Aralık

30 Kasım-12 Aralık

BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 21. Taraflar Konferansı, 30 Kasım-12 Aralık 2015 tarihleri arasında Paris’te gerçekleştirilmiştir. Konferansın 30 Kasım’da yapılan ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun iştirak ettikleri Zirve oturumunun ardından, 7 Aralık günü düzenlenen Üst Düzeyli Bölüm’e Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Fatma Güldemet Sarı katılım sağlamıştır.

1 Aralık

Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu, 64. Hükümetin kurulmasının ardından, ilk resmi yurtdışı ziyaretini 1 Aralık 2015 tarihinde KKTC’ne gerçekleştirmiştir. Sayın Başbakanımız bu çerçevede, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber tarafından kabul edilmiş; KKTC Başbakanı Ömer Kalyoncu’yla görüşmüştür. Sayın Başbakanımız ayrıca, Lefkoşa Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nin açılışını gerçekleştirmiştir.

1 Aralık

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 1 Aralık 2015 tarihinde, Brüksel’de düzenlenen NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı marjında ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’yle görüşmüştür.

1 Aralık

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 1 Aralık 2015 tarihinde, Brüksel’de düzenlenen NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı marjında Kanada Dışişleri Bakanı Stéphane Dion’la ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

2 Aralık

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 2 Aralık 2015 tarihinde, Brüksel’de NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı marjında Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin ile biraraya gelmiştir.

2 Aralık

Türkiye ile Katar arasında oluşturulan Yüksek Stratejik Komite’nin birinci toplantısı, 2 Aralık 2015 tarihinde Doha’da gerçekleştirilmiştir. Toplantıya Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki bir heyetle katılım sağlanmıştır. Toplantı çerçevesinde ülkemiz ile Katar arasında “Çevre Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı” imzalanmıştır.

2 Aralık

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 2 Aralık 2015 tarihinde, Brüksel’de düzenlenen NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı marjında Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias’la görüşmüştür. Görüşmede, ikili ve bölgesel konuların yanısıra, iki ülke arasında gerçekleştirilmesi öngörülen karşılıklı ziyaretler ele alınmıştır.

3 Aralık

AFC Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, 3 Aralık 2015 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Konuk Bakan bu çerçevede, Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz’la görüşmüş; ayrıca, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiştir.

3-4 Aralık

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 3-4 Aralık 2015 tarihlerinde Belgrad’da düzenlenen 22. AGİT Bakanlar Konseyi Toplantısı marjında, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

3-4 Aralık

Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu, 3-4 Aralık 2015 tarihlerinde Bakü’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret çerçevesinde Sayın Başbakanımız, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kabul edilmiş ve Başbakan Artur Rasizade’yle başbaşa ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirmiştir. Sayın Başbakanımız ayrıca, Azerbaycan Diplomasi Akademisi’nde “Küresel Sınamalar Karşısında Türkiye-Azerbaycan Stratejik Ortaklığı” başlıklı bir konuşma yapmıştır.

6-9 Aralık

Gürcistan Ceza İnfaz Bakanı Kakha Kakhishvili, 6-9 Aralık 2015 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir.

6-11 Aralık

Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Kati Piri, çeşitli temaslarda bulunmak üzere, 6-11 Aralık 2015 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir. Adıgeçen bu çerçevede, 7 Aralık günü İzmir’de Sahil Güvenlik Komutanlığı yetkilileri ve yerel makamlarla görüşmüş; 8 Aralık’ta Ankara’da Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanısıra, Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek, AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Volkan Bozkır ve Adalet Bakanı Sayın Bekir Bozdağ tarafından kabul edilmiş; 9 Aralık günü Diyarbakır’a geçerek yerel makamlar ve sivil toplum kuruluşları ile görüşmüş; 10 Aralık’ta İstanbul’da sivil toplum kuruluşlarıyla biraraya gelmiştir.

7 Aralık

Bosna-Hersek (BH) Federasyonu Başbakanı Fadıl Novaliç, BH Federasyonu Tarım, Su Yönetimi ve Ormancılık Bakanı Şemsudin Dediç ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Faruk Çelik arasında, 7 Aralık 2015 tarihinde Ankara’da bir görüşme gerçekleştirilmiştir. Görüşmede, sığır eti, süt ürünleri, meyve, sebze ve narenciye ürünlerinin ticaretinin geliştirilmesi ve BH’teki yatırım fırsatlarının araştırılması amacıyla BH’e teknik heyet ziyaretleri düzenlenmesi konuları ele alınmıştır.

