Nisan

4-5 Nisan

Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Hükümetimizin Libya Özel Temsilcisi Sayın Emrullah İşler başkanlığındaki bir heyet, 4-5 Nisan 2016 tarihlerinde Trablus’u ziyaret etmiş; bu çerçevede başta Libya Başkanlık Konseyi (BK) Başkanı ve Libya Başbakanı Fayez Mustafa Al-Sarraj ile BK’ya muhalif olan Genel Ulusal Kongre Başkanı Ebu Sehmeyn olmak üzere, Trablus’ta öndegelen şahsiyetlerle temaslar gerçekleştirmiştir. Heyet, BK Başkanı ve Başbakan Sarraj ile BK üyelerine ülkemizin desteğini teyit etmiş, tüm tarafları BK’ya destek olmaya çağırmıştır. BK’nın Trablus’a yerleşmesinin beşinci gününde gerçekleştirilen ziyaret, BK’ya yapılan ilk yabancı heyet ziyareti niteliğini taşımıştır.

5 Nisan

Türkiye-Azerbaycan-İran Üçlü Dışişleri Bakanları IV. Toplantısı, 5 Nisan 2016 tarihinde İran’da gerçekleştirilmiştir. Toplantı sonunda Ramsar Bildirisi ve 2016-2018 Üçlü Sektörel İşbirliği Eylem Planı imzalanmıştır.

5-6 Nisan

Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu, Finlandiya Başbakanı Juha Sipila'nın davetine icabetle, 5-6 Nisan 2016 tarihlerinde Finlandiya’yı ziyaret etmiştir. Sayın Başbakanımız ziyaret vesilesiyle, Finlandiya Başbakanı Sipila’yla görüşmüş; ayrıca, Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ve Parlamento Başkanı Maria Lohela tarafından kabul edilmiş; 10. Cumhurbaşkanı Martti Ahtisaari ile eski Başbakan ve halen Merkez Partisi Milletvekili Matti Vanhanen’le görüşmelerde bulunmuştur. Sayın Başbakanımız ayrıca, Finlandiya Tatar Toplumu temsilcilerini de kabul etmiş, bunun yanısıra Başbakan Sipila ile birlikte Türk ve Fin işadamlarını biraraya getiren “Yuvarlak Masa Formatında İşadamları Toplantısı”na katılmıştır. Toplantı sırasında iki Başbakan, ikili ticaret hacminin 2020 yılına kadar 5 milyar Avro’ya çıkarılması hedefini belirlemişlerdir. Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu da mevkidaşı Timo Soini’yle ikili bir görüşme yapmıştır. Sözkonusu görüşmelerde Finlandiya’yla ikili ilişkilerimiz, Türkiye’nin AB üyelik süreci, düzensiz göçle mücadele ve son dönemdeki uluslararası gelişmeler ele alınmıştır.

5-7 Nisan

Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu, 5-7 Nisan 2016 tarihleri arasında Moritanya’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Eroğlu ziyaret sırasında Moritanya Başbakanı Yahya Ould Hademine tarafından da kabul edilmiş; ayrıca, Moritanya Su ve Sanitasyon Bakanı Mohamed Abdallahi Ould Oudaa, Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Amedi Camara, Ekipman ve Ulaştırma Bakanı Ahmed Salem Ould Abderaouf, Balıkçılık ve Deniz Ekonomisi Bakanı Nani Ould Chrougha ve Panafrika Büyük Yeşil Duvar (PBYD) Ajansı İcra Sekreteri Abdoulaye Dia’yla ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir. Ziyaret sırasında ülkemiz ile Moritanya arasında su, ormancılık ve meteoroloji alanlarında üç ayrı işbirliği anlaşması imzalanmıştır. Sayın Eroğlu’nun ziyareti çerçevesinde yapılan bir devir-teslim töreniyle Moritanya’ya, bir adet su analiz laboratuvarı, bir adet Otomatik Meteorolojik Gözlem İstasyonu, bir adet arazöz ve üç adet su tankeri hibe edilmiş, iki adet su sondaj makine ve ekipmanı ise sondaj eğitimi amacıyla kullanılmak üzere Moritanya Hükümetine tahsis edilmiştir.

5-8 Nisan

Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyesi Mladen İvaniç, 19. Avrasya Ekonomi Zirvesi kapsamında, 5-8 Nisan 2016 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir. Adıgeçen, sözkonusu ziyaret kapsamında 7 Nisan günü Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’yla Ankara’da biraraya gelmiştir.


