Eylül

1 Eylül

BM Genel Sekreteri Libya Özel Temsilcisi Leon’un, 1 Eylül 2015 tarihinde Genel Ulusal Kongre (GUK) üyesi 27 kişilik bir heyetle İstanbul’da gerçekleştirdiği görüşmeye ülkemizce evsahipliği yapılmıştır.

2 Eylül

2 Eylül 2015 tarihinde Nurol firmasının Bağdar Sadır Şehri/Habibiye semtindeki şantiyesinden 18 vatandaşımız radikal bir grup tarafından kaçırılmıştır. Kaçırılan vatandaşlarımızdan önce ikisi 16 Eylül’de Basra’da, diğer 16 vatandaşımız da 30 Eylül’de Bağdat yakınlarında serbest bırakılmıştır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla “TC-ANA” uçağıyla ülkemize getirilen vatandaşlarımıza uçakta Başbakan Yardımcısı Sayın Tuğrul Türkeş, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, Sağlık Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Sayın Fahri Kasırga, Bağdat Büyükelçisi Sayın Faruk Kaymakçı ve Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Genel Müdür Yardımcısı Sayın Gülsun Erkul refakat etmişlerdir.

2-4 Eylül

BM İnsani İşler Ofisi’nden (OCHA) Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardımlar Koordinatörü (BMGSY) Stephen O’Brien, 2-4 Eylül 2015 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir. O’Brien ziyareti kapsamında Dışişleri Bakanı Sayın Feridun Sinirlioğlu ve Başbakan Yardımcısı Sayın Numan Kurtulmuş tarafından kabul edilmiş, ayrıca Dışişleri Bakanlığı Genel Siyasi İşler Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Sayın Levent Murat Burhan’la heyetlerarası çalışma yemeğinde biraraya gelmiştir.

4-5 Eylül

Dışişleri Bakanı Sayın Feridun Sinirlioğlu, Lüksemburg’da 4-5 Eylül 2015 tarihlerinde AB üyesi ve adayı ülkelerin Dışişleri Bakanlarının katılımlarıyla düzenlenen gayrıresmi nitelikteki toplantı (Gymnich) marjında Belçika Başbakan Yardımcısı, Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Dider Reynders’le ikili görüşme yapmış, görüşmelerde Türkiye-Belçika ikili ilişkilerinin yanısıra, güncel bölgesel ve uluslararası konular ele alınmıştır.

4-5 Eylül

Dışişleri Bakanı Sayın Feridun Sinirlioğlu, 4-5 Eylül 2015 tarihlerinde AB Gayrıresmi Dışişleri Bakanları Toplantısı’na (Gymnich) katılarak bölgesel ve küresel güncel gelişmelere ilişkin görüş alışverişinde bulunmak üzere Lüksemburg’u ziyaret etmiştir. Sayın Sinirlioğlu, sözkonusu ziyaret kapsamında AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, AB Dönem Başkanı Lüksemburg’un Dışişleri Bakanı Jean Asselborn ve Belçika Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Didier Reynders’le görüşmüştür.

4-7 Eylül

Milli Savunma Bakanı Sayın Vecdi Gönül, İtalya Hava Kuvvetleri Akrobasi Timi’nin 55. kuruluş yılı kutlamaları vesilesiyle 4-7 Eylül 2015 tarihleri arasında İtalya’yı ziyaret etmiştir.

6-7 Eylül

Dışişleri Bakanı Sayın Feridun Sinirlioğlu, ilk resmi ziyaretini 6-7 Eylül 2015 tarihinde KKTC’ne gerçekleştirmiş, bu vesileyle KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, Başbakan Ömer Kalyoncu ve Dışişleri Bakanı Emine Çolak’la görüşmeler yapmıştır.

