Şubat

1 Şubat

Makedonya Avrupa İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Fatmir Besimi, 1 Şubat 2016 tarihinde ülkemize bir çalışma ziyaretinde bulunmuştur. Konuk Başbakan Yardımcısı, ziyareti kapsamında AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Volkan Bozkır’la görüşmüştür.

1-3 Şubat

ABD Hazine Müsteşarı Adam Szubin, terörün finansmanı konusunda görüşmeler gerçekleştirmek üzere, 1-3 Şubat 2016 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir. Adıgeçen bu çerçevede, Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek ve Dışişleri Bakanlığı Genel Siyasi İşler Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Sayın Levent Murat Burhan tarafından kabul edilmiş; ayrıca Adalet Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, MASAK, BDDK ve Türkiye Bankalar Birliği yetkilileriyle temaslarda bulunmuştur.

4 Şubat

Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu, Londra’da düzenlenen Suriye Taahhüt Konferansı marjında, 4 Şubat 2016 tarihinde Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi’yle görüşmüştür.

5 Şubat

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 31 Ocak-4 Şubat 2016 tarihleri arasında gerçekleştirdikleri Latin Amerika ziyaretinden ülkemize dönüş güzergâhında, 5 Şubat 2016 tarihinde Senegal’e gerçekleştirdiği resmi ziyaret vesilesiyle Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall’le bir görüşme gerçekleştirmiştir. Ziyaret kapsamında “Diplomatik Temsilcilikler İçin Arsa Takasına İlişkin Protokol” imzalanmıştır.

5-6 Şubat

Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu, Kazakistan Başbakanı Karim Massimov’un davetine icabetle, 5-6 Şubat 2016 tarihlerinde Kazakistan’a bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyaret çerçevesinde Sayın Başbakanımız, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından kabul edilmiş ve Kazakistan Başbakanı Massimov’la biraraya gelmiştir. Sayın Başbakanımız ayrıca, Kazakistan’da mukim işadamlarımızla bir değerlendirme toplantısı gerçekleştirmiş ve Türk Konseyi bünyesinde Astana’da kurulan Uluslararası Türk Akademisi’ni ziyaret ederek, burada Kazak akademik çevrelerine hitap etmiştir.

5-6 Şubat

AB Gayrıresmi Dışişleri Bakanları (Gymnich) Toplantısı, Hollanda’nın AB Dönem Başkanlığı çerçevesinde, 5-6 Şubat 2016 tarihlerinde, AB’yi ilgilendiren bölgesel ve küresel güncel gelişmelere ilişkin görüş alışverişinde bulunmak üzere, AB üyesi ve adayı ülkelerin Dışişleri Bakanlarının katılımlarıyla Amsterdam’da düzenlenmiştir. Anılan toplantıya Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu iştirak etmiştir.

7-11 Şubat

KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman’ın davetine icabetle, 7-11 Şubat 2016 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir.

8 Şubat

Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Angela Merkel, özellikle 2015 yılının ikinci yarısından itibaren Avrupa’da gündemin ilk sırasına yerleşen göç krizinin etkilerinin hafifletilmesine yönelik işbirliği çerçevesinde 8 Şubat 2016 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyaret kapsamında, Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu ve Şansölye Merkel, on maddelik bir eylem planı üzerinde mutabık kalmışlardır. Şansölye Merkel ayrıca, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiştir.

8 Şubat

KKTC Maliye Bakanı Birikim Özgür, KKTC Ekonomi, Sanayi ve Ticaret Bakanı Sunat Atun, KKTC Tarım, Doğal Kaynaklar ve Gıda Bakanı Erkut Şahali ile KKTC Bayındırlık, Çevre ve Kültür Bakanı Kutlu Evren, Ada’ya götürülen suyun iç dağıtımına ilişkin istişarelerde bulunmak üzere 8 Şubat 2016 tarihinde Ankara’yı ziyaret etmişlerdir.

8-9 Şubat

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto’nun davetine icabetle, 8-9 Şubat 2016 tarihlerinde Macaristan’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyaret kapsamında Sayın Çavuşoğlu, Macaristan Ulusal Meclis Başkanı Laszlo Köver ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban tarafından da kabul edilmiş; ayrıca, Budapeşte’de bulunan Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’ni ziyaret etmiştir. Ziyaret vesilesiyle gerçekleştirilen görüşmelerde, ikili ilişkilerin tüm veçhelerinin yanısıra, Suriye’deki gelişmeler, sığınmacı sorunu ve göç konusu dâhil olmak üzere bölgesel ve güncel uluslararası meseleler ele alınmıştır.

