Kasım

30 Ekim-8 Kasım

Uruguay eski Devlet Başkanı José Alberto Mujica Cordano, özel bir program vesilesiyle, 30 Ekim-8 Kasım 2015 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir.

3-4 Kasım

Dışişleri Bakanı Sayın Feridun Sinirlioğlu, Erbil’de kain Orta Doğu Araştırmaları Merkezi tarafından düzenlenen MERI Forum 2015’e katılmak üzere 3-4 Kasım 2015 tarihlerinde Erbil’i ziyaret etmiştir. Sayın Sinirlioğlu ziyareti sırasında, Irak Temsilciler Meclisi Başkanı Selim Cuburi, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani, IKBY Başbakan Yardımcısı Kubat Talabani, IKBY Güvenlik Konseyi Başkanı Mesrur Barzani ve KYB Genel Sekreter İkinci Yardımcısı Berham Salih’le görüşmeler gerçekleştirmiştir.

3-5 Kasım

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Fikri Işık, 3-5 Kasım 2015 tarihlerinde Fas’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret çerçevesinde Sayın Işık, Fas Hükümet Başkanı Abelilah Benkirane tarafından kabul edilmiş; Teçhizat, Ulaştırma ve Lojistik Bakanı Aziz Rabbah ve Sanayi, Ticaret, Yatırımlar ve Sayısal Ekonomi Bakanlığı Delege Bakanı Mohamed Aboou’yla ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir. Görüşmelerde ağırlıklı olarak, Fas’taki Türk yatırımlarının artırılmasına ilişkin konular ele alınmıştır.

3-18 Kasım

UNESCO’nun genel politika hatları ile önceliklerini belirleyen genel kurul mahiyetindeki Genel Konferans’ın 38. Oturumu, 3-18 Kasım 2015 tarihleri arasında Paris’te düzenlenmiştir. Genel Konferans’a Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı başkanlığında bir heyetle katılım sağlanmıştır. Genel Konferans kapsamında, Sayın Avcı Ulusal Beyan’da bulunmuş, ülkemizin aday olduğu çeşitli UNESCO organlarına seçimler gerçekleştirilmiş, Dünya Miras Sözleşmesi’ne Taraf Devletler XX. Genel Oturumu ile Dünya Miras Komitesi XI. Olağanüstü Oturumu düzenlenmiş; ayrıca, 40. Dünya Miras Komitesi’ne evsahipliğimiz kapsamında UNESCO ve Dünya Miras Merkezi heyetiyle temaslar gerçekleştirilmiştir.

4-6 Kasım

Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı, 4-6 Kasım 2015 tarihleri arasında Ankara’da düzenlenmiştir. Kongre marjında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Ali Rıza Alaboyun, Irak Elektrik Bakanı Kasım El Fehdavi, Somali Petrol ve Mineral Kaynaklar Bakanı Mohammed Mukhtar İbrahim, Sudan Petrol ve Doğal Gaz Bakanı Mohamed Zayed Awad ve Libya’nın Trablus’taki Ulusal Kurtuluş Hükümeti’ne bağlı Petrol Bakanı Mashallah Al Zawie’yle ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

8-9 Kasım

Başbakan Yardımcısı Sayın Yalçın Akdoğan, beraberinde bir heyetle, 8-9 Kasım 2015 tarihlerinde Üsküp’e bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Akdoğan ziyaret kapsamında, Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov tarafından kabul edilmiş, Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski’yle görüşmüş, ayrıca Makedonya’daki soydaş siyasi partilerin Genel Başkanları, Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği yöneticileri ve soydaşlarımızla biraraya gelmiştir. Sayın Akdoğan, ziyaret vesilesiyle Anadolu Ajansı ve TRT Üsküp ofislerinin açılışını da gerçekleştirmiştir.

12-13 Kasım

Belarus Başbakanı Andrey Kobyakov, 12-13 Kasım 2015 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen “Türkiye-Belarus Yatırım Forumu” vesilesiyle ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Konuk Başbakan ziyaret kapsamında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiş, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci’yle bir görüşme gerçekleştirmiştir.

13 Kasım

Birleşik Krallık Savunma Bakanı Michael Fallon, 13 Kasım 2015 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Konuk Bakan bu çerçevede, Milli Savunma Bakanı Sayın Vecdi Gönül ve Genelkurmay Başkanımızla gerçekleştirdiği görüşmelerin yanısıra, Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiştir.

13 Kasım

Dışişleri Bakanı Sayın Feridun Sinirlioğlu, 13 Kasım 2015 tarihinde, Uluslararası Suriye Destek Grubu toplantısı marjında ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’yle Viyana’da biraraya gelmiştir.

