Şubat

1-4 Şubat

Kongo Cumhuriyeti Bayındırlık ve Büyük Projeler Bakanı Jean Jacques Bouya, beraberindeki heyetle birlikte, 1-4 Şubat 2015 tarihleri arasında ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret kapsamında konuk Bakan, Başbakan Yardımcısı Sayın Numan Kurtulmuş, Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın İdris Güllüce ve Türk Eximbank Genel Müdürü Sayın Hayrettin Kaplan’la görüşmüş, Türk Müteahhitler Birliği’nde düzenlenen toplantıya katılmıştır.

3-5 Şubat

Mali Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İbrahim Boubacar Keita, Sayın Cumhurbaşkanımızın davetine icabetle, 3-5 Şubat 2015 tarihleri arasında ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret kapsamında ülkemizle Mali arasında 3 Şubat 2015 tarihinde Ankara’da Güvenlik İşbirliği Anlaşması, Savunma Sanayii İşbirliği Anlaşması, El Sanatları Alanında İşbirliği Anlaşması, İstihdam ve Mesleki Eğitim Alanlarında İşbirliği Anlaşması ve ikili Kültürel İşbirliği Anlaşması imzalanmıştır. Konuk Cumhurbaşkanı, 3 Şubat 2015 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız, TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek ve Başbakan Yardımcısı Sayın Numan Kurtulmuş’la görüşmeler gerçekleştirmiştir. 4 Şubat 2015 tarihinde İstanbul’da Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından çalışma yemeği şeklinde İş Forumu düzenlenmiş, Türk-Mali İş Konseyi Kuruluş Protokolü imzalanmıştır. Sözkonusu ziyaret, iki ülke arasında Cumhurbaşkanı düzeyinde yapılan ilk resmi ziyaret olma özelliğini taşıması bakımından önem arzetmektedir.

3-6 Şubat

Finlandiya Avrupa İşleri ve Dış Ticaret Bakanı Lenita Toivakka, Türkiye-Finlandiya JETCO Kurucu Deklarasyonu’nun imzalanması ve İş Forumu düzenlenmesi vesilesiyle, 3-6 Şubat 2015 tarihleri arasında ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

4 Şubat

Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanlığına seçilen Halit Hoca, 4 Şubat 2015 tarihinde Sayın Bakanımız tarafından kabul edilmiştir. Sözkonusu görüşmede Sayın Bakanımız Halit Hoca’yı tebrik etmiş, ayrıca Koalisyona ilişkin gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

4-5 Şubat

Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, Azerbaycan Ekonomi ve Sanayi Bakanı Şahin Mustafayev’in davetine icabetle, 4-5 Şubat 2015 tarihlerinde Azerbaycan’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

5 Şubat

Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz, 5 Şubat 2015 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirilen NATO Savunma Bakanları Toplantısı marjında Bulgaristan Savunma Bakanıyla ikili görüşme gerçekleştirmiştir.

9-10 Şubat

G-20 Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı, 9-10 Şubat 2015 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenmiştir. Sözkonusu toplantıya Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan başkanlığında bir heyetle katılım sağlanmıştır.

10-11 Şubat

Türkiye-Kamboçya Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 1. Dönem Toplantısı, 10-11 Şubat 2015 tarihlerinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Fikri Işık ile Kamboçya Ticaret Bakanı Sun Chanthol eşbaşkanlıklarında Punom Pen’de gerçekleştirilmiştir. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Fikri Işık, Kamboçya ziyaretinin akabinde Malezya ve Singapur’a da çalışma ziyaretleri gerçekleştirmiştir.