8 Eylül

Dışişleri Bakanı Sayın Feridun Sinirlioğlu, 8 Eylül 2015 tarihinde, Paris’te düzenlenen “Orta Doğu’da Etnik ve Dini Temelli Saldırı ve İstismara Maruz Kalan Kurbanlar” başlıklı Dışişleri Bakanları düzeyindeki uluslararası konferansa iştirak ederek, ülkemizin konuya ilişkin görüş ve önerilerini dile getirmiştir. Sayın Sinirlioğlu, Konferans çerçevesinde Fransa Dışişleri ve Uluslararası Kalkınma Bakanı Laurent Fabius’la görüşmüştür. Görüşmede, Türkiye-Fransa ikili ilişkilerinin yanısıra, güncel bölgesel ve uluslararası konular ele alınmıştır.

8-9 Eylül

Nijer Maden ve Sınai Kalkınma Bakanı Omar Hamidou Tchiana, 8-9 Eylül 2015 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen “Turkey-Eurasia Mining Show 2015” isimli etkinliğe katılmıştır.

9 Eylül

Lüksemburg Büyükelçimiz Sayın Salim Levent Şahinkaya, 6 Mayıs 2015 tarihinde Lüksemburg Parlamentosu Genel Kurulu’nda 1915 olaylarını “soykırım” olarak tanımlayan bir kararın kabul edilmesi sonrasında istişareler için Ankara’ya çağrılmıştı. Sözkonusu kararın kabulünün ardından, karardan duyduğumuz rahatsızlık ve ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin normalleşmesi için adım atılmasına yönelik beklentimiz farklı vesilelerle Lüksemburg tarafına iletilmişti.

Bu çerçevede, 4 Eylül 2015 tarihinde AB Dönem Başkanı Lüksemburg’un evsahipliğinde düzenlenen AB Gayrıresmi Dışişleri Bakanları Toplantısı (Gymnich) vesilesiyle Dışişleri Bakanı Sayın Feridun Sinirlioğlu’nun Lüksemburg Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı, Göç ve İltica Bakanı Jean Asselborn’la gerçekleştirdiği görüşmede konu gündeme gelmiş; sözkonusu görüşme sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında, Bakan Asselborn 1915 olayları hakkında ülkemizin rahatsızlıklarını giderici bir açıklama yapmıştır.

Bakan Asselborn sözkonusu açıklamasında, “soykırım” teriminin uluslararası hukukta spesifik bir yasal tanımı olduğunu ve bu tip suçlara ilişkin kararın yetkili bir mahkemede alınması gerektiğini, Türk ve Ermeni tarihçilerin konu üzerine çalışmalarının devam etmesini desteklediğini ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’nun 1915 olaylarında hayatını kaybeden Ermenilerin torunlarına taziyelerini iletmelerinin sorunun çözümü yolunda önemli sinyaller olduğunu dile getirmiş, Türkiye ve Lüksemburg’un dost iki ülke, NATO ve uluslararası örgütler çerçevesinde ortak olduklarını, siyasi, ekonomik ve kültürel seviyede ikili ilişkilere önem verdiklerini ifade etmiş ve Lüksemburg Hükümeti’nin Büyükelçimizin bir an önce görevine yeniden başladığını görmek arzusunda olduğunu belirtmiştir. Bunun üzerine, Büyükelçimiz Sayın Şahinkaya, 9 Eylül 2015 tarihinde görevine yeniden başlamıştır.

9-10 Eylül

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, 9-10 Eylül 2015 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Tusk sözkonusu ziyaret kapsamında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiş, ayrıca Gaziantep’te Suriyelilerin misafir edildiği sığınmacı kamplarını ziyaret etmiştir.

11 Eylül

5. Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) Zirve Toplantısı, 11 Eylül 2015 tarihinde Astana’da gerçekleştirilmiştir. Toplantıya Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı temsilen TBMM Başkanı Sayın İsmet Yılmaz iştirak etmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Feridun Sinirlioğlu da Zirve Toplantısı’na ve öncesinde düzenlenen Türk Konseyi Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı’na katılmıştır.

12 Eylül

NATO Askeri Komite Genelkurmay Başkanları Konferansı (MC/CS), 11-13 Eylül 2015 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenmiştir. 28 Müttefikin Genelkurmay Başkanlarının katıldığı konferans kapsamında, Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu, 12 Eylül 2015 tarihinde bir konuşma yapmıştır.

