Ocak

5 Ocak

Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian, 5 Ocak 2016 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Konuk Bakan bu çerçevede, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Sayın Hulusi Akar’la görüşmüş; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiştir. Görüşmelerde, savunma alanında işbirliği de dâhil olmak üzere ikili ilişkilerin yanısıra, başta Suriye ve Libya olmak üzere bölgesel konular ele alınmıştır.

5 Ocak

BM Nüfus Fonu (UNFPA) Türkiye Temsilcisi Karl Kulessa, 5 Ocak 2016 tarihinde nezaket ziyareti çerçevesinde Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu tarafından kabul edilmiştir.

5 Ocak

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörlüğü görevi için Fransa tarafından aday gösterilen Fransa’nın eski Dışişleri Bakanı ve eski Sağlık Bakanı Philippe Douste-Blazy’yi, adıgeçenin talebi üzerine 5 Ocak 2016 tarihinde kabul etmiştir. Görüşmede, Douste-Blazy adaylığına ilişkin bilgi vermiş ve ülkemizden destek talep etmiştir. Adıgeçen, 6 Ocak günü Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Sayın Eyüp Gümüş’le de bir görüşme gerçekleştirmiştir.

5-6 Ocak

AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Volkan Bozkır, 5-6 Ocak 2016 tarihlerinde KKTC’ni ziyaret etmiştir. Sayın Bozkır bu çerçevede, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından kabul edilmiş ve KKTC’li üst düzey yetkililerle görüşmelerde bulunmuştur.

5-7 Ocak

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford, 5-7 Ocak 2016 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir. Orgeneral Dunford ziyareti çerçevesinde Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiş ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Sayın Hulusi Akar’la bir görüşme gerçekleştirmiştir.

6 Ocak

Microsoft’un CEO’su Satya Nadella, ülkemize gerçekleştirdiği ziyaret sırasında 6 Ocak 2016 tarihinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından Ankara’da kabul edilmiştir.

6 Ocak

SETA Vakfı tarafından, 6 Ocak 2016 tarihinde Vaşington’da “Insight Turkey 5th Annual Conference, Turkish Foreign Policy After Elections” konulu bir konferans düzenlenmiştir. Anılan konferansa Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek iştirak etmişlerdir.

8-9 Ocak

ABD’li Senatör Kirsten Gilibrand (Demokrat-New York) başkanlığındaki Demokrat Partili 8 Senatörden oluşan bir heyet, 8-9 Ocak 2016 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Anılan heyet, 9 Ocak günü Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiştir.

11 Ocak

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakan adayı Fayez Mustafa Al-Sarraj, 11 Ocak 2016 tarihinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Adıgeçen bu çerçevede Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu ve Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ile biraraya gelmiştir.

11-13 Ocak

Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mahir Ünal, Utrecht Turizm Fuarı’na iştirak etmek üzere, 11-13 Ocak 2016 tarihleri arasında Hollanda’yı ziyaret etmiştir.

11-15 Ocak

Şili Dışişleri Bakanı Heraldo Muñoz, 11-15 Ocak 2016 tarihleri arasında düzenlenen VIII. Büyükelçiler Konferansı kapsamında Büyükelçilerimize hitap etmiş ve Büyükelçilerimizin sorularını yanıtlamıştır. Ardından, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Şilili mevkidaşıyla birlikte iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin tesis edilmesinin 90. yıldönümü vesilesiyle Dışişleri Bakanlığında düzenlenen serginin açılışını yapmıştır.

11-15 Ocak

Kenya Dışişleri Bakanı Amina Muhammed, 11-15 Ocak 2016 tarihleri arasında düzenlenen VIII. Büyükelçiler Konferansı’na konuşmacı olarak katılmak üzere ülkemizi ziyaret etmiştir. Konuk Bakan bu çerçevede, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiş, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ve Ekonomi Bakanı Sayın Mustafa Elitaş ile ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

11-15 Ocak

BM İnsani İşler Eşgüdüm Ofisi’nden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardımlar Koordinatörü Stephen O’Brien, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun davetine icabetle, 11-15 Ocak 2016 tarihleri arasında düzenlenen VIII. Büyükelçiler Konferansı vesilesiyle ülkemizi ziyaret etmiştir. Adıgeçen, ziyareti kapsamında, 14 Ocak günü Başbakan Yardımcısı Sayın Yalçın Akdoğan ve Dışişleri Bakanı Sayın Çavuşoğlu tarafından kabul edilmiştir. Görüşmelerde Suriye krizi ve Dünya İnsani Zirvesi hazırlıkları ele alınmıştır.