10-12 Şubat

AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Volkan Bozkır, AB’ye katılım sürecimize ilişkin temaslarda bulunmak üzere, 10-12 Şubat 2015 tarihleri arasında Brüksel’i ziyaret etmiştir. Sayın Bozkır ziyareti sırasında Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden sorumlu AB Komiseri Johannes Hahn, Mali İstikrar, Mali Hizmetler ve Sermaye Piyasaları Birliğinden sorumlu AB Komiseri Jonathan Hill, Araştırma, Bilim ve İnovasyondan sorumlu AB Komiseri Carlos Moedas ve Ekonomik ve Mali İşler, Vergilendirme ve Gümrük Birliğinden sorumlu AB Komiseri Pierre Moscovici’yle ayrı ayrı görüşmelerde bulunmuştur. Avrupa Parlamentosu (AP) eski milletvekili Emine Bozkurt’la da bir görüşme gerçekleştiren Bakan Bozkır, Avrupa Politika Çalışmaları Merkezi (Centre for European Studies – CEPS) tarafından düzenlenen konferansta, Türkiye-AB ilişkileri hakkında bir konuşma yapmıştır.

11 Şubat

31 Ocak 2015 tarihinde vefat eden eski AFC Cumhurbaşkanlarından Richard von Weizsäcker için 11 Şubat günü Berlin’de düzenlenen devlet törenine ülkemizi temsilen Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Akif Çağatay Kılıç katılmıştır.

11-12 Şubat

Türkiye-Azerbaycan Güney Gaz Koridoru Danışma Kurulu Toplantısı, 11-12 Şubat 2015 tarihlerinde Bakü’de gerçekleştirilmiştir. Toplantıya Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız başkanlığında bir heyetle katılım sağlanmıştır. Sözkonusu toplantı vesilesiyle Sayın Yıldız, Avrupa Birliği Komisyonu Enerji Birliği’nden Sorumlu Başkan Yardımcısı Maroş Şefçoviç’le 12 Şubat 2015 tarihinde bir görüşme gerçekleştirmiştir.

11-13 Şubat

Almanya Federal Cumhuriyeti AB İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Michael Roth, 11-13 Şubat 2015 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir. Bakan Roth, ziyareti çerçevesinde AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Volkan Bozkır, TBMM Türkiye-Almanya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Mersin Milletvekili Sayın Çiğdem Münevver Ökten’le görüşmüştür.

12-13 Şubat

Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı ve En Az Gelişmiş Ülkeler, Denize Çıkışı Olmayan Gelişmekte Olan Ülkeler ve Gelişmekte Olan Küçük Ada Devletleri Yüksek Temsilcisi (UN OHRLLS) Gyan Chandra Acharya, ülkemizde kurulması gündemde olan Bilim, Teknoloji ve Yenilik Mekanizması ve Teknoloji Bankası Yüksek Düzeyli Uzmanlar Paneli’nin TÜBİTAK’ın evsahipliğinde Gebze’de yapılan ilk toplantısı öncesinde 12-13 Şubat 2015 tarihlerinde Ankara’da makamlarımızla temaslarda bulunmuştur. Acharya bu çerçevede, Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan, TÜBİTAK Başkanı Sayın Yücel Altunbaşak ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Sayın Kudret Bülbül, Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Naci Koru ve TİKA Başkan Yardımcısı Sayın Süreyya Er’le görüşmüştür.

12-13 Şubat

Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç, 12-13 Şubat 2015 tarihlerinde, KKTC’ye resmi bir ziyarette bulunmuştur. Sayın Arınç ziyareti vesilesiyle Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu’yla görüşmüş, ayrıca Ercan Havalimanı yeni Terminal Binası ve Pist temel atma töreni ile Lefke Avrupa Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Binasının açılış törenine de katılmıştır.

16-17 Şubat

16-17 Şubat 2015 tarihlerinde Roma’da gerçekleştirilen Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) 38. Guvernörler Konseyi Toplantısına Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehmet Mehdi Eker konuşmacı olarak katılım sağlamıştır.