12 Eylül

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Usame Nuceyfi, ülkemizi ziyareti kapsamında 12 Eylül 2015 tarihinde Dışişleri Bakanı Sayın Feridun Sinirlioğlu’yla bir görüşme gerçekleştirmiştir.

13-20 Eylül

Küba Devlet Konseyi Üyesi ve Mariel Projesi Başkanı Ana Teresa Igarza, 13-20 Eylül 2015 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir. Igarza, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci’yle görüşmüş, Ankara ve İstanbul’da önde gelen şirket temsilcileriyle biraraya gelmiş, Türk Müteahhitler Birliği’nde temaslarda bulunmuştur. Igarza, temasları sırasında ülkesindeki inşaat projeleriyle ilgili bilgi aktararak ülkemiz işadamlarını otel ve altyapı yatırımlarını değerlendirmek amacıyla Küba’ya davet etmiştir.

14 Eylül

Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, EXPO 2015 Milano kapsamında 14 Eylül 2015 tarihinde düzenlenen “Türkiye Milli Günü” vesilesiyle Milano’yu ziyaret etmiş, anılan ziyaret sırasında İtalya Ekonomi Kalkınma Bakan Yardımcısı Carlo Calenda’yla güncel ekonomik ilişkilerimizin ele alındığı bir görüşme yapmış ve bilahare EXPO alanında düzenlenen Türk-İtalyan İşadamları Forumu’na hitap etmiştir.

14-18 Eylül

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (UAEA) 59. Genel Konferansı, 14-18 Eylül 2015 tarihleri arasında Viyana’da düzenlenmiştir. Ülkemizin de aralarında bulunduğu 11 ülke, 2015-2017 dönemi için Yönetim Kurulu’na üye olarak seçilmiştir.

15 Eylül

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Sayın Hulusi Akar, 15 Eylül 2015 tarihinde KKTC’ni ziyaret ederek KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber ve Başbakan Ömer Kalyoncu tarafından kabul edilmiştir.

15-16 Eylül

Dışişleri Bakanı Sayın Feridun Sinirlioğlu, 15-16 Eylül 2015 tarihlerinden Azerbaycan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyareti kapsamında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kabul edilen Sayın Sinirlioğlu, ayrıca Azeri mevkidaşı Elmar Memmedyarov, Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Meclis Başkanı Oktay Esedov ve Azerbaycan Cumhuriyeti Başbakanı Artur Rasilzade’yle görüşmeler gerçekleştirmiştir.

16-19 Eylül

Antigua ve Barbuda Başbakanı Gaston Browne, İstanbul’da düzenlenen “Global Citizenship Semineri”ne konuşmacı olarak iştirak etmek üzere 16-19 Eylül 2015 tarihleri arasında ülkemize gayrıresmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

17 Eylül

Malta Başbakanı Joseph Muscat, 17 Eylül 2015 tarihinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiş, bu çerçevede Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiştir.

17 Eylül

Dışişleri Bakanı Sayın Feridun Sinirlioğlu, 17 Eylül 2015 tarihinde Soçi’yi ziyaret ederek Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’la bir görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşmede ikili ve bölgesel konular ele alınmıştır.

17-18 Eylül

Lüksemburg Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı, Göç ve İltica Bakanı Jean Asselborn, 17-18 Eylül 2015 tarihlerinde ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Ziyaret çerçevesinde Bakan Asselborn’un Dışişleri Bakanı Sayın Feridun Sinirlioğlu’yla gerçekleştirdiği görüşmelerde Türkiye-Lüksemburg ikili ilişkilerinin yanısıra, terörle mücadele, Avrupa Birliği üyeliğimize ilişkin süreç, son dönemde yaşanmakta olan düzensiz göç ile başta Suriye ve Irak’taki gelişmeler olmak üzere bölgesel ve uluslararası konular ele alınmıştır. Bakan Asselborn, ayrıca, Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiştir.

18 Eylül

AFC Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, 18 Eylül 2015 tarihinde ülkemize bir çalışma ziyaretinde bulunmuştur. Konuk Bakan ziyareti çerçevesinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiş, Dışişleri Bakanı Sayın Feridun Sinirlioğlu’yla görüşmüştür. Görüşmelerde ikili ilişkiler, terörle mücadele, bölgesel konular ve göç krizi ele alınmıştır.

