Dış Politika Kronolojisi / Ocak 2015

1 Ocak

Sayın Bakanımız, ikinci kez Devlet Başkanlığına seçilen Brezilya Devlet Başkanı Dilma Roussef’in yemin törenine iştirak etmek üzere, 1 Ocak 2015 tarihinde Brazilya’yı ziyaret etmiştir. Tören öncesinde Filistin Dışişleri Bakanı Riyad Malki ve Mali Dışişleri Bakanı Abdoulaye Diop’la görüşen Sayın Bakanımız, yemin töreninin ardından Venezuela Devlet Başkanı Maduro, Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Devlet Başkan Yardımcısı Li Yuanchao, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Gine Dışişleri Bakanı Lounceny Fall, Katar Başbakan Yardımcısı Ahmed bin Abdullah al Mahmut, Senegal Dışişleri Bakanı Mankeur Ndiaye, Suudi Arabistan Devlet Bakanı Nizar bin Obeid Madani, Güney Afrika Dışişleri Bakanı Meade Kuribrena, Portekiz Başbakan Yardımcısı Paula Portas, Kanada Dışişleri Bakanı Baird, Cezayir Meclis Başkanı Abdelkader Bensalah ve UNESCO Genel Sekreteri Irina Bokova’yla görüşmeler gerçekleştirmiştir. Sayın Bakanımız ayrıca, zaman darlığı nedeniyle görüşemediği Venezuela Dışişleri Bakanı Delcy Eloina Rodrigues Gomes’le başkent Brazilya’dan ayrılmadan önce bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Sayın Bakanımız son olarak, yemin töreni sonrası Brezilya Devlet Başkanı Rousseff tarafından kabul edilmiştir.

5-6 Ocak

Arjantin Dışişleri Bakanı Hector Timerman, Sayın Bakanımızın davetine icabetle, VII. Büyükelçiler Konferansı’na hitapta bulunmak üzere, 5-6 Ocak 2015 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Sayın Bakanımız konuk Bakan ve heyetiyle 6 Ocak günü bir çalışma kahvaltısı gerçekleştirmiştir. Bakan Timerman aynı gün Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından da kabul edilmiştir. Gerçekleştirilen görüşmelerde Arjantin tarafına bir kez daha 1915 olayları konusunda objektif bir tutum benimsenmesi konusundaki beklentimiz aktarılmıştır.

5-7 Ocak

Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders, Sayın Bakanımızın davetine icabetle, VII. Büyükelçiler Konferansı’na hitapta bulunmak üzere, 5-7 Ocak 2015 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir. Bakan Koenders ziyareti kapsamında Sayın Başbakanımız tarafından kabul edilmiş, Sayın Bakanımız ile AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Volkan Bozkır’la ikili görüşmelerde bulunmuş, ayrıca Gaziantep’teki geçici barınma merkezini ziyaret etmiştir.

7 Ocak

Gürcistan Çevre ve Tabii Kaynakları Koruma Bakanlığı Bakan Yardımcısı Teimuraz Murgulia, Kayabeyi Hidroelektrik Santrali (HES) barajında su tutulması aşamasında Kura Nehri’nin su seviyesinde meydana gelen düşüşü görüşmek üzere 7 Ocak 2015 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyaret vesilesiyle gerçekleştirilen toplantıda Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Sayın Lütfü Akça ve Müsteşar Yardımcısı Sayın Mustafa Eldemir tarafından Gürcü Bakana konuya ilişkin bilgi verilmiş ve sınıraşan sular konusunda iki ülke arasındaki işbirliğinin önemine değinilmiştir.

5-8 Ocak

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjørn Jagland, Sayın Bakanımızın davetine icabetle, 5-8 Ocak 2015 tarihleri arasında, beraberinde bir heyetle birlikte ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Genel Sekreter Jagland, ziyareti sırasında üst düzey ikili görüşmelerin yanısıra VII. Büyükelçiler Konferansı’na da hitapta bulunmuştur. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız tarafından kabul edilen ve Sayın Bakanımızla bir çalışma kahvaltısında biraraya gelen Genel Sekreter Jagland, ayrıca Adalet Bakanı Sayın Bekir Bozdağ, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Ayşenur İslam, İçişleri Bakanı Sayın Efkan Ala, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik ve Anayasa Mahkemesi Başkanı Sayın Haşim Kılıç’la görüşmelerde bulunmuştur.