6-8 Nisan

Bosna-Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı (Başbakan) Deniz Zvizdiç, Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’nun davetine icabetle, 6-8 Nisan 2016 tarihleri arasında ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret kapsamında Konsey Başkanı Zvizdiç, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman tarafından 7 Nisan günü kabul edilmiş; Türk ve Bosna-Hersekli işadamlarının katılımıyla Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen İş Forumu’nun gala yemeğine katılmıştır. Konsey Başkanı Zvizdiç’e refakaten ülkemizi ziyaret eden Bosna-Hersek Savunma Bakanı Marina Pendeş ile Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Bosna Hersek Bakanlar Konseyi Arasında Askeri Eğitim ve İşbirliği Anlaşması”nı 7 Nisan’da imzalamışlardır.

7-8 Nisan

Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu, Moritanya ziyaretini müteakip, 7-8 Nisan 2016 tarihlerinde Senegal’e resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Eroğlu, ziyaret sırasında Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall tarafından kabul edilmiş; ayrıca, Senegal Dışişleri Bakanı, Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı ile Turizm ve Hava Ulaştırma Bakanı’yla görüşmelerde bulunmuştur. Ziyaret sırasında ülkemiz ile Senegal arasında su, ormancılık ve meteoroloji alanlarında üç ayrı işbirliği anlaşması imzalanmıştır.

7-9 Nisan

İran İletişim ve Bilgi Teknolojisi Bakanı ve Karma Ekonomik Komisyon (KEK) Eşbaşkanı Mahmud Vaizi, Türkiye-İran 25. Dönem KEK Toplantısına katılmak üzere, 7-9 Nisan 2016 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir. Konuk Bakan ziyareti çerçevesinde, 7 Nisan günü Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiş; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali Yıldırım, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Bülent Tüfenkçi’yle görüşmeler gerçekleştirmiştir.

8 Nisan

TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman, Kosova’da 26 Şubat 2016 tarihinde Cumhurbaşkanlığına seçilen Hashim Thaçi ile görevini tamamlayan Atifete Jahjaga arasında 8 Nisan 2016 tarihinde gerçekleştirilen devir-teslim törenine ülkemizi temsilen iştirak etmek üzere Kosova’yı ziyaret etmiştir. Sözkonusu törenin ardından Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi tarafından kabul edilen ve Kosova Meclis Başkanı Kadri Veseli’yla ikili bir görüşmede bulunan Sayın TBMM Başkanımız, daha sonra Priştine’de TİKA tarafından restorasyonu tamamlanan Yaşar Paşa Camii’ni, Sultan Murat Hüdavendigar Türbesi’ni ve Prizren’de yine TİKA tarafından restorasyon tamamlanan Emin Paşa Camii’ni ziyaret etmiştir. Sayın TBMM Başkanımız ayrıca, Prizren Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nde soydaş dernek ve topluluk temsilcileriyle biraraya gelmiş ve son olarak Prizren Sultan Murat Kışlası’nı ziyaret ederek askerlerimizle akşam yemeğinde buluşmuştur.

IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani, 8 Nisan 2016 tarihinde ülkemizi ziyaret ederek, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiştir. Sözkonusu kabullerde, başta güvenlik, ekonomi ve enerji alanındaki gelişmeler olmak üzere, Türkiye-IKBY ilişkileri ve bölgemizdeki durum ele alınmıştır.

10-15 Nisan İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 13. İslam Zirvesi

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 13. İslam Zirvesi marjında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan; Belarus Cumhurbaşkanı Alexander Lukaşenka, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Brunei Sultanı Haji Hassanal Bolkiah ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

İİT 13. İslam Zirvesi marjında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu; Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin, Malezya Başbakanı Najib Razak ve Libya Başkanlık Konseyi (BK) Başkanı ve Libya Başbakanı Fayez Mustafa Al-Sarraj ile biraraya gelmişlerdir.

İİT 13. İslam Zirvesi marjında Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu, Afganistan İcra Heyeti Başkanı Abdullah Abdullah ile bir görüşme gerçekleştirmiş; Sayın Başbakanımız ve Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Arakan Rohinga Birliği (ARU) Genel Direktörü Wakar Uddin’i ayrı ayrı kabul etmişlerdir.