18 Eylül

Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, RF Tataristan Cumhurbaşkanlığına yeniden seçilen Rüstem Minnihanov’un yemin törenine katılmak üzere, 18 Eylül 2015 tarihinde Kazan’ı ziyaret etmiştir.

18-19 Eylül

Viyana Büyükelçimiz Sayın Mehmet Hasan Göğüş, 22 Nisan 2015 tarihinde Avusturya Parlementosu’nda temsil edilen 6 partinin meclis grup başkanları tarafından imzalanan bir Ortak Bildiriyle 1915 olaylarının başta Ermeniler olmak üzere, tüm Hristiyan Anadolu halklarına karşı işlenen bir “soykırım” olarak nitelendirilmesi üzerine istişareler için Ankara’ya çağrılmıştı.

Takip eden süreçte, Avusturya Özgürlükçü Partisi (FPÖ) tarafından Avusturya’nın 1915 olaylarına ilişkin resmi tutumunun sorgulandığı bir soru önergesi Parlamento’ya sunulmuş; sözkonusu soru önergesine Dışişleri, Avrupa ve Uyum Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı tarafından 11 Eylül 2015 tarihinde verilen yanıtta, konunun hukuki çerçevesine bağlı kalınmıştır. Bu bağlamda, soykırımın ilk kez 1948 yılında “Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi” ile tanımlanmış bir suç olduğu, anılan Sözleşme’nin yürürlük tarihinden önce cereyan etmiş olaylara geriye dönük şekilde uygulanamayacağı, ayrıca, “kanunsuz suç ve ceza olmaz” ilkesi ile ceza hukukunda geriye dönük uygulama yasağının da dikkate alınması gerektiği ve soykırım suçunun, ancak yetkili mahkemelerce tespit edilebileceği vurgulanmıştır. Yanıtta ayrıca, Avusturya Parlamentosu’nun Ortak Bildirisi’nin siyasi bir açıklama olup, olayların uluslararası hukuka dair bir değerlendirmesi olmadığının altı çizilmiştir.

Sözkonusu gelişmenin ardından, Avusturya Dışişleri, Avrupa ve Uyum Bakanı Sebastian Kurz, 18-19 Eylül 2015 tarihlerinde ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Ziyaret çerçevesinde Bakan Kurz, Avusturya Hükümeti’nin 1915 olaylarına ilişkin tutumunun değişmediğini, hukuki durumun çok açık olduğunu, 1948 tarihli “Birleşmiş Milletler Soykırım Suçunun Önlenmesine ve Cezalandırılmasına İlişkin Sözleşme”nin çok net bir şekilde soykırım kararını açıklığa kavuşturduğunu, soykırım kavramının geriye dönük olarak yürümediğinin de çok net olduğunu ve Büyükelçimizin tekrar görevine dönmesinden mutluluk duyacaklarını belirtmiştir. Bu çerçevede, Viyana Büyükelçimiz Sayın Göğüş, 20 Eylül 2015 tarihinde görevine dönmüştür.

Bakan Kurz’un ülkemize gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında ayrıca, düzensiz göç, sığınmacı krizi, sınır güvenliği ve bölgesel konular ele alınmıştır. Konuk Bakan, Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından da kabul edilmiştir.

19-20 Eylül

Irak Temsilciler Meclisi Başkanı Selim Cuburi, 19-20 Eylül 2015 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Cuburi, sözkonusu ziyaret kapsamında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiştir.

21 Eylül

Başbakan Yardımcısı Sayın Tuğrul Türkeş, 21 Eylül 2015 tarihinde KKTC’ni ziyaret ederek KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, Başbakan Ömer Kalyoncu, KKTC İkinci ve Üçüncü Cumhurbaşkanları Mehmet Ali Talat ve Derviş Eroğlu’yla görüşmeler yapmıştır

23 Eylül

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, vaki davet üzerine, 23 Eylül 2015 tarihinde Moskova Merkez Camii açılış törenine iştirak etmek üzere Rusya’yı ziyaret etmişlerdir. Sayın Cumhurbaşkanımıza ziyaretlerinde Dışişleri Bakanı Sayın Feridun Sinirlioğlu, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Ali Rıza Alaboyun refakat etmişlerdir.