17 Şubat

Sayın Başbakanımız, 17 Şubat 2015 tarihinde Pakistan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Başbakanımıza ziyareti sırasında Sayın Bakanımızın yanısıra Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın İdris Güllüce, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, Sağlık Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Lütfi Elvan da refakat etmişlerdir. Ziyaret vesilesiyle, Türkiye-Pakistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) 4. Toplantısı, 17-18 Şubat 2015 tarihlerinde, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci’nin katılımıyla gerçekleştirilmiş, ve bu çerçevede muhtelif işbirliği alanlarında 11 adet belge imzalanmıştır. Bu suretle, Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi mekanizması çerçevesinde Pakistan’la imzalanan belge sayısı 51’e yükselmiştir. Sayın Başbakanımız ziyaret çerçevesinde Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin tarafından kabul edilmiş, Refah Uluslararası Üniversitesi’nde bir konuşma yapmış, Pakistan Başbakanı Navaz Şerif’le birlikte İş Forumu’na katılan Türk ve Pakistanlı işadamlarına hitap etmiş ve Pakistanlı basın mensuplarıyla bir görüşme yapmıştır.

17-19 Şubat

NATO Parlamenterler Asamblesi Başkanı ve ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi Üyesi Michael Turner (Cumhuriyetçi-Ohio), beraberindeki heyetle, 17-19 Şubat 2015 tarihleri arasında ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Michael Turner ziyareti kapsamında TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek ve Sayın Bakanımız tarafından kabul edilmiş, MUKY Büyükelçi Sayın Ahmet Muhtar Gün’le de bir görüşme gerçekleştirmiştir.

18-19 Şubat

IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani, 18-19 Şubat 2015 tarihlerinde ülkemizi ziyaret ederek, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız tarafından kabul edilmiş, Sayın Müsteşarımızla da bir görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşmelerde, ağırlıklı olarak ülkemizin DEAŞ tehdidi karşısında IKBY’ye desteği ile enerji işbirliği konuları ele alınmıştır.

19 Şubat

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Robert Corker (Cumhuriyetçi-Tennessee), 19 Şubat 2015 tarihinde Ankara’ya bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Robert Corker ziyareti çerçevesinde Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Bakanımız tarafından kabul edilmiş, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Sayın Ahmet Berat Çonkar’la da bir görüşme gerçekleştirmiştir.

19 Şubat

Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) Genel Sekreteri Raymond Benjamin, 16-22 Şubat 2015 tarihleri arasında ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. ICAO’dan ülkemize Genel Sekreter seviyesinde ikili düzeyde gerçekleştirilen bu ilk ziyaret kapsamında Genel Sekreter Benjamin, 19 Şubat 2015 tarihinde Sayın Bakanımız ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Lütfi Elvan tarafından ayrı ayrı kabul edilmiştir. Görüşmelerde, Türkiye-ICAO ilişkilerinin geliştirilmesinin yanısıra, ülkemizin 2016 ICAO Konsey üyeliği adaylığı ele alınmış ve Sayın Elvan ile Genel Sekreter Benjamin tarafından Türkiye ile ICAO arasındaki işbirliğinin artırılmasına yönelik bir Mutabakat Muhtırası imzalanmıştır. Sözkonusu Mutabakat Muhtırası, Türkiye ile ICAO arasında ilk ikili resmi işbirliği anlaşması niteliğini taşımaktadır.

20 Şubat

KKTC Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Sayın Bakanımızın davetine icabetle, 20 Şubat 2015 tarihinde ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Bu vesileyle, Kıbrıs konusunda bulunulan aşamanın yanısıra ülkemiz ile KKTC arasındaki ikili ilişkilerin çeşitli veçheleri değerlendirilmiştir.

20 Şubat

“RUMELİSİAD 3. Uluslararası Balkan Ekonomi Zirvesi”, Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç, Arnavutluk Başbakan Yardımcısı Niko Peleshi, Makedonya Ekonomi Bakanı Bekim Neziri, Kosova Kamu Yönetimi Bakanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı Mahir Yağcılar, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü Genel Sekreteri Victor Tvircun, Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Hareketi Haskovo Milletvekili Saliha Emin’in yanısıra Bursa Valisi, RUMELİSİAD Başkanı, Bursa Ticaret Borsası Başkanı ile çok sayıda sanayici ve işadamının katılımıyla 20 Şubat 2015 tarihinde Bursa’da düzenlenmiştir.