8 Aralık

BM Genel Sekreteri Libya Özel Temsilciliği görevini İspanyol Bernardino Leon’dan 17 Kasım 2015 tarihinde devralan Alman diplomat Martin Kobler, 8 Aralık 2015 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Adıgeçen bu çerçevede Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Sayın Feridun Sinirlioğlu tarafından kabul edilmiştir. Görüşmelerde, Libya’daki son gelişmeler hakkında kapsamlı görüş alışverişinde bulunulmuş ve BM siyasi diyalog sürecine desteğimiz yinelenmiştir.

8-10 Aralık

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, beraberinde BM yetkilileri olduğu halde, 8-10 Aralık 2015 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir. Adıgeçen bu çerçevede, Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Sayın Feridun Sinirlioğlu tarafından kabul edilmiştir.

9 Aralık

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 9 Aralık 2015 tarihinde İslamabad’da düzenlenen İstanbul Süreci Beşinci Bakanlar Konferansı’na iştirak etmek üzere Pakistan’ı ziyaret etmiştir. Sayın Çavuşoğlu, Konferans marjında Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin ve Başbakan Navaz Şerif tarafından kabul edilmiştir. Görüşmelerde ikili ilişkilerimiz ve bölgesel gelişmeler ele alınmıştır.

9 Aralık

TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman, 9 Aralık 2015 tarihinde KKTC’ni ziyaret etmiştir. Sayın TBMM Başkanımız bu çerçevede, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından kabul edilmiş; Cumhuriyet Meclis Başkanı Sibel Siber’le görüşmüş ve Başbakan Ömer Kalyoncu’yu kabul etmiştir.

9-10 Aralık

“Kadına Yönelik Şiddetin Sonlandırılması: İlerleme Temelinde Değişimi Hızlandırmak” başlıklı Konferans, BM Kadın Birimi (UN Women), BM Nüfus Fonu (UNFPA) ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın işbirliğinde, 9-10 Aralık 2015 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenmiştir. Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu, Konferansın açılış konuşmasını yapmış; toplantı çerçevesinde UN Women İcra Direktörü Phumzile Mlambo-Ngcuka’yı 9 Aralık günü kabul etmiştir. Görüşmede, kadına karşı şiddet, kadın hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliği konuları ele alınmıştır.

9-10 Aralık

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, çeşitli temaslarda bulunmak üzere, 9-10 Aralık 2015 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Adıgeçen bu çerçevede, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiştir. Gerçekleştirilen görüşmelerde, ülkemizin Irak ve IKBY ile ilişkileri, DEAŞ’la mücadele ve bölgesel gelişmeler ele alınmıştır.

10 Aralık

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Sayın Feridun Sinirlioğlu ve Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarı Sayın Hakan Fidan, Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu’nun Özel Temsilcileri sıfatıyla, 10 Aralık 2015 tarihinde Bağdat’ı ziyaret etmişler; bu çerçevede, Irak Başbakanı Ebadi, Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi ve Savunma Bakanı Halit Ubeydi tarafından kabul edilmişlerdir.

10-11 Aralık

Bosna Hersek (BH) Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Dragan Çoviç ve Boşnak üye Bakir İzetbegoviç, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle, 10-11 Aralık 2015 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyarette bulunmuş; bu çerçevede Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman ve Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’yla görüşmeler gerçekleştirmiş ve DEİK tarafından düzenlenen bir çalışma yemeğine katılmışlardır. Sözkonusu toplantılarda, ülkemiz ile BH arasındaki siyasi ve ekonomik işbirliğini geliştirme olanakları ele alınmıştır. (Baştan itibaren ziyarete katılması öngörülen Konsey Sırp üyesi Mladen İvaniç, sağlık sorunları nedeniyle ülkemize ve öncesinde ziyaret etmeyi planladığı Brüksel’e seyahatini son anda iptal etmek durumunda kalmıştır.)

11 Aralık

Vatikan Devletlerle İlişkiler Sekreterliği (Dışişleri Bakanlığı) Müsteşarı Monsenyör Antoine Camilleri, 11 Aralık 2015 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Monsenyör Camilleri, bu çerçevede Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Sayın Feridun Sinirlioğlu’yla bir görüşme gerçekleştirmiştir.