24 Eylül

Umuma mahsus pasaport hamili Libya vatandaşlarına, 24 Eylül 2015 tarihinden itibaren vize uygulaması başlatılmıştır.

24 Eylül

Türkiye - Latin Amerika ve Karayip Devletler Topluluğu (CELAC) Dörtlüsü Dışişleri Bakanları İkinci Toplantısı, BM 70. Genel Kurulu marjında, 24 Eylül 2015 tarihinde Dışişleri Bakanı Sayın Feridun Sinirlioğlu, Ekvator ve Kosta Rika Dışişleri Bakanları ile Dominik Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısının katılımıyla New York’ta yapılmıştır. Toplantıda Türkiye-CELAC işbirliğinin terörizmle mücadele, insani ve kalkınma alanındaki yardımlar, göç ile uluslararası anlaşmazlıkların barışçı çözümü, bilim ve teknoloji alanlarını da içerecek şekilde geliştirilmesi ele alınmıştır.

25 Eylül

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 25 Eylül 2015 tarihinde ülkemizi ziyaret eden Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al-Thani’yle İstanbul’da bir görüşme gerçekleştirmiştir.

25 Eylül

Dışişleri Bakanı Sayın Feridun Sinirlioğlu, BM 70. Genel Kurulu marjında, 25 Eylül 2015 tarihinde Meksika Dışişleri Bakanı Claudia Ruiz Massieu’yla görüşmüştür. Görüşmede, ikili ilişkiler ele alınmış ve bölgesel ve uluslararası konular hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

25 Eylül

Dışişleri Bakanı Sayın Feridun Sinirlioğlu, BM 70. Genel Kurulu marjında 25 Eylül 2015 tarihinde Afganistan Dışişleri Bakanı Selahaddin Rabbani’yle ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

25 Eylül

Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov, Cevahir Holding’in merhum Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Cevahir’in İstanbul’daki cenaze törenine katılmak üzere, 25 Eylül 2015 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

25 Eylül

Dışişleri Bakanı Sayın Feridun Sinirlioğlu, BM 70. Genel Kurulu marjında, 25 Eylül 2015 tarihinde Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Genel Direktörü Yukiya Amano’yla ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşmede, P5+1 ile İran arasında imzalanan nükleer anlaşmaya dair muhtelif hususlar ile Amano’nun müteakip UAEA Genel Direktörlüğü için adaylığı ele alınmıştır.

25 Eylül

Dışişleri Bakanı Sayın Feridun Sinirlioğlu, BM 70. Genel Kurulu marjında 25 Eylül 2015 tarihinde Bulgaristan Dışişleri Bakanı Daniel Mitov’la bir görüşme gerçekleştirmiştir.

26 Eylül

Başbakan Yardımcısı Sayın Cevdet Yılmaz, BM 70. Genel Kurulu marjında 26 Eylül 2015 tarihinde düzenlenen “High Level Event on Afghanistan’s Peaceful Development and Regional Cooperation” başlıklı yüksek düzeyli toplantıya katılmıştır.

26 Eylül

BM 70. Genel Kurulu marjında, 26 Eylül 2015 tarihinde Türk Konseyi gayrıresmi Dışişleri Bakanları toplantısı düzenlenmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Feridun Sinirlioğlu, bu kapsamda Kazakistan Dışişleri Bakanı Erlan İdrisov, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov, Kırgızistan Dışişleri Bakanı Erlan Abdildaev ve Türk Konseyi Genel Sekreteri Ramil Hasanov’la görüşmelere iştirak etmiştir.

26 Eylül

Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu, BM 70. Genel Kurulu marjında, 26 Eylül 2015 tarihinde Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Angela Merkel’le New York’ta bir görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşmede düzensiz göç, sığınmacı krizi ve bölgesel konular ele alınmıştır.