13-14 Kasım

Japonya Başbakanı Shinzo Abe, G20 Liderler Zirvesi öncesinde, 13-14 Kasım 2015 tarihlerinde ülkemize bir çalışma ziyaretinde bulunmuştur. Konuk Başbakan bu çerçevede, 13 Kasım günü Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiş; 14 Kasım’da ise Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’yla başbaşa ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirmiştir. Sözkonusu görüşmelerin yanısıra, Sayın Cumhurbaşkanımız ile Başbakan Abe, Türk-Japon dostluğunu konu alan “Ertuğrul 1890” filminin tanıtım gösterimini izlemişler; Sayın Başbakan ile Başbakan Abe, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Japon Dış Ticaret Teşkilatı tarafından düzenlenen Türkiye-Japonya İş Forumu’na katılarak birer konuşma yapmışlardır. Başbakan Abe daha sonra, 15-16 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilen G20 Liderler Zirvesi’ne katılım sağlamıştır.

14 Kasım

Uluslararası Suriye Destek Grubu’nun İkinci Dışişleri Bakanları Toplantısı, 14 Kasım 2015 tarihinde 17 ülke ile AB ve BM temsilcilerinin katılımıyla Viyana’da gerçekleştirilmiştir. Sözkonusu toplantıya Dışişleri Bakanı Sayın Feridun Sinirlioğlu iştirak etmiştir.

15-16 Kasım

Ülkemizin G20 Dönem Başkanlığı çerçevesinde, G20 Liderler Zirvesi, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın evsahipliğinde, 15-16 Kasım 2015 tarihlerinde Antalya’da düzenlenmiştir. G20 Zirvesine, G20 ülkelerinin Devlet ve Hükümet Başkanları ve uluslararası kuruluşların yöneticileri katılmıştır. G20 Antalya Zirvesi’ne ayrıca, Azerbaycan, İspanya, Malezya, Singapur ve Zimbabve katılmıştır. Zirve, 2.500’ü basın mensubu olmak üzere yaklaşık 13 bin katılımcıyı konuk etmiştir.

Zirve kapsamında, “Küresel Sınamalar: Terörizm, Mülteci Krizi”, “Kalkınma ve İklim Değişikliği”, “Dayanıklılığın Artırılması” ile “Ticaret ve Enerji” konularında oturumlar düzenlenmiş, ülkemizin G20 Dönem Başkanlığı öncelikleriyle (Kapsayıcılık, Yatırımlar ve Uygulama) uyumlu sonuçlar elde edilmiş, bu sonuçlar Zirve sonucunda kabul edilen Antalya Zirvesi Bildirgesi’ne de güçlü bir biçimde yansıtılmıştır. Keza, ülkemizi ve dünyayı yakından ilgilendiren mülteci krizi konusunda işbirliğine ve dayanışmaya vurgu yapan güçlü bir paragraf, G20 Liderler Bildirgesi’ne eklenmiştir. Ayrıca, G20 Liderleri terörle mücadele konusunda bir Liderler Bildirisi kabul etmişlerdir.

Sayın Cumhurbaşkanımız, Antalya Zirvesi marjında, G20 ülkelerinin Liderleriyle ve bazı uluslararası kuruluşların Başkanlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir. Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu da 15 Kasım akşamı, G20 Lider ve Bakanlarının katıldığı bir resepsiyon vermiştir. Ayrıca, Dışişleri Bakanı Sayın Feridun Sinirlioğlu, G20 Liderlerine refakat eden Dışişleri Bakanları için 15 Kasım günü bir çalışma yemeği gerçekleştirmiştir.

15 Kasım

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi vesilesiyle ülkemizi ziyaret eden ABD Başkanı Barack Obama’yla 15 Kasım 2015 tarihnde Antalya’da ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

15-16 Kasım

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 15-16 Kasım 2015 tarihlerinde Antalya’da düzenlenen G20 Liderler Zirvesi marjında Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull’u kabul etmiştir.

15-16 Kasım

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, özel misafir ülke statüsünde yapılan davete icabetle, 15-16 Kasım 2015 tarihlerinde Antalya’da düzenlenen G20 Liderler Zirvesi’ne katılmıştır.

15-16 Kasım

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 15-16 Kasım 2015 tarihlerinde Antalya’da düzenlenen G20 Liderler Zirvesi’ne katılmak üzere ülkemizi ziyaret eden Birleşik Krallık Başbakanı David Cameron’ı kabul etmiştir.

15-16 Kasım

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 15-16 Kasım 2015 tarihleridne Antalya’da düzenlenen G20 Liderler Zirvesi marjında ÇHC Devlet Başkanı Xi Jinping’le ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir. Konuk Devlet Başkanı’nın ziyareti kapsamında İpek Yolu Ekonomik Kuşağı ve 21. Yüzyıl Deniz İpek Yolu, Demiryolu İşbirliği ve gıda ticareti gibi ekonomi içerikli toplam 7 adet anlaşma imzalanmıştır.

