Mayıs

3 Mayıs

İsveç Girişimcilik ve Yenilik Bakanı Mikael Damberg, 3 Mayıs 2016 tarihinde, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yetkilileriyle temaslarda bulunmak üzere Ankara’ya günübirlik bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

3-4 Mayıs

Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek, 4-5 Mayıs 2016 tarihlerinde düzenlenen Saraybosna İş Forumuna (SBF) katılmak üzere, 3-4 Mayıs 2016 tarihlerinde Bosna Hersek’i ziyaret etmiştir. SBF’nin açılış oturumunda katılımcılara hitap eden Sayın Şimşek, ayrıca, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzetbegoviç tarafından kabul edilmiş, Bosna Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı Denis Zvizdiç ve Yardımcısı Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakanı Mirko Şaroviç’le de görüşmeler gerçekleştirmiştir. Sayın Şimşek ayrıca, ZiraatBank BH’nin yeni binasını ziyaret etmiştir.

4-5 Mayıs

Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek, 5 Mayıs 2016 tarihinde Madrid’de gerçekleştirilen “Banco Bilbao Vizcaya Argentaria SA” (BBVA) Yıllık Yönetim Kurulu Toplantısı kapsamında Genel Kurul’a hitap etmek üzere, 4-5 Mayıs 2016 tarihlerinde İspanya’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

Türkiye-Macaristan IV. Dönem Karma Ekonomik Komisyon (KEK) toplantısı, 4-5 Mayıs 2016 tarihlerinde, Sağlık Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu ile Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto eşbaşkanlıklarında Budapeşte’de gerçekleştirilmiştir. Sözkonusu toplantıda düzenlenen törenle KEK Protokolü’nün yanında Budapeşte Su İdaresi ile ASKİ ve İSKİ arasında mutabakat zabıtları imzalanmıştır. Sayın Müezzinoğlu ziyaret vesilesiyle ayrıca, Macaristan Başbakanı Victor Orban tarafından kabul edilmiş, ayrıca Macaristan İnsan Kaynakları Bakanı Zoltan Balog’la da bir görüşme gerçekleştirmiştir.

7 Mayıs

Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu ve refikaları Sayın Sare Davutoğlu beraberlerinde Başbakan Yardımcıları Sayın Yalçın Akdoğan, Sayın Lütfi Elvan ve Sayın Tuğrul Türkeş, Diyanet İşleri Başkanı Sayın Mehmet Görmez, TİKA Başkanı Sayın Serdar Çam ve bazı Milletvekillerimiz ile birlikte TİKA tarafından yeniden inşa edilen Ferhadiye Camii’nin açılış törenine katılmak üzere, 7 Mayıs 2016 tarihinde Banja Luka’ya günübirlik bir ziyaret gerçekleştirmişlerdir. Ziyaret kapsamında Sayın Başbakanımız, Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzetbegoviç ve Devlet Başkanlığı Konseyi Sırp üyesi Mladen Ivaniç’le biraraya gelmiş, Bosna-Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı Denis Zvizdiç’le de görüşmüştür.

9 Mayıs

Suriye konusundaki “Fikirdaş” ülkeler toplantısı, 9 Mayıs 2016 tarihinde, Fransa Dışişleri Bakanı’nın evsahipliğinde, Türkiye, ABD, Almanya, İtalya, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Katar Dışişleri Bakanları, AB Yüksek Temsilcisi ile Ürdün ve İngiltere temsilcilerinin katılımıyla Paris’te düzenlenmiştir. Toplantıda, Suriye’de sahadaki durum, siyasi çözüm süreci ve muhalefete destek konuları ele alınmıştır. Toplantı sonunda bir bildiri yayımlanmıştır. Sözkonusu toplantıya Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu başkanlığında bir heyetle katılım sağlanmıştır.

9-13 Mayıs

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Eş-raportörleri Ingebjorg Godskesen (Norveç) ile Natasa Vuckovic (Sırbistan), 9-13 Mayıs 2016 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir. Anılan ziyaret kapsamında, Eş-raportörler Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu tarafından kabul edilmiş; İstanbul, Ankara ve Diyarbakır’da temaslarda bulunmuşlardır.