12 Ocak

Norveç Dışişleri Bakanı Borge Brende, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun davetine icabetle, 12 Ocak 2016 tarihinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Konuk Bakan bu çerçevede Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Volkan Bozkır ve Maliye Bakanı Sayın Naci Ağbal ile ikili görüşmelerde bulunmuş; ayrıca Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek tarafından kabul edilmiştir. Konuk Bakan ziyareti vesilesiyle VIII. Büyükelçiler Konferansında konuşma yapmıştır. Konuk Bakanın Dışişleri Bakanı Sayın Çavuşoğlu’yla gerçekleştirdiği ikili görüşmede ikili ilişkilerimizin yanısıra, başta Suriye ve Irak olmak üzere, güncel bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

12-13 Ocak

Almanya Federal Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, 12 Ocak 2016 tarihinde İstanbul/Sultanahmet’te gerçekleştirilen terör saldırısı sonrasında, 13 Ocak günü İstanbul’u ziyaret etmiştir. Konuk Bakan bu çerçevede, İçişleri Bakanı Sayın Efkan Ala’yla görüşmüş, Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiş ve olay mahalli ile hastanelerde tedavi altında bulunan yaralıları Sayın Başbakanımız ve İçişleri Bakanı Sayın Efkan Ala ile birlikte ziyaret etmiştir.

13-14 Ocak

Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek, 2016 Dünya Ekonomik Zirvesi’ne (WELT) iştirak etmek üzere, 13-14 Ocak 2016 tarihlerinde Almanya’yı ziyaret etmiştir.

14 Ocak

Türkiye-Almanya Hükümetlerarası İstişarelerinin ilk toplantısı öncesinde, Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyeliği Devlet Bakanı Peter Altmaier, 14 Ocak 2016 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Konuk Bakanın bu çerçevede Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edildiği toplantıya İçişleri Bakanı Sayın Efkan Ala ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu da katılmışlardır.

14-15 Ocak

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Philip Hammond, 14-15 Ocak 2016 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Konuk Bakan bu çerçevede, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ve Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz ile görüşmüş; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiş; VIII. Büyükelçiler Konferansı kapsamında verilen akşam yemeğinde bir konuşma yapmış ve ülkemizde geçici koruma altında bulunan Suriyeliler için Adana’da kurulan bir barınma merkezini ziyaret etmiştir.

15 Ocak

“The Center for American Progress (CAP)” yetkililerinden oluşan bir heyet, 15 Ocak 2016 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Anılan heyet bu çerçevede, Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek, AB Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Sayın Rauf Engin Soysal ve Kalkınma Bakanlığı Müsteşarı Sayın Cüneyt Düzyol tarafından kabul edilmiştir.

16 Ocak

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Hükümet Sözcüsü Safin Dizayi, 16 Ocak 2016 tarihinde Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek tarafından kabul edilmiştir. Görüşmede IKBY’nin ekonomik durumu ve Habur sınır kapısı konuları ele alınmıştır.

17-19 Ocak

Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu, 17-19 Ocak 2016 tarihleri arasında Birleşik Krallık’ı ziyaret etmiştir. Sayın Başbakanımız bu çerçevede, Başbakan David Cameron’la görüşmüş, Merrill Lynch tarafından düzenlenen Türkiye Yatırım Konferansı ile DEİK ve Bloomberg etkinliklerine iştirak etmiş, ayrıca Chatham House düşünce kuruluşunun bir etkinliğinde konuşma yapmıştır.

19-20 Ocak

Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mahir Ünal, turizm sektörü temsilcileriyle biraraya gelmek üzere, 19-20 Ocak 2016 tarihlerinde Almanya’yı ziyaret etmiştir.

20-21 Ocak

Almanya Federal Cumhuriyeti Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, 20-21 Ocak 2016 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Konuk Bakan bu çerçevede, Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz ile birlikte Alman hava unsurlarının da konuşlu bulunduğu İncirlik Üssü’nü ziyaret etmiştir.

20-21 Ocak

Genelkurmay Başkanları düzeyinde NATO Askeri Komite Konferansı, 20-21 Ocak 2016 tarihlerinde Brüksel’de NATO Karargahında gerçekleştirilmiştir.

20-21 Ocak

Suudi Arabistan’ın (SA) İran’daki diplomatik misyonlarını hedef alan saldırılar sonrasında SA’nın çağrısı üzerinde 20-21 Ocak 2016 tarihinde Cidde’de düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Olağanüstü Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu iştirak etmiştir. Sayın Çavuşoğlu, sözkonusu toplantı marjında, Yemen, Maldivler, Endonezya, Katar ve Suudi Arabistan Dışişleri Bakanları ile ikili ilişkiler, bölgesel gelişmeler, terörle mücadele ve işbirliği konularının ele alındığı görüşmeler gerçekleştirmiştir.