8-9 Ocak

Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, Avrupa Birliği ile ilgili temaslarda bulunmak amacıyla, 8-9 Ocak 2015 tarihlerinde Brüksel’e bir ziyaret gerçekleştirmiş, bu kapsamda AB Komisyonu Ticaretten Sorumlu Komiser Cecilia Malmström, Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Komiser Johannes Hahn ve Ulaştırmadan Sorumlu Komiser Violeta Bulc’la görüşmeler yapmıştır. Sayın Zeybekci ayrıca, UETD (Avrupalı Türk Demokratlar Birliği) organizasyonunda gerçekleştirilen bir çalışma yemeğine katılmış, Belçikalı şirketlerin CEO’larıyla toplantılar gerçekleştirmiş ve Brüksel’de yerleşik Türk STK temsilcileri, Türkiye’deki siyasi partilerin Brüksel temsilcileri, Türk kökenli Belçikalı parlamenterlerin katıldığı öğle yemeğine iştirak etmiştir.

7-10 Ocak

Bangladeş Parlamentosu Tekstil ve Jüt Bakanlığı Daimi Komitesi Başkanı Saber Hossain Chowdhury başkanlığındaki Parlamento üyeleri, üst düzey bürokratlar ve işadamlarından oluşan heyet, 7-10 Ocak 2015 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiş ve TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek’le bir görüşme gerçekleştirmiştir.

11 Ocak

Sayın Başbakanımız, Fransız makamlarından alınan davete icabetle, Charlie Hebdo adlı mizah dergisine düzenlenen terör saldırısında hayatını kaybedenleri anma yürüyüşüne katılmak üzere, 11 Ocak 2015 tarihinde Fransa’yı ziyaret etmiştir.

11-12 Ocak

Sayın Başbakanımız, Almanya Federal Şansölyesi Angela Merkel’in davetine icabetle, 11-12 Ocak 2015 tarihlerinde Almanya’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Başbakanımıza sözkonusu ziyaretinde Başbakan Yardımcısı Sayın Numan Kurtulmuş, AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Volkan Bozkır ile Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Akif Çağatay Kılıç refakat etmişlerdir. Ziyaret çerçevesinde, gelecekte düzenli olarak Türk-Alman Hükümetlerarası İstişarelerinin gerçekleştirilmesi, istişarelerin yılda bir defa dönüşümlü olarak Hükümet Başkanları ve Dışişleri Bakanları düzeyinde yapılması kararlaştırılmıştır. Sayın Başbakanımız ziyareti kapsamında, Almanya’nın önde gelen düşünce kuruluşlarından Körber Vakfı’nda Türk dış politikası konulu bir konuşma yapmış, ayrıca Almanya’da yerleşik Türk sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlarımızla biraraya gelmiştir.

11-14 Ocak

Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) Üyesi Ülkeler (İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre) Parlamento Üyeleri Komitesi, 11-14 Ocak 2015 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret ederek Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, MABY Büyükelçi Sayın Murat Salim Esenli ve TBMM’deki ilgili Komisyonlarla görüşmeler yapmıştır.

12-13 Ocak

Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, 12-13 Ocak 2015 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız, Devlet Başkanı Abbas’la başbaşa ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirmiştir. Sayın Başbakanımız da Abbas’la bir çalışma yemeğine iştirak etmiştir.

