Eylül

3 Eylül

-Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 3 Eylül 2016 tarihinde G20 Liderler zirvesi vesilesiyle RF Devlet Başkanı Putin ile ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

-Vefat eden Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Karimov’un 3 Eylül 2016 tarihindeki cenaze törenine, Başbakan Yardımcısı Sayın Tuğrul Türkeş başkanlığındaki bir heyetle katılım sağlanmıştır.

4-5 Eylül

-G20 2016 Liderler Zirvesi, 1 Aralık 2016 tarihinde Dönem Başkanlığını ülkemizden devralan Çin’in evsahipliğinde 4-5 Eylül 2016 tarihlerinde Hangzhou’da düzenlenmiştir.

Zirveye, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bir heyetle katılım sağlanmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımıza, Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Berat Albayrak refakat etmiştir.

Çin Dönem Başkanlığı’nın ana teması yenilikçi, güçlendirilmiş, birbiriyle bağlantılı ve kapsayıcı bir dünya ekonomisi (innovative, invigorated, interconnected and inclusive world economy) şeklinde tanımlanmıştır.

Çin Dönem Başkanlığı, G20 Dönem Başkanlığımız sırasında altını çizdiğimiz kapsayıcılık temasını devam ettirmiştir. Kapsayıcılıkla, yerel düzeyde toplumun tüm kesimlerinin büyümenin nimetlerinden faydalanması, küresel düzeyde ise düşük gelirli ve gelişmekte olan ülkelerin küresel ekonomiye entegrasyonu hedeflenmektedir.

Dönem Başkanlığımız sırasında ön plana çıkardığımız kapsayıcılık temasının Çin Dönem Başkanlığınca da sahiplenilmiş olması ve Liderler Bildirgesi dahil temel G20 belgelerinde kapsayıcı büyümeye vurgu yapılması ülkemiz açısından olumlu bir gelişme olmuştur. Buna ilaveten Çin Dönem Başkanlığı ülkemiz Dönem Başkanlığı sırasında da özel bir önem atfedilen kalkınma konusunu öncelikleri arasına koymuş ve bu konuda kabul edilen belgelerde Antalya Zirvesi sonuçlarında yer alan hususlara yer vermiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız, Zirve vesilesiyle Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Başkanı Barack Obama, Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, İtalya Başbakanı Matteo Renzi, Güney Afrika Cumhurbaşkanı Jacob Zuma, Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Suudi Arabistan Veliaht Yardımcısı Prens Muhammed Bin Selman Bin Abdulaziz Al-Saud, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve BM Genel Sekreteri Ban-Ki Moon ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu da, Zirve marjında ABD Dışişleri Bakanı john Kerry ve Brezilya Dışişleri Bakanı Jose Serra ile görüşmüştür.

7 Eylül

-Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 7 Eylül 2016 tarihinde Londra’da “Syria Opposition – Transition Vision Launch” adıyla düzenlenen fikirdaş ülkeler toplantısı marjında, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault ile görüşmüştür.

-Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu başkanlığındaki bir heyet 7 Eylül 2016 tarihinde Londra’da düzenlenen Suriye muhalefeti Müzakere Yüksek Kurulu’nun (MYK) Geçiş Vizyonu Tanıtım Toplantısına katılmıştır.

-Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Dönem Başkanı Estonya Dışişleri Bakanı’nın daveti üzerine, 7 Eylül 2016 tarihinde Strazburg’da yapılan Avrupa Konseyi Delegeler Komitesi Toplantısı'na iştirak etmiştir. Üye ülkelerden Bakan düzeyinde katılımla düzenlenen toplantıda Sayın Çavuşoğlu, ülkemizde akim bırakılan 15 Temmuz terörist darbe girişimi ve ardından yaşanan gelişmeler hakkında bilgi vermiş; terörist darbe girişimi sonrasında ilk Avrupa kurumu olarak Avrupa Konseyi’ne hitap etmiştir.

7-8 Eylül

Katar Başbakanı ve İçişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Nasser bin Khalifa Al-Thani, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın davetine icabetle, Katar Hükümeti’nin ülkemizle dayanışmasını göstermek üzere, 7-8 Eylül 2016 tarihlerinde ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Konuk Başbakan ayrıca Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından da kabul edilmiş ve Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’yla bir görüşme gerçekleştirmiştir.Söz konusu görüşmede, ikili ilişkilerimizin yanısıra bölgesel ve uluslararası meseleler ele alınmıştır.