15-16 Kasım

Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo, 15-16 Kasım 2015 tarihlerinde Antalya’da düzenlenen G20 Liderler Zirvesi’ne katılmak üzere ülkemizi ziyaret etmiştir.

15-16 Kasım

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 15-16 Kasım 2015 tarihlerinde Antalya’da düzenlenen G20 Liderler Zirvesi kapsamında, Fransa Dışişleri ve Uluslararası Kalkınma Bakanı Laurent Fabius’ü ve Fransa Maliye Bakanı Michel Sapin’i kabul etmiştir. (Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, 13 Kasım 2015 tarihinde Paris’te gerçekleştirilen terör saldırılarının ardından G20 Liderler Zirvesi vesilesiyle yapacağı Antalya ziyaretini iptal etmişti.)

15 Kasım

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 15 Kasım 2015 tarihinde, G20 Liderler Zirvesi marjında Hindistan Başbakanı Narendra Modi’yi kabul etmiştir.

15-16 Kasım

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 15-16 Kasım 2015 tarihlerinde Antalya’da düzenlenen G20 Liderler Zirvesi’ne katılmak üzere ülkemizi ziyaret eden İspanya Başbakanı Mariano Rajoy’u kabul etmiştir.

15 Kasım

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 15 Kasım 2015 tarihinde, G20 Liderler Zirvesi vesilesiyle ülkemizi ziyaret eden Kanada Başbakanı Justin Trudeau’yu kabul etmiştir.

15-16 Kasım

Kore Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Park Geun-hye ve Dışişleri Bakanı Yun Byung-se, 15-16 Kasım 2015 tarihlerinde Antalya’da düzenlenen G20 Liderler Zirvesi’ne katılmak üzere ülkemizi ziyaret emiştir.

15-16 Kasım

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 15-16 Kasım 2015 tarihlerinde Antalya’da düzenlenen G20 Liderler Zirvesi marjında Malezya Başbakanı Dato’ Sri Najib Razak’ı kabul etmiştir. Malezya, 2015 ASEAN Dönem Başkanı sıfatıyla G20 Zirvesi’ne davet edilmiştir.

15-16 Kasım

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 15-16 Kasım 2015 tarihlerinde Antalya’da düzenlenen G20 Liderler Zirvesi marjında Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’le bir görüşme gerçekleştirmiştir.

15-16 Kasım

15-16 Kasım 2015 tarihlerinde Antalya’da düzenlenen G20 Liderler Zirvesi’ne “Afrika’nın Kalkınması İçin Yeni Ortaklık (NEPAD)” Dönem Başkanı sıfatıyla Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall katılmıştır. Konuk Cumhurbaşkanı, zirve marjında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’la ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

15-16 Kasım

Singapur, 15-16 Kasım 2015 tarihlerinde Antalya’da düzenlenen G20 Zirvesine, Küresel Yönetişim Grubu (3G) Dönem Başkanı sıfatıyla özel konuk olarak ülkemizce davet edilmiş olup, Zirveye katılmak üzere ülkemize gelen Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiştir. Görüşmede, ikili ilişkilerimizin yanısıra, bölgesel ve uluslararası konular ele alınmıştır. Ayrıca, Zirve vesilesiyle 14 Kasım günü Türkiye-Singapur Serbest Ticaret Anlaşması (STA) imzalanmıştır. Bahsekonu Anlaşma, ülkemizin şu ana kadar imzaladığı en kapsamlı ve gelişmiş STA olma özelliğini taşımaktadır.

15-16 Kasım

15-16 Kasım 2015 tarihlerinde Antalya’da düzenlenen G20 Liderler Zirvesi’ne, Afrika Birliği (AfB) Dönem Başkanı sıfatıyla Zimbabve Devlet Başkanı Robert Gabriel Mugabe katılmıştır.

16 Kasım

Dışişleri Bakanı Sayın Feridun Sinirlioğlu, Antalya’da düzenlenen G20 Liderler Zirvesi kapsamında ABD Başkanı Obama’ya refakaten ülkemizi ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’yle 16 Kasım 2016 tarihinde bir görüşme gerçekleştirmiştir.

16-19 Kasım

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Sayın Salih Zeki Çolak, 16-19 Kasım 2015 tarihleri arasında Azerbaycan’ı ziyaret etmiştir. Sayın Çolak ziyaret marjında, Azerbaycan Savunma Bakanı Korgeneral Zakir Hasanov’la başbaşa ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirmiştir

17-18 Kasım

Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) Bakanlar Toplantısı, “Temiz ve Güvenli bir Enerji Geleceği için Yenilik” temasıyla, 17-18 Kasım 2015 tarihlerinde, ABD Enerji Bakanı Ernest Moniz başkanlığında Paris’te düzenlenmiştir. Sözkonusu toplantıya Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Ali Rıza Alaboyun başkanlığında bir heyetle katılım sağlanmıştır.