12-16 Ocak

12-23 Ekim 2015 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilecek olan Birleşmiş Milletler Çölleşmeyle Mücadele Sözleşmesi’nin (BMÇMS) 12. Taraflar Konferansı’nın hazırlıkları çerçevesinde BMÇMS İcra Direktörü Monique Barbut başkanlığındaki bir BM heyeti, Ankara’ya 12-16 Ocak 2015 tarihleri arasında bir planlama ziyareti yapmıştır. İcra Direktörü Barbut planlama ziyareti sırasında, Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu, Ankara Valisi Sayın Mehmet Kılıçlar ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın İbrahim Melih Gökçek tarafından kabul edilmiştir.

13-14 Ocak

Sayın Bakanımız, 13-14 Ocak 2015 tarihlerinde KKTC’ne bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Sayın Bakanımızın başta KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu olmak üzere KKTC’li yetkililerle yaptığı görüşmelerde yaptığı görüşmelerde Kıbrıs konusunda bulunulan aşama ile iki ülke arasındaki ilişkilerin muhtelif veçheleri ayrıntılı olarak ele alınmıştır.

13-15 Ocak

İran İletişim ve Enformasyon Teknolojileri Bakanı Mahmud Vaizi, Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz’ın davetine icabetle, ülkemiz ile İran arasında karayolu ulaştırması konusundaki sorunları görüşmek üzere, 13-15 Ocak 2015 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir. Bakan Vaizi ayrıca, Sayın Bakanımız, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Lütfi Elvan ve Merkez Bankası Başkanı Sayın Erdem Başçı’yla da görüşmüştür.

13-16 Ocak

Çek Cumhuriyeti Parlamento Başkanı Jan Hamacek, beraberinde işadamları heyeti ile birlikte, 13-16 Ocak 2015 tarihleri arasında ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından da kabul edilen Meclis Başkanı Hamacek’in ziyareti çerçevesinde, 14 Ocak 2015 tarihinde Ankara’da, 15 Ocak 2015 tarihinde de İstanbul’da DEİK tarafından İş Forumları düzenlenmiştir. Ziyaret sırasında ikili siyasi ve parlamentolararası ilişkilerin yanısıra, bölgesel ve uluslararası gündemi meşgul eden konular hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

14-17 Ocak

Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, 14-17 Ocak 2015 tarihleri arasında düzenlenen Frankfurt Ev Tekstili Fuarı’nda, Denizli İhracatçılar Birliği ve Uludağ Tekstil İhracatçılar Birliği’nin ulusal standının açılışını yapmış, Türk standlarını ziyaret etmiştir.

15 Ocak

Sayın Başbakanımız, 15 Ocak 2015 tarihinde Brüksel’e bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Başbakanımız bahsekonu ziyaret sırasında AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB Komisyon Başkanı Jean-Claude Juncker ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’yle görüşmeler yapmıştır. Sayın Başbakanımıza refakaten AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Volkan Bozkır da ziyarete iştirak etmiştir. Sayın Başbakanımız ayrıca, “Friends of Europe” adlı düşünce kuruluşu tarafından düzenlenen toplantıya katılarak konuşma yapmış ve Brüksel’de yaşayan vatandaşlarımızla biraraya gelmiştir.

15-16 Ocak

Hindistan Dışişleri Bakanı Sushma Swaraj, 15-16 Ocak 2015 tarihlerinde ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiş ve Sayın Bakanımızla görüşmüştür.

16 Ocak

Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, 16 Ocak 2015 tarihinde Viyana’daki Türk işadamları derneklerinin temsilcileriyle biraraya gelmiş, Wirtschaftsblatt gazetesi muhabiri Andre Kuhnlenz’a mülakat vermiş, ayrıca UETD (Avrupalı Türk Demokratlar Birliği) tarafından düzenlenen bir etkinliğe iştirak etmiştir.

16 Ocak

Libya’daki krizin ele alınması amacıyla Sayın Başbakanımız, Genel Ulusal Kongre Başkanı Nuri Ebu Sehmeyn ve Temsilciler Meclisi Başkanı Agila İsa Guveyder’i ülkemize davet etmiştir. Nuri Ebu Sehmeyn 16 Ocak 2015 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiş ve Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımızla biraraya gelmiştir. Guveyder, programının yoğun olması nedeniyle davete icabet edememiştir.