27 Eylül

Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu, BM 70. Genel Kurulu marjında 27 Eylül 2015 tarihinde İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’yle ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

27 Eylül

Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu, BM 70. Genel Kurulu marjında, 27 Eylül 2015 tarihinde Kosova Başbakanı İsa Mustafa’yla New York’ta bir görüşme gerçekleştirmiştir.

27 Eylül

Terörizmle Mücadele Küresel Forumu (TMKF) 6. Bakanlar Oturumu, BM 70. Genel Kurulu marjında 27 Eylül 2015 tarihinde Dışişleri Bakanı Sayın Feridun Sinirlioğlu ile ABD Dışişleri Bakanı John Kerry eşbaşkanlığında New York’ta gerçekleştirilmiştir. Toplantıda, radikalleşme sürecinde şu ana kadar TMKF tarafından ele alınmamış unsurları belirleyerek, tüm sürece ilişkin bir araçlar sepeti (toolkit) oluşturmaya yönelik girişim başlatılması ve TMKF’nin terörizm ve şiddete varan aşırıcılıkla mücadele çabaları konusunda “clearing house” mekanizması oluşturulması kabul edilmiştir. Bu vesileyle ABD, Fas, Hollanda, İngiltere ve AB ile Genel Müdür düzeyinde gerçekleştirilen toplantılarda güvenliğin ve terörizmle mücadelenin sivil boyutlarına dair işbirliği imkanları ele alınmıştır.

27 Eylül

Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu, BM 70. Genel Kurulu marjında 27 Eylül 2015 tarihinde Belçika Başbakanı Charles Michel’le New York’ta bir görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşmede, Türkiye-Belçika ikili ilişkilerinin yanısıra, güncel bölgesel ve uluslararası konular ele alınmıştır.

27 Eylül

Dışişleri Bakanı Sayın Feridun Sinirlioğlu, BM 70. Genel Kurulu marjında 27 Eylül 2015 tarihinde Pakistan Başbakanı’nın Ulusal Güvenlik ve Dışişleri Danışmanı Sartaj Aziz’le ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

27 Eylül

Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu, BM 70. Genel Kurulu marjında, 27 Eylül 2015 tarihinde Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’la New York’ta bir görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşmede Türkiye-Fransa ikili ilişkilerinin yanısıra güncel bölgesel ve uluslararası konular ele alınmıştır.

27 Eylül

Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu, BM 70. Genel Kurulu marjında 27 Eylül 2015 tarihinde Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev’le New York’ta bir görüşme gerçekleştirmiştir.

27 Eylül

Dışişleri Bakanı Sayın Feridun Sinirlioğlu, BM 70. Genel Kurulu marjında, 27 Eylül 2015 tarihinde İtalyan mevkidaşı Paolo Gentiloni’yle New York’ta ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşmede bölgesel konular ile göç krizi ele alınmıştır.

28 Eylül

Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu, BM 70. Genel Kurulu marjında 28 Eylül 2015 tarihinde Afganistan Milli Birlik Hükümeti İcra Heyeti Başkanı Abdullah Abdullah’la ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

28 Eylül

Ülkemizde 1 Kasım 2015 tarihinde gerçekleştirilecek olan Genel Seçimleri izlemek amacıyla, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) yükümlülüklerimiz uyarınca mutaden yaptığımız davet üzerine, AGİT Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi (ODIHR) tarafından görevlendirilen Sınırlı Seçim Gözlem Misyonu (LEOM), 28 Eylül 2015 tarihi itibariyle ülkemizde çalışmalarına başlamıştır.

28-29 Eylül

Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci başkanlığındaki bir heyet, Türk Konseyi Ekonomi Çalışma Grubu 7. Dönem Toplantısı ve Ekonomiden Sorumlu Bakanlar 5. Dönem Toplantısı’na katılmak üzere, 28-29 Eylül 2015 tarihlerinde Astana’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

28 Eylül-5 Ekim

Birleşmiş Milletler’in 70. Genel Kurulu genel görüşmeleri, 2015 Sonrası Kalkınma Gündemi Zirvesi’ni müteakip, 28 Eylül-5 Ekim 2015 tarihleri arasında New York’ta gerçekleştirilmiş olup, sözkonusu görüşmelere Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu başkanlığında, Dışişleri Bakanı Sayın Feridun Sinirlioğlu’nun da yer aldığı bir heyetle katılım sağlanmıştır.