17-18 Kasım

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, 17-18 Kasım 2015 tarihlerinde ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Konuk Başbakan ziyareti çerçevesinde, Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’yla başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerde bulunmuş, bilahare Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiştir.

17-19 Kasım

Çad Sağlık Bakanı Hissein Massar Hissein, 17-19 Kasım 2015 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı 5. Sağlık Bakanları Toplantısı’na katılmıştır.

17-19 Kasım

Gambiya Sağlık ve Sosyal Refah Bakanı Omar Sey, 17-19 Kasım 2015 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilen İslam İşbirliği Teşkilatı 5. Sağlık Bakanları Toplantısı’na katılmıştır.

17-19 Kasım

Senegal Sağlık Bakanı Awa Marie Coll Seck, 17-19 Kasım 2015 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı 5. Sağlık Bakanları Toplantısı’na katılmıştır. Sözkonusu toplantı vesilesiyle ülkemiz ile Senegal arasında “Sağlık ve Tıp Bilimleri Alanlarında İşbirliğine Dair Anlaşma” imzalanmıştır.

18-20 Kasım

Atlantik Konseyi 7. Enerji ve Ekonomi Zirvesi, “Building Global Stability and Business Resilience” temasıyla, 18-20 Kasım 2015 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenmiştir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Zirve açılışında “keynote speaker” olarak bir konuşma yapmıştır.

19-21 Kasım

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) üyeleri ve işadamlarından oluşan bir heyet, Brazavil’de düzenlenen bir foruma katılmak üzere, 19-21 Kasım 2015 tarihleri arasında Kongo Cumhuriyeti’ni ziyaret etmiştir. Sözkonusu ziyaret sırasında Türkiye-Kongo Cumhuriyeti İş Konseyi Anlaşması imzalanmıştır.

20-21 Kasım

Dışişleri Bakanı Sayın Feridun Sinirlioğlu ve Enerji Bakanı Sayın Ali Rıza Alaboyun, 20-21 Kasım 2015 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen Atlantik Konseyi Enerji Zirvesi kapsamında ülkemizi ziyaret eden ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Tony Blinken’i kabul etmişlerdir.

23-26 Kasım

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Ekonomik ve Ticari Daimi Komitesi (İSEDAK) 31. Bakanlar Toplantısı, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın riyasetlerinde, “2015 Sonrası Kalkınma Gündemi ve İslam Ümmetinin Kalkınma Sorunları: Temel Hizmetlerin Sunumunun İyileştirilmesi” temasıyla, 23-26 Kasım 2015 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilmiştir.

23-26 Kasım

Gabon Ticaret Bakanı Madeleine Berre, 23-26 Kasım 2015 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) 31. Toplantısı’na katılmıştır.

23-26 Kasım

Nijer Ticaret ve Özel Sektörün Teşviki Bakanı Alma Oumarou, 23-26 Kasım 2015 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) 31. Toplantısı’na katılmıştır.

23-26 Kasım

Senegal Ticaret ve Tüketim Bakanı Alioune Sarr, 23-26 Kasım 2015 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) 31. Toplantısı’na katılmıştır.

23-26 Kasım

Sierra Leone Devlet Bakanı Mohamed Alie Bah, 23-26 Kasım 2015 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) 31. Toplantısı’na katılmıştır.

26 Kasım

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 64. Hükümet’in kurulmasının ardından, ilk resmi yurtdışı ziyaretini 26 Kasım 2015 tarihinde KKTC’ne gerçekleştirmiştir. Sayın Çavuşoğlu bu çerçevede, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber ve Başbakan Ömer Kalyoncu tarafından kabul edilmiş; KKTC Dışişleri Bakanı Emine Çolak’la görüşmüştür.

26-27 Kasım

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 26-27 Kasım 2015 tarihlerinde Azerbaycan’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Çavuşoğlu bu çerçevede, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan Meclis Başkanı Oktay Asadov ve Azerbaycan Başbakanı Artur Rasizade tarafından kabul edilmiş; ardından Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov’la başbaşa ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirmiştir.

30 Kasım

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (BMİDÇS) 21. Taraflar Konferansı (COP 21), 30 Kasım 2015 tarihinde Paris’te düzenlenmiştir. Sözkonusu Konferansa Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan iştirak etmiş ve bir konuşma yapmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımıza, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Sayın Feridun Sinirlioğlu ve Dışişleri Bakanlığı Ekonomik İşler Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Sayın Ayşe Sinirlioğlu refakat etmiştir.

30 Kasım

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 30 Kasım 2015 tarihinde Paris’te gerçekleştirilen BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 21. Taraflar Konferansı marjında, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko’yla ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.