16-17 Ocak

“Fikir Sofrası” Platformunun 13. ve 14. buluşmaları, 16-17 Ocak 2015 tarihlerinde Viyana’da gerçekleştirilmiştir. “Türkiye Ekonomisindeki Gelişmelerin Uluslararası İlişkilere Yansıması” konulu etkinliğin 16 Ocak 2015 tarihinde düzenlenen 13. buluşmasına Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, 17 Ocak 2015 tarihinde düzenlenen 14. buluşmasına ise AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Volkan Bozkır onur konuğu olarak katılmışlardır.

17-18 Ocak

Türkiye-Irak Karma Ekonomik Komisyon (KEK) 17. Toplantısı, 17-18 Ocak 2015 tarihlerinde, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız ile Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi’nin eşbaşkanlıklarında Bağdat’ta gerçekleştirilmiştir. Anılan toplantı, Irak’la 2006 yılından bu yana gerçekleştirilen ilk KEK Toplantısı olmuştur. Bakan Yıldız, toplantı marjında Irak Başbakanı Haydar El Ebadi tarafından kabul edilmiş, Irak Elektrik Bakanı Kasım El Fehdavi, Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi, Ticaret Bakanı Melas Hüseyin Kesnezani ve Petrol Bakanı Adil Abdulmehdi’yle ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir. KEK Toplantısında ekonomik ve ticari ilişkilerin tüm boyutları ele alınmış ve bir yol haritası belirlenmiştir.

17-18 Ocak

Sayın Bakanımız, 17-18 Ocak 2015 tarihlerinde Kuveyt’e resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret çerçevesinde Sayın Bakanımız Kuveyt Emiri el-Cabir es-Sabah ve Başbakan Mübarek es-Sabah tarafından kabul edilmiş, Dışişleri Bakanı Şeyh Sabah el-Halid es-Sabah’la biraraya gelmiştir.

17-22 Ocak

TBMM’nin evsahipliğinde 17-22 Ocak 2015 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Birliği (İSİPAB) 10. Konferansı’na KKTC, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber başkanlığında bir heyetle katılmıştır.

17-22 Ocak

Afganistan Halk Meclisi Başkanı Abdul Rauf İbrahimi, 17-22 Ocak 2015 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Birliği (İSİPAB) 10. Konferansı’na katılmış ve bu vesileyle TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek’le bir görüşme yapmıştır.

17-22 Ocak

Pakistan Ulusal Meclisi Başkanı Sardar Ayaz Sadiq, 17-22 Ocak 2015 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Birliği (İSİPAB) 10. Konferansı’na katılmış; bu vesileyle Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiş ve TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek’le bir görüşme gerçekleştirmiştir.

18-20 Ocak

Irak Temsilciler Meclisi Başkanı Selim Cuburi, TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek’in davetine icabetle, 18-20 Ocak 2015 tarihleri arasında ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiş; akabinde 17-22 Ocak 2015 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Birliği (İSİPAB) 10. Konferansı’na katılmıştır.

19-20 Ocak

Sayın Bakanımız, 19-20 Ocak 2015 tarihlerinde Katar’a çalışma ziyaretinde bulunmuştur. Ziyaret çerçevesinde Sayın Bakanımız Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Thani ve Başbakan Şeyh Abdullah bin Nasser Al Thani tarafından kabul edilmiş, Dışişleri Bakanı Khalid bin Mohammed Al Attiyah’la biraraya gelmiştir.

19-21 Ocak

Sayın Başbakanımız, 19-21 Ocak 2015 tarihleri arasında İngiltere’ye bir ziyarette bulunmuştur. Bu çerçevede, Sayın Başbakanımız ve İngiltere Başbakanı David Cameron arasında ikili ve bölgesel konuların ele alındığı bir görüşme gerçekleştirilmiştir. Sayın Başbakanımız ayrıca, Merril Lynch’in Türkiye Yatırım Konferansı Özel Oturumu başta olmak üzere Birleşik Krallık’taki iş ve yatırım çevreleriyle biraraya gelmiş ve ülkenin önde gelen düşünce kuruluşu Wilton Park’a hitapta bulunmuştur.

