edilen uçakla doğrudan ülkemize tahliye edilmişlerdir.

3-5 Nisan

AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Volkan Bozkır, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) düzenlediği etkinliklere katılmak üzere, 3-5 Nisan 2015 tarihleri arasında Frankfurt’u ziyaret etmiştir.

6-10 Nisan

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı Anne Brasseur (Lüksemburg), TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek’in davetine icabetle, 6-10 Nisan 2015 tarihleri arasında ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. AKPM Başkanı Brasseur, sırasıyla Ankara, Gaziantep ve İstanbul’u kapsayan ziyaret programı çerçevesinde, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’yla da olmak üzere üst düzey ikili görüşmeler gerçekleştirmiş, ayrıca Bilkent Üniversitesi’nde bir konuşma yapmıştır.

7 Nisan

Türkiye üzerinden Yunanistan, Makedonya ve Sırbistan güzergahıyla Macaristan’a ulaşacak bir doğal gaz boru hattı yapılması konusunu görüşmek üzere, 7 Nisan 2015 tarihinde Budapeşte’de, anılan ülkelerin Dışişleri Bakanları ile AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Volkan Bozkır’ın katılımıyla bir toplantı düzenlenmiştir. Toplantıya Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Sayın Ayşe Sinirlioğlu da iştirak etmiştir.

7 Nisan

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 7 Nisan 2015 tarihinde İran’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiş ve Dini Lider Hamaney ve Cumhurbaşkanı Ruhani’yle ayrı ayrı görüşmelerde bulunmuştur. Ziyaret vesilesiyle Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi İkinci Toplantısı da düzenlenmiş ve çevre, sağlık, kadın ve aile, ulaştırma ve ekonomi alanında işbirliği konusunda sekiz adet belge imzalanmıştır.

7-8 Nisan

Türkiye-Kongo Cumhuriyeti Ticaret, Ekonomik, Bilimsel ve Teknik İşbirliği Karma Komisyonu (KEK) II. Dönem Toplantısı, 7-8 Nisan 2015 tarihlerinde, Başbakan Yardımcısı Sayın Numan Kurtulmuş ile Kongo Cumhuriyeti (KC) Dışişleri ve İşbirliği Bakanı Basile Ikouebe başkanlıklarında Ankara’da gerçekleştirilmiştir. Toplantı marjında Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 8 Nisan günü KC Dışişleri ve İşbirliği Bakanı Basile Ikouebe ve beraberinde ülkemize gelen KC Cumhurbaşkanlığı Nezdinde Bayındırlık ve Büyük Projeler Bakanı Jean-Jacques Bouya’yla bir görüşme yapmıştır. Görüşmenin ardından, “Kongo Cumhuriyeti Dışişleri ve İşbirliği Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Arasında Diplomat Eğitimi, Bilgi ve Belge Değişimine İlişkin İşbirliği Mutabakat Muhtırası”, Sayın Çavuşoğlu ve KC Dışişleri ve İşbirliği Bakanı Basile Ikouebe tarafından imzalanmıştır. Konuk Bakan Ikouebe, aynı gün (8 Nisan) Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiştir. Bu çerçevede ekonomik ve güvenlik işbirliği hususları gündeme gelmiştir.

7-9 Nisan

Kosova Demokratik Türk Partisi ve Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar ve Bosna-Hersek Federasyon Başkanı Marinko Cavara, Marmara Grubu Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı tarafından düzenlenen 18. Avrasya Ekonomi Zirvesi’ne katılmak üzere, 7-9 Nisan 2015 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmişlerdir.

7-10 Nisan

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz, 7-10 Nisan 2015 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir. AP Başkanı Schulz ziyareti kapsamında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiş; TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ve AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Volkan Bozkır’la görüşmeler yapmıştır. Ayrıca, Gaziantep ve Kilis’te temaslarda bulunmuş ve Suriye vatandaşlarının misafir edildiği barınma merkezini ziyaret etmiştir.

