Temmuz

1 Temmuz KEİ Dışişleri Bakanları Konseyi

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 1 Temmuz 2016 tarihinde Soçi’de KEİ Dışişleri Bakanları Konseyi çerçevesinde Moldovalı mevkidaşı Galbur ve Rus mevkidaşı Lavrov’la birer görüşme gerçekleştirmiştir.

8-9 Temmuz NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi

NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi 8-9 Temmuz 2016 tarihlerinde Varşova’da gerçekleştirilmiştir. Sözkonusu zirveye Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ve Milli Savunma Bakanı Sayın Fikri Işık’ın da yer aldığı bir heyetle iştirak edilmiştir.

Bahsekonu zirve sırasında Sayın Cumhurbaşkanımız, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko’yla ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir. Sayın Çavuşoğlu ise Azerbaycanlı mevkidaşı Elmar Memmedyarov ve Ukraynalı mevkidaşı Klimkin ile görüşmüştür.

9 Temmuz G20 Ticaret Bakanları Toplantısı

Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci ile Rusya Federasyonu Ekonomik Kalkınma Bakan Birinci Yardımcısı Aleksey Lihaçev arasında 9 Temmuz 2016 tarihinde Şanhay’da G-20 Ticaret Bakanları Toplantısı marjında bir görüşme gerçekleştirilmiştir.

10-11 Temmuz

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Srebrenitsa Soykırımı'nın 21. yıldönümü anma etkinlikleri vesilesiyle 10-11 Temmuz 2016 tarihlerinde Bosna Hersek'e bir ziyarette bulunmuştur. Sayın Çavuşoğlu’na ziyareti sırasında eski Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı, AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Sayın Mehdi Eker eşlik etmiştir. Sayın Çavuşoğlu, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzetbegoviç, Bosna Hersek Temsilciler Meclisi Başkanı Şefik Caferoviç, Bosna Hersek Halklar Meclisi Başkanı Safet Softiç, Bosna Hersek Sivil İşler Bakanı Adil Osmanoviç, İnsan Hakları ve Mülteciler Bakanı Semiha Borovac, Bosna Hersek Federasyonu Başbakanı Fadil Novaliç, Srebrenitsa Belediye Başkanı Çamil Durakoviç ile Srebrenitsa ve Zepa Anneleri Derneği temsilcileriyle bir araya gelmiştir.

10-12 Temmuz

TBMM Başkanımız Sayın İsmail Kahraman başkanlığında, Akdeniz için Birlik Parlamenter Asamblesi (AiB-PA) Türk Heyeti Başkanı Sayın Ali Ercoşkun'un da yer aldığı bir heyet Roma'da gerçekleştirilen AiB-PA Başkanlık Divanı ve Genişletilmiş Başkanlık Divanı toplantılarına katılmak üzere 10-12 Temmuz 2016 tarihlerinde İtalya'yı ziyaret etmiştir. Sayın TBMM Başkanımız sözkonusu ziyaret marjında İtalya Temsilciler Meclisi Başkanı Laura Boldrini ve Senato Başkanı Pietro Grasso ile de görüşmeler yapmıştır.

10-17 Temmuz UNESCO Dünya Miras Komitesi’nin 40. Toplantısı

UNESCO Dünya Miras Komitesi’nin 40. toplantısı, Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı, UNESCO Türkiye Millî Komisyonu ve İstanbul Sit Alanları Alan Yönetimi Başkanlığı işbirliğiyle 10-17 Temmuz 2016 tarihlerinde Dışişleri Bakanlığı başkanlığında İstanbul’da düzenlenmiştir.

Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın video mesajıyla başlayan toplantının açılış törenine Başbakan Yardımcısı Sayın Numan Kurtulmuş, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Nabi Avcı, UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova dâhil üst düzey UNESCO yetkilileri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Kadir Topbaş, Dünya Miras Komitesi Başkanı ve Yurtdışı Tanıtım ve Kültürel İlişkiler Genel Müdürü Büyükelçi Lale Ülker iştirak etmişlerdir. Toplantıya, Komite üyeleri, Taraf Devletler, UNESCO yetkilileri, STK’lar ve basın mensupları olmak üzere118 ülkeden toplam 1971 kişi katılmıştır. Toplantı kapsamında, “Ani Arkeolojik Alanı” UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kaydedilmiş; böylelikle, listeye kayıtlı alan sayımız 16’ya yükselmiştir.

14-15 Temmuz

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ile ikili temaslarda bulunmak üzere 14-15 Temmuz 2016 tarihlerinde Bakü'ye bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Ziyaret çerçevesinde Sayın Çavuşoğlu, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev tarafından kabul edilmiştir.

19 Temmuz

Türkiye-Gürcistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) I. Toplantısı 19 Temmuz 2016 tarihinde Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım ve Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikashvili'nin eşbaşkanlıklarında Ankara'da yapılmıştır. Toplantı marjında, ortak bildiri dâhil altı belge imzalanmış olup, müteakip toplantının 2017 yılında Gürcistan’da yapılması hususunda mutabık kalınmıştır.

20-22 Temmuz

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanlığında Avrupa ve Amerika’dan sorumlu Devlet Bakanı Sir Alan Duncan 20-22 Temmuz 2016 tarihlerinde akamete uğratılan 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında dayanışma göstermek ve bilgi alışverişinde bulunmak amacıyla ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Adıgeçen, 21 Temmuz 2016 tarihinde Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’yla görüşmüş ve 22 Temmuz 2016 tarihinde de Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım tarafından TBMM'de kabul edilmiştir.

22 Temmuz

TBMM Başkanımız Sayın İsmail Kahraman, 22 Temmuz 2016 tarihinde Kırgız Cumhuriyeti Meclis Başkanı (Cogorku Keneş) Çınıbay Tursunbekov ve beraberindeki parlamento heyetini kabul etmiştir. Tursunbekov 15 Temmuz darbe girişimi sırasında TBMM’de saldırıya uğrayan alanları gezmiş, ülkemize desteğini dile getirmiştir.

26 Temmuz

Rusya Federasyonu (RF) ile ikili ekonomik ilişkilerin tüm boyutlarını ele almak üzere, Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek'in başkanlık ettiği ve Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci'nin yanı sıra Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı üst düzey yetkililerinin yer aldığı bir heyet, RF Başbakan Yardımcısı Arkadi Dvorkoviç'in başkanlığındaki Rus muhataplarıyla 26 Temmuz 2016 tarihinde Moskova'da temaslarda bulunmuşlardır.

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 26 Temmuz 2016 tarihinde Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) Genel Sekreteri Büyükelçi Ramil Hasanov ve Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Ömer Kocaman’ı Ankara’da kabul etmiştir. Görüşmede, Kırgızistan’da düzenlenecek olan VI. Türk Konseyi Zirve toplantısı öncesinde üye ülkeleri ziyaret ettiğini ifade eden Genel Sekreter Hasanov ayrıca, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında destek mesajlarını iletmiştir.


30 Temmuz

Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Mohammed bin Abdulrahman bin Jassim Al-Thani, 30 Temmuz 2016 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Konuk Bakanın, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptıkları görüşmede, 15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasında yaşanan gelişmeler ile ikili ve çok taraflı işbirliği konuları ele alınmıştır. Konuk Bakan, ülkemizi ziyareti sırasında ayrıca Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından da kabul edilmiştir.