Mart

1-2 Mart

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Fikri Işık, “I. KKTC KOBİ Zirvesi Küresel Rekabet ve Kalkınma Stratejileri” konferansına katılmak üzere, 1-2 Mart 2016 tarihlerinde KKTC’yi ziyaret etmiştir. Sayın Işık ziyareti çerçevesinde, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından kabul edilmiştir.

2 Mart

KKTC’ye su temini projesi kapsamında Ada’ya götürülen suyun iç dağıtımını düzenleyen “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Su Temini ve Yönetimine İlişkin Hükümetlerarası Anlaşma”, 2 Mart 2016 tarihinde, Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu ve KKTC Başbakanı Ömer Soyer Kalyoncu tarafından Ankara’da imzalanmıştır.

3-4 Mart

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, 3-4 Mart 2016 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Adıgeçen, AB Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans ile beraber, 3 Mart günü Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu ile bir görüşme gerçekleştirmiştir. Timmermans ayrıca, AB Komşuluk Politikası ve Müzakerelerden Sorumlu Komiser Johannes Hahn ile beraber, İçişleri Bakanı Sayın Efkan Ala tarafından kabul edilmiştir. AB Konseyi Başkanı Tusk, 4 Mart günü de Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından İstanbul’da kabul edilmiştir.

4 Mart

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias’ın davetine icabetle, ikili temaslarda bulunmak ve Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi (YDİK) Dördüncü Toplantısı’na ilişkin son hazırlıkları ele almak üzere, 4 Mart 2016 tarihinde Atina’yı ziyaret etmiştir. Sayın Çavuşoğlu bu vesileyle, Batı Trakya Türk Azınlığı mensubu soydaş milletvekilleri ve seçilmiş müftülerle de biraraya gelmiştir.

4-5 Mart

Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu, İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri’nin davetine icabetle, 4-5 Mart 2016 tarihlerinde İran’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyaret kapsamında Sayın Başbakanımız, Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Cihangiri’yle görüşmesinin yanısıra, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani tarafından kabul edilmiş ve Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’i kabul etmiştir. Görüşmelerde ağırlıklı olarak ticari ve ekonomik ilişkilerimizin geliştirilmesi imkânları değerlendirilmiştir. Ziyaret çerçevesinde ayrıca, Türkiye-İran İş Forumu da düzenlenmiştir.

5 Mart

Uluslararası Türk Akademisi (UTA) Başkanı Darkhan Kydyrali, 5 Mart 2016 tarihinde Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu tarafından Ankara’da kabul edilmiştir.

6-7 Mart

6-7 Mart 2016 tarihlerinde Cakarta’da düzenlenen Filistin ve Kudüs konulu İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Olağanüstü Zirvesi’ne Başbakan Yardımcısı Sayın Numan Kurtulmuş başkanlığında bir heyetle iştirak edilmiştir. Sayın Kurtulmuş sözkonusu zirve marjında, talebi üzerine Sierra Leone Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Samura Kamara’yla ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

6-8 Mart

Almanya Dışişleri Bakanlığı Nezdinde Devlet Bakanı Maria Böhmer, 6-8 Mart 2016 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir. Konuk Devlet Bakanı ziyareti çerçevesinde, dönemin Başbakan Yardımcısı Sayın Yalçın Akdoğan ile Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Çağatay Kılıç tarafından kabul edilmiş; ayrıca, TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Sayın Mustafa Yeneroğlu, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Sayın Taha Özhan ve Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Sayın Orhan Erdem’le biraraya gelmiştir.

7 Mart

İkinci Türkiye-AB Zirvesi, 7 Mart 2016 tarihinde, Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’nun başkanlığında Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun da yeraldığı bir heyetle 28 AB üyesi ve üç AB Kurumunun Başkanının (AB Konseyi, AB Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu) katılımıyla Brüksel’de gerçekleştirilmiştir.

