Ağustos

1-2 Ağustos

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 1-2 Ağustos 2016 tarihlerinde Pakistan’a bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Sayın Çavuşoğlu ziyareti çerçevesinde, Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin ve Başbakan Navaz Şerif tarafından kabul edilmiş, ayrıca Pakistanlı karşıtı Başbakan’ın Dışişleri Danışmanı Sartaj Aziz ve Eyaletler ve Sınır Bölgeleri Bakanı Abdulkadir Beluç’la görüşmüştür.

3-4 Ağustos

15 Temmuz 2016 tarihinde vuku bulan kanlı darbe teşebbüsü sonrasında, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland destek ve dayanışma göstermek üzere, 3-4 Ağustos 2016 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Genel Sekreter Jagland ziyaret çerçevesinde, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman ve Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım tarafından kabul edilmiş; Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Adalet Bakanı Sayın Bekir Bozdağ ve İçişleri Bakanı Sayın Efkan Ala ile görüşmüştür.

Genel Sekreter açıklamalarında, Türkiye’de demokratik kurumların FETÖ terör örgütünden dolayı karşı karşıya kaldığı tehditlerin Avrupa’da yeterince anlaşılamadığına dikkat çekmiştir. Demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan haklarının sembolü olarak kabul edilen Avrupa Konseyi’nin en üst düzeydeki siyasi temsilcisinin bu açıklaması, Avrupa liderlerine ve kamuoyuna önemli bir mesaj olmuştur.

3-6 Ağustos

ÇHC Dışişleri Bakan Yardımcısı Zhang Ming, 15 Temmuz 2016 günü yaşanan darbe girişimi sonrasında Çin yönetiminin Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve Hükümetimize destek mesajını iletmek üzere 3-6 Ağustos 2016 tarihleri arasında ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret kapsamında Bakan Yardımcısı Zhang, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Berat Albayrak tarafından da kabul edilmiştir.

5 Ağustos

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, 5 Ağustos 2016 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Söz konusu ziyaret, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ülkemize gerçekleştirilen ilk Cumhurbaşkanı ziyareti olma özelliğini taşımıştır.

5-21 Ağustos

Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Akif Çağatay Kılıç, 5-21 Ağustos 2016 tarihlerinde Rio’da düzenlenen 2016 Yaz Olimpiyatlarına katılan milli sporcularımıza destek vermek amacıyla Brezilya’yı ziyaret etmiştir.

9 Ağustos

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu (RF) Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmek üzere St. Petersburg’u ziyaret etmiştir. Ziyaret sırasında, iki ülke arasında en üst düzeyde başlatılan normalleşme kapsamında diyaloğun arttırılması ve ilişkilerin eski haline getirilmesi konusunda karşılıklı irade teyit edilmiştir.

Söz konusu ziyaret kapsamında, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin’in Türk ve Rus işadamlarına hitap ettikleri bir toplantı düzenlenmiştir.

Ziyaret sırasında ayrıca, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Berat Albayrak, Rus mevkidaşı Aleksander Novak ile bir görüşme gerçekleştirmiş olup, söz konusu görüşmede, “TürkAkım” projesi başta olmak üzere ikili enerji işbirliği konuları ele alınmıştır.

11 Ağustos

Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, akamete uğratılan 15 Temmuz darbe girişiminden sonra, başta ekonomi, ticaret ve yatırım alanlarında olmak üzere, ülkemizdeki mevcut durum hakında, muhatap yabancı Bakanlar, iş dünyası temsilcileri ve basın mensuplarına gerekli mesajların verilmesi amacıyla Danimarka’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Zeybekci’ye ziyaretlerinde üç siyasi parti temsilcisi, TOBB, TİM, DEİK, MÜSİAD başkanları dahil işadamları heyeti ile basın mensupları eşlik etmiştir. Sayın Zeybekci ziyaretlerinde Danimarka Dışişleri Bakanı Kristian Jensen, Hollanda Dış Ticaret ve Kalkınma İşbirliği Bakanı Lilianne Ploumen ve İtalya Ekonomik Kalkınma Bakanı Carlo Calenda ile görüşmelerde bulunmuş, ayrıca ilgili ekonomik kurumlarla toplantılar gerçekleştirmiştir.