11-12 Aralık

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Türkmenistan’ın tarafsızlığının 20. yıldönümü vesilesiyle, 11-12 Aralık 2015 tarihlerinde Aşkabat’ta düzenlenen “Tarafsızlık Siyaseti: Barış, Güvenlik ve Kalkınma Adına Uluslararası İşbirliği Konferansı”na Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Berat Albayrak, Ekonomi Bakanı Sayın Mustafa Elitaş ve Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı’nın da iştirak ettiği bir heyetle katılmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız Konferans marjında, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov’la ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

11-12 Aralık

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Türkmenistan’ın tarafsızlığının 20. yıldönümü vesilesiyle, 11-12 Aralık 2015 tarihlerinde Aşkabat’a gerçekleştirdiği ziyaret vesilesiyle, Özbekistan Devlet Başkanı İslam Karimov’la görüşmüştür.

11-12 Aralık

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Türkmenistan’ın tarafsızlığının 20. yıldönümü vesilesiyle 11-12 Aralık 2015 tarihinde Aşkabat’a gerçekleştirdikleri ziyaret marjında, Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili’yle ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

11-12 Aralık

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Türkmenistan’ın tarafsızlığının 20. yıldönümü vesilesiyle 11-12 Aralık 2015 tarihlerinde Aşkabat’a gerçekleştirdiği ziyaret vesilesiyle, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandır Lukaşenko’yla görüşmüştür.

12 Aralık

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Türkmenistan’ın tarafsızlığının 20. yıldönümü vesilesiyle Aşkabat’ı ziyaretleri sırasında, 12 Aralık 2015 tarihinde Pakistan Başbakanı Navaz Şerif’i kabul etmişlerdir. Görüşmede ikili siyasi ilişkiler ve bölgesel konular ele alınmıştır.

12 Aralık

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Türkmenistan’ın tarafsızlığının 20. yıldönümü vesilesiyle Aşkabat’ı ziyaretleri vesilesiyle, 12 Aralık 2015 tarihinde İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri’yi kabul etmişlerdir. Görüşmede ikili ilişkiler ve bölgesel konular ele alınmıştır.

13 Aralık

Libya’da siyasi diyalog sürecinde varılan aşama hakkında uluslararası eşgüdümün sağlanması amacıyla, 13 Aralık 2015 tarihinde Roma’da Dışişleri Bakanları düzeyinde bir toplantı düzenlenmiştir. Toplantıya, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu iştirak etmiştir.

14 Aralık

Suriye konusunda “Fikirdaş Ülkeler” Dışişleri Bakanları toplantısı, 14 Aralık 2015 tarihinde Fransa’nın evsahipliğinde Paris’te düzenlenmiştir. Ülkemizin Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Sayın Feridun Sinirlioğlu başkanlığında bir heyetle temsil edildiği toplantıya, evsahibi Fransa’nın yanısıra, ABD, İtalya, İngiltere, Almanya, Suudi Arabistan, Katar, BAE ve Ürdün Dışişleri Bakanları katılmıştır.

14 Aralık

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 14 Aralık 2015 tarihinde öğleden sonra Brüksel’de düzenlenen “Ekonomik ve Parasal Politika” başlıklı 17. Faslın açıldığı Hükümetlerarası Katılım Konferansı’na, Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek ve AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Volkan Bozkır ile birlikte katılmıştır. Sözkonusu fasıl, son olarak Kasım 2013’te açılan “Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu” başlıklı 22. Fasıldan sonra üyelik müzakerelerinde açılan onbeşinci Fasıl olmuştur.

14 Aralık

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, AB Dış ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Federica Mogherini’nin daveti üzerine, 14 Aralık 2015 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirilen AB Dış İlişkiler Konseyi Toplantısı kapsamında düzenlenen öğle yemeğine katılmıştır. Toplantıda, bölgesel konular hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

14-16 Aralık

Türkiye ile Azerbaycan arasında, 14-16 Aralık 2015 tarihleri arasında Bakü’de Üst Düzey Askeri Diyalog Toplantısı düzenlenmiştir. Toplantı çerçevesinde, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Askeri Alanda Eğitim, Teknik ve Bilimsel İşbirliği Anlaşmasında Değişiklik Yapılmasına Dair 1 Numaralı Değişiklik Protokolü imzalanmıştır.

15 Aralık

Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu, 15 Aralık 2015 tarihinde Bulgaristan’a bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Ziyaret vesilesiyle Sayın Başbakanımız, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev tarafından kabul edilmiş; Bulgar mevkidaşıyla heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirmiş; ayrıca, Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü’nü ziyaret ederek, Başmüftü Mustafa Aliş Hacı ve Başmüftülük yöneticileriyle biraraya gelmiş; soydaş kanaat önderlerini ve soydaş toplumun siyasi temsilcilerini kabul etmiştir.