10 Mayıs

Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz, 10 Mayıs 2016 tarihinde, Gine Ulusal Savunmadan Sorumlu Devlet Bakanı Muhammed Diane ile Ankara’da bir görüşme gerçekleştirmiştir.

11 Mayıs

“Yeni İklim Değişikliği Rejimi: Paris’ten Antalya’ya” başlıklı üst düzeyli bir uluslararası panel, 11 Mayıs 2016 tarihinde Ankara’da düzenlenmiştir. Panel, İklim Değişikliği Başmüzakerecisi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Mehmet Emin Birpınar başkanlığında, Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Fatma Güldemet Sarı, Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GIZ) Ülke Direktörü Carl Taestensen, BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (UNFCCC/BMİDÇS) 21. Taraflar Konferansı Dönem Başkanlığını temsilen Fransa Büyükelçiliği Ekonomi Hizmetleri Başkanı Sylvain Berger, Almanya Federal Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Hansjörg Haber ve BM Mukim Koordinatörü Kamal Malhotra’nın katılımlarıyla gerçekleştirilmiştir.

11-12 Mayıs

ABD Başkanı Obama’nın öncülüğünde Eylül 2015’te gerçekleştirilen Şiddete Varan Aşırıcılığın Önlenmesi (ŞVAM) temalı Liderler Zirvesi’nin yan etkinliği olarak başlatılan, dünyanın farklı bölgelerinden Belediye Başkanlarını biraraya getiren Güçlü Şehirler Ağı (Strong Cities Network-SCN) girişiminin ilk küresel Zirvesi, 11-12 Mayıs 2016 tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirilmiş olup, Zirve’nin açılışı Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu tarafından yapılmıştır.

12-13 Mayıs

Türkiye-Ukrayna Ticari ve Ekonomik İşbirliği Komisyonu (TEİK) 10. Dönem Toplantısı, 12-13 Mayıs 2016 tarihlerinde, Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz ve Ukrayna Başbakan Yardımcısı Hennadiy Zubko başkanlıklarında Kiev’de düzenlenmiştir. Sayın Yılmaz, ziyareti vesilesiyle, Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko ile Başbakan Groysman tarafından kabul edilmiş, ayrıca, Başbakan Yardımcısı ve Bölgesel Kalkınma, İmar, İskan ve Kamu Hizmetleri Bakanı Hennadiy Zubko ve Savunma Bakanı Poltorak’la ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

14-15 Mayıs

Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan Savunma Bakanları 4. Toplantısı, 14-15 Mayıs 2016 tarihlerinde Azerbaycan’ın Gebele şehrinde gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda, dönemin Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz, Azerbaycan Savunma Bakanı Korgeneral Zakir Hasanov ve Gürcistan Savunma Bakanı Tinatin Khidasheli’yle ikili görüşmeler de gerçekleştirmiştir.

16 Mayıs

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, uluslararası toplumun Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne desteği bağlamında, 16 Mayıs 2016 tarihinde, ABD ve İtalya’nın eşbaşkanlığında 21 ülke ve 4 uluslararası kuruluşun katılmıyla Viyana’da düzenlenen Dışişleri Bakanları Toplantısı’na iştirak etmiştir. Toplantı sonunda kabul edilen bildiride, Libya Siyasi Anlaşması’nın (LSA) uygulanmasının desteklendiği, UMH’nin Libya’nın tek meşru hükümeti olduğu, Libya’nın ekonomik ve insani alanlarda karşı karşıya bulunduğu zorlukların aşılması için gerekli yardımın sağlanacağı belirtilmiştir. Sayın Çavuşoğlu, sözkonusu toplantı kapsamında Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Philip Hammond’la ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir. Sözkonusu görüşmede, Libya ve Suriye'deki son gelişmeler ele alınmıştır.

16-17 Mayıs

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Fikri Işık, 16-17 Mayıs 2016 tarihlerinde, Trollhättan şehrinin sanayi üretim bölgelerini incelemek üzere, İsveç’e bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir.