11-12 Ağustos

Filistin Dışişleri Bakanı Dr. Riad Malki, 11-12 Ağustos 2016 tarihlerinde 15 Temmuz terörist darbe girişimi sonrasında Filistin Devleti’nin ve Halkının milletimizle dayanışmasını sergilemek üzere ülkemizi ziyaret etmiştir. Konuk Bakanın Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptıkları görüşmelerde, ikili ilişkiler ve Ortadoğu Barış Sürecindeki son durum da ele alınmıştır. Konuk Bakan, ülkemizi ziyareti çerçevesinde TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman ve Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım tarafından kabul edilmiştir.

12 Ağustos

Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, 12 Ağustos 2016 tarihinde ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Dışişleri Bakanı Zarif bu kapsamda, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’yla yaptığı ikili ve heyetlerarası görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım tarafından birlikte kabul edilmiştir.

15 Ağustos

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, talebi üzerine Senegal Dışişleri Bakanı Mankeur Ndiaye ile 15 Ağustos 2016 tarihinde gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde Bakan Ndiaye 15 Temmuz günü ülkemizde yaşanan başarısız darbe girişimine ilişkin olarak ülkemize desteğini dile getirmiştir.

16 Ağustos

Kalkınma Bakanı Sayın Lütfi Elvan, ülkemiz ile Polonya arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin mevcut durumunu gözden geçirmek, yeni işbirliği olanaklarını tespit etmek ve ülkemizde ve bölgede yaşanan son ticari ve ekonomik gelişmelere ilişkin görüş alışverişinde bulunmak üzere Polonya’yı ziyaret etmiştir. Sayın Elvan, ziyareti kapsamında Polonya Başbakan Yardımcısı, Bilim ve Yüksek Öğrenim Bakanı Jaroslaw Gowin ile görüşmüş ve Polonyalı firma temsilcilerinin hazır bulunduğu “Üst Düzey İşadamları Toplantısı”na iştirak etmiştir.

17-18 Ağustos

KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Mustafa Akıncı, ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Ziyaret vesilesiyle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Akıncı arasında yapılan görüşmelerde, Ada’da sürdürülmekte olan müzakere sürecinin içinde bulunduğu aşama ele alınmıştır.

17-21 Ağustos

Pakistan Senatosu ve Milli Meclisi’nin farklı partilere mensup üyelerinden oluşan bir heyet, 15 Temmuz darbe girişimi ertesinde Pakistan halkı ve Parlamentosu'nun ülkemizle dayanışmasını sergilemek amacıyla 17-21 Ağustos 2016 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Pakistan Parlamento heyeti, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman tarafından kabul edilmiş; TBMM Türkiye-Pakistan Parlamentolararası Dostluk Grubu ile Milli Savunma ve Dışişleri Komisyonları Sayın Başkanlarıyla görüşmelerde bulunmuştur.

18 Ağustos

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 18 Ağustos 2016 tarihinde Yeni Delhi’ye giderken Tahran’a uğramış ve Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’le bir görüşme yapmıştır.

18-19 Ağustos

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 18-19 Ağustos 2016 tarihlerinde Hindistan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret çerçevesinde Sayın Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Rajya Sabha (Senato) Başkanı Hamid Ansari tarafından kabul edilmiş, Dışişleri Bakanı Sushma Swaraj’la ikili ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirmiştir. Ayrıca, iki ülke arasında genel kapsamlı bir işbirliği çerçevesi öngören “Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ile Hindistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Arasında Yol Haritası” kabul edilmiştir.