20 Şubat

Sayın Başbakanımız, 20 Şubat 2015 tarihinde, Irak Başbakanı Haydar El Ebadi ve Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Usame Nuceyfi’yle birer telefon görüşmesi yaparak, Irak’ta yaşanan son gelişmeleri ve ikili ilişkileri ele almıştır.

20 Şubat

Reform Eylem Grubu’nun (REG) İkinci Toplantısı, Sayın Bakanımızın evsahipliğinde 20 Şubat 2015 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilmiştir. Toplantıya Sayın Bakanımız, AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Volkan Bozkır, İçişleri Bakanı Sayın Efkan Ala, Adalet Bakanı Sayın Bekir Bozdağ ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Ayşenur İslam iştirak etmişlerdir. Toplantıya ayrıca, TBMM, Başbakanlık ve Türkiye İnsan Hakları Kurumu Başkanlığı gibi çeşitli kurum ve kuruluşlardan yetkililer de katılmışlardır. Toplantıda, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyelik süreci kapsamında genel olarak Yargı ve Temel Haklar Faslı (23. Fasıl) ve Adalet, Özgürlük ve Güvenlik Faslı (24. Fasıl) başta olmak üzere siyasi kriterlere ilişkin kaydedilen ilerlemeler ve önümüzdeki dönemde öncelikli olarak atılacak adımlar ele alınmış, reform sürecinin devam etmesi yönündeki kararlılığımız vurgulanmıştır.

22-25 Şubat

Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek, beraberindeki heyetle, 22-25 Şubat 2015 tarihleri arasında Hindistan’ı ziyaret ederek ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

22-26 Şubat

TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek, 22-26 Şubat 2015 tarihleri arasında Kanada’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Meclis Başkanımız ziyareti kapsamında Kanada Genel Valisi David Johnston, Senato Başkanı Pierre Claude Nolin, Avam Kamarası Başkanı Andrew Scheer, Dışişleri Bakanı Rob Nicholson’un yanısıra Ottava ve Montreal’deki Türk toplumunun temsilcileriyle görüşmeler gerçekleştirmiştir.

23 Şubat

Türkiye-İngiltere Ekonomi ve Ticaret Ortaklık Komitesi (ETOK/JETCO) V. Dönem Toplantısı, 23 Şubat 2015 tarihinde, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci ile İngiltere Ticaret ve Yatırımlardan Sorumlu Bakanı Lord Livingston’un eşbaşkanlıklarında Ankara’da gerçekleştirilmiştir.

23-24 Şubat

Sayın Başbakanımız, Türkiye-Macaristan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) II. Toplantısı vesilesiyle, 23-24 Şubat 2015 tarihlerinde Macaristan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyaret vesilesiyle düzenlenen Türkiye-Macaristan İş Forumu’na Sayın Başbakanımızın yanısıra Başbakan Yardımcısı Sayın Numan Kurtulmuş, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Nurettin Canikli, AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Volkan Bozkır ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik ve her iki ülkeden çok sayıda işadamı katılmıştır. Ziyareti kapsamında Sayın Başbakanımız Macar mevkidaşı Viktor Orban’la, toplantıya katılan diğer Sayın Bakanlar ise Macar mevkidaşlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirmişlerdir. Sayın Başbakanımız ayrıca, Macaristan Cumhurbaşkanı Janos Ader tarafından da kabul edilmiştir. Sözkonusu görüşmelerde Türk-Macar siyasi, ticari, enerji ilişkileri tüm veçheleriyle ele alınmış, ayrıca bölgesel konular ve uluslararası sorunlara da değinilmiştir. Sayın Bakanımız da Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto’yla ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir. YDSK II. Toplantısı sırasında ülkemiz ile Macaristan arasında aşağıdaki Anlaşma, Protokol ve Mutabakat Zabıtları imzalanmıştır:

  • “Gül Baba Türbesinin Restorasyonu ve Çevre Düzenlemesine İlişkin Protokol”

  • “Sosyal Güvenlik Anlaşması ve Anlaşmanın Uygulanmasına Yönelik İdari Anlaşma”