15 Aralık

Peru’nun Ankara’ya atanan Büyükelçisi Luis Manuel Santiago Marcovich Monasi, Güven Mektubu’nu sunmak üzere 15 Aralık 2015 tarihinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiştir.

15-18 Aralık

Kırım Tatar Türklerinin Lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve beraberindeki heyet, Şeb-i Arus törenleri vesilesiyle, 15-18 Aralık 2015 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiş; bu çerçevede Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu ve Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu tarafından kabul edilmiştir.

16-18 Aralık

Türkiye-Gürcistan-Azerbaycan Savunma Bakanları III. Toplantısı, 16-18 Aralık 2015 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenmiştir.

17 Aralık

Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu, 17 Aralık 2015 tarihinde Brüksel’de düzenlenen “Fikirdaş Ülkeler Toplantısı” marjında, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’la biraraya gelmiştir. Görüşmede, Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin (YDİK) 4. toplantısı hazırlıkları ve bu bağlamda ikili ilişkiler, yasadışı göç ve bölgesel işbirliği konuları ele alınmıştır.

17 Aralık

Libya’da siyasi bölünmüşlüğe son vermek amacıyla BM kolaylaştırıcılığında devam eden müzakereler sonucu nihai hale getirilen Libya Siyasi Anlaşması, 17 Aralık 2015 tarihinde diyalog katılımcıları tarafından Fas’ta imzalanmıştır. İmza törenine ülkemizi temsilen katılan Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, bu vesileyle bir konuşma yapmıştır.

17-19 Aralık

İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu AB Komiseri Christos Stylianides, 17-19 Aralık 2015 tarihleri arasında Dünya İnsani Zirvesi bağlamında temaslarda bulunmak üzere ülkemizi ziyaret etmiştir. Adıgeçen bu kapsamda, 18 Aralık günü AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Volkan Bozkır, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ve AFAD Başkanı Sayın Fuat Oktay’la görüşmeler gerçekleştirmiştir.

18 Aralık

Uluslararası Suriye Destek Grubu (USDG) Üçüncü Dışişleri Bakanları toplantısı, 18 Aralık 2015 tarihinde New York’ta düzenlenmiştir. Ülkemizin Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu başkanlığında bir heyetle temsil edildiği toplantıya, ABD, Almanya, BAE, Çin Halk Cumhuriyeti, Fransa, Irak, İngiltere, İran, İtalya, Katar, Lübnan, Mısır, Rusya Federasyonu, Suudi Arabistan, Umman ve Ürdün Dışişleri Bakanları ile AB, Arap Ligi, BM ve İslam İşbirliği Teşkilatı temsilcileri katılmıştır. Sözkonusu toplantı sonrasında düzenlenen BM Güvenlik Konseyi toplantısında, Suriye ihtilafına ilişkin 2254 sayılı karar alınmıştır.

18-21 Aralık

Guatemala Dışişleri Bakanlığı Ekonomiden Sorumlu Bakan Yardımcısı Rodrigo Vielmann, 18-21 Aralık 2015 tarihleri arasında ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Adıgeçen ziyareti çerçevesinde, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu tarafından kabul edilmiş, Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı Sayın İbrahim Şenel ve Müsteşar Yardımcısı Sayın Hüsnü Dilemre’yle görüşmeler gerçekleştirmiş, ayrıca, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ile birer toplantı yapmıştır. Ziyaret vesilesiyle Türkiye ile Guatemala arasında Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması imzalanmıştır.

21-22 Aralık

TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman, 21-22 Aralık 2015 tarihleri arasında Azerbaycan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın TBMM Başkanımız ziyaret çerçevesinde, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kabul edilmiş, Azerbaycan Milli Meclisi Başkanı Oktay Asadov’la görüşmüş ve Azerbaycan Başbakanı Artur Rasizade’yi kabul etmiştir.

22-23 Aralık

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Berat Albayrak, Türkmenistan Petrol-Doğal Gaz ve Maden Kaynakları Bakanı Muhammetnur Halilov’un davetine icabetle, 22-23 Aralık 2015 tarihlerinde, Türkmenistan’ın Balkan vilayetinde gerçekleştirilen “Doğu-Batı Doğal Gaz Boru Hattı” açılış törenine katılmak üzere Türkmenistan’ı ziyaret etmiştir.