29 Eylül

Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu, BM 70. Genel Kurulu marjında 29 Eylül 2015 tarihinde Pakistan Başbakanı Navaz Şerif’le ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

29 Eylül

Yabancı Terörist Savaşçılar (YTS) ve Şiddete Varan Aşırıcılıkla Mücadele Zirvesi, BM 70. Genel Kurulu marjında 29 Eylül 2015 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Zirveye Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu, Dışişleri Bakanı Sayın Feridun Sinirlioğlu, BM Nezdinde Daimi Temsilcimiz Büyükelçi Sayın Halit Çevik ve Dışişleri Bakanlığı Araştırma ve Güvenlik İşleri Genel Müdürü Büyükelçi Sayın Tunç Üğdül’den oluşan bir heyetle iştirak edilmiştir. Sayın Başbakanımız, DEAŞ karşıtı uluslararası koalisyonun YTS Çalışma Grubu eşbaşkanı sıfatıyla müdahalede bulunmuştur.

29 Eylül

Dışişleri Bakanı Sayın Feridun Sinirlioğlu, BM 70. Genel Kurulu marjında 29 Eylül 2015 tarihinde İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’le ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

29 Eylül

Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu, BM 70. Genel Kurulu marjında, 29 Eylül 2015 tarihinde Birleşik Krallık Başbakanı David Cameron’la New York’ta bir görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşmede düzensiz göç, sığınmacı krizi ve bölgesel konular ele alınmıştır.

29 Eylül

Dışişleri Bakanı Sayın Feridun Sinirlioğlu, BM 70. Genel Kurulu marjında 29 Eylül 2015 tarihinde düzenlenen “İslam İşbirliği Teşkilatı Jammu-Keşmir Temas Grubu” toplantısına katılmıştır.

29 Eylül

Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu, BM 70. Genel Kurulu marjında, 29 Eylül 2015 tarihinde Hollanda Başbakanı Mark Rutte’yle New York’ta bir görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşmede ağırlıklı olarak göç krizi ele alınmıştır.

29 Eylül

Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu, BM 70. Genel Kurulu marjında 29 Eylül 2015 tarihinde Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’la New York’ta biraraya gelmiştir. Görüşmede göç krizi ve Kıbrıs konuları dahil olmak üzere ikili ve bölgesel meseleler ele alınmıştır.

29 Eylül

Türkiye-Bosna-Hersek-Sırbistan ve Türkiye-Bosna-Hersek-Hırvatistan Üçlü Danışma Mekanizmaları Dışişleri Bakanları toplantıları, BM 70. Genel Kurulu marjında 29 Eylül 2015 tarihinde New York’ta Dışişleri Bakanı Sayın Feridun Sinirlioğlu’nun evsahipliğinde yapılmıştır.

30 Eylül

Hollanda’nın yeni Ankara Büyükelçisi Kees Cornelis Van Rij, 30 Eylül 2015 tarihinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a Güven Mektubunu sunarak görevine resmen başlamıştır

30 Eylül

Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci (GDAÜ) Gayrıresmi Dışişleri Bakanları Toplantısı, 30 Eylül 2015 tarihinde New York’ta Dönem Başkanı Bulgaristan’ın evsahipliğinde çalışma yemeği formatında düzenlenmiştir.

30 Eylül

BM Güvenlik Konseyi Eylül ayı Dönem Başkanı olan Rusya Federasyonu (RF) tarafından, 30 Eylül 2015 tarihinde “Maintenance of International Peace and Security: Settlement of Conflicts in the Middle East and North Africa and Countering the Terrorist Threat in the Region” temalı bir açık oturum düzenlenmiştir. RF Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un başkanlık ettiği oturuma BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile Dışişleri Bakanı Sayın Feridun Sinirlioğlu da katılmıştır.

30 Eylül

Almanya Federal Cumhuriyeti’nin yeni Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann, 30 Eylül 2015 tarihinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a Güven Mektubunu sunarak görevine resmen başlamıştır.