19 Ağustos

Venezuela Dışişleri Bakanı Delcy Eloina Rodriguez Gomez ve Petrol ve Madencilik Bakanı Eulogio del Pino, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun Venezuela’nın Margarita adasında 13-18 Eylül 2016 tarihlerinde gerçekleştirilen ve Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun katıldığı 17. Bağlantısızlar Zirvesine ilişkin Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı muhatap davet mektubunu sunmak üzere, 19 Ağustos 2016 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiş ve Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiştir.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Berat Albayrak’ın da yer aldığı kabulde, ikili ilişkilerdeki gündem maddelerine dair kapsamlı görüş alışverişinde bulunulmuş, bu bağlamda ekonomi, ticaret ve enerji alanlarındaki işbirliğinin geliştirilmesi yönünde önümüzdeki dönemde gerçekleştirilebilecek müşterek projeler ele alınmıştır.

22 Ağustos

Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius, 15 Temmuz 2016 tarihinde akim bırakılan darbe girişimi sonrasında Litvanya Hükümetinin ülkemize karşı sergilediği dayanışmanın bir göstergesi olarak ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’yla gerçekleştirdiği görüşmelerin yanısıra, TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman ve Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’la da temaslarda bulunan Bakan Linkevicius ayrıca, darbe girişimi sırasında hasar gören TBMM binasını ziyaret etmiştir.

22-23 Ağustos

NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Yüksek Komutanı (SACEUR) Orgeneral Scaparrotti 22-23 Ağustos 2016 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiş; bu bağlamda, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve Milli Savunma Bakanı Sayın Fikri Işık biraraya gelmiştir.

22-24 Ağustos

Moldova Başbakan Yardımcısı, Dışişleri ve Avrupa ile Entegrasyon Bakanı Andrei Galbur ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Bakan Glabur, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanısıra Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman ve Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım tarafından kabul edilmiştir.

23 Ağustos

-Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, akamete uğratılan 15 Temmuz darbe girişiminden sonra, başta ekonomi, ticaret ve yatırım alanlarında olmak üzere, ülkemizdeki mevcut durum hakkında, muhatap yabancı Bakanlar, iş dünyası temsilcileri ve basın mensuplarına gerekli mesajların verilmesi amacıyla Hollanda’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Zeybekci’ye ziyaretlerinde üç siyasi parti temsilcisi, TOBB, TİM, DEİK, MÜSİAD başkanları dahil işadamları heyeti ile basın mensupları eşlik etmiştir. Sayın Zeybekci ziyaretlerinde Danimarka Dışişleri Bakanı Kristian Jensen, Hollanda Dış Ticaret ve Kalkınma İşbirliği Bakanı Lilianne Ploumen ve İtalya Ekonomik Kalkınma Bakanı Carlo Calenda ile görüşmelerde bulunmuş, ayrıca ilgili ekonomik kurumlarla toplantılar gerçekleştirmiştir.

-Katar Belediyecilik ve Çevre Bakanı Mohamed bin Abdullah Al Rumaihi, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet Arslan ile birlikte Doha-Al Khor arasındaki 34 km. uzunluğundaki otobanın “TEKFEN” tarafından inşa edilmesine ilişkin sözleşmeyi imzalamak üzere, 23 Ağustos 2016 tarihinde Ankara’ya bir ziyarette bulunmuştur.

23-24 Ağustos

-IKBY Başkanı Mesut Barzani, 23-24 Ağustos 2016 tarihlerinde ülkemizi ziyaret ederek, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım ve TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman tarafından kabul edilmiştir. Kabullerde, başta güvenlik, ekonomi ve enerji alanındaki gelişmeler olmak üzere, Türkiye-IKBY ilişkileri ve bölgemizdeki durum ele alınmıştır.

-Avrupa Parlamentosu (AP) Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Elmar Brok ve AP Türkiye Raportörü Kati Piri başkanlığındaki bir heyet 23-24 Ağustos 2016 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Adıgeçenler, TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Adalet Bakanı Sayın Bekir Bozdağ, İçişleri Bakanı Sayın Efkan Ala, AB Bakanı Sayın Ömer Çelik ve Sayın Kamu Başdenetçisi tarafından kabul edilmişlerdir.