İİT 13. İslam Zirvesi marjında Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu; Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Dışişleri Bakanı Muhammed Tahir Siyala, Kırım Tatar Türklerinin Lideri Mustafa Kırımoğlu, Afganistan Dışişleri Bakanı Salahuddin Rabbani, Bangladeş Dışişleri Bakanı Abul Hassan Mahmood Ali, Surinam Dışişleri Bakanı Niermala Badrising, Kırgızistan Dışişleri Bakanı Erlan Abdıldayev, Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Marsudi, Fildişi Sahili Dışişleri Bakanı Albert Mabri, Gambiya Dışişleri Bakanı Neneh MacDouall-Gaye, Gine Dışişleri Bakanı Makale Camara, Mali Dışişleri Bakanı Abdoulaye Diop ve Sierra Leone Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Samura Kamara ile ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir. Sayın Çavuşoğlu ayrıca, 12 Nisan günü Jammu Keşmir Temas Grubu Toplantısı’na katılmıştır.

11-12 Nisan

Başbakan Yardımcısı Sayın Numan Kurtulmuş, ülkemizin bu yıl ortak ülke olarak katıldığı 19. Mostar Uluslararası Ekonomi Fuarı’nın açılışı vesilesiyle, 11-12 Nisan 2016 tarihlerinde Mostar’ı ziyaret etmiştir. Sözkonusu fuarın 12 Nisan günü gerçekleştirilen resmi açılış törenine Sayın Kurtulmuş’un yanısıra, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyeleri, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitaroviç, Karadağ Cumhurbaşkanı Filip Vujanoviç, Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuçiç ile Bosna Hersekli üst düzey yetkililer katılmıştır.

11-14 Nisan

TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman, Pakistan Ulusal Meclisi Başkanı Sardar Ayaz Sadiq’ın davetine icabetle, 11-14 Nisan 2016 tarihleri arasında Pakistan’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

12 Nisan

Türkmenistan’ın yeni atanan Ankara Büyükelçisi İşangulu Amanlıyev, 12 Nisan günü Sayın Cumhurbaşkanımıza güven mektubunu sunarak görevine başlamıştır.

13 Nisan

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, 13 Nisan 2016 tarihinde ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Ziyaret vesilesiyle iki ülke Cumhurbaşkanları tarafından “İslami Yakınlaşma”ya ilişkin ortak bir bildiri yayımlanmıştır.

14-15 Nisan

Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Fatma Güldemet Sarı, 14-15 Nisan 2016’da Hollanda’nın AB Dönem Başkanlığı çerçevesinde gerçekleştirilen “Gayrıresmi İklim/Çevre ve Ulaştırma Bakanları Toplantısı”na katılmak üzere Amsterdam’ı ziyaret etmiştir.


15-16 Nisan

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, 10-15 Nisan 2016 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 13. İslam Zirvesi’nin ardından, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle, 15-16 Nisan 2016 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyaret vesilesiyle Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi (YDİK) Üçüncü Toplantısı, Sayın Cumhurbaşkanımız ve konuk Cumhurbaşkanının eşbaşkanlıklarında 16 Nisan 2016 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilmiştir. Ziyaret sırasında gerçekleştirilen başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerde, ikili ilişkilerin yanısıra güncel bölgesel ve uluslararası konular da ele alınmıştır. YDİK toplantısı sonunda sekiz belge imzalanmış ve bir Ortak Bildiri kabul edilmiştir.

16-17 Nisan

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 16-17 Nisan 2016 tarihlerinde KKTC’yi ziyaret ederek, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Başbakan Hüseyin Özgürgün tarafından kabul edilmiştir. Görüşmelerde müzakere süreciyle ilgili görüş alışverişinde bulunulmuştur.

18 Nisan

TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman, 18 Nisan 2016 tarihinde Kanada’nın Ankara Büyükelçisi John Holmes’ü kabul etmiştir.

18-19 Nisan

Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu, AKPM Başkanı Pedro Agramunt’un davetine icabetle, AKPM 2016 İlkbahar Oturumu sırasında Genel Kurul’a hitap etmek üzere, 18-19 Nisan 2016 tarihlerinde Strazburg’u ziyaret etmiştir. Sayın Başbakanımıza ziyareti sırasında Başbakan Yardımcısı Sayın Lütfi Elvan, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, AB Bakanı Sayın Volkan Bozkır refakat etmiştir. Sayın Başbakanımız, 19 Nisan günü AKPM Genel Kurulu’na hitap etmiş; ayrıca, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, AKPM Başkanı Pedro Agramunt ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Başkanı Guido Raimondi ve İlkbahar Oturumu vesilesiyle Strazburg’da bulunan AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’le görüşmüştür. Sözkonusu ziyaret sırasında, AK Sanal Ortamda İşlenen Suçlar Sözleşmesine Ek Bilgisayar Sistemleri aracılığıyla işlenen Irkçı ve Yabancı Düşmanlığı İçeren Eylemlerin Suç Olarak Tanımlanmasına Dair Protokolü (ETS 189), Sayın Çavuşoğlu tarafından imzalanmıştır.