  • “Nükleer Enerjinin Barışçıl Kullanım Alanları İçerisinde Eğitim, Araştırma ve Geliştirilmesine İlişkin Mutabakat Zaptı”

  • “Tüketiciyi Koruma ve Piyasa Gözetimi ve Denetimi Alanında İşbirliği Protokolü”

  • “Ankara ve Budapeşte Büyükşehir Belediyeleri Arasında Kardeş Şehir İlişkisi Tesis Edilmesine İlişkin Anlaşma”

  • “Macaristan’ın Ülkemizdeki Sığınmacı Kamplarında Kullanılmak Üzere Atık Su Arıtma Sistemi Hibe Etmesine İlişkin Protokol”

23-25 Şubat

Magna Carta’nın 800. Yılı münasebetiyle 23-25 Şubat 2015 tarihleri arasında Londra’da yapılan “Küresel Hukuk Zirvesi”ne Adalet Bakanı Sayın Bekir Bozdağ katılmıştır.

24-26 Şubat

Sayın Bakanımız, 24-26 Şubat 2015 tarihleri arasında Azerbaycan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

24-27 Şubat

AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Volkan Bozkır, Finlandiya Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja’nın davetine icabetle, AB’ye katılım sürecimizdeki durum ve Türkiye-AB ilişkileri hakkında temaslarda bulunmak üzere, 24-27 Şubat 2015 tarihleri arasında Helsinki’yi ziyaret etmiştir. Sayın Bozkır ziyareti çerçevesinde Finlandiya Parlamentosu Başkanı Eero Heinaluoma tarafından kabul edilmiş, Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja ile Avrupa İşleri ve Dış Ticaret Bakanı Lenita Toivakka’yla görüşmelerde bulunmuş, AB konularından sorumlu Parlamento komisyonu olan Büyük Komite ve Dışişleri Komitesi üyeleriyle biraraya gelmiştir. Sayın Bozkır ayrıca, “Paasikivi Society” adlı düşünce kuruluşunda “Turkey in Europe: Opportunities vs. Challenges” konulu bir konuşma yapmıştır.

24-28 Şubat

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Usame Nuceyfi, 24-28 Şubat 2015 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir. Nuceyfi ziyareti vesilesiyle Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız tarafından kabul edilmiş, ayrıca Sayın Müsteşarımızla bir görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşmelerde ağırlıklı olarak Irak’taki siyasi gelişmeler ve DEAŞ tehdidi konuları ele alınmıştır.

25 Şubat

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın “Tarım Sektörü Entegre Yönetim Bilgi Sistemi” (TARSEY) projesinin tanıtım toplantısı, Sayın Başbakanımız ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehmet Mehdi Eker tarafından 25 Şubat 2015 tarihinde Ankara’da yapılmıştır. Sözkonusu toplantı Arnavutluk Tarım, Su Yönetimi ve Kırsal Kalkınma Bakanı Edmond Panariti, Bulgaristan Tarım ve Gıda Bakanı Desisleva Taneva, Bosna-Hersek Su ve Ormancılık Bakanı Jerko Ivanovic Lijanovic, Kırgızistan Tarım ve Islah Bakanı Taalaybek Aydaraliev ve Gürcistan Tarım Bakan Yardımcısı Levan Davitashvili’nin yanısıra ülkemizden çok sayıda üst düzey bürokrat ve iş dünyasından geniş bir katılımla gerçekleştirilmiştir.

25-27 Şubat

Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, 25-27 Şubat 2015 tarihleri arasında, “Türkiye-Güney Kore Hizmet Ticareti ve Yatırım Anlaşması”nı imzalamak üzere Güney Kore’yi ziyaret etmiştir.

26-27 Şubat

Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek, beraberindeki heyetle, 26-27 Şubat 2015 tarihlerinde Japonya’yı ziyaret ederek, Japonya Toprak, Altyapı, Ulaştırma ve Turizm Bakanı Akihiro Ohta ve Taisei firması yetkilileriyle bir görüşme gerçekleştirmiş, akabinde Japonya Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Taro Aso’ya bir nezaket ziyaretinde bulunmuştur.