23-25 Ağustos

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Jagland’ın ardından, Estonya Dışişleri Bakanı Marina Kaljurand AK Bakanlar Komitesi Dönem Başkanı sıfatıyla, 23-25 Ağustos 2016 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Estonya Dışişleri Bakanı Kaljurand, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım tarafından kabul edilmiş; Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ve Adalet Bakanı Sayın Bekir Bozdağ ile görüşmüştür.

25-26 Ağustos

-Bahreyn Kralı Hamad bin İsa El Halife, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle, 25-26 Ağustos 2016 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Türkiye ve Bahreyn arasında 7 yıl aradan sonra Devlet Başkanı düzeyinde gerçekleştirilen bu ilk ziyaret vesilesiyle çeşitli anlaşmalar imzalanmış; anılan ziyaret, Bahreyn’le ilişkilerimize yeni bir ivme kazandırılması için fırsat teşkil etmiştir. Konuk Kral ayrıca ziyareti sırasında Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ı kabul etmiştir.

- AB Dönem Başkanı sıfatıyla Slovakya Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Miroslav Lajcak, 25-26 Ağustos 2016 tarihlerinde ülkemizde yaptığı temasları kapsamında, TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman ve Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım tarafından kabul edilmiş; Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

-Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek, 25-26 Ağustos 2016 tarihlerindeki Tokyo ziyareti kapsamında, Japonya Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Taro Aso ile bir görüşme gerçekleştirmiş, Tokyo'da iş dünyası, sivil toplum, düşünce kuruluşu ve basın dünyası temsilcileri ile bir araya gelmiştir.

25-28 Ağustos

Hindistan’ın Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün Açılış Töreni için 25-28 Ağustos 2016 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Şerif, ziyaret vesilesiyle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım ve Sağlık Bakanı Sayın Recep Akdağ tarafından kabul edilmiş olup, Sağlık Bakanlığımız ve Pencap Eyaleti Hükümeti arasında “Sağlık Alanında İşbirliği”ne dair bir mutabakat zaptı imzalanmıştır.

23-24 Ağustos

Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, akamete uğratılan 15 Temmuz darbe girişiminden sonra, başta ekonomi, ticaret ve yatırım alanlarında olmak üzere, ülkemizdeki mevcut durum hakında, muhatap yabancı Bakanlar, iş dünyası temsilcileri ve basın mensuplarına gerekli mesajların verilmesi amacıyla İtalya’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Zeybekci’ye ziyaretlerinde üç siyasi parti temsilcisi, TOBB, TİM, DEİK, MÜSİAD başkanları dahil işadamları heyeti ile basın mensupları eşlik etmiştir. Sayın Zeybekci ziyaretlerinde Danimarka Dışişleri Bakanı Kristian Jensen, Hollanda Dış Ticaret ve Kalkınma İşbirliği Bakanı Lilianne Ploumen ve İtalya Ekonomik Kalkınma Bakanı Carlo Calenda ile görüşmelerde bulunmuş, ayrıca ilgili ekonomik kurumlarla toplantılar gerçekleştirmiştir.

25 Ağustos

Türkiye-Romanya-Polonya Üçlü Dışişleri Bakanları Toplantısı, Romanya Dışişleri Bakanı Lazar Comanescu, Polonya Dışişleri Bakanı Witold Waszczykowski ve Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun katılımlarıyla Ankara’da düzenlenmiştir. Toplantıda, bölgesel ve uluslararası güvenlik konuları, NATO Varşova Zirvesi’nin sonuçları ve Türkiye-AB ilişkileri görüşülmüştür. Konuk Bakanlar, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ülkemizle dayanışma mesajlarını da bu vesileyle paylaşmışlardır.