7-11 Nisan

Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov, 7-11 Nisan 2015 tarihleri arasında, İstanbul’daki Avrasya Ekonomi Forumu’na katılmak üzere ülkemizi ziyaret etmiştir. Cumhurbaşkanı Ivanov ayrıca, Nevşehir’de de temaslarda bulunmuştur.

8-9 Nisan

Türkiye-Çek Cumhuriyeti VI. Dönem Karma Ekonomik Komisyon (KEK) Toplantısı, Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan ile Çek Cumhuriyeti Sanayi ve Ticaret Bakanı Jan Mladek’in eşbaşkanlıklarında, 8-9 Nisan 2015 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilmiştir. Sözkonusu toplantı sonucunda KEK Protokolü imzalanmıştır.

8-12 Nisan

AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Volkan Bozkır, Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi (KİK) Toplantısı ile Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) düzenlediği etkinliklere katılmak ve AB katılım sürecimize ilişkin AB Komisyonu ile temaslarda bulunmak üzere, 8-12 Nisan 2015 tarihleri arasında Brüksel’i ziyaret etmiştir.

9 Nisan

Gürcistan Başbakan Yardımcısı ve Enerji Bakanı Kakha Kaladze, 9 Nisan 2015 tarihinde ülkemizi ziyaret ederek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız’la bir görüşme gerçekleştirmiştir.

9-10 Nisan

Sudan Dışişleri Bakanı Ali Karti, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun davetine icabetle, 9-10 Nisan 2015 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyarette bulunmuştur. Ziyareti kapsamında konuk Bakan, Sayın Çavuşoğlu’yla görüşmüş, ayrıca Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiştir.

12-13 Nisan

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 12-13 Nisan 2015 tarihlerinde Moğolistan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

13-15 Nisan

Sırbistan Ulusal Meclisi Başkanı Maya Gojkoviç, 13-15 Nisan 2015 tarihleri arasında ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret kapsamında Ulusal Meclis Başkanı Gojkoviç, TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek’in yanısıra Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’yla da görüşmüş, ayrıca Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiştir.

13-16 Nisan

TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek, 13-16 Nisan 2015 tarihleri arasında Rusya’yı ziyaret etmiştir. Sayın Çiçek, Moskova’da Parlamento’nun alt kanadı Devlet Duması Başkanı Sergey Narışkin ve üst kanadı Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko başkanlığındaki heyetlerle görüşmüş, devlete bağlı TASS Ajansı’nda düzenlenen basın toplantısında Rus gazetecilerin sorularını yanıtlamış, Kazan’da ise RF Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov ile biraraya gelmiştir. Sayın Çiçek ayrıca, genel kurula hitap ettiği RF Tataristan Devlet Konseyi oturumuna katılmış, ziyaret vesilesiyle “TBMM ile RF Tataristan Cumhuriyeti Devlet Konseyi Arasında Çok Boyutlu İşbirliğinin Geliştirilmesine Dair Mutabakat Muhtırası” imzalanmıştır.

15-17 Nisan

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 15-17 Nisan 2015 tarihleri arasında Kazakistan’ı ziyaret etmiştir. Ziyaret vesilesiyle Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi II. Toplantısı gerçekleştirilmiştir.

16-18 Nisan

Romanya Çevre, Su ve Orman Bakanı Gratiela Leocadia Gavrilescu, 16-18 Nisan 2015 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret ederek Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu’yla ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın İdris Güllüce’yle görüşmüştür.

16-19 Nisan

Başbakan Yardımcısı Sayın Numan Kurtulmuş, Hollanda Başbakan Yardımcısı, Sosyal İşler ve İstihdam Bakanı Lodewijk Asscher’le görüşmek, Hollanda ile Almanya’daki bazı sivil toplum kuruluşları tarafından düzenlenen etkinliklere katılmak ve vatandaşlarımızla biraraya gelmek üzere, 16-19 Nisan 2015 tarihleri arasında Lahey, Amsterdam, Heidelberg, Schwetzingen, Mannheim, Köln, Witten ve Dortmund şehirlerini ziyaret etmiştir.