21-22 Ocak

İran İslami Danışma Meclisi Başkanı Ali Laricani, 17-22 Ocak 2015 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Birliği (İSİPAB) 10. Konferansı’na katılmak üzere 21-22 Ocak 2015 tarihlerinde İstanbul’u ziyaret etmiş; bu vesileyle Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiş ve TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek’le bir görüşme gerçekleştirmiştir.

21-23 Ocak

Sayın Cumhurbaşkanımız, 21-23 Ocak 2015 tarihleri arasında Etiyopya’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Bahsekonu ziyarete Sayın Bakanımız da sonradan iştirak etmiştir. Anılan ziyaret kapsamında Sayın Cumhurbaşkanımız, Etiyopyalı mevkidaşı Mulatu Teshome Wirtu’yla biraraya gelmiş, Etiyopya Başbakanı Hailemariam Desalegn’le başbaşa bir görüşme gerçekleştirmiş ve iki ülke arasında üst düzey heyetlerarası görüşmeler yapılmıştır.

22-24 Ocak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Lütfi Elvan, 22-24 Ocak 2015 tarihleri arasında Malta’yı ziyaret etmiştir. Ziyaret sırasında iki ülke arasında “Denizcilik Anlaşması” imzalanmıştır.

22-25 Ocak

Bulgaristan Turizm Bakanı Nikolina Angelkova, 22-25 Ocak 2015 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen 19. Doğu Akdeniz Turizm ve Seyahat Fuarı’na (EMITT 2015) katılmak üzere 22 Ocak 2015 tarihinde ülkemize günübirlik bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Konuk Bakan sözkonusu ziyaret vesilesiyle Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Sayın Abdurrahman Arıcı ve İstanbul Belediye Başkanı Sayın Kadir Topbaş’la görüşmüştür.

23 Ocak

Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz Al-Suud, 23 Ocak 2015 tarihinde hayatını kaybetmiştir. Müteveffa Kral Abdullah için 23 Ocak’ta düzenlenen cenaze merasimine Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Bakanımızın da dahil olduğu bir heyetle katılmıştır.

23 Ocak

Sayın Başbakanımız, Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu Yıllık Toplantısı marjında 23 Ocak 2015 tarihinde Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz’le bir görüşme gerçkleştirmiştir.

23-24 Ocak

Sayın Cumhurbaşkanımız, 23-24 Ocak 2015 tarihlerinde Cibuti’yi ziyaret etmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız ziyaret kapsamında, Cibuti Cumhurbaşkanı Ismael Omar Guelleh’le başbaşa ve heyetlararası görüşmeler gerçekleştirmiş, görüşmelerin ardından iki ülke arasında Askerî Alanda Eğitim, Teknik ve Bilimsel İşbirliği Anlaşması, Gençlik ve Spor Alanında İşbirliği Anlaşması, Polis Eğitimi İşbirliği Protokolü, Güvenlik İşbirliği Anlaşması, Özel Ekonomik Bölge Kurulmasına İlişkin Anlaşmaya Ek Protokol (Arsa tahsisine ilişkin), Denizcilik Anlaşması, Cibuti’de TİKA Program Koordinasyon Ofisi Kurulmasına ve Teknik İşbirliğine Dair Protokol, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu ile Cibuti Radyo Televizyonu Arasında İşbirliği Protokolü imzalanmıştır. Müteakiben Sayın Cumhurbaşkanımız Cibuti Meclisi’ne hitapta bulunmuş ve bazı TİKA projelerinin temel atma törenlerine iştirak etmiştir. Ziyaret sırasında ayrıca, Türkiye-Cibuti İş Konseyi toplanmış ve Kuruluş Anlaşması imzalanmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyareti, tarihi bağlarımızın bulunduğu Cibuti’ye Cumhurbaşkanı düzeyinde gerçekleştirilen ilk ziyaret olması hasebiyle tarihi olarak nitelendirilmiştir.