8 Mart

Türkiye-Yunanistan Dördüncü Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi (YDİK) Toplantısı, 8 Mart 2016 tarihinde, Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu ile Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın başkanlıklarında İzmir’de gerçekleştirilmiştir. Ülkemizden 11, Yunan tarafından ise 10 kabine üyesinin katılımıyla düzenlenen Konsey toplantısı kapsamında Sayın Bakanlar, Yunanlı muadilleriyle ikili ve çoklu görüşmelerde bulunmuşlardır.

8-10 Mart

Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mahir Ünal, “Internationale Tourismus-Börse (ITB) Berlin Turizm Fuarı”nın açılışına iştirak etmek üzere, 8-10 Mart 2016 tarihleri arasında Almanya’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

9 Mart

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi III. Ulaştırma Bakanları Toplantısı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali Yıldırım’ın evsahipliğinde, 9 Mart 2016 tarihinde İstanbul’da düzenlenmiştir. Anılan toplantıya Kırgız Cumhuriyeti Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Argynbek Malabaev, Azerbaycan Cumhuriyeti Ulaştırma Bakan Yardımcısı Musa Pahanov, Kazakistan Cumhuriyeti Ulaştırma Komitesi Başkan Yardımcısı Yerlan Jumashev ve Türk Konseyi Genel Sekreteri Ramil Hasanov katılmıştır. Toplantının sonunda yabancı misafirler, Sayın Yıldırım’ın davetiyle inşaat çalışmaları devam eden Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü ziyaret etmişlerdir.

9-10 Mart

Türkiye-Ukrayna 5. Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) Toplantısı, 9 Mart 2016 tarihinde, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko başkanlıklarında Ankara’da gerçekleştirilmiştir. Toplantıda ikili siyasi ilişkiler başta olmak üzere, ekonomi, ticaret, ulaştırma, turizm, enerji, askeri ve diğer alanlar ile bölgesel konularda işbirliğine ilişkin hususlar ele alınmıştır. Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko, toplantı vesilesiyle ülkemizi ziyareti kapsamında 10 Mart günü İstanbul’da Türk işadamlarıyla biraraya gelmiştir. Ekonomi Bakanı Sayın Mustafa Elitaş’ın da katıldığı toplantıda konuk Cumhurbaşkanı, Ukrayna’daki ekonomik reformlar ve yatırım imkânları hakkında Türk işadamlarına bilgi vermiştir.

9-13 Mart

Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz, “North Thunder” tatbikatının 10 Mart 2016 tarihinde gerçekleştirilen kapanış bölümüne katılmak üzere, 9-13 Mart 2016 tarihleri arasında Suudi Arabistan’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

10-11 Mart

Azerbaycan Milli Meclisi Başkanı Oktay Asadov, 10-11 Mart 2016 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret vesilesiyle Asadov, Sayın TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman ile görüşmüş; ayrıca, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiştir.

11-13 Mart

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 11-13 Mart 2016 tarihleri arasında Bath’da düzenlenen Türk-İngiliz Tatlıdil Forumu’nun beşinci toplantısına katılmak üzere İngiltere’ye bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sözkonusu toplantının açılışında Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Philip Hammond’la birlikte bir konuşma yapan Sayın Çavuşoğlu, toplantı vesilesiyle İngiliz mevkidaşıyla ayrıca ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir. Anılan görüşmede ikili ve bölgesel konular ele alınmıştır.

14 Mart

Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu, 14 Mart 2016 tarihinde, Suriye muhalefeti Müzakere Yüksek Kurulu (MYK) Genel Koordinatörü Riyad Hicab’ı kabul etmiştir. Görüşmede, Suriye’deki durum ve Cenevre’deki görüşmelere ilişkin fikir alışverişinde bulunulmuştur.

15 Mart

Türkiye-Azerbaycan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Beşinci Toplantısı, 15 Mart 2016 tarihinde, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev eşbaşkanlıklarında Ankara’da gerçekleştirilmiştir. Toplantı vesilesiyle “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Sürücü Belgelerinin Karşılıklı Tanınması ve Tebdiline İlişkin Anlaşma” ile “Türkiye Cumhuriyeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti Arasında Adli İncelemeler Alanında İşbirliği Anlaşması” imzalanmıştır.