20 Nisan

Polonya Dışişleri Bakanı Witold Waszczykowski, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun davetine icabetle, 20 Nisan 2016 tarihinde ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Ziyaret vesilesiyle Türkiye-Polonya ilişkilerinin tüm veçhelerinin yanısıra, iki ülkeyi ilgilendiren bölgesel ve güncel uluslararası meselelere ilişkin görüş alışverişinde bulunulmuştur. Konuk Bakan, temasları çerçevesinde ayrıca, TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman ve Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiştir.

20-21 Nisan

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 20-21 Nisan 2016 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

21-22 Nisan

Başbakan Yardımcısı Sayın Tuğrul Türkeş, 21-22 Nisan 2016 tarihlerinde KKTC’yi ziyaret ederek, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Başbakan Hüseyin Özgürgün tarafından kabul edilmiştir.

30 Kasım-12 Aralık 2015’te Paris’te gerçekleştirilen BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 21. Taraflar Konferansı (COP 21) sonucunda kabul edilen Paris Anlaşması, 21-22 Nisan 2016 tarihlerinde New York’ta düzenlenen imza töreninde, ülkemiz de dâhil 175 ülke tarafından imzalanmıştır. Anlaşmayı ülkemiz adına Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Fatma Güldemet Sarı imzalamıştır. Sayın Sarı, imza töreni marjında, Fransa Çevre, Enerji, Deniz ve İklim Konusunda Uluslararası İlişkiler Bakanı ve COP 21 Başkanı Segolene Royal; Almanya Çevre ve Doğanın Korunması, Yapılaşma ve Nükleer Güvenlik Bakanı Barbara Hendricks; İklim ve Enerjiden Sorumlu AB Komiseri Miguel Arias Canete; Güney Kore Çevre Bakanı Yoon Seong-kyu; Fas Enerji, Madenler, Su ve Çevre Delege Bakanı Hakima El Haite; Mali Çevre, Temizlik ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı M. Ousmane Kone; Bangladeş Çevre ve Ormanlar Bakanı Anwar Hssain Manju ve Somali Çevre Bakanı Bur’l Mohammed’le görüşmüştür.

23 Nisan

Sığınmacı Mali İmkânı kapsamında AB işbirliğiyle yapılan çalışmalar çerçevesinde, 23 Nisan 2016 tarihinde Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu, AFC Şansölyesi Angela Merkel, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans’ın katılımıyla Gaziantep’te “Aile ve Çocuk Merkezi” projesinin açılış töreni yapılmış, ayrıca genel olarak AB fonlarıyla Suriyelilere yönelik yardımlar hakkında ortak basın toplantısı düzenlenmiştir.

23-24 Nisan

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Riyad’da kain Kral Faysal Araştırma ve İslami Çalışmalar Merkezi’nin eski Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı merhum Prens Suud Al Faysal’ın anısına düzenleyeceği bir konferansa iştirak etmek üzere, 23-24 Nisan 2016 tarihlerinde Suudi Arabistan’ı ziyaret etmiştir. Ziyaret çerçevesinde Sayın Çavuşoğlu, merkezi Cidde’de bulunan Arap Ligi’ne bağlı Arap Turizm Örgütü (ATÖ) Başkanı Dr. Bandar bin Fahd Al Fuhaied’la 23 Nisan günü bir görüşme gerçekleştirmiştir.

24-25 Nisan

Çanakkale Kara Savaşları’nın anılması kapsamında her yıl 24 Nisan’da düzenlenen Uluslararası Gün Törenleri, bu yıl dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mahir Ünal’ın ev sahipliğinde Çanakkale’de düzenlenmiştir. Törenlere, Avustralya Gazi İşleri Bakanı Dan Tehan, Yeni Zelanda Savunma Bakanı Gerry Brownlee, Birleşik Krallık’tan Müşterek Kuvvet Komutanı General Sir Chris Deverell iştirak etmiştir. Suriye’yi Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Anas Al Abdeh temsil etmiştir. Törenlerde, Hindistan ve Sri Lanka Büyükelçi düzeyinde, katılan diğer ülkeler Almanya, İrlanda, Avusturya, Macaristan, Kanada, Pakistan, Bangladeş, Fas, Tunus, Azerbaycan ve Gürcistan ise çeşitli düzeylerde temsil edilmişlerdir. 25 Nisan günü düzenlenen Anzak Günü Törenlerinde ise ülkemizi Çanakkale Vali Yardımcısı Sayın Bekir Sıtkı Dağ temsil etmiştir.