20-22 Ocak

Kıbrıs’ta kapsamlı çözüme yönelik müzakerelerin 15 Mayıs 2015 tarihinde yeniden başlamasının ardından, KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, GKRY Lideri Anastasiadis ve BMGS Ban’ın üçlü formatta biraraya geldiği ilk görüşme, Dünya Ekonomik Forumu toplantıları marjında, 21 Ocak 2016 tarihinde gerçekleşmiştir. KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, Davos toplantıları çerçevesinde ayrıca, 20 Ocak günü Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu, 21 Ocak’ta ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, 22 Ocak’ta da İngiltere Başbakanı David Cameron’la görüşmüştür.

20-23 Ocak

Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu, 20-23 Ocak 2016 tarihleri arasında Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nun 2016 Yıllık Toplantısı marjında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko tarafından kabul edilmiş ve Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikashvili ile görüşmüştür.

21 Ocak

Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu, Dünya Ekonomik Forumu marjında, 21 Ocak 2016 tarihinde Hollanda Başbakanı Mark Rutte’yle Davos’ta bir görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşmede, düzensiz göç, terörizmle mücadele, Suriye’deki durum ve ülkemizin AB üyelik süreci konuları ele alınmıştır.

21-22 Ocak

Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mahir Ünal, Madrid Uluslararası Turizm Fuarı (FITUR) ile Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün “Turizm ve Güvenlik” konulu üst düzey toplantısına katılmak üzere 21-22 Ocak 2016 tarihlerinde İspanya’yı ziyaret etmiştir.

21-22 Ocak

Türkiye-Kırgızistan Ticaret ve Yatırım Forumu, 21-22 Ocak 2016 tarihlerinde, Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Bülent Tüfenkçi ve Kırgızistan Ekonomi Bakanı Arzybek Kozhoshev’in katılımıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) evsahipliğinde Ankara’da gerçekleştirilmiştir.

21-23 Ocak

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, 21-23 Ocak 2016 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir. Konuk Başkan Yardımcısı bu çerçevede, 23 Ocak günü Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiş ve Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu ile biraraya gelmiştir.

22 Ocak

Türkiye ile Almanya arasında Hükümet Başkanları seviyesindeki ilk Hükümetlerarası İstişareler toplantısı, 22 Ocak 2016 tarihinde, iki ülkenin Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcıları, Dışişleri, İçişleri, Savunma, Ekonomi ve AB Bakanlarının katılımıyla Berlin’de gerçekleştirilmiştir. İstişarelere Başbakan Yardımcısı Sayın Yalçın Akdoğan da iştirak etmiştir. İstişareler vesilesiyle bir Ortak Bildiri kabul edilmiştir.

22-24 Ocak

GKRY’de ana muhalefet partisi konumunda bulunan AKEL’in Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun davetine icabetle, 22-24 Ocak 2016 tarihleri arasında İstanbul’a gelerek Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu ve Sayın Çavuşoğlu tarafından kabul edilmiştir.

23 Ocak

ABD Dışişleri Bakanlığı Enerji Özel Temsilcisi ve Koordinatörü Amos Hochstein, 23 Ocak 2016 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Berat Albayrak tarafından kabul edilmiştir. Görüşmede bölgesel enerji konuları ele alınmıştır.

23-25 Ocak

TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman, 23-25 Ocak 2016 tarihleri arasında Bağdat’ta düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Parlamento Birliği 11. Toplantısı vesilesiyle Irak’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Kahraman, sözkonusu toplantı marjında, 24 Ocak günü İran İslami Danışma Meclisi Başkanı Ali Laricani ve Pakistan Ulusal Meclisi Başkanı Serdar Ayaz Sadık ile birer görüşme gerçekleştimiştir.

24-30 Ocak

Pakistan’ın Pencap Eyaleti Konut Bakanı Tanveer Aslam, TOKİ tarafından hazırlanan bir program çerçevesinde, 24-30 Ocak 2016 tarihleri arasında Ankara ve İstanbul’u ziyaret etmiş; bu çerçevede 25 Ocak günü Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Fatma Güldemet Sarı tarafından kabul edilmiştir.

25 Ocak

Türkiye-AB Bakanlar Düzeyinde Siyasi Diyalog Toplantısı, 25 Ocak 2016 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilmiştir. Toplantıya Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ve AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Volkan Bozkır’ın yanısıra, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu AB Komiseri Johannes Hahn katılmıştır. Yüksek Temsilci Mogherini, Komiser Hahn ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Komiser Christos Stylianides, aynı gün Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmişlerdir.

25 Ocak

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias’ın talebi üzerine, 25 Ocak 2016 tarihinde adıgeçenle İstanbul’da gayrıresmi bir görüşme gerçekleştirmiştir.