“Conference of President of Major American Jewish Organizations” isimli Yahudi çatı kuruluşu yöneticileri, 8-9 Şubat 2016 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiş; bu çerçevede 9 Şubat günü Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından ayrı ayrı kabul edilmişlerdir.

8-10 Şubat

Ekonomi Bakanı Sayın Mustafa Elitaş, Türk İhraç Ürünleri Fuarı ve Türkiye-Türkmenistan İş Forumu’na katılmak üzere, 8-10 Şubat 2016 tarihleri arasında Aşkabat’ı ziyaret etmiştir.

9-12 Şubat

Akdeniz’in Deniz Çevresi ve Kıyı Alanlarının Korunması Sözleşmesi (Barselona Sözleşmesi) ve Protokolleri 19. Taraflar Toplantısı, 9-12 Şubat 2016 tarihleri arasında Atina’da düzenlenmiştir. Anılan toplantıya Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Fatma Güldemet Sarı başkanlığında bir heyetle katılım sağlanmıştır.

10 Şubat

Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu, Hollanda Başbakanı Mark Rutte’nin davetine icabetle, 10 Şubat 2016 tarihinde Lahey’e bir ziyaret gerçekleştirmiştir. AB Dönem Başkanlığı’nın Hollanda tarafından deruhte edilmesi sırasında gerçekleştirilen sözkonusu ziyarette Sayın Başbakanımıza Başbakan Yardımcısı Sayın Yalçın Akdoğan, Başbakan Yardımcısı Sayın Lütfi Elvan, AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Volkan Bozkır ve İçişleri Bakanı Sayın Efkan Ala refakat etmiştir. Görüşmelerde, başta göç krizi ve AB üyelik sürecimiz olmak üzere ikili, bölgesel ve uluslararası konular ele alınmıştır. Ziyaret çerçevesinde ülkemizde yatırımları bulunan Hollandalı şirketlerin ve Hollanda’da yatırım yapan Türk şirketlerinin yöneticilerinin katılımıyla “Yatırımcı Forumu” düzenlenmiştir.


10-11 Şubat

NATO Savunma Bakanları Toplantısı, 10-11 Şubat 2016 tarihlerinde Brüksel’de NATO Karargahında düzenlenmiştir.

11 Şubat

DEAŞ’la Mücadele Küresel Koalisyonu Savunma Bakanları Toplantısı, 11 Şubat 2016 tarihinde Brüksel’de NATO Karagahı’nda gerçekleştirilmiştir. Anılan toplantıya Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz başkanlığında, Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin de yeraldığı bir heyetle katılım sağlanmıştır. Koalisyon Savunma Bakanlarının ilk kez biraraya geldiği toplantıda, Savunma Bakanlarının altı ayda bir toplanması fikri genel kabul görmüştür. Toplantıda, Koalisyon’un harekât planı ve operasyonları bağlamında teknik açıdan mevcut durum incelenmiş, DEAŞ’la mücadelenin hızlandırılması ihtiyacı üzerinde mutabakat sağlanmıştır.

11 Şubat

İlk ikisi 30 Ekim ve 14 Kasım 2015 tarihlerinde Viyana’da, üçüncüsü ise 18 Aralık 2015 tarihinde New York’ta gerçekleştirilen Uluslararası Suriye Destek Grubu (USDG) Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın dördüncüsü 11 Şubat 2016 tarihinde Almanya’nın evsahipliğinde Münih’te gerçekleştirilmiştir. Ülkemizin Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu başkanlığındaki bir heyetle temsil edildiği sözkonusu toplantıda, Suriye’de çatışmaların durdurulması ile kuşatma altındaki ve erişilmesi güç bölgelere insani yardım ulaştırılması ağırlıklı olarak ele alınmış ve toplantı sonunda bir bildiri yayımlanmıştır.

11-12 Şubat

AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Volkan Bozkır, 11-12 Şubat 2016 tarihlerinde Romanya’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret kapsamında Sayın Bozkır, Romanya Parlamentosu Başkanı Valeriu Ştefan Zgonea ve Romanya Başbakanı Dacian Cioloş tarafından kabul edilmiş ve Romanya Dışişleri Bakanı Lazăr Comănescu’yla bir görüşme gerçekleştirmiştir.

12 Şubat

Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu Projesi 7. Üçlü Koordinasyon Konseyi Toplantısı, 12 Şubat 2016 tarihinde Tiflis’te düzenlenmiştir. Anılan toplantıya Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali Yıldırım katılmıştır.