24 Ocak

Ankara Milletvekili Sayın Emrullah İşler, Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Hükümetimizin Libya Özel Temsilcisi sıfatıyla 24 Ocak 2015 tarihinde Cezayir’i ziyaret etmiş; Cezayirli muhataplarıyla krizin çözümü hakkında görüş alışverişinde bulunmuştur.

25 Ocak

Sayın Cumhurbaşkanımız, 25 Ocak 2015 tarihinde Somali’ye günübirlik bir devlet ziyareti gerçekleştirmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız ziyareti sırasında, Mogadişu Uluslararası Havaalanı yeni terminal binasının ve TİKA tarafından inşa ettirilen 200 yataklı “Recep Tayyip Erdoğan Hastanesi”nin açılışlarını Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud ile birlikte yapmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız ile Somali Cumhurbaşkanı Mahmud’un başbaşa görüşmeleri sırasında Başbakan Yardımcısı Sayın Numan Kurtulmuş ile Başbakan Ömer Abdiraşid Şarmarke’nin başkanlıklarında heyetlerarası görüşme düzenlenmiştir. Ziyaret vesilesiyle Deniz Ulaştırması, Gençlik ve Spor İşbirliği ve Savunma Sanayii İşbirliği Anlaşmaları imzalanmıştır. Ziyaret sırasında Somali Cumhurbaşkanı Mahmud, Somali halkı adına Sayın Cumhurbaşkanımıza Somali’nin en üst düzeydeki devlet nişanı olan “Somali Star”ı tevdi etmiştir. Anılan devlet nişanı, 1991 sonrası dönemde ilk defa verilmektedir.

25-26 Ocak

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Sayın Bakanımızın davetine icabetle, 25-26 Ocak 2015 tarihinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Bakan Szijjarto ziyareti kapsamında Sayın Bakanımızla gerçekleştirdiği görüşmelerin yanısıra, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız’la biraraya gelmiş, ayrıca Sayın Başbakanımız tarafından da kabul edilmiştir. Görüşmelerde ikili ilişkilerimiz etraflıca değerlendirilmiş, ayrıca bölgesel ve uluslararası meselelerle ilgili konular da gündeme gelmiştir.

26 Ocak

Yeni Zelanda Gazi İşleri Bakanı Craig Foss, 26 Ocak 2015 tarihinde Ankara’da Sayın Bakanımızla Çanakkale Kara Savaşları’nın 100. Yıldönümü Anma Törenleri hazırlıklarına ilişkin ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir. Konuk Bakan, Çanakkale’deki tören alanlarını da ziyaret ederek incelemelerde bulunmuş ve ilgili yerel makamlardan bilgi almıştır.

26-29 Ocak

AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Volkan Bozkır, İspanya Dışişleri ve İşbirliği Bakanı Jose Manuel Garcia-Margallo’nun davetine icabetle, 26-29 Ocak 2015 tarihleri arasında Madrid’e bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

27 Ocak

DEAŞ’ın Ayn El Arap/Kobani’den püskürtülmesi vesilesiyle, IKB Başkanı Mesut Barzani ve IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani, 27 Ocak 2015 tarihinde bir mesaj yayımlamış ve bu mesajda, Kobani’den göç edenlerin barındırılması ve peşmergenin geçişine izin verilmesi nedeniyle Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımıza teşekkür etmiştir.

27 Ocak

Gazprom Başkanı Aleksey Miller, beraberinde bir heyetle, 27 Ocak 2015 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiş, bu çerçevede Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız’la bir çalışma kahvaltısında biraraya gelmiştir. Gazprom Başkan Yardımcısı Vitaly Markelov, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Sefa Sadık Aytekin, BOTAŞ Genel Müdür Vekili Sayın Mehmet Konuk ve ESGY Elçi Sayın Berris Ekinci’nin hazır bulunduğu görüşmede, Karadeniz’in altından geçerek Türkiye’ye uzanacak boru hattı projesi ele alınmıştır.