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, 15 Mart 2016 tarihinde ülkemizi ziyaret ederek Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu ile görüşmüştür.

15-16 Mart

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Bulgaristan İş Konseyi Yürütme Kurulu üyelerinden oluşan bir heyet, 15-16 Mart 2016 tarihlerinde Bulgaristan’ı ziyaret etmiştir. Anılan heyet, ziyaret kapsamında Avrupa Fonları ve Ekonomi Politikalarından Sorumlu Başbakan Yardımcısı Tomislav Donçev ve Ekonomi Bakanı Bojidar Lukarski’yle birer görüşme gerçekleştirmiştir.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Fatma Güldemet Sarı, beraberindeki heyetle birlikte, 15-16 Mart 2016 tarihlerinde Fransa’nın Cannes şehrinde düzenlenen 27. Uluslararası Gayrimenkul ve Emlak Fuarı’na (Le Marché International des Professionnels de l’Immobilier – MIPIM) katılmak üzere Fransa’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir.


15-18 Mart

Arnavutluk Bektaşi Topluluğu Başdedesi Edmond Brahimaj, Diyanet İşleri Başkanı Sayın Mehmet Görmez’in davetine icabetle, 15-18 Mart 2016 tarihleri arasında ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

18 Mart

Üçüncü Türkiye-AB Zirvesi, 18 Mart 2016 tarihinde, Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’nun başkanlığında Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun da yer aldığı bir heyetle 28 AB üyesi ve üç AB Kurumunun Başkanının (AB Konseyi, AB Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu) katılımıyla Brüksel’de gerçekleştirilmiştir.

19 Mart

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, 19 Mart 2016 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Sözkonusu ziyaret kapsamında yapılan görüşmelerde ikili ilişkilerimizin gündeminde yeralan konular ile güncel bölgesel ve uluslararası gelişmeler ele alınmıştır. Konuk Bakan, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından da kabul edilmiştir.

21-23 Mart

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Fikri Işık, beraberindeki heyetle birlikte, 21-23 Mart 2016 tarihleri arasında, Endüstri 4.0 konsepti hakkında temaslarda bulunmak üzere Almanya’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

22-23 Mart

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Antony Blinken, 22-23 Mart 2016 tarihlerinde ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Konuk Bakan Yardımcısı bu çerçevede, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Sayın Feridun Sinirlioğlu ile biraraya gelerek, ABD’yle ortak gündemimizde yeralan ikili ve bölgesel meseleler hakkında kapsamlı istişarelerde bulunmuştur. Bakan Yardımcısı Blinken, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu tarafından da kabul edilmiştir.

22-24 Mart

Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle, 22-24 Mart 2016 tarihleri arasında ülkemize resmi bir ziyarette bulunmuştur. Konuk Cumhurbaşkanı, ziyaret vesilesiyle Sayın Cumhurbaşkanımızın yanısıra, TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman ve Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’yla da biraraya gelmiştir.

23 Mart

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Arnavutluk İş Konseyi Yürütme Kurulu Başkanlığı’ndan bir heyet, 23 Mart 2016 tarihinde Arnavutluk’a günübirlik bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Ziyaret kapsamında anılan heyet, Arnavutluk Ekonomik Kalkınma, Turizm, Ticaret ve Girişimcilik Bakanı Milva Ekonomi; Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Edmond Haxhinasto ve Enerji ve Sanayi Bakan Yardımcısı Ilır Bejtja tarafından kabul edilmiştir.

26 Mart

Eski Irak Temsilciler Meclisi Başkanı Usame Nuceyfi, beraberinde eski Musul Valisi Athil Nuceyfi ile birlikte, 26 Mart 2016 tarihinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından İstanbul’da kabul edilmiştir.


