Ağustos

1 Ağustos

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) ve Endonezya ziyaretlerinin dönüşünde, 1 Ağustos 2015 tarihinde Pakistan’a gerçekleştirilen eskal vesilesiyle, Pakistan Başbakanı Navaz Şerif’le bir görüşme yapmışlardır.

3-5 Ağustos

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Güneydoğu Asya Uluslar Topluluğu (ASEAN) Dönem Başkanı Malezya’nın özel davetlisi olarak 48. ASEAN Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılmak üzere, 3-5 Ağustos 2015 tarihleri arasında Malezya’yı ziyaret etmiştir. Anılan toplantıya 10 ASEAN ülkesinin yanısıra, aralarında AB, ABD, RF, ÇHC ve Japonya’nın da bulunduğu 10 ASEAN Diyalog Ortağı ülke ile ASEAN Bölgesel Forumu’na (ARF) dahil toplam 27 ülkenin Dışişleri Bakanları katılmıştır. Sayın Çavuşoğlu ziyareti kapsamında, Malezya Başbakanı, Dışişleri Bakanı, Savunma Bakanı ile Uluslararası Ticaret ve Sanayi Bakanı’yla ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir. Ayrıca, RF, ABD, Pakistan, Tayland, Filipinler, Myanmar, Yeni Zelanda ve Norveç’ten mevkidaşlarıyla ikili temaslarda bulunmuştur. Sözkonusu görüşmelerde ikili ilişkiler ile güncel bölgesel ve uluslararası konular ele alınmıştır. Sayın Çavuşoğlu ziyareti sırasında ayrıca, Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi’nde bir konuşma yapmış ve üniversitede öğrenim gören Türk öğrencilerle biraraya gelmiştir.

3-9 Ağustos

Avustralya Genel Valisi (Devlet Başkanı düzeyinde) Sir Peter Cosgrove, Avustralya ve Yeni Zelanda’nın evsahipliklerinde sırasıyla 6 ve 8 Ağustos 2015 tarihlerinde Gelibolu’da düzenlenen ANZAK anma törenlerine iştirak etmek üzere 3-9 Ağustos 2015 tarihleri arasında ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiş, ziyaret kapsamında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’la biraraya gelmiştir.

4 Ağustos

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, ASEAN 48. Dışişleri Bakanları Toplantısı marjında, 4 Ağustos 2015 tarihinde Kuala Lumpur’da Pakistan Başbakanı’nın Ulusal Güvenlik ve Dışişleri Danışmanı Sartaj Aziz’le bir görüşme gerçekleştirmiştir.

5 Ağustos

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 5 Ağustos 2015 tarihinde Kuala Lumpur’da gerçekleştirilen 48. ASEAN Dışişleri Bakanları Toplantısı marjında, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

6-7 Ağustos

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov, 6-7 Ağustos 2015 tarihlerinde ülkemize çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir.

6-8 Ağustos

Yeni Zelanda Genel Valisi (Devlet Başkanı düzeyinde) Sir Jerry Mateparae, Avustralya ve Yeni Zelanda’nın evsahipliklerinde sırasıyla 6 ve 8 Ağustos 2015 tarihlerinde Gelibolu’da düzenlenen ANZAK anma törenlerine iştirak etmek üzere 31 Temmuz-9 Ağustos tarihleri arasında ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiş, ziyaret kapsamında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmüştür.

7 Ağustos

Fildişi Sahili Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının 55. Yıldönümü vesilesiyle Ankara’daki Fildişi Sahili Büyükelçiliği’nce 7 Ağustos 2015 tarihinde düzenlenen resepsiyona Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Nurettin Canikli iştirak etmiştir.

11 Ağustos

Kıbrıs’taki müzakere sürecinde bulunulan aşama hakkında görüş alışverişinde bulunmak üzere Müzakereci Özdil Nami, beraberinde Müzakere Heyeti üyeleri olduğu halde, 11 Ağustos günü Ankara’ya günübirlik bir ziyaret gerçekleştirerek Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu tarafından kabul edilmiş ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Sayın Feridun Sinirlioğlu’yla bir görüşme yapmıştır.

11 Ağustos

Nijer Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Adam Abdoulae Dan Muradi, 11 Ağustos 2015 tarihinde Milli Savunma Bakanı Sayın Vecdi Gönül tarafından kabul edilmiştir.

11-12 Ağustos

AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Volkan Bozkır, ülkemizin PKK, DEAŞ ve DHKP/C terörüyle mücadelesiyle bağlantılı reform ve çözüm süreçlerindeki kararlılığımızı vurgulamak üzere, 11-12 Ağustos 2015 tarihlerinde Avusturya ve Almanya’yı ziyaret etmiştir. Ziyaretler kapsamında Sayın Bozkır, Almanya AB Bakanı Michael Roth’la Berlin’de, AB Komisyonu’nun Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn’la Viyana’da biraraya gelmiştir.

12 Ağustos

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Hamas Siyasi Büro Şefi Halid Meşal’i 12 Ağustos 2015 tarihinde kabul etmiştir.

13 Ağustos

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide, beraberinde BM yetkilileri olduğu halde, 13 Ağustos günü Ankara’yı ziyaret ederek Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Sayın Feridun Sinirlioğlu’yla birer görüşme gerçekleştirmiştir.

13 Ağustos

Ankara’daki Afrika Büyükelçilerinin Duayeni, Nijerya’nın Ankara Büyükelçisi Ahmed Abdulhamid Mallammadori, ülkemizdeki görevi süresini tamamlaması çerçevesinde gerçekleştirdiği veda ziyaretleri kapsamında, 13 Ağustos 2015 tarihinde Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu tarafından kabul edilmiştir.

17-18 Ağustos

Türkiye, Sırbistan, Bosna-Hersek arasındaki Üçlü Ticaret Komitesi’nin ilk toplantısı, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, Sırbistan Başbakan Yardımcısı, Ticaret, Turizm, Telekomünikasyon Bakanı Rasim Ljajiç ile Bosna-Hersek Bakanlar Konseyi Başkan İkinci Yardımcısı ve Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakanı Mirko Şaroviç’in başkanlıklarında 17-18 Ağustos 2015 tarihlerinde Ankara’da yapılmıştır. Toplantı sonunda Bakanlararası Sonuç Bildirgesi ve Uygulama Usul ve Esasları belgeleri imzalanmıştır. Konuk Bakanlar, Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmişlerdir.

18 Ağustos

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 18 Ağustos 2015 tarihinde Avrupa Rohinga Konseyi (European Rohingya Council – ERC) üyelerini kabul etmiştir. Görüşmede, Myanmar’daki Rohingalar ve diğer Müslüman grupların durumu ele alınmıştır. Konsey üyeleri ayrıca, Dışişleri Bakanlığı Orta Doğu ve Asya-Pasifik İşleri Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Sayın Ümit Yalçın’la da bir görüşme gerçekleştirmiştir.

18 Ağustos

Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Abid Şerifov, ülkemizi ziyareti kapsamında 18 Ağustos 2015 tarihinde Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiştir

19 Ağustos

Yeni Azerbacan Partisi Gençlik Kolları Başkanı ve Yönetimi, ülkemizi ziyaretleri kapsamında 19 Ağustos 2015 tarihinde Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu tarafından kabul edilmiştir.

20 Ağustos

Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu, 20 Ağustos 2015 tarihinde Pakistan Pencap Eyaleti Maden ve Mineral Bakanı Sher Ali Khan’la bir görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşmede, iki ülke arasında ormancılık ve su alanlarında işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla anlaşma imzalanması konusunda mutabık kalınmıştır.

25 Ağustos

KKTC’de 15 Temmuz 2015 tarihinde kurulan Hükümet’te Dışişleri Bakanı olarak göreve başlayan Emine Çolak, 25 Ağustos 2015 tarihinde ilk resmi yurtdışı ziyaretini ülkemize gerçekleştirmiştir. Konuk Dışişleri Bakanı ziyareti kapsamında, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiş; Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ve AB Bakanı Sayın Volkan Bozkır’la görüşmeler gerçekleştirmiştir. Görüşmelerde Türkiye-KKTC ilişkileri, devam etmekte olan kapsamlı müzakerelerde bulunulan aşama ve önümüzdeki döneme ilişkin beklentiler ele alınmıştır. Sözkonusu ziyaret vesilesiyle, Bakanlığımız ile KKTC Dışişleri Bakanlığı arasında bilişim teknolojileri alanında işbirliğine dair bir mutabakat muhtırası imzalanmıştır.

27-30 Ağustos

Malta Ekonomi, Yatırımlar ve Küçük İşletmeler Bakanı Christian Cardona, 84. İzmir Uluslararası Fuarı’na katılmak üzere, 27-30 Ağustos 2015 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiş ve sözkonusu ziyaret vesilesiyle Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci’yle biraraya gelmiştir. Görüşmede, “Türkiye ile Malta arasında Ekonomik ve Ticaret Ortak Komitesi’nin (JETCO) Kurucu Deklarasyonu” imzalanmıştır.

28 Ağustos

Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan Dışişleri Bakanları III. Toplantısı, 28 Ağustos 2015 tarihinde ülkemizin evsahipliğinde Antalya’da yapılmıştır.

28 Ağustos-2 Eylül

Kosta Rika Dış Ticaret Bakanı Alexander Mora, İzmir Uluslararası Fuarı’na katılmak üzere, 28 Ağustos-2 Eylül 2015 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir.

28 Ağustos-2 Eylül

28 Ağustos – 2 Eylül 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilen 84. İzmir Enternasyonel Fuarı’na katılan Zimbabve Sanayi ve Ticaret Bakanı Mike Bimha ile Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

31 Ağustos

Guatemala Büyükelçiliğimiz, Büyükelçi Sayın Esgel Etensel’in göreve başlamasıyla, 31 Ağustos 2015 tarihinde faaliyete geçmiştir.