26 Ağustos

26 Ağustos 2016 tarihinde gerçekleştirilen Yavuz Sultan Selim Köprüsü Açılış Töreni’ne, Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Al Khalifa, Bosna Hersek Cumhurbaşkanı Bakir İzetbegoviç, Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Pakistan Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif, Sırbistan Başbakan Yardımcısı Rasim Ljajic, Gürcistan Başbakan 1. Yardımcısı Dimitri Kumsisihvili’nin yanısıra 12 Bakan ve Bakan Yardımcısı katılım sağlamıştır.

28 Ağustos

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias’ın daveti üzerine, Girit’e gayrıresmi bir ziyarette bulunmuştur.

28-29 Ağustos

Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders, 15 Temmuz 2016 tarihinde anayasal düzenimizi hedef alan ve akim bırakılan darbe girişimi sonrasında Hollanda Hükümetinin ülkemizle dayanışmasını göstermek üzere, 28-29 Ağustos 2016 tarihlerinde ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir.

Hollanda Dışişleri Bakanı Koenders, ziyaret programı kapsamında, darbe girişimi sırasında ağır hasar gören TBMM binasını ziyaret etmiş ve TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman tarafından kabul edilmiştir. Konuk Bakan ayrıca, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım tarafından kabul edilmiş, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ve Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Ömer Çelik’le görüşmüştür.

23 Ağustos

Macarsitan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, 15 Temmuz 2016 tarihinde akim bırakılan darbe girişimi sonrasında Macaristan Hükümetinin ülkemizle dayanışmasını göstermek üzere 23 Ağustos 2016 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

Bakan Szijjarto, söz konusu ziyaret çerçevesinde Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’yla gerçekleştirdiği ikili görüşmelerin yanı sıra, TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman ve Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım tarafından da kabul edilmiştir. Türkiye-Macaristan Karma Ekonomik Komsiyon (KEK) Eşbaşkanı titrini de taşıyan Szijjarto ayrıca, KEK Türk Eşbaşkanı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Faruk Özlü ile de bir görüşme gerçekleştirmiştir.

31 Ağustos

-Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, KKTC’ne resmi bir ziyaret gerçekleştirerek, Dışişleri Bakanlığımız ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı arasında yürütülen Bilişim ve Dijital Arşivleme Alanında İşbirliği Projesi’nin açılışını KKTC Dışişleri Bakanı Sayın Tahsin Ertuğruloğlu’yla birlikte gerçekleştirmiştir. Sayın Çavuşoğlu bu vesileyle, Kıbrıs müzakere sürecine ilişkin son gelişmeleri ele almak amacıyla KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Mustafa Akıncı ile görüşmüş, ayrıca Başbakan Sayın Hüseyin Özgürgün ile de bir araya gelmiştir.

-Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Berat Albayrak, Rus enerji şirketi Gazprom'un Üst Yöneticisi (CEO) Aleksey Miller ve beraberindeki heyeti kabul etmiştir. İstanbul’da gerçekleşen baş başa ve heyetlerarası görüşmelerde, “Türk Akımı” projesinin yanı sıra enerji işbirliği konuları gündeme gelmiştir.

31 Ağustos-2 Eylül

-Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Pedro Agramunt, TBMM Başkanımız Sayın İsmail Kahraman’ın davetine icabetle, 1 Eylül 2016 tarihinde düzenlenen Uluslararası Parlamento Başkanları Toplantısına katılmak ve ikili temaslarda bulunmak üzere 31 Ağustos- 2 Eylül 2016 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. AKPM Başkanı Agramunt, ikili temaslar çerçevesinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanımız Sayın İsmail Kahraman, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım ve Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu tarafından kabul edilmiştir.

-31 Ağustos-2 Eylül 2016 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştiren eski İsveç Başbakanı ve Dışişleri Bakanı başkanlığındaki Avrupa Dış İlişkiler Konseyi heyeti, 31 Ağustos tarihind