12-14 Şubat

52. Münih Güvenlik Konferansı, 12-14 Şubat 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Konferansa Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu başkanlığında bir heyetle iştirak edilmiştir. Sayın Çavuşoğlu sözkonusu konferans marjında, 12 Şubat 2016 tarihinde Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani’yle biraraya gelmiştir.

14-17 Şubat

Kuveyt Ulusal Meclis Başkanı Marzouq Al Ghanim, TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman’ın davetine icabetle, 14-17 Şubat 2016 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir.

15 Şubat

Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu, 15 Şubat 2016 tarihinde Ukrayna’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyaret kapsamında, Ukrayna’ya 50 milyon dolarlık tavizli kredi sağlanmasına ilişkin Anlaşma imzalanmıştır. Sayın Başbakanımız ayrıca, Ukrayna’da faaliyet gösteren işadamlarımızla biraraya gelmiştir.


15-18 Şubat

Somali Federal Cumhuriyeti Enerji ve Su Bakanı Mohamed Mursal Sheikh Abdirahman, 15-18 Şubat 2016 tarihleri arasında ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Konuk Bakan bu çerçevede, Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu’yla görüşmelerde bulunmuştur.

16-17 Şubat

Malta Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Joe Mizzi ve Turizm Bakanı Edward Zammit Lewis, 16-17 Şubat 2016 tarihlerinde ülkemizi ziyaret ederek, bu çerçevede 17 Şubat günü Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali Yıldırım ile biraraya gelmişlerdir.

16-18 Şubat

Yemen Cumhurbaşkanı Abdu Rabbu Mansour Hadi, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle, 16-18 Şubat 2016 tarihleri arasında ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir.

17 Şubat

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, İngiliz sigortacılık yapılanması Lloyds’un Başkanı John Nelson’ı, adıgeçenin talebi üzerine, 17 Şubat 2016 tarihinde Ankara’da kabul etmiştir.

17 Şubat

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 17 Şubat 2016 tarihinde Gürcistan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Çavuşoğlu bu çerçevede, Gürcistan Dışişleri Bakanı Mikheil Janelidze’yle başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerde bulunmuş; ayrıca Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelashvili, Başbakan Giorgi Kvirikashvili ve Meclis Başkanı Davis Usupashvili tarafından da kabul edilmiştir.

17 Şubat

Avrupa Parlamentosu (AP) Avrupa Halk Partisi (EPP) Grubu Başkanı Manfred Weber, Türkiye-AB ilişkileri ve Ortak Göç Eylem Planı konularında görüş alışverişinde bulunmak üzere, 17 Şubat 2016 tarihinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Adıgeçen, sözkonusu ziyaret çerçevesinde, AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Volkan Bozkır, İçişleri Bakan Yardımcısı Sayın Selami Altınok ve siyasi partilerin Grup Başkan Vekilleriyle görüşmüştür.

17-19 Şubat

Romanya Kamu Maliyesi Bakanı Anca Paliu Dragu, Maliye Bakanı Sayın Naci Ağbal’ın davetine icabetle, 18 Şubat 2016 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilen “Orta Asya Yatırım Forumu”na katılmak üzere, 17-19 Şubat 2016 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

18 Şubat

TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman, 18 Şubat 2016 tarihinde ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass’i kabul etmiştir.

18 Şubat

18 Şubat 2016 tarihinde Bakü’de yapılması planlanan, ancak Ankara’da meydana gelen menfur terör eylemi nedeniyle ileri bir tarihe ertelenen Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi V. Toplantısı için Bakü’de bulunan Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, anılan tarihte Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kabul edilmiş ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov’la görüşmüştür.

19 Şubat

İngiltere Hazine Bakanı Harriet Baldwin, İngiliz Dışişleri Bakanlığı, İngiltere Ticaret ve Yatırım Ajansı ile Borsa İstanbul tarafından 18-19 Şubat 2016 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen “Turkey-UK Partnership in Financial Services” başlıklı etkinliğe iştirak etmek üzere, 19 Şubat 2016 tarihinde İstanbul’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

19 Şubat

Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan Dışişleri Bakanları V. Üçlü Toplantısı, 19 Şubat 2016 tarihinde Tiflis’te düzenlenmiştir. Anılan toplantıya Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu iştirak etmiştir. Bu çerçevede üç Dışişleri Bakanı Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattının Ahılkelek bölümünde incelemelerde bulunmuş, ayrıca Ortak Bildiri imzalanmıştır.

20-24 Şubat

BM Genel Sekreter Vekili Jan Eliasson, İstanbul’da düzenlenen Somali Yüksek Düzeyli Ortaklık Forumu’nun (HLPF) altıncı toplantısına katılmak üzere, 20-24 Şubat 2016 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir. Bu çerçevede Eliasson, 22 Şubat günü Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiş; Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı, AFAD Başkanı Sayın Fuat Oktay ve İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürü Sayın Atilla Toros’la görüşmüştür. Görüşmelerde Suriye krizi, ülkemizdeki Suriyelilere yapılan yardımlar ve Dünya İnsani Zirvesi hazırlıkları ele alınmıştır. Eliasson ayrıca, HLPF marjında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiş ve Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ile bir görüşme yapmıştır.

21-23 Şubat

İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, 21-23 Şubat 2016 tarihleri arasında ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Konuk Bakan ziyaret çerçevesinde, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ile ikili görüşme gerçekleştirmiş; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiştir.

21-23 Şubat

Makedonya Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Vladimir Peshevski, İstanbul’da düzenlenen “World Business Angels Investment Forum” başlıklı etkinliğe katılmak üzere, 21-23 Şubat 2016 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir.

21-27 Şubat

Gine Cumhurbaşkanı Alpha Condé’nin Eşi Djenè Kaba Condé, 21-27 Şubat 2016 tarihleri arasında ülkemize gerçekleştirdiği özel ziyaret vesilesiyle, Sayın Cumhurbaşkanımızın Refikaları Hanımefendi Sayın Emine Erdoğan’la ikili görüşme gerçekleştirmiştir.

23-24 Şubat

Somali Yüksek Düzeyli Ortaklık Forumu’nun (High Level Partnership Forum-HLPF) altıncı toplantısı, 23-24 Şubat 2016 tarihlerinde, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud ile BM Genel Sekreter Vekili Jan Eliasson’un eşbaşkanlıklarında, Bakanlar düzeyinde İstanbul’da düzenlenmiştir. Toplantıya, Somali Federal Hükümeti, bölgesel yönetimlerin liderleri ile 46 ülke ve 11 uluslararası kuruluştan üst düzey katılım sağlanmıştır. Forumda başta 2016 yılındaki seçimler olmak üzere, 2016 yılı ve sonrasında Somali’nin önündeki sınamalar, yürütülecek çalışmalar ve uluslararası toplumun bu çalışmalara nasıl katkıda bulunabileceği konuları ele alınmıştır. Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Forum vesilesiyle toplantıya katılan Kanada, Sudan ve Tanzanya Dışişleri Bakanları ve Kenya Savunma Bakanı ile de ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir. Forum marjında, 22 Şubat 2016 tarihinde, DEİK tarafından “Türkiye-Somali İş ve Yatırım Forumu” düzenlenmiştir.

23-28 Şubat

KKTC Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst, 23-28 Şubat 2016 tarihleri arasında ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Konuk Bakan bu çerçevede, Başbakan Yardımcısı Sayın Tuğrul Türkeş tarafından kabul edilmiştir.

26-27 Şubat

Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Bülent Tüfenkçi, 26-27 Şubat 2016 tarihlerinde KKTC’ni ziyaret etmiştir. Sayın Tüfenkçi bu çerçevede, KKTC Başbakanı Ömer Kalyoncu tarafından kabul edilmiş; KKTC Ekonomi, Sanayi ve Ticaret Bakanı Sunat Atun ve KKTC Maliye Bakanı Birikim Özgür’le biraraya gelmiştir. Anlan ziyaret kapsamında, “Türkiye Cumhuriyeti Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Maliye Bakanlığı Arasında Ortak Gümrük Komitesi Kurulmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası” ile “Türkiye Cumhuriyeti Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ekonomi, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Arasında Tüketicilerin Korunması Konusunda İşbirliği Protokolü” imzalanmıştır.

28-29 Şubat

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 28 Şubat-3 Mart 2016 tarihleri arasında gerçekleştirdikleri Batı Afrika turunun ilk ayağını oluşturan Fildişi Sahili’ni, 28-29 Şubat 2016 tarihlerinde ziyaret etmişlerdir. Sözkonusu ziyaret, Fildişi Sahili Cumhurbaşkanı Alassane Ouattara’nın 25-26 Mart 2015 tarihli ülkemizi ziyaretine iade ve Türkiye’den Fildişi Sahili’ne Cumhurbaşkanı düzeyinde ilk ziyaret niteliğinde olmuştur. Ziyaret çerçevesinde Sayın Cumhurbaşkanımız, Fildişi Sahili Cumhurbaşkanı Ouattara’yla ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir. Ziyaret sırasında, Sayın Cumhurbaşkanımıza Fildişi Sahili’nin en üst düzeyli liyakat nişanı olan “Grand Croix” nişanı tevdi edilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız ile Fildişi Sahili Cumhurbaşkanı, Konukoğlu ve İnci Grup ortaklığında Abidjan yakınlarında kurulan beton santralinin açılışını gerçekleştirmişlerdir. Öte yandan, Abidjan Vilayet Binası’nda yapılan resmi törende Sayın Cumhurbaşkanımıza fahri vatandaşlık ile şehrin altın beratı tevdi edilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız, resmi temaslarının yanısıra, Fildişi Sahili İmamlar Yüksek Konseyi heyetini kabul etmişlerdir. Ziyaret kapsamında ayrıca İş Forumu düzenlenmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımıza refakat eden Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, ziyaret vesilesiyle Fildişili mevkidaşı Albert Toikeusse Mabri’yle 28 Şubat günü görüşmüştür. Ziyaret münasebetiyle Fildişi Sahili’yle 9 Anlaşma/Mutabakat Zaptı imzalanmıştır.

29 Şubat-1 Mart

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 28 Şubat-3 Mart 2016 tarihleri arasında gerçekleştirdikleri Batı Afrika turu kapsamında, Gana’ya 29 Şubat-1 Mart 2016 tarihlerinde resmi bir ziyarette bulunmuştur. Ziyaret çerçevesinde Sayın Cumhurbaşkanımız, Gana Devlet Başkanı John Dramani Mahama’yla ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız, Gana Devlet Başkanı ile birlikte DEİK ve Gana Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen İş Forumu’na katılmışlardır. Ziyaret vesilesiyle Sayın Cumhurbaşkanımız, Gana Parlamentosu’na hitapta bulunmuştur. Sayın Cumhurbaşkanımız ayrıca, Akra’da Hüdai Vakfı tarafından, Gana Dostluk ve Yardımlaşma Derneği ile işbirliği halinde yaptırılmakta olan Gana Milli Camii ve Külliyesi inşaatını ziyaret etmişler ve MNG Holding bünyesindeki MAPA şirketi tarafından inşa edilecek Kotoka Uluslararası Havalimanı terminalinin temel atma törenine iştirak etmişlerdir. Ziyaret münasebetiyle Gana’yla 6 Anlaşma/Mutabakat Zaptı imzalanmıştır.

2-3 Mart

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 28 Şubat-3 Mart 2016 tarihleri arasında gerçekleştirdikleri Batı Afrika turu kapsamında, 2-3 Mart 2016 tarihlerinde Nijerya’ya resmi bir ziyarette bulunmuştur. Sayın Cumhurbaşkanımız, Nijerya Cumhurbaşkanı Muhammadu Buhari’yle ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir. Ziyaret vesilesiyle, Türkiye-Nijerya İş Forumu düzenlenmiştir. Ziyaret çerçevesinde 2 Mutabakat Muhtırası imzalanmıştır.

3 Mart

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 28 Şubat-3 Mart 2016 tarihleri arasında gerçekleştirdikleri Batı Afrika turu kapsamında, Gine’ye 3 Mart günü resmi bir ziyarette bulunmuştur. Sözkonusu ziyaret, iki ülke arasında Cumhurbaşkanı düzeyindeki ilk ziyaret olmuştur. Ziyaret vesilesiyle Sayın Cumhurbaşkanımız, Gine Cumhurbaşkanı Alpha Condé’yle ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımıza Gine ziyareti vesilesiyle ülkenin en önemli nişanı olan “Grand Croix” şeref madalyası takdim edilmiştir. Ziyaret çerçevesinde düzenlenen İş Forumu’nda Türkiye-Gine İş Konseyi kurulmuştur. Ziyaret münasebetiyle Gine’yle 9 Anlaşma/Mutabakat Zaptı imzalanmıştır.

29 Şubat

Güney Gaz Koridoru Danışma Kurulu İkinci Toplantısı, 29 Şubat 2016 tarihinde Bakü’de gerçekleştirilmiştir. Anılan toplantıya Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Berat Albayrak iştirak etmiştir.

29 Şubat – 2 Mart

Başbakan Yardımcısı Sayın Lütfi Elvan, BM İnsan Hakları Konseyi’nin (İHK) 31. Oturumu’nun 29 Şubat-2 Mart 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilen Yüksek Düzeyli Bölümü’ne iştirak ederek, 29 Şubat günü Konsey’e hitap etmiştir.