7-9 Eylül

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adel Bin Ahmed Al-Jubeir, 15 Temmuz 2016 tarihinde başarısızlığa uğratılan darbe girişimi sonrasında Suudi Arabistan’ın ülkemizle dayanışmasını göstermek üzere, 7-9 Eylül 2016 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Konuk Bakan, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım tarafından kabul edilmiştir. Konuk Bakanın Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’yla görüşmesinde ikili ve bölgesel konular ele alınmıştır.

8-9 Eylül

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 15 Temmuz darbe girişimi karşısında, İttifakın ülkemizle dayanışmasını teyiden ortaya koymak üzere 8-9 Eylül 2016 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

9 Eylül

Norveç Dışişleri Bakanı Borge Brende, 15 Temmuz 2016 tarihinde akim bırakılan darbe girişimi sonrasında Norveç Hükümetinin ülkemizle dayanışmasını sergilemek üzere 9 Eylül 2016 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’yla gerçekleştirdiği görüşmelerin yanı Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım ve Sayın TBMM Başkanvekili tarafından kabul edilen Bakan Brende ayrıca, darbe girişimi sırasında ağır hasar gören TBMM binasını ziyaret etmiştir.

Görüşmelerde, 15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasında ülkemizdeki OHAL süreci, FETÖ’yle mücadele ve Türkiye-Norveç ikili ilişkileri ele alınmış, ayrıca bölgesel ve uluslararası konularda fikir teatisinde bulunulmuştur.

15 Eylül

TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman ve RF Federasyon Konseyi Başkanı Matviyenko, 15 Eylül 2016 tarihinde Avrupa Konseyi Üyesi ülkeler Parlamento Başkanları toplantısı marjında bir görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşmede parlamentolararası işbirliği ele alınmıştır.

15-16 Eylül

Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek ve beraberindeki heyet, Yalta European Strategy (YES) 13. Yıllık Toplantısı'na katılmak üzere 15-16 Eylül 2016 tarihlerinde Kiev'i ziyaret etmiştir. Sayın Şimşek, söz konusu toplantıya konuşmacı olarak katılmıştır.

17-18 Eylül

-Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Venezuela makamlarının daveti üzerine, Sayın Cumhurbaşkanımızı temsilen, 17-18 Eylül 2016 tarihlerinde Venezuela’da gerçekleştirilen 17. Bağlantısızlar Zirvesine katılmıştır. Sayın Çavuşoğlu, Zirve marjında Venezuela, Surinam ve Bolivya Dışişleri Bakanlarıyla görüşmüştür.

-Sayın Çavuşoğlu, söz konusu Zirve’de Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi’yle görüşmüştür. Görüşmede, başta güvenlik, ekonomi ve enerji alanındaki gelişmeler olmak üzere, Türkiye-Irak ilişkileri ve bölgemizdeki durum ele alınmıştır.

-Sayın Çavuşoğlu, Zirve marjında ayrıca Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Dışişleri Bakanı Muhammed Tahir Siyala, Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Marsudi ve Butan Dışişleri Bakanı Lyonpo Damcho Dorji’yle de biraraya gelmiş, Bakan Dorji’yi ülkemize davet etmiştir.

19 Eylül

-Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 19 Eylül 2016 tarihinde Belarus Dışişleri Bakanı Vladimir Makey ile 71. BM Genel Kurulu marjında bir görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşmede, Sayın Cumhurbaşkanımızın Belarus’a gerçekleştireceği ziyaret de dahil olmak üzere ikili konular üzerinde durulmuştur. Sayın Çavuşoğlu, 11 Eylül’de yapılan Belarus Parlamento seçimleri dolayısıyla muhatabını tebrik etmiştir.

-Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Gambiya Dışişleri Bakanı Neneh Macdouall Gaye ile BM 71. Genel Kurulu marjında 19 Eylül 2016 tarihinde New York’ta ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir. Söz konusu görüşmede, 15 Temmuz darbe girişimi, iki ülke arasındaki siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkiler ele alınmıştır.

-Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 71. BM Genel Kurulu marjında 19 Eylül 2016 tarihinde gerçekleştirilen İİT Keşmir Temas Grubu Toplantısı’na katılmıştır.