27-29 Ocak

Tüm BM üyelerinin insan hakları durumunun dört buçuk yılda bir İnsan Hakları Konseyi bünyesinde gözden geçirildiği Evrensel Periyodik İnceleme Mekanizması (EPİM) kapsamında “Türkiye İncelemesi”, 27-29 Ocak 2015 tarihleri arasında Cenevre’de gerçekleştirilmiştir. İnceleme sırasında ülkemiz, Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç başkanlığında bir heyetle temsil edilmiştir.

28 Ocak

Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, 28 Ocak 2015 tarihinde Varşova’ya günübirlik bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyarette Sayın Zeybekci, Gülermak Şirketi’nin de içinde yer aldığı konsorsiyum tarafından yapımı tamamlanan Varşova Metrosu’nun II. Etabının açılış törenine katılmış, Polonya Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Janusz Piechocinski’yle bir görüşme gerçekleştirmiştir. Bakan Zeybekci ayrıca, Türkiye-Polonya İş Konseyi üyesi Polonyalı firmaların CEO’larıyla bir çalışma yemeğinde biraraya gelmiştir.

28-29 Ocak

Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Nurettin Canikli, ülkemiz ile Gürcistan arasında gümrük alanındaki konuları ele almak üzere, 28-29 Ocak 2015 tarihlerinde Gürcistan’a bir ziyarette bulunmuştur. Bakan Canikli ziyaret kapsamında Gürcistan Maliye Bakanı Nodar Khaduri’yla ikili görüşme yapmıştır.

28-30 Ocak

TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek, 28-30 Ocak 2015 tarihleri arasında Fransa’ya resmi bir ziyarette bulunmuş, ziyaret vesilesiyle Fransa Ulusal Meclis Başkanı Claude Bartolone ve Senato Başkanı Gerard Larcher’la görüşmeler gerçekleştirmiştir.

29 Ocak

Litvanya Savunma Bakanı Juozas Olekas, Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz’ın davetine icabetle, 28-30 Ocak 2015 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir. 29 Ocak’ta Milli Savunma Bakanı Sayın Yılmaz’ın Olekas’la gerçekleştirdiği görüşmede ikili ekonomik ve askeri ilişkilerimiz ile bölgesel ve uluslararası meseleler gündeme gelmiştir.

29-30 Ocak

Norveç Dışişleri Bakan Yardımcısı Bard Glad Pedersen, 29-30 Ocak 2015 tarihlerinde ülkemize gerçekleştirdiği ziyaret vesilesiyle, 29 Ocak 2015 tarihinde Gaziantep’teki kamp ziyaretleri ve temaslarının ardından, 30 Ocak 2015 tarihinde Ankara’da Başbakan Yardımcısı Sayın Numan Kurtulmuş tarafından kabul edilmiş, ayrıca İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Sayın Sabahattin Öztürk ve MGSY Büyükelçi Sayın Levent Murat Burhan’la görüşmeler gerçekleştirmiştir. Görüşmelerde Pedersen, Gaziantep’teki temaslarından ülkemizin Suriyeliler için yaptığı yardımların olağanüstü boyutunu daha da iyi anladığını, ülkemizin üstlenmiş olduğu bu ağır yükün hafifletilmesi için ellerinden gelen yardımı yapacaklarını vurgulamıştır.

30-31 Ocak

Sayın Bakanımız, 24. Afrika Birliği Zirvesi çerçevesinde, 30-31 Ocak 2015 tarihlerinde Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Bahsekonu ziyaret sırasında Sayın Bakanımız, Etiyopya Dışişleri Bakanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, Komorlar Birliği Cumhurbaşkanı Ikililou Dhoinine, Nijer Cumhurbaşkanı Mahamadou Issoufou ile Birleşmiş Milletler İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardımlar Koordinatörü Valerie Amos’la ikili görüşmeler yapmış ve Etiyopya Cumhurbaşkanı Mulatu Teshome Wirtu tarafından kabul edilmiştir.