26-27 Mart

Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu, 26-27 Mart 2016 tarihlerinde Ürdün’e resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret sırasında, iki ülke arasında Ormancılık ve Meteoroloji alanında birer Mutabakat Zaptı imzalanmıştır.

27 Mart – 2 Nisan

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 27-28 Mart 2016 tarihlerinde ABD’ye bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiş; ardından, Nükleer Güvenlik Zirvesi vesilesiyle 29 Mart-2 Nisan 2016 tarihleri arasında ABD’yi ziyaret eden Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a sözkonusu ziyarette refakat etmiştir. Sayın Çavuşoğlu ziyaret çerçevesinde, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice ve Pakistan Başbakanı’nın Dışişleri Özel Müşaviri (fiili Dışişleri Bakan Yardımcısı) Tariq Fatemi ile görüşmeler gerçekleştirmiş; ayrıca George Washington Üniversitesi öğrencilerine Türk Dış Politikası konulu bir hitapta bulunmuştur.

28-29 Mart

Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz, 5. Uluslararası Doha Denizcilik ve Savunma Fuarı’na (DIMDEX-2016) katılmak üzere, 28-29 Mart 2016 tarihlerinde Doha’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

29-30 Mart

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Sayın Hulusi Akar, 29-30 Mart 2016 tarihlerinde İslamabad’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

29 Mart – 2 Nisan

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart – 1 Nisan tarihleri arasında Vaşington’da düzenlenen 4. Nükleer Güvenlik Zirvesi vesilesiyle 29 Mart-2 Nisan 2016 tarihleri arasında ABD’ye bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Zirve’ye Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Berat Albayrak’ın da yer aldığı geniş bir heyetle iştirak edilmiştir. Zirve sonunda kabul edilen Ortak Bildiri’de, nükleer emniyetin güçlendirilmesi ve dünyada silah yapımında kullanılabilecek nükleer madde ve malzemelerin azaltılması, nükleer terörizm tehdidiyle mücadele için uluslararası işbirliğinin artırılması konularındaki siyasi irade teyit edilmiştir. Diğer taraftan, Sayın Cumhurbaşkanımız Zirve marjında ABD Başkanı Obama, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Polonya Cumhurbaşkanı Duda, Cezayir Başbakanı Sellal ve Danimarka Başbakanı Rasmussen ile görüşmelerde bulunmuştur. Keza Sayın Çavuşoğlu da, ABD, Litvanya, Tayland ve Avustralyalı muhataplarıyla planlı, çok sayıda diğer muhataplarıyla da ayaküstü (pull-aside) görüşmeler gerçekleştirmiştir.

Bahsekonu ziyaret kapsamında Sayın Cumhurbaşkanımız, Başkan Yardımcısı Joe Biden, Dışişleri Bakanı John Kerry ve Amerikan Yahudi kuruluşlarının temsilcilerini kabul etmiş; Brookings Enstitüsü’nde “Küresel Sınamalar ve Türkiye’nin 2023 Hedefleri” konulu bir konferans vermiş; Türk ve Amerikan işadamlarıyla biraraya gelmiş; öndegelen Amerikan şirketlerinin yönetici ve sahipleriyle düzenlenen bir toplantıya katılmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız sözkonusu ziyaret vesilesiyle ayrıca, Maryland eyaletinde yapımı tamamlanan Türk Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi’nin açılışını gerçekleştirmiştir.

31 Mart

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Sayın Hulusi Akar, 31 Mart 2016 tarihinde Kabil’e bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

31 Mart – 1 Nisan

ABD’li Senatör Lindsey Graham (Cumhuriyetçi-Güney Carolina) başkanlığında Senatörler, Temsilciler Meclisi üyeleri ve Kongre danışmanlarından oluşan bir heyet, 31 Mart-1 Nisan 2016 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Anılan heyet bu çerçevede, Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiştir. Bahsekonu heyet, ziyaret çerçevesinde Ankara ve Gaziantep’te temaslarda bulunmuştur.