-Sayın Çavuşoğlu, BM 71. Genel Kurulu marjında Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Murray McCully’le 19 Eylül 2016 tarihinde ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşmede, son dönemde ülkemizde ve bölgemizde yaşanan gelişmeler ile ikili konular ele alınmıştır.

-Sayın Çavuşoğlu, BM 71. Genel Kurulu marjında ayrıca Fildişi Sahili Dışişleri Bakanı Albert Toikeusse Mabri ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

20 Eylül

- Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, BM 71. Genel Kurulu marjında, 20 Eylül 2016 tarihinde Pakistan Başbakanı Navaz Şerif’i kabul etmiştir.

-Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 20 Eylül 2016 tarihinde New York’ta düzenlenen Uluslararası Suriye Destek Grubu (USDG) toplantısına katılmıştır. Sayın Çavuşoğlu, söz konusu toplantıda kararlaştırıldığı üzere, 22 Eylül 2016 tarihinde bir kez daha toplanan Uluslararası Suriye Destek Grubu toplantısına katılmıştır.

-Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, BM Genel Kurul görüşmeleri marjında 20 Eylül 2016 tarihinde New York’ta Türk Konseyi Dışişleri Bakanları Gayriresmî Toplantısına katılmıştır.

20-29 Eylül

- Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 20-29 Eylül 2016 tarihleri arasında New York’ta gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler 71. Genel Kurulu marjında, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

-Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 71. BM Genel Kurulu marjında Arjantin, Paraguay, Guyana, Trinidad ve Tobago ve Dominik Cumhuriyeti Dışişleri Bakanları ile ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

21 Eylül

-Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 71. BM Genel Kurulu marjında 21 Eylül 2016 tarihinde Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ile görüşmüştür. Görüşmede ikili ilişkiler ele alınmıştır.

-Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Mali Dışişleri Bakanı Abdoulaye Diop ile BM 71. Genel Kurulu marjında 21 Eylül 2016 tarihinde New York’ta ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir. Söz konusu görüşmede, 15 Temmuz darbe girişimi, iki ülke arasındaki siyasi, ekonomik ilişkiler ve askeri işbirliği konuları ele alınmıştır.

21-23 Eylül

Libya Başkanlık Konseyi’nde Devlet Bakanlığı görevini sürdüren Muhammed Ammari başkanlığındaki Libya heyeti Dışişleri Bakanlığının davetine icabetle, 21-23 Eylül 2016 tarihlerinde Ankara’yı ziyaret etmiştir. Libya heyeti, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Hükümetimizin Libya Özel Temsilcisi Ankara Milletvekili Emrullah İşler tarafından kabul edilmiş, ayrıca, Dışişleri Bakanlığı’nda düzenlenen toplantıda ilgili kurumlarımızın temsilcileriyle biraraya gelmiştir.

22 Eylül

-Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Gürcistan Dışişleri Bakanı Mikheil Janelidze ile 22 Eylül 2016 tarihinde 71. BM Genel Kurulu marjında New York’ta ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

- Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, BM Genel Kurulu marjında 22 Eylül 2016 tarihinde düzenlenen Libya konulu Dışişleri Bakanları toplantısına iştirak ederek, ülkemizin Libya’daki gelişmelere yaklaşımına ilişkin bir konuşma yapmıştır.

23 Eylül

-Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, BM Genel Kurulu Genel Görüşmeleri marjında 23 Eylül 2016 tarihinde New York’ta Moğolistan Dış İlişkiler Bakanı Tsend Munkh-Orgil ve Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov'la ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

Sayın Çavuşoğlu, BM 71. Genel Kurulu marjında ayrıca, Cezayir Dışişleri Bakanı Ramtane Lamamra ve Tunus Dışişleri Bakanı Khemaies Jhinaoui’yle New York’ta ikili bir görüşmeler gerçekleştirmiştir.

25-27 Eylül

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Boris Johnson, 25-27 Eylül 2016 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Bakan Johnson, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşolğu’yla görüşmüş, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım tarafından kabul edilmiştir. Bakan Johnson ayrıca, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Ömer Çelik ile görüşmüş, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni ziyaret etmiş, ayrıca Gaziantep’te incelemelerde bulunmuştur.

26-27 Eylül

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Antony Blinken, 26-27 Eylül 2016 tarihleri arasında ülkemizi ziyareti çerçevesinde, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu tarafından kabul edilmiştir.

26-30 Eylül

Uluslararası Atom Enerji Ajansı (UAEA) 60. Genel Konferansı, 26-30 Eylül 2016 tarihinde Viyana’da düzenlenmiştir.

Konferans’ta ülkemiz, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Berat Albayrak başkalığında bir heyetle temsil edilmiş olup, heyette ülkemizin BM Viyana Ofisi nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Sayın Birnur Fertekligil’in yanı sıra, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Necati Yamaç ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Sayın Zafer Alper yer almışlardır.

27-28 Eylül

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ikili ve bölgesel konuları ele almak üzere 27-28 Eylül 2016 tarihlerinde Ankara’yı ziyaret etmiştir. Ziyaret kapsamında Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’yla görüşen Dışişleri Bakanı Zarif, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım tarafından kabul edilmiştir.

27-29 Eylül

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri (İHK) Nils Muiznieks, 15 Temmuz’da yaşanan darbe teşebbüsü ve sonrasındaki gelişmeleri yakından görmek, darbe girişimini kınamak, halkımızla dayanışma göstermek ve kendi görev alanı çerçevesinde demokratik kurumlarımızın işleyişine destek vermek amacıyla 27-29 Eylül 2016 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. İHK Muiznieks, ziyareti kapsamında, Anayasa Mahkemesi Başkanı Sayın Zühtü Arslan, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ve Adalet Bakanı Sayın Bekir Bozdağ tarafından kabul edilmiş; İçişleri Bakanlığı ve Kamu Denetçiliği Kurumu yetkilileriyle görüşmeler gerçekleştirmiştir.

28-29 Eylül

28-29 Eylül 2016 tarihlerinde Paris'te düzenlenen OECD Çevre Bakanları Toplantısı'na, Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Mehmet Özhaseki'nin başkanlığında bir heyetle katılım sağlanmıştır.

29-30 Eylül

Suudi Arabistan Veliaht Prensi, Başbakan Birinci Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Muhammed bin Nayif bin Abdulaziz Al Saud, 29-30 Eylül 2016 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Konuk Bakanın, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’yla görüşmesinde ikili ve bölgesel konular ele alınmıştır. Konuk Veliaht Prens, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiş ve Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’la da görüşmüştür.

29 Eylül

-Danimarka Dışişleri Bakanı Kristian Jensen, 15 Temmuz 2016 tarihinde akim bırakılan darbe girişimi sonrasında Danimarka Hükümetinin ülkemize karşı sergilediği dayanışmanın göstergesi olarak, 29 Eylül 2016 tarihinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’yla gerçekleştirdiği görüşmelerin yanısıra, TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman ve Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım tarafından kabul edilen Bakan Jensen, darbe girişimi sırasında hasar gören TBMM binasını da ziyaret etmiştir.

Görüşmelerde, 15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasında ülkemizdeki OHAL süreci, FETÖ’yle mücadele ve Türkiye-Danimarka ikili ilişkileri ele alınmış, ayrıca ülkemizin AB’ye üyeliği, Göç Krizi, Rusya Federasyonu-Ukrayna, Suriye, Irak ve DEAŞ’la mücadele gibi bölgesel ve uluslararası konularda fikir teatisinde bulunulmuştur.

-Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics, 15 Temmuz 2016 tarihinde akim bırakılan darbe girişimi sonrasında Leton Hükümetinin ülkemize karşı sergilediği dayanışmanın göstergesi olarak 29 Eylül 2016 tarihinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’yla gerçekleştirdiği görüşmelerin yanı sıra TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman ve Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım tarafından kabul edilen Bakan Rinkevics, darbe girişimi sırasında hasar gören TBMM binasını ziyaret etmiştir.

Görüşmelerde, 15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasında ülkemizdeki OHAL süreci, FETÖ’yle mücadele ve Türkiye-Letonya ikili ilişkileri ele alınmış, NATO ve OECD kapsamında işbirliği, ülkemizin AB’ye üyeliği ve Göç Krizi başta olmak bölgesel konularda görüş alışverişinde bulunulmuştur.

30 Eylül

Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) Türkiye Derinlemesine Enerji İncelemesi Raporunun lansmanı UEA İcra Direktörü Fatih Birol tarafından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Berat Albayrak’ın katılımlarıyla, 30 Eylül 2016 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilmiştir. Enerji özel sektörü katılımcılarının davet edildiği etkinlik, Dışişleri Bakanlığına da izlenmiştir.