16-20 Mayıs

Gana Savunma Bakanı Benjamin Kunbuor ve beraberindeki heyet, Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz’ın davetine icabetle, 16-20 Mayıs 2016 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir.

17 Mayıs

Kırgızistan Sağlık Bakanı Talantbek Batıraliyev, sağlık alanında işbirliği konularını görüşmek üzere ülkemizi ziyaret ederek, bu çerçevede 17 Mayıs 2016 tarihinde dönemin Sağlık Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu’nu ziyaret etmiştir.

Suriye Uluslararası Destek Grubu (SUDG), 17 Mayıs 2016 tarihinde Viyana’da 26’lı formatta (ABD, Rusya, Türkiye, Suudi Arabistan, Katar, İran, Lübnan, Ürdün, Fransa, İngiltere, İtalya, İspanya, Japonya, Avustralya, Hollanda, AB, İslam İşbirliği Teşkilatı, Arap Ligi, Kanada, Mısır, Almanya, Irak, Umman, Birleşik Arap Emirlikleri, BM, Çin Halk Cumhuriyeti) toplanmıştır. Toplantıda, Suriye ihtilafındaki gelişmeler, ateşkes ihlalleri, insani durum, Cenevre görüşmelerinde gelinen aşama ve kalıcı siyasi çözüm konusunda atılacak adımlar ele alınmıştır. Toplantıya Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu başkanlığında bir heyetle katılım sağlanmıştır.

Trans Adriyatik Boru Hattı Projesi’nin (TAP) temel atma töreni, 17 Mayıs 2016 yılında Selanik’te gerçekleştirilmiştir. Törene Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Berat Albayrak katılmıştır. Atina Büyükelçimiz Kerim Uras, Sayın Albayrak’a refakat etmiştir.

17-19 Mayıs

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 3. Sudan Sorumlu Bakanlar Konferansı, 17-19 Mayıs 2016 tarihlerinde, Orman ve Su İşleri Bakanlığının evsahipliğinde, İİT üyesi 38 ülkeden 18 Bakan ve çok sayıda üst düzeyli yetkilinin katılımıyla düzenlenmiştir. Konferansta, 2012 yılında evsahipliğimizde gerçekleştirilen toplantıda kabul edilen “Su Vizyonu” belgesinin hayata geçirilmesine yönelik önemli kararlar alınmış, İİT Su Konseyi’nin çalışma usulünü belirleyen “Görev Tanımı” (Terms of Reference) kabul edilmiştir. Su Konseyi, sudan kaynaklanan hastalıkların önlenmesi, kapasite geliştirilmesi ve su konusunda üye ülkeler arasında teknik işbirliğinin artırılmasını amaçlamaktadır. Konferansta, İİT Su Konseyi’nin kurulmasına öncülük eden ve bu konuda önemli katkılarda bulunan Türkiye’nin 2022 yılına kadar Su Konseyi üyesi olmasına karar verilmiştir.

18 Mayıs

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi 126. Toplantısı vesilesiyle, 18 Mayıs 2016 tarihinde Sofya’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Terörizmle mücadele ve kitlesel göç dalgaları gibi Avrupa’nın halihazırda karşı karşıya bulunduğu sınamalar ile Avrupa’da insan hakları, hukukun üstünlüğü ve demokrasinin durumunun ele alındığı toplantıda, Yukarı Karabağ ve Kırım gibi uluslararası güncel siyasi meseleler hakkında da görüş alışverişinde bulunulmuştur. Toplantının ana temasını teşkil eden “Avrupa’da herkes için demokratik güvenliğin sağlanması” konusunda bir konuşma yapan Sayın Çavuşoğlu, anılan toplantı marjında Moldova Dışişleri Bakanı Andrei Galbur’la bir ikili görüşme de gerçekleştirmiştir. Sayın Çavuşoğlu, Avrupa’da radikalleşme, aşırıcılık, yabancı düşmanlığı, ırkçılık ve İslam karşıtlığının yükselişine dikkat çekmiş ve Avrupa Konseyi’nin bu konuda daha aktif bir rol üstlenmesi yönündeki beklentimizi bir kez daha vurgulamıştır.