23-24 Aralık

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, 23-24 Aralık 2015 tarihlerinde ülkemize ilk resmi ziyaretini gerçekleştirmiştir. Ziyaret çerçevesinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’nun Cumhurbaşkanı Gani’yle gerçekleştirdikleri görüşmelerde, Afganistan’la ikili ilişkilerimiz ile ülkemizin Afganistan’ın güvenlik kalkınma ve kapasite oluşumu alanlarındaki çabalarına katkıları ele alınmış ve bölgesel gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur. Ziyaret vesilesiyle, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Afganistan İslam Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Güvenlik İşbirliği Anlaşması, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ve Afganistan İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Arasında Siyasi Danışma Mekanizması Hakkında Mutabakat Muhtırası ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı ve Afganistan İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın İdari Ofisi Arasında Mevlana Türk-Afgan Kadın Üniversitesi Kampüsü’nün İnşası Hakkında Niyet Beyanı imzalanmıştır.

Ziyaret çerçevesinde ayrıca, Ekonomi Bakanı Sayın Mustafa Elitaş’ın katılımıyla 23 Aralık günü İstanbul’da Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun (DEİK) organizatörlüğünde bir Yuvarlak Masa Toplantısı ve Çalışma Akşam Yemeği düzenlenmiştir. Toplantıya Konuk Cumhurbaşkanı Gani’nin yanısıra, Afganistan Dışişleri Bakanı Selahaddin Rabbani, Maliye Bakanı Eklil Ahmad Hakimi, Madenler ve Petrol Bakanı Daud Shah Saba, Ulaştırma ve Sivil Havacılık Bakanı Mohammadullah Bataash, Bayındırlık Bakanı Mahmood Baligh, Enerji ve Su Bakanı Ali Ahmad Osmani ve Kentsel Kalkınma Bakanı Masoor Naderi katılmışlardır. Toplantıya Türk tarafından DEİK ve Ekonomi Bakanlığı yetkililerinin yanısıra, Afganistan’da faaliyet gösteren veya gösterme potansiyeli bulunan 25 şirketin Başkanları iştirak etmiştir. Toplantıda, Türkiye-Afganistan ekonomik ilişkileri, Afganistan’daki yatırım imkanları ve Türk müteahhitlik sektörünün Afganistan’daki çalışmaları ele alınmıştır.

26 Aralık

IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani, 26 Aralık 2015 tarihinde İstanbul’da Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiştir. Gerçekleştirilen görüşmelerde, ülkemizin Irak ve IKBY ile ilişkileri, DEAŞ’la mücadele ve bölgesel gelişmeler ele alınmıştır.

26 Aralık

Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu, 26 Aralık 2015 tarihinde Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Halit Hoca ve Muhalefet Müzakere Heyeti Koordinatörü Riyad Hicab’ı İstanbul’da kabul etmiştir. Sözkonusu görüşmede, Suriye’ye ilişkin son gelişmeler ile rejimle muhalefet arasında başlaması planlanan müzakereler hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

28-29 Aralık

Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu, 28-29 Aralık 2015 tarihlerinde Sırbistan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret kapsamında Sayın Başbakanımız, Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç ve Sırbistan Ulusal Meclisi Başkanı Maja Gojkoviç tarafından kabul edilmiş ve Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuçiç’le görüşmüştür. Sayın Başbakanımıza sözkonusu ziyaretinde refakat eden Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, mevkidaşı Sırbistan Başbakan Birinci Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ivica Daçiç’le biraraya gelmiştir. Ziyaret sırasında, iki ülke arasında Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi (YDİK) kurulması kararlaştırılmış, ülkemizden 130 işadamının katılımıyla Türk-Sırp İş Forumu düzenlenmiş, bu vesileyle büyük ölçekli yatırım projeleri değerlendirilmiş ve ülkemizin Sırbistan’a yapacağı çocuk felci aşısı bağışına ilişkin Hibe Sözleşmesi, Ram Kalesinin Restorasyonu Hakkında İşbirliğine Yönelik Mutabakat Zaptı ve TİKA ile Belgrad Üniversitesi arasındaki işbirliğine ilişkin Mutabakat Zaptı imzalanmıştır. Sayın Başbakanımız ayrıca, Belgrad Büyükelçiliğimiz bünyesinde faaliyete geçen Belgrad Yunus Emre Enstitüsü’nün resmi açılışını gerçekleştirmiştir