Haziran

9-10 Haziran

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 9-10 Haziran 2015 tarihlerinde, Romen mevkidaşı Bogdan Aurescu’nun davetine icabetle Romanya’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

10 Haziran

Avrupa Parlamentosu (AP), AB Komisyonu’nun 2014 Türkiye İlerleme Raporu’na ilişkin kararı, 10 Haziran 2015 tarihinde kabul edilmiştir. Karar’da, ekonomi, enerji güvenliği ve dış politika konularında işbirliğindeki rolüyle ülkemizin AB’nin stratejik bir ortağı olduğu teyid edilmiştir. Ancak, ilk taslağı itibariyle dengeli ve yapıcı eleştirel bir ton içeren Karar taslağı, AP Dış İlişkiler Komisyonu ve AP Genel Kurulu’nda kabul edilme sürecinde, tek yanlı ve objektiflikten uzak bir metin haline getirilmiştir. Ülkemize birçok alanda yöneltilen mesnetsiz iddialar içermesi nedeniyle sözkonusu Karar, tarafımızdan kabul edilmemiş ve 30 Haziran’da AP’ye iade edilmiştir.

12-13 Haziran

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, beraberinde Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Çağatay Kılıç ve Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ömer Çelik’in bulunduğu bir heyetle, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in davetine icabetle, Birinci Avrupa Oyunları’nın Açılış Törenlerine katılmak üzere 12-13 Haziran 2015 tarihlerinde Bakü’ye bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız ziyareti çerçevesinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbangulu Berdimuhammedov ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’le görüşmelerde bulunmuştur.

16 Haziran

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Yemen konusunda 16 Haziran 2015 tarihinde Cidde’de düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Dışişleri Bakanları Konseyi Olağanüstü Toplantısı’na katılmıştır.

16 Haziran

16 Haziran 2015 tarihinde, Bodrum/Muğla’da, G-20 Sherpaları ve G-20 Müsteşarlarının katıldığı bir ortak toplantı gerçekleştirilmiştir. Sözkonusu toplantıya Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan başkanlığında bir heyetle iştirak edilmiştir.

16-17 Haziran

Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, beraberinde bir heyetle, 16-17 Haziran 2015 tarihlerinde Milano-EXPO kapsamında İtalya’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

17-21 Haziran

BM Mülteciler Yüksek Komiseri (BMMYK) Antonio Guterres, 17-21 Haziran 2015 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret ederek, ülkemizin Suriyeli ve Iraklılara yaptığı yardımlar konusunda dünya kamuoyunun farkındalığını artırmak üzere 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü mesajını AFAD Mardin Midyat Barınma Merkezi’nden vermiştir. Sözkonusu ziyaret kapsamında BMMYK Guterres, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiş; Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Sayın Efkan Ala ve Aile ve Sosyal Politkalar Bakanı Sayın Ayşenur İslam’la ikili görüşmelerde bulunmuştur. Görüşme kapsamında, Suriye’nin kuzeyinde Tel Abyad bölgesinde yaşanan gelişmeler sonrasında ülkemize yönelik yaşanan sığınmacı akını, ülkemizin Suriyelilere sağladığı yardımlar ve Suriye krizi bağlamında yürüttüğü insani operasyonlar, Suriyeli çocukların eğitimi ile BMMYK ile mevcut işbirliğinin güçlendirilmesi konuları ele alınmıştır.

24-25 Haziran

NATO Savunma Bakanları Toplantısı, 24-25 Haziran 2015 tarihlerinde Brüksel’de gerçekleştirilmiştir. Sözkonusu toplantıya Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz başkanlığında bir heyetle iştirak edilmiştir. Toplantı kapsamında, Sayın Milli Savunma Bakanımız İngiltere, Bosna-Hersek, Afganistan ve Gürcistan Savunma Bakanlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir. Savunma Bakanları Toplantısı’nın odağında, Hazırlık Eylem Planı’nın (RAP) uygulanmasında gelinen aşama ve 2015 yılı Siyasi Yönergesi yer almıştır.

27 Haziran

Trablus’taki Ulusal Kurtuluş Hükümeti Başbakanı Halife El-Guveyl, 27 Haziran 2015 tarihinde Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiştir. Sayın Başbakanımız görüşmede, kardeş Libya’da istikrarın yeniden temin edilmesine önem atfettiğimizi, ülkemizin BM gözetiminde yürütülen siyasi diyaloğa güçlü desteğinin devam edeceğini vurgulamıştır.

27 Haziran

Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, beraberinde bir heyetle, 27 Haziran 2015 tarihinde Almanya’nın Köln şehrine bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

29 Haziran-2 Temmuz

Senatör Tim Kaine başkanlığındaki ABD Kongre heyeti, 29 Haziran-2 Temmuz 2015 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret ederek Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu ve Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu tarafından kabul edilmiştir.