19-20 Mayıs

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 19-20 Mayıs 2016 tarihlerindeki NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’na iştirak etmek üzere Brüksel’i ziyaret etmiştir. Sayın Çavuşoğlu sözkonusu toplantı marjında, 19 Mayıs 2016 tarihinde Yunanistan Dışişleri Bakanı Kocias’la ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

22 Mayıs

Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall, Kazakistan ziyareti dönüşünde 22 Mayıs 2016 tarihinde ülkemize bir eskal gerçekleştirmiştir. Cumhurbaşkanı Sall’e Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından bir öğle yemeği verilmiş, bu vesileyle iki Cumhurbaşkanı arasında bir görüşme gerçekleştirilmiştir.

23-24 Mayıs Dünya İnsani Zirvesi

Tarihte ilk kez ülkemizin evsahipliğinde 23-24 Mayıs 2016 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen Dünya İnsani Zirvesi (DİZ), Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde, Devlet ve Hükümet Başkanları düzeyinde ve uluslararası örgütler, sivil toplum kuruluşları, akademik dünya, özel sektör ve krizlerden etkilenen toplumların temsilcilerinin iştirakiyle çok paydaşlı formatta gerçekleştirilmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız, DİZ marjında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelashvili, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Mali Cumhurbaşkanı İbrahim Boubacar Keita, Madagaskar Cumhurbaşkanı Hery Rajaonarimampianina, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Tunus Başbakanı Habib Essid ve Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi (BK) Başkanı Fayez Al-Sarraj ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, DİZ marjında İsviçre Federal Dışişleri Bakanı Didier Burkhalter, Guatemala Dışişleri Bakanı Carlos Raul Morales, Belize Dışişleri Bakanı Wilfred Erlington, Nepal Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kamal Thapa, Benin Dışişleri ve İşbirliği Bakanı Aurelien Agbenonci ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

Nepal Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kamal Thapa ile gerçekleştirilen görüşme vesilesiyle “Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ile Nepal Hükümeti Dışişleri Bakanlığı Arasında Siyasi İstişare Mekanizması Kurulmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası” imzalanmıştır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Sema Ramazanoğlu, DİZ marjında Mali Dayanışma, İnsani Yardım ve Kuzey’in Yeniden İnşası Bakanı Hamadou Konate’yle bir görüşme gerçekleştirmiştir.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, DİZ’e katılmak üzere ülkemizi ziyaret etmiştir. Konuk Cumhurbaşkanı bu çerçevede, 23 Mayıs günü Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde gerçekleştirilen akşam yemeğine katılmış, ayrıca BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’la görüşmüştür.

DİZ’e ayırca, Cezayir Ulusal Dayanışma, Aile ve Kadının Statüsü Bakanı Mounia Meslem Si Ameur, Fas Kralı VI. Mohammed’in kardeşi Prens Moulay Rachid başkanlığında, Dışişleri ve İşbirliği Bakanı Salaheddin Mezouar’ın da yer aldığı bir heyet, Afganistan İcra Heyeti Başkanı Abdullah Abdullah, Pakistan Eyaletler ve Sınır Bölgeleri Bakanı Abdul Qadir Baloch katılmıştır.

24-27 Mayıs

Batı Trakya Türk Azınlığı öndegelenlerinden oluşan bir heyet, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun davetine icabetle, 24-27 Mayıs 2016 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiş ve bu vesileyle Sayın Çavuşoğlu’nun yanısıra Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman tarafından kabul edilmiştir.

25 Mayıs

Afrika Birliği (AfB) örgütünün kuruluş tarihi olan 25 Mayıs, dünyanın her yerinde “Afrika Günü” olarak kutlanmaktadır. Anılan günde, Afrika Ortaklık Politikamız çerçevesinde özellikle 2009 yılından bu yana ülkemizde geniş katılımlı etkinlikler gerçekleştirmeye gayret edilmektedir. Bu yıl ilk defa olarak Ankara dışında, İstanbul’da ve Çankırı’da da akademik etkinlikler düzenlenmiştir. Yine bu bağlamda, 25 Mayıs 2016 tarihinde, Sayın Cumhurbaşkanımızın Refikaları Sayın Hanımefendi’nin himayelerinde Ankara’da Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi’nin açılışı yapılmıştır. Açılış törenine Gine, Mali, Burundi, Somali Federal Cumhuriyeti Devlet Başkanlarının, Nijerya Federal Cumhuriyeti Devlet Başkanı Yardımcısının ve Temsilciler Meclisi Başkanının, keza, Etiyopya Federal Cumhuriyeti ile Uganda Başbakanlarının eşleri iştirak etmiştir. Açılışa, Gambiya ve Gana Bakan düzeyinde katılırken, Kongo Demokratik Cumhuriyeti Bakan düzeyindeki Devlet Başkanı Özel Danışmanı tarafından temsil edilmiştir. Sayın Hanımedenfi, sözkonusu açılış töreni vesilesiyle ülkemizde bulunan Burundi ile Gine Devlet Başkanı eşleri ve Etiyopya Başbakanının refikaları ile ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

26-27 Mayıs

Suriye Türkmenlerinin çatı kuruluşu olan Suriye Türkmen Meclisinin (STM) III. Genel Kurul Toplantısı, 26-27 Mayıs 2016 tarihlerinde Ankara’da düzenlenmiştir. Resmi açılışı Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu tarafından yapılan ve Dışişleri Bakanlığının desteğiyle gerçekleştirilen Genel Kurul toplantısına, Suriye’de Türkmenlerin yaşadığı bölgeleri (Halep, Lazkiye-Tartus, Hama-Humus, Rakka ve Şam-Golan) temsilen 360 delege katılmıştır. Toplantıda, Türkiye’nin Türkmenlerin her zaman yanında olduğu ve Türkmenlere destek verdiği vurgulanmış, Türkmenlerin Suriye yönetimi içinde daha etkin ve aktif rol alması için birlik ve beraberlik içinde olması gerektiğinin altı çizilmiştir. Toplantıda, STM’de görev alacak yeni delegeler için seçim yapılmıştır.

27-29 Mayıs EAGÜ’lere Yönelik İstanbul Eylem Programı’nın Yüksek Düzeyli Kapsamlı Ara Dönem Gözden Geçirme Toplantısı

2011 yılında İstanbul’da yapılan Birleşmiş Milletler Dördüncü En Az Gelişmiş Ülkeler (EAGÜ) Konferansı toplantısı sonucunda kabul edilen İstanbul Eylem Programı’nın Ara Dönem Gözden Geçirme Toplantısı, 27-29 Mayıs 2016 tarihleri arasında, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun başkanlığında Antalya’da gerçekleştirilmiştir.

İstanbul Eylem Programı’nın Ara Dönem Gözden Geçirme Toplantısı’na hem En Az Gelişmiş Ülkelerden, hem de Kalkınma Ortağı Ülkelerden üst düzey katılım sağlanmıştır. Toplantıda 125 ülkeden yaklaşık 1.000 delege, BM Genel Kurul Başkanı ve BM Kalkınma Programı Başkanı dâhil BM sisteminden ise 142 katılımcı yer almıştır. Ayrıca, 69 parlamenter, 145 iş dünyası temsilcisi, 213 sivil toplum temsilcisi, 235 medya mensubunun katıldığı toplantıda, Türk katılımcılara ilaveten yaklaşık 1.700 yabancı misafir ağırlanmıştır.

Toplantı kapsamında hükümetlerarası Genel Kurul oturumlarının yanısıra, eş zamanlı yuvarlak masa toplantıları, 26 Mayıs tarihinde Sivil Toplum Kuruluşları Forumu, Özel Sektör Yatırım Forumu ve BM Nüfus Fonu (UNFPA) tarafından düzenlenen konferans öncesi etkinlik, 28 Mayıs tarihinde Parlamenterler Etkinliği ve 27-29 Mayıs tarihleri arasında devletler ve uluslararası kuruluşlar tarafından 26 farklı yan etkinlik düzenlenmiştir.

İstanbul Eylem Programı’nın Ara Dönem Gözden Geçirme Toplantısı sonucunda bir Siyasi Bildiri kabul edilmiştir. Siyasi Bildiri’de, İstanbul Eylem Programı’nın durumu ve uygulanmasından elde edilen dersler ile önümüzdeki dönemde atılması gereken adımlara ve çeşitli tavsiyelere yer verilmektedir.

2011 yılında İstanbul’da gerçekleştirilen EAGÜ Konferansı’nın ardından, Ara Dönem Gözden Geçirme Toplantısı’nın da ülkemizde düzenlenmesi, ülkemizin EAGÜ’lerin kalkınmasına verdiği önemin somut bir göstergesi olmuştur.

Yüksek Düzeyli Kapsamlı Ara Dönem Gözden Geçirme Toplantısı marjında Sayın Çavuşoğlu, BM Genel Sekreter Yardımcısı ve Afrika Özel Danışmanı Maged Abdelaziz, AB Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans ile ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

Cezayir Ulusal Halk Meclisi Başkanı Mohamed Larbi Ould Khelifa ve Ulusal Dayanışma, Aile ve Kadının Statüsü Bakanı Mounia Meslem Si Ameur ile Fas Sanayi, Ticaret, Yatırımlar ve Sayısal Ekonomi Bakanlığı Dış Ticaretten Sorumlu Delege Bakan Mohamed Abbou, Yüksek Düzeyli Kapsamlı Ara Dönem Gözden Geçirme Toplantısına katılmak üzere ülkemizi ziyaret etmişlerdir.

29 Mayıs

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 29 Mayıs 2016 tarihinde, Brezilya’nın Alanya Fahri Konsolosluğunun açılışına katılmıştır.

30 Mayıs

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 30 Mayıs 2016 tarihinde Trablus’u ziyaret ederek, Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi (BK) Başkanı Fayez Al-Sarraj, Dışişleri Bakanı Siyala, Trablus Belediye Başkanı ve Meclis üyeleriyle görüşmüştür. Ziyaret vesilesiyle, Türk Kızılayı tarafından gıda ve ilaçtan müteşekkil bir insani yardım paketi, Libya Kızılayı’na teslim edilmiştir. Ziyarette, 2014 yılında güvenlik durumunun kötüleşmesi nedeniyle tahliye edilen Trablus Büyükelçiliğimizin tekrar açılmasına yönelik süreç başlatılmıştır.

30-31 Mayıs

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 30-31 Mayıs 2016 tarihlerinde Ruanda’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyaret çerçevesinde Sayın Çavuşoğlu, mevkidaşı Ruanda Dışişleri ve İşbirliği Bakanı Louise Mushikiwabo’yla başbaşa görüşmüş, heyetlerarası görüşmelere eşbaşkanlık etmiştir. Görüşmelerin hitamında Sayın Çavuşoğlu ve mevkidaşı, iki ülke arasında müzakereleri tamamlanmış olan “Eğitim Alanında İşbirliği Anlaşması”, “Dışişleri Bakanlıkları Arasında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Muhtırası” ve “Diplomatik Pasaportlar için Karşılıklı Vize Muafiyet Anlaşması”nı imzalamışlardır. Sayın Çavuşoğlu ayrıca, Ruanda Dışişleri Bakanı Mushikiwabo’yla birlikte, Kigali Büyükelçiliğimizin yeni hizmet binasının açılışını gerçekleştirmiş, Bakan Mushikiwabo’nun Türk heyeti onuruna verdiği çalışma yemeğine katılmış, Summa İnşaat Firması tarafından inşa edilen ve Afrika Birliği’nin Ruanda’da gerçekleştirilecek 27. Zirvesi’ne evsahipliği yapacak olan Konferans ve Otel Kompleksini ziyaret etmiştir.