24-26 Nisan

I. Türkiye-AB Üst Düzey Ekonomik Diyalog Toplantısı, 24-26 Nisan 2016 tarihleri arasında İstanbul ve Ankara’da düzenlenmiştir. Toplantıya AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Jyrki Katainen; Ekonomi, Mali İşler, Vergilendirme ve Gümrük Birliğinden sorumlu AB Komiseri Pierre Moskovici, Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden sorumlu AB Komiseri Johannes Hahn ile Çevre, Denizcilik ve Balıkçılıktan sorumlu AB Komiseri Karmenu Vella’dan oluşan bir heyet katılmıştır. Toplantının 25 Nisan’da iş çevrelerinin katılımıyla yapılan İstanbul ayağına Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek’in yanısıra Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz, AB Bakanı Sayın Volkan Bozkır, Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Bülent Tüfenkçi ve Ekonomi Bakanı Sayın Mustafa Elitaş iştirak etmişlerdir.

25-27 Nisan Medeniyetler İttifakı girişiminin 7. Küresel Forumu

Ülkemizin eş sunucusu olduğu Medeniyetler İttifakı (Mİ) girişiminin 7. Küresel Forumu, “Living Together in Inclusive Societies: A Challenge and a Goal” temasıyla, 25-27 Nisan 2016 tarihleri arasında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de gerçekleştirilmiştir. Ülkemiz Foruma, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Başbakan Yardımcıları Sayın Yalçın Akdoğan ve Sayın Tuğrul Türkeş, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Adalet Bakanı Sayın Bekir Bozdağ, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mahir Ünal, Ekonomi Bakanı Sayın Mustafa Elitaş, Sağlık Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu ve AB Bakanı Sayın Volkan Bozkır ile çok sayıda Milletvekilimizin de yer aldığı bir heyetle katılmıştır.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, sözkonusu forum marjında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Malta Cumhurbaşkanı Marie-Louise Preca ile biraraya gelmişlerdir.

26-27 Nisan

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitaroviç’in davetine icabetle, 26-27 Nisan 2016 tarihlerinde Hırvatistan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmişlerdir. Sayın Cumhurbaşkanımız, ziyaretleri çerçevesinde Türk-Hırvat İş Forumu’na ve İslamiyet’in Hırvatistan’da hukuken ve kurumsal olarak diğer dinlerle eşit statüde kabul edilmesinin 100. yıldönümü kutlama törenlerine katılmış; Zagreb Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nin açılışını gerçekleştirmişlerdir. Ziyaret sırasında ayrıca, iki ülke Adalet Bakanlıkları arasında Cezai Konularda Adli Yardımlaşma Anlaşması ile TRT ve karşıt kuruluş HRT arasında İşbirliği Protokolü imzalanmıştır.

27-28 Nisan CICA Dışişleri Bakanları Toplantısı

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 27-28 Nisan 2016 tarihlerinde düzenlenen CICA Dışişleri Bakanları toplantısına katılmak üzere Pekin’i ziyaret etmiştir. Sayın Çavuşoğlu sözkonusu ziyareti vesilesiyle, ÇHC Dışişleri Bakanı Wang Yi’yle görüşerek ikili ilişkilerin tüm veçhelerini ele almıştır. Bu çerçevede, stratejik işbirliği düzeyindeki ikili ilişkilerin daha da geliştirilmesine yönelik irade teyit edilmiş, terörizmle mücadele ve güvenlik konusundaki işbirliği ele alınmış, ilişkilerin ekonomik, ticari, kültürel, sivil havacılık gibi birçok alanda güçlendirilebileceği kaydedilmiştir. Sayın Çavuşoğlu ayrıca, ÇHC Başbakan Yardımcısı Wang Yang tarafından da kabul edilmiştir. Her iki ülkenin ikili ilişkilere verdiği önemin altının çizildiği görüşmede, ilişkilerin karşılıklı yarar temelinde güçlendirilmesi gerektiği vurgulanmıştır.

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, sözkonusu toplantı marjında, Belarus Dışişleri Bakanı Vladimir Makey, Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin, Kamboçya Uluslararası İşbirliği ve Dışişleri Bakanı Prak Sokhonn ve Tayland Dışişleri Bakanı Don Pramudwinai ile ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

28-30 Nisan

Eski Lübnan Başbakanı ve Gelecek Hareketi Lideri Saad Hariri, 28-30 Nisan 2016 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret ederek, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiştir.