Aralık

3 Aralık

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 3 Aralık 2016 tarihinde Azerbaycan’a bir çalışma ziyareti gerçekleştirerek, Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ile görüşmüştür. Dışişleri Bakanı Sayın Çavuşoğlu, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından da kabul edilmiştir.

3-4 Aralık

Pakistan Pencab Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif, 11. Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül adına Kayseri'de kurulan Abdullah Gül Müzesi ve Kütüphanesi'nin resmi açılış törenine katılmak üzere 3-4 Aralık 2016 tarihlerinde ülkemize gerçekleştirdiği ziyaret çerçevesinde, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım tarafından kabul edilmiştir.

4 Aralık Asya'nın Kalbi - İstanbul Süreci Altıncı Bakanlar Konferansı

Asya’nın Kalbi - İstanbul Süreci’nin Altıncı Bakanlar Konferansı, Afganistan ile Hindistan'ın eşbaşkanlıklarında 4 Aralık 2016 tarihinde Hindistan'ın Amritsar şehrinde gerçekleştirilmiştir. Söz konusu Konferansa Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu başkanlığında bir heyetle iştirak edilmiştir.

Dışişleri Bakanı Sayın Çavuşoğlu, Konferans çerçevesinde ayrıca, Kırgızistan Dışişleri Bakanı Erlan Abdıldayev ve Türkmenistan Dışişleri Bakanı Raşid Meredov ile görüşmüştür.

5 Aralık

ABD Genelkurmay Başkanı General Joseph Dunford, 5 Aralık 2016 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiş; Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile İncirlik Askeri Üssü’nde heyetler arası bir görüşme gerçekleştirmiştir.

5-7 Aralık

Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, 5-7 Aralık 2016 tarihlerinde Rusya Federasyonu’na bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Söz konusu ziyaret kapsamında Sayın Başbakanımızın da katılımıyla Moskova'da 5 Aralık 2016 tarihinde, ülkemizde ve Rusya’da faaliyet gösteren işadamlarımızla bir istişare toplantısı yapılmış; ayrıca 7 Aralık 2016 tarihinde Kazan'da Türkiye-Tataristan İş Forumu düzenlenmiştir.

6 Aralık

Benin Cumhurbaşkanı Patrice Talon, 6 Aralık 2016 tarihinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret kapsamında konuk Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanımız Sayın İsmail Kahraman ve Kalkınma Bakanı Sayın Lütfi Elvan ile görüşmeler yapmış, ayrıca Eximbank yetkilileriyle temaslarda bulunmuştur. Ziyaret vesilesiyle iki ülke arasında beş anlaşma/mutabakat muhtırası imzalanmıştır.

6-7 Aralık NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı

NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı, 6-7 Aralık 2016 tarihlerinde Brüksel’de gerçekleştirilmiştir. Söz konusu toplantıya Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu başkanlığında bir heyetle iştirak edilmiştir. Sayın Dışişleri Bakanımız toplantı vesilesiyle, Hırvatistan Başbakan Yardımcısı, Dış ve Avrupa İşleri Bakanı Davor Ivo Stier, İspanya Dışişleri ve İşbirliği Bakanı Alfonso Dastis Quecedo ve Portekiz Dışişleri Bakanı Augusto Santos Silva ile ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.


7 Aralık

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 7 Aralık 2016 tarihinde Irak Türkmenlerinden oluşan bir heyeti kabul etmiştir. Irak Türkmenlerinin sorunları ve bölgedeki gelişmelerin ele alındığı kabul vesilesiyle, ülkemizin Irak’taki soydaşlarımıza olan desteği en üst seviyede ifade edilmiştir.

8-9 Aralık 23. AGİT Bakanlar Konseyi

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 8-9 Aralık 2016 tarihlerinde Hamburg’da düzenlenen 23. AGİT Bakanlar Konseyi vesilesiyle, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Boris Johnson, Belçika Başbakan Yardımcısı, Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Didier Reynders, Lüksemburg Dışişleri ve Avrupa Bakanı, Göç ve İltica Bakanı Jean Asselborn ve Slovenya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Karl Erjavec ile ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

8-10 Aralık

Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek, Uluslararası Yatırımcılar ve Kredi Derecelendirme Kuruluşları ile görüşmelerde bulunmak üzere, 8-10 Aralık 2016 tarihlerinde Birleşik Krallık’ı ziyaret etmiştir. Sayın Başbakan Yardımcımız, ziyaret kapsamında HSBC’nin organizasyonuyla bir grup yatırımcıyla bir araya gelmiş ve 8 Aralık tarihli Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) kararları hakkında muhataplarına bilgi vermiştir. Sayın Başbakan Yardımcımız ayrıca, bir grup yatırımcıyla temasta bulunmuş ve “Fitch Rating” kuruluşunun üst düzey yöneticileriyle biraraya gelmiştir.

10 Aralık

Danimarka Başbakanı Lars Løkke Rasmussen, 10 Aralık 2016 tarihinde ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, konuk Başbakan ile gerçekleştirdiği görüşmelerde, ikili ilişkilerin yanısıra, bölgesel ve uluslararası konularda fikir alışverişinde bulunmuştur. Başbakan Rasmussen ziyareti kapsamında, İncirlik Hava Üssü’ne giderek burada görev yapan Danimarkalı askeri personeli de ziyaret etmiştir.

11-13 Aralık

Kongo Cumhuriyeti Maden ve Jeoloji Bakanı Pierre Oba, 11-13 Aralık 2016 tarihlerinde ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir.

13 Aralık

Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Lubomir Zaoralek, 13 Aralık 2016 tarihinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Dışişleri Bakanı Zaoralek’in ziyareti, ikili ilişkilerimizin ivme kazanması ve 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Çek Cumhuriyeti’nin ülkemizle dayanışmasını sergilemesine vesile teşkil etmesi itibariyle önem arz etmiştir. Dışişleri Bakanı Zaoralek, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanımız Sayın İsmail Kahraman ve Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım tarafından da kabul edilmiştir. Konuk Bakanın Sayın TBMM Başkanımız tarafından kabulü sırasında, darbe girişimi sırasında TBMM binasında hasar gören ve Türk-Çek dostluğunun bir nişanesi olarak Çek Cumhuriyeti tarafından yenilenen "Bohemya" avizeleri törenle Sayın Meclis Başkanımıza takdim edilmiştir.

Milli Savunma Bakanı Sayın Fikri Işık, Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian’ın davetine icabetle, 13 Aralık 2016 tarihinde Fransa’yı ziyaret etmiştir. Sayın Milli Savunma Bakanımızın Bakan Le Drian ile yaptığı görüşmede, savunma alanında işbirliği, terörizmle mücadele ve güvenlik alanında işbirliğinin yanısıra, Suriye ve Irak başta olmak üzere bölgesel konular ele alınmıştır.

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) Dışişleri Bakanları Konseyi 35. Toplantısı, Sırbistan Dışişleri Bakanı Ivica Dacic'in evsahipliğinde 13 Aralık 2016 tarihinde Belgrad'da gerçekleştirilmiştir. Söz konusu toplantı vesilesiyle, KEİ Dönem Başkanlığı 1 Ocak 2017 tarihi itibarıyla ülkemize geçmiştir. Ülkemiz anılan toplantıda, Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sayın Ahmet Yıldız başkanlığında bir heyetle temsil edilmiştir.

14-16 Aralık

Türkiye-Moldova Karma Ekonomik Komisyon (KEK) 8. Dönem Toplantısı, Başbakan Yardımcısı Sayın Yıldırım Tuğrul Türkeş ve Moldova Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Octavian Calmic eşbaşkanlığında 14-15 Aralık 2016 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilmiştir. Toplantı vesilesiyle, iki ülke arasında Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunmasına İlişkin Anlaşma imzalanmıştır. KEK Toplantısının ardından 16 Aralık 2016 tarihinde İstanbul’da Türkiye-Moldova İş Forumu düzenlenmiştir.

14-17 Aralık

Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle, 14–17 Aralık 2016 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyarette bulunmuştur. Cumhurbaşkanı Pahor, TBMM Başkanımız Sayın İsmail Kahraman ve Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım ile de görüşmeler gerçekleştirmiştir.

15-16 Aralık

Moritanya Balıkçılık ve Deniz Ekonomisi Bakanı Nani Ould Chrougha, 15-16 Aralık 2016 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirerek Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet Arslan ile görüşmüştür.

18 Aralık

Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komitesi’nin İkinci Toplantısı, 18 Aralık 2016 tarihinde Trabzon’da gerçekleştirilmiştir. Söz konusu toplantı çerçevesinde, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Katar Emiri’nin yanısıra, katılımcı Sayın Bakanlarımız Katarlı muhataplarıyla ikili görüşmelerde bulunmuşlardır. Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun Katarlı mevkidaşıyla yaptığı görüşmede, ikili ilişkilerimizin yanısıra bölgesel ve uluslararası meseleler ele alınmıştır. Toplantı vesilesiyle, 14 anlaşma ve bir Ortak Bildiri imzalanmıştır.

19-22 Aralık

Sudan Su Kaynakları, Sulama ve Elektrik Bakanı Mutaz Musa Abdalla Salim, 19-22 Aralık 2016 tarihleri arasında Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu'nun davetine icabetle ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret kapsamında Orman ve Su İşleri Bakanlığımız ile Sudan Cumhuriyeti Su Kaynakları, Sulama ve Elektrik Bakanlığı arasında su alanında işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla, 21 Aralık 2016 tarihinde bir İyi Niyet Beyanı imzalanmıştır. Ayrıca, Bakan Salim ve beraberindeki heyet GAP bölgesine bir ziyaret gerçekleştirerek bölgede incelemelerde bulunmuştur.

Suudi Arabistan’ın evsahipliğinde, 19-22 Aralık 2016 tarihlerinde Cidde’de düzenlenen 11. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Enformasyon Bakanları Konferansı’nda ülkemiz Başbakan Yardımcısı Sayın Numan Kurtulmuş başkanlığındaki bir heyetle temsil edilmiştir.

20 Aralık

Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikashvili, Avrasya Tüneli’nin açılışına katılmak üzere 20 Aralık 2016 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Başbakan Kvirikashvili ziyareti vesilesiyle, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiş ve Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

20-22 Aralık

Bosna Hersek Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakanı Mirko Sarovic, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci ile görüşmek üzere 20-22 Aralık 2016 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

20-23 Aralık

Malta Temsilciler Meclisi (TM) Başkanı Anglu Farrugia, 20-23 Aralık 2016 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiş; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiş, TBMM Başkanımız Sayın İsmail Kahraman ve Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım ile biraraya gelmiştir.

Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bujar Nishani, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle 20-23 Aralık 2016 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Konuk Cumhurbaşkanı, ziyaret çerçevesinde Avrasya Tüneli’nin 20 Aralık 2016 tarihinde gerçekleştirilen açılış törenine katılmış, 21 Aralık 2016 tarihinde ise Sayın Cumhurbaşkanımız, TBMM Başkanımız Sayın İsmail Kahraman ve Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım ile görüşmüştür.

21 Aralık

Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, Türk Konseyi Ekonomi Bakanları 6. Toplantısı vesilesiyle 21 Aralık 2016 tarihinde Bakü'yü ziyaret etmiştir.

21-23 Aralık

TBMM Başkanımız Sayın İsmail Kahraman, TÜRKPA hizmet binasının açılış törenine katılmak üzere 21-23 Aralık 2016 tarihlerinde Azerbaycan’ı ziyaret etmiş, ziyareti vesilesiyle Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kabul edilmiş; Milli Meclis Başkanı Oktay Asadov ve Başbakan Artur Rasizade ile görüşmeler gerçekleştirmiştir. Söz konusu ziyaret marjında ayrıca, Kazakistan Parlamentosu Meclis Başkanı Nurlan Nigmatulin ve Kırgız Cumhuriyeti Cogorku Keneşi (Parlamentosu) Başkanı Çınıbay Tursunbekov ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

22 Aralık

Kuveyt’in çağrısıyla, Halep’teki gelişmeleri ele almak üzere 22 Aralık 2016 tarihinde Cidde’deki İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Merkezinde düzenlenen İİT İcra Komitesi Olağanüstü Toplantısı'na, İcra Komitesi Başkanı sıfatıyla Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu başkanlık yapmıştır.

26-30 Aralık

Gine Cumhurbaşkanı Alpha Conde, 26-30 Aralık 2016 tarihleri arasında ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret kapsamında konuk Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanımız Sayın İsmail Kahraman ve Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek ile görüşmeler yapmıştır. Ziyaret vesilesiyle iki ülke arasında yedi anlaşma/mutabakat muhtırası imzalanmıştır. Ziyaret kapsamında ayrıca, İstanbul’da DEİK tarafından bir iş forumu düzenlenmiştir.

28-30 Aralık

Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle 28-30 Aralık 2016 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret çerçevesinde Thaçi, Sayın Cumhurbaşkanımız, TBMM Başkanımız Sayın İsmail Kahraman ve Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım ile görüşmüştür. Cumhurbaşkanı Thaçi’ye TOBB Üniversitesi tarafından Fahri Doktora unvanı verilmiştir.

30 Aralık

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 30 Aralık 2016 tarihinde Suriye Muhalefeti Müzakere Yüksek Kurulu (MYK) Genel Koordinatörü Riyad Hicab’ı kabul etmişlerdir.