17 Nisan

Hollanda Türk İşadamları Derneği (HOTİAD) Zirvesi’nin açılışı, Başbakan Yardımcısı Sayın Numan Kurtulmuş ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sayın Naci Koru’nun katılımlarıyla, 17 Nisan 2015 tarihinde Lahey’de gerçekleştirilmiştir.

17-19 Nisan

17-19 Nisan 2015 tarihleri arasında Vaşington’da gerçekleştirilen Dünya Bankası-IMF Bahar Toplantıları marjında, G-20 Finans Müsteşarları ve Merkez Bankası Başkan Yardımcıları Toplantısı ile II. G-20 Bakanlar ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı 16-17 Nisan 2015 tarihlerinde düzenlenmiştir. Toplantılara Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan başkanlığında bir heyetle katılım sağlanmıştır.

18 Nisan

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 18 Nisan 2015 tarihinde Endonezya’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir

18-21 Nisan

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin davetine icabetle, ikili, bölgesel ve küresel konularda temaslarda bulunmak üzere, 18-21 Nisan 2015 tarihleri arasında Vaşington’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyaret çerçevesinde Sayın Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice’la görüşmeler gerçekleştirmiş, üst düzeyli Kongre üyeleriyle biraraya gelmiş, “Carnegie Endowment for International Peace” adlı kuruluşta bir konuşma yapmış, ayrıca Vaşington’daki bazı düşünce kuruluşlarının yöneticileri ve kanaat önderlerinin katılımıyla gerçekleştirilen yuvarlak masa toplantısına iştirak etmiş, Türk ve Müslüman toplumu temsilcilerini kabul etmiştir.

20 Nisan

Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, 20 Nisan 2015 tarihinde, “Türk-Arap Ekonomi Ticaret ve Yatırım Bakanları Toplantısı”na katılmak üzere Kuveyt’i ziyaret etmiştir.

21-24 Nisan

Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum, beraberinde Irak İçişleri ve Kültür Bakanları olduğu halde, 21-24 Nisan 2015 tarihleri arasında ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyareti kapsamında Ankara’da Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek ve Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’yla görüşen Masum, 23 Nisan’da İstanbul’da düzenlenen Barış Zirvesi’ne iştirak ederek Yüksek Düzeyli Panel’de hitapta bulunmuştur.

22-24 Nisan

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle İstanbul Barış Zirvesi’ne katılmak üzere 22-24 Nisan 2015 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret eden Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, 23 Nisan günü Barış Zirvesi kapsamında düzenlenen Akademik Panel’e konuşmacı olarak katılmış ve Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’yla ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

22 Nisan

Çanakkale Savaşlarının 100. Yılı Anma etkinlikleri çerçevesinde ülkemizi ziyaret eden Vietnam Ulaştırma Bakanı Dinh La Thang, ziyareti vesilesiyle 22 Nisan 2015 tarihinde “Ankara İş Forumu”na katılmıştır.

22-24 Nisan

Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç, 22-24 Nisan 2015 tarihleri arasında Cakarta’da düzenlenen Asya-Afrika Zirvesi’ne ülkemizi temsilen iştirak etmek üzere Endonezya’yı ziyaret etmiştir. Sayın Arınç, Zirve’ye katılan İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) üyesi ülkelerin heyet başkanlarının katılmıyla düzenlenen, Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo’nun da iştirak ettiği “İslam Dünyası’nda Dayanışma ve İşbirliğinin Güçlendirilmesi” başlıklı gayrıresmi bir toplantıya iştirak etmiştir. Sayın Arınç ayrıca, Zirve marjında Endonezya Devlet Başkanı Yardımcısı Yusuf Kalla’yla ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

23 Nisan

Çanakkale Savaşlarının 100. Yılı Anma etkinlikleri çerçevesinde ülkemizi ziyaret eden Gine Uluslararası İşbirliği Bakanı Moustapha Koutup Sano, 23 Nisan 2015 tarihinde İstanbul’da Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’yla bir görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşmede, iki ülke arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkiler ile Gine’deki ebola salgını ele alınmıştır.

23 Nisan

Çanakkale Savaşlarının 100. Yılı Anma etkinlikleri çerçevesinde ülkemizi ziyaret eden Gana Dışişleri ve Bölgesel Entegrasyon Bakanı Hannah Tetteh, 23 Nisan 2015 tarihinde İstanbul’da Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiştir. Görüşmede, Türkiye-Afrika ilişkileri ve ikili askeri/güvenlik ilişkileri ele alınmıştır

23 Nisan

Çanakkale Savaşlarının 100. Yılı Anma etkinlikleri çerçevesinde ülkemizi ziyaret eden Nijer Cumhurbaşkanı Mahamadou Issoufou, 23 Nisan 2015 tarihinde İstanbul’da Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’la ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşmede, iki ülke arasındaki siyasi, askeri ve ekonomik ilişkilerin yanısıra terörle mücadele konuları ele alınmıştır.

23 Nisan

Çanakkale Savaşlarının 100. Yılı Anma etkinlikleri çerçevesinde ülkemizi ziyaret eden RF Federal Meclis Devlet Duması Başkanı Sergey Narışkin, 23 Nisan 2015 tarihinde Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’yla ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

23 Nisan

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Çanakkale Kara Savaşlarının 100. Yılını Anma etkinlikleri vesilesiyle ülkemizi ziyaret eden İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond’la, 23 Nisan 2015 tarihinde İstanbul’da ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

23-24 Nisan

Çanakkale Savaşlarının 100. Yılı Anma etkinlikleri çerçevesinde 23-24 Nisan 2015 tarihlerinde ülkemizi ziyaret eden Kore Cumhuriyeti Vatanseverler ve Gazi İşleri Bakanı Sung Chon Park, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’yla ve Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz’la birer görüşme gerçekleştirmiştir.

23-25 Nisan

Avustralya Başbakanı Tony Abbott, 23-25 Nisan 2015 tarihleri arasında düzenlenen Çanakkale Savaşlarının 100. Yılı Anma etkinlikleri öncesinde, 22 Nisan günü ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Bu çerçevede Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu ile Başbakan Abbott başkanlıklarındaki heyetler arasında gerçekleştirilen görüşmelerde ikili ilişkiler, güncel bölgesel ve uluslararası konular ele alınmıştır. Ziyaret vesilesiyle, iki ülke arasında terörizmle mücadele alanında işbirliğine dair Ortak Bildiri yayınlanmış, ayrıca Başbakan Abbott Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiştir.

23-25 Nisan

Çanakkale Savaşlarının 100. Yıldönümü Anma Törenleri, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın evsahiplikliklerinde, 23-25 Nisan 2015 tarihleri arasında İstanbul ve Çanakkale’de gerçekleştirilmiştir. Sözkonusu anma törenlerine 17 Devlet Başkanı, 3 Parlamento Başkanı, 2 Cumhurbaşkanı Yardımcısı, 5 Başbakan, 1 eski Cumhurbaşkanı, 29 Bakan, 8 diğer üst düzey Devlet Erkanı, 20 Büyükelçi, 5’i Genel Sekreter olmak üzere altı uluslararası örgüt temsilcisi ve bir uluslararası şahsiyet katılmıştır.

Çanakkale Savaşlarının 100. Yıldönümü kapsamında, 23 Nisan 2015 tarihinde İstanbul’da bir “Barış Zirvesi” düzenlenmiştir. Zirve, uluslararası alanda tanınmış akademisyenlerden Oxford Üniversitesi’nden Prof. Margaret MacMillan ve Prof. Hew Strachan, Cambridge Üniversitesi’nden Prof. Christopher Clark, Princeton Üniversitesi’nden Prof. Şükrü Hanioğlu ile Doç. Dr. Michael Reynolds’un yanısıra, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland’ın katılımıyla düzenlenen, I. Dünya Savaşının nedenleri ve sonuçlarının değerlendirildiği, Rusya Federasyonu Federal Meclis Devlet Duması Başkanı Sergey Narışkin’e de söz verildiği “Akademik Panel” ile başlamıştır. Müteakip olarak, Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu ile birlikte Irak Cumhurbaşkanı, Avustralya ve Yeni Zelanda Başbakanlarının katıldıkları “Yüksek Düzeyli Oturum” gerçekleştirilmiştir. Sözkonusu oturumların ardından Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan katılımcılara hitap etmiş ve yabancı konuklar onuruna akşam yemeği vermiştir.

24 Nisan 2015 tarihinde, Çanakkale’de Mehmetçik Anıtı, İngiliz Anıtı ve Fransız Anıtı’nda üç tören gerçekleştirilmiş; 25 Nisan 2015 tarihinde ise Şafak Ayininin ardından sırasıyla Avustralya Anıtı, 57. Alay Şehitliği ve Yeni Zelanda Anıtı’nda anma törenleri düzenlenmiştir.

Çanakkale Savaşlarının 100. Yıldönümü Anma Törenleri kapsamında 24 Nisan günü düzenlenen törenler sırasında Mehmetçik Anıtı’nda Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Prens Charles’ın hitapları, “Savaştan Doğan Barış” temasını güçlendirmiştir.

24 Nisan

Çanakkale Savaşlarının 100. Yılı Anma etkinlikleri çerçevesinde ülkemizi ziyaret eden Tunus Milli Savunma Bakanı Farhat Horchani, 24 Nisan 2015 tarihinde Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz’la görüşmüştür.

25 Nisan

Çanakkale Savaşlarının 100. Yılı Anma etkinlikleri çerçevesinde ülkemizi ziyaret eden Afganistan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Raşid Dostum, 25 Nisan 2015 tarihinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından İstanbul’da kabul edilmiş, 27 Nisan 2015 tarihinde Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’yla Ankara’da başbaşa ve heyetlerarası görüşmeler yapmış ve 4 Mayıs 2015 tarihinde ülkemizden ayrılmıştır.

25 Nisan

Çanakkale Savaşlarının 100. Yılı Anma etkinlikleri çerçevesinde ülkemizi ziyaret eden Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall, 25 Nisan 2015 tarihinde İstanbul’da Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’la bir görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşmede, iki ülke arasındaki çok yönlü ilişki ve işbirliğinden duyulan memnuniyet dile getirilmiş ve daha da ileriye taşınması yönündeki istek beyan edilmiştir

25 Nisan

Çanakkale Savaşlarının 100. Yılı Anma etkinlikleri çerçevesinde ülkemizi ziyaret eden Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin, 25 Nisan 2015 tarihinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’la İstanbul’da bir görüşme gerçekleştirmiştir.

26-28 Nisan

Belçika Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Sekreteri Pieter de Crem başkanlığındaki Anvers-Waasland Ticaret ve Sanayi Odası heyeti, 26-28 Nisan 2015 tarihleri arasında İstanbul’a bir ekonomik misyon ziyareti gerçekleştirmiştir. Devlet Sekreteri De Crem, sözkonusu ziyaret çerçevesinde, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız ve İstanbul Valisi Sayın Vasip Şahin’le birer görüşme gerçekleştirmiştir.

27-28 Nisan

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 27-28 Nisan 2015 tarihlerinde, beraberinde Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci de olduğu halde, Kuveyt’i ziyaret etmiştir.

28-30 Nisan

Slovenya Ulusal Meclis Başkanı Milan Brglez, TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek’in davetine icabetle, 28-30 Nisan 2015 tarihleri arasında ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Meclis Başkanı Brglez ziyareti sırasında TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek’in yanısıra Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’yla da görüşmüştür.

29-30 Nisan

RF Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, 29-30 Nisan 2015 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Minnihanov ziyareti kapsamında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’la, Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’yla ve Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’yla görüşmüştür.

30 Nisan

19 ve 26 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilen KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından, 30 Nisan günü Lefkoşa’da düzenlenen devir teslim törenine ülkemizi temsilen Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç katılmıştır.

30 Nisan-1 Mayıs

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 30 Nisan-1 Mayıs 2015 tarihlerinde Bosna-Hersek’e resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret kapsamında Sayın Çavuşoğlu, Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı Igor Crnadak’la görüşmüş, Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyeleri ve B-H Temsilciler ve Halklar Meclisi Başkanlık Divanı üyeleriyle de biraraya gelmiştir.