25-26 Ocak

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Konseyi (AK) yetkilileriyle temaslarda bulunmak üzere, 25-26 Ocak 2016 tarihlerinde Strazburg’u ziyaret etmiştir. Sayın Çavuşoğlu bu çerçevede, AK Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, AKPM Başkanı Agramunt ve AİHM Başkanı Raimondi’yle görüşmelerde bulunmuştur. Görüşmelerde, ülkemizde insan hakları alanında devam eden reform süreci hakkında muhataplarımıza bilgi aktarılmış, ayrıca göç krizi, terörle mücadele, Avrupa’da aşırıcılık ve hoşgörüsüzlüğün yükselişi gibi sınamalar ve AK ile işbirliği alanları ele alınmıştır. Sayın Çavuşoğlu ayrıca, 25 Ocak 2016 tarihinde Strazburg’da gerçekleştirilen Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) 2016 Genel Kurulu’nun Kış Oturumu marjında Kırım Tatar Türklerinin Lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’yla biraraya gelmiştir.


26-27 Ocak

Almanya Federal Cumhuriyeti Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanı Gerd Müller, Suriyeli sığınmacılara ilişkin görüşmelerde bulunmak üzere, 26-27 Ocak 2016 tarihlerinde Mersin’i ziyaret etmiştir.

26-28 Ocak

11. Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül, “Academy of German World Market Leaders” tarafından Schwabisch Hall/Baden Württenberg’de düzenlenen zirve toplantısına iştirak etmek üzere, 26-28 Ocak 2016 tarihleri arasında Almanya’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

27 Ocak

2005 yılında ülkemizin de sunucusu olduğu bir kararla, BM Genel Kurulu, İkinci Dünya Savaşı’nın en büyük toplama kampı Auschwitz-Birkenau ölüm kampının kurtarıldığı gün olan 27 Ocak’ı, “Uluslararası Holokost Kurbanlarını Anma Günü” ilan etmiştir. Bu ve ülkemizin çalışmalarına 2008 yılından bu yana gözlemci sıfatıyla katıldığı Uluslararası Holokost Anma İttifakı’ndaki (IHRA) yükümlülüklerimiz çerçevesinde, dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi, ülkemizde de son 6 senedir her 27 Ocak’ta anma törenleri düzenlenmektedir. 27 Ocak 2015 tarihinde Bilkent Üniversitesi’nin evsahipliğinde ve o dönemde TBMM Başkanı olan Sayın Cemil Çiçek ile dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ömer Çelik’in katılımıyla ilk kez Ankara’da düzenlenen anma töreni, bu sene de 27 Ocak 2016 tarihinde Ankara Üniversitesi’nin evsahipliğinde, AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Volkan Bozkır’ın iştirakiyle gerçekleştirilmiştir. Ankara’daki diplomatik misyon temsilcileri ve Türk Musevi Cemaati mensupları başta olmak üzere çok sayıda davetli tarafından takip edilen anma töreni, ülkemizin anti-semitizm, nefret suçları, ırkçılık ve şiddete varan aşırıcılığa karşı mücadelesinin de bir yansımasıdır.

28 Ocak

Türkiye-AB Yüksek Düzeyli Enerji Diyaloğu İkinci Toplantısı, 28 Ocak 2016 tarihinde, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Berat Albayrak ile AB Komisyonu Enerji ve İklim Komiseri Miguel Arias Cañete’nin eşbaşkanlıklarında İstanbul’da düzenlenmiştir.

28-31 Ocak

Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu, 28-31 Ocak 2016 tarihleri arasında Suudi Arabistan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Başbakanımızın bu çerçevede Kral Selman tarafından kabulü sırasında ve Veliaht Vekili, Başbakan İkinci Yardımcısı ve Savunma Bakanı Prens Mohammed bin Selman bin Abdulaziz Al-Saud’la gerçekleştirdiği resmi temaslarda, ikili ilişkilerimiz ve bölgesel konular ele alınmıştır. Sayın Başbakanımız ayrıca, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Al Jubeir’i kabul etmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu da sözkonusu ziyarete iştirak etmiş, mevkidaşı Al Jubeir’le bir görüşme gerçekleştirmiştir.

29 Ocak

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 29 Ocak 2016 tarihinde Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin’le İstanbul’da ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

31 Ocak – 4 Şubat

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 31 Ocak-4 Şubat 2016 tarihleri arasında, Latin Amerika ülkeleri Şili, Peru ve Ekvator’u kapsayan resmi bir ziyaret turu gerçekleştirmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımıza sözkonusu ziyareti sırasında